Perianal Fistül

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı );Makata2-5 cm mesafede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

 

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanalfistülolarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.Fistüllerin % 99 sebebi apselerdir.

FİSTÜL BULGULARI:

 

-Makat kenarında irinli kanlı akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ:

 

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veyