Perianal Apse (Makat Apsesi)

Bir çoğumuzun aklına bile gelmeyecek bir durum Makat Bölgesi Hastalıkları vücudumuzun diğer organlarından daha sıklıkla görülmektedir. Mikrobik tehlikelere açık olan Anal Bölge sadece hastalık değil, aynı zamanda apseler için ciddi risk oluşturmaktadır. Bu konuda tanıma imkanı bulacağımız Anal Apse (Perianal Apse) olup, özellikle makatta ağrı problemi yaşayan herkes mutlaka bir Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanına muayene olması gerekir.

Makat Apsesi

Perianal Apse (Anal Apse) Nedir?
Makat bölgesinin en şiddetli ağrı yapan hastalıkların birisi olan anal apse o bölgenin nemini sağlayan tükürük bezi benzeri bezlerin iltihaplanması sonucu oluştuğu bilinmektedir. Genellikle diğer makat hastalıkları ile karıştırılan Anal Apse her ne kadar Hemoroid (Basur) ile karıştırılıyor olsada kesinlikle alakası yoktur. Kesin teşhisi için mutlaka makat hastalıkları uzmanı (Proctoloji) tarafından muayene olmak gerekir. Bunun için Medical Art Klinikleri ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.

Anal Apse Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
En önemli belirtilerinden biri makatta ağrı olup, aniden başlaması ve 3-4 gün sürmesi ile bilinir. Hatta öyleki bu ağrı giderek şiddetlenir. Aynı şekilde ağrı olan kısımda apsenin neden olduğu şişlik yada şişlikler görülür. Yine aynı şekilde makat bölgesinde kızarma meydana gelir. Kişinin ateşlenmesi ve terlemesine sebebiyet vermektedir.

Anüs Apsesi Nasıl Teşhis Edilir?
Kişi karşılaştığı şikayetler ile durumun normal olmadığını anlayabilir, ama sorunun ne olduğunu teşhis etmesi imkansızdır. Bu nedenle Genel cerrahi uzmanı muayeneyle doğru teşhis koyar, rektal tuşe (parmak muayenesi) daha derin apselerin tespiti mümkün olmaktadır. Anal Apse vakası yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olacaktır. Aynı şekilde sorundan tam emin olmak için muayene esnasında doktorunuz iğne ile apse içeriğini çekerek emin olur. Fakat tedavi bu şekilde boşaltması doğru bir yöntem olmamaktadır. Çünkü kalıcı tedavi imkanı olamayacaktır.

Perianal Apse Nasıl Geçer?
Öncelikle bu sorun kendi kendine iyileşme imkanı yoktur. Yine aynı şekilde bilmeniz gereken bir diğer detay ise bütün apseler gibi Perianal Apse’de en kısa sürede boşaltılması gerekir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Kısa süreli operasyon sonunda tedavi edilen alanda enfeksiyon olmaması için antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Anal Apse Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Anal Fistül hastalığının %90’ı genelde tedavi edilmeyen Apseler ile oluşmaktadır. Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki; apse bulguları başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir. Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır.

İleri Derece Anal Apse
Aşağıda yer alan video görüntülerinde 50 yaşında bir kadında Anal Apse görülmektedir. Tedavisi oldukça geciktirilmiş olup, çıkış noktasında yara oluşmaya başladığı görülüyor.

Kıl Dönmesi Apsesi Nedir?
Tamamen farklı bir vaka olup, ilerlemiş kıl dönmesi hastalarında görülmektedir. Cilt altında biriken kılların neden olduğu Kıl Dönmesi Apsesi genelde cilt dışına akmaktadır. Tıkanıklık olması halinde cilt altında birikip, Apseye neden olmaktadır. Tedavi için ilk etapta Kıl Dönmesi Apsesi boşaltılmalı ve 2 ay gibi bir zaman sonra ise soruna neden olan Kıl Dönmesi cilt altından ameliyat ile çıkarılması gerekir. Aksi halde sorun devam edecektir.

