Perianal Apse (Makat Apsesi)

Bir çoğumuzun aklına bile gelmeyecek bir durum Makat Bölgesi Hastalıkları vücudumuzun diğer organlarından daha sıklıkla görülmektedir. Mikrobik tehlikelere açık olan Anal Bölge sadece hastalık değil, aynı zamanda apseler için ciddi risk oluşturmaktadır. Bu konuda tanıma imkanı bulacağımız Anal Apse (Perianal Apse) olup, özellikle makatta ağrı problemi yaşayan herkes mutlaka bir Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanına muayene olması gerekir.

Makat Apsesi

Perianal Apse (Anal Apse) Nedir?
Makat bölgesinin en şiddetli ağrı yapan hastalıkların birisi olan anal apse o bölgenin nemini sağlayan tükürük bezi benzeri bezlerin iltihaplanması sonucu oluştuğu bilinmektedir. Genellikle diğer makat hastalıkları ile karıştırılan Anal Apse her ne kadar Hemoroid (Basur) ile karıştırılıyor olsada kesinlikle alakası yoktur. Kesin teşhisi için mutlaka makat hastalıkları uzmanı (Proctoloji) tarafından muayene olmak gerekir. Bunun için Medical Art Klinikleri ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.

Anal Apse Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
En önemli belirtilerinden biri makatta ağrı olup, aniden başlaması ve 3-4 gün sürmesi ile bilinir. Hatta öyleki bu ağrı giderek şiddetlenir. Aynı şekilde ağrı olan kısımda apsenin neden olduğu şişlik yada şişlikler görülür. Yine aynı şekilde makat bölgesinde kızarma meydana gelir. Kişinin ateşlenmesi ve terlemesine sebebiyet vermektedir.

Anüs Apsesi Nasıl Teşhis Edilir?
Kişi karşılaştığı şikayetler ile durumun normal olmadığını anlayabilir, ama sorunun ne olduğunu teşhis etmesi imkansızdır. Bu nedenle Genel cerrahi uzmanı muayeneyle doğru teşhis koyar, rektal tuşe (parmak muayenesi) daha derin apselerin tespiti mümkün olmaktadır. Anal Apse vakası yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olacaktır. Aynı şekilde sorundan tam emin olmak için muayene esnasında doktorunuz iğne ile apse içeriğini çekerek emin olur. Fakat tedavi bu şekilde boşaltması doğru bir yöntem olmamaktadır. Çünkü kalıcı tedavi imkanı olamayacaktır.

Perianal Apse Nasıl Geçer?
Öncelikle bu sorun kendi kendine iyileşme imkanı yoktur. Yine aynı şekilde bilmeniz gereken bir diğer detay ise bütün apseler gibi Perianal Apse’de en kısa sürede boşaltılması gerekir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Kısa süreli operasyon sonunda tedavi edilen alanda enfeksiyon olmaması için antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Anal Apse Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Anal Fistül hastalığının %90’ı genelde tedavi edilmeyen Apseler ile oluşmaktadır. Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki; apse bulguları başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir. Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır.

İleri Derece Anal Apse
Aşağıda yer alan video görüntülerinde 50 yaşında bir kadında Anal Apse görülmektedir. Tedavisi oldukça geciktirilmiş olup, çıkış noktasında yara oluşmaya başladığı görülüyor.

Kıl Dönmesi Apsesi Nedir?
Tamamen farklı bir vaka olup, ilerlemiş kıl dönmesi hastalarında görülmektedir. Cilt altında biriken kılların neden olduğu Kıl Dönmesi Apsesi genelde cilt dışına akmaktadır. Tıkanıklık olması halinde cilt altında birikip, Apseye neden olmaktadır. Tedavi için ilk etapta Kıl Dönmesi Apsesi boşaltılmalı ve 2 ay gibi bir zaman sonra ise soruna neden olan Kıl Dönmesi cilt altından ameliyat ile çıkarılması gerekir. Aksi halde sorun devam edecektir.

Konuyla ilgili öğrenmek istediklerinizi Medical Art Proctoloji uzmanlarına sorabilirsiniz. Sayfanın alt kısmında yer soru ve yorum formundan sorularınızı sorarak kısa sürede cevabını alabilirsiniz.

   Paylaş
 • büşra

  Hocam 19 yaşındayım beşgündür gece hafif ateşim çıkıyor başımda ve ensemde 8gibi başlıyor 1gibi geçiyorrgece anal fissürüm var bir yıldır ama fissür beni rahatsız etmiyor kabız olmuyorum ağrı olmuyor fakat sağ kalçamda fissürümde sağda bir ağrı var ama şiddetli değil bazen otururken uyuşuyormuş gibi hissediyorum kızarıklık veya akıntı yok sizce bu ne olabilir apse oluşsa nasıl anlarım makat çevreme ağır bir şekilde bastırabiliyorın
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse yada kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısınız.

 • KADIR YAGLI

  Merhabalar; makat bölgesinin 7cm içerisinde apse var 5 kez amaliyat oldum farklı farklı 3 hastanede ama neden olduğunu kimse söylemedi. Buna nasil bir yol bulabiliriz nedeni nedir yardimci olabilirmisiniz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Rektal apse denir sebebi çok açık değil ama makatdaki salgı bezlerinin tıkanmasından kaynaklanır.Aslında peri anal apsedir ama yukarı doğru uzadığı için rektal apse yada iskio rektal apse deniyor.drene edilebilir.apse önleyici bir uygulama yok

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075