Konuyla ilgili öğrenmek istediklerinizi Medical Art Proctoloji uzmanlarına sorabilirsiniz. Sayfanın alt kısmında yer soru ve yorum formundan sorularınızı sorarak kısa sürede cevabını alabilirsiniz.

   Paylaş
 • almila

  iyi akşamlar hocam benım babamın makatında şişlik oluştu ve perianal apse dendi ameliyat oldu fakat kendı aralarında et yıyen bakterı adını verıyoruz dıye bırsey soylendı ve bu benım aklıma takıldı et yıyen bakterı farklı bı hastalık ..perıanal apsede ıltıhap oluşan yerler curuttugu ıcınmı soylenmıs olabılır ..cevaplarsanız cok memnun olurum tesekur ederım..
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  perianal apsenin nedeni farklı olabilir.furney gangrenine neden olan mikroorganizma tamamen farklı olabilir.

 • Bulut

  Hocam iyi geceler bu hastalık bende 3 5 Yıldır var ve ileri derecede biraz ameliyattan korkumdan birazda çekindiğim için hiç doktora gitmedim,ilk yıllarda iltihap akıntı oluyordu acı hissetsemde kendi imkanlarımla Yukarıdan baskı yaparak iltihabı Çıkara Çıkara toplu halde birleşmiş olarak bir miktar kıl çıkarabildim o günden beri ne akıntı ne Ağrı vardı.bugün çok Ağrılı şekilde yumurta büyüklüğüne yakın apse oluştu Ağrı’nın şiddetini anlatamam,bu ameliyat yöntemi aklıma yattı en kısa zamanda randevu Alıp Ankara’da tedavi olmak istiyorum.hocam ağrının Şiddeti çok fazla ANTIBIYOTIK ilaç ile apse inermi tedavi olana kadar.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Antibiotik sorunu çözmez boşaltılması gerekir, boşalttığımız anda rahatlarsınız

 • aykut

  Hocam ben bir gün önce apse drenajı yaptırdım.Bugün pansuman yaptırırken pansuman yapan bayan akıntın devam ediyor dedi.Suan agrım sızım yok sadece biraz kasıntı oluyor.Akıntı olması normal mi hocam ?
  Op.Dr.Altan KARAN
  akıntı olması normal.iyileştikten sonra mikrosinusektomi yöntemini araştırmdan tedavi olmayın

 • durgun

  Iyi gunler. Makatimin hemen girisinde ic bolgede toplu igne basi kadar puruzlu bir sey olustu sislik yok, aci da yok. Olusali 2 hafta oldu. Daha sonra makattin disinda sabit olmayan beze cikti baslarda aci yapmiyordu ancak daha sonra oynatinca hafifce aciyor. Pramagimla kontrol ettigimde makatin icinde bezeler oldugunu anladim. Bunlarda da aci yok. Tuvalete cikmamda bir sorun yok. Acim ve kanamam da yok. Nedeni ne olabilr?
  Yardimci olursaniz cok sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kondilom veya anal hematom olabilir anoskop muayenesiyle netleştirilebilir

 • Büşra ank

  Hocam 28 yaşındayım..1,5 aylık hamileyim suan.., 1 senedir yaklaşık tuvalete çıkarken büyük problemim var.genel cerrah doktoruna gittim. Ramazandan once 2 kutu anitibiyotik ilac verdi ictim.iyi gibiydim ama yine nuksetti makatin içi apse yapmış iltihap var dedi.ilac veya herhangi bişey vermedi.hamile olduğum için sadce bepanthol krem verdi.tuvalete çıktığım gün yanma.batma şikayetim var, ne oturabiliyorum ne kalabiliyorum.vajinamla Makatimin arasında küçük bi şişlik var..benim ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta batma varsa çatlak olabileceği düşünülür, apseden sonra çatlak gelişmiş olabilir

Yorum Yaz

çomak

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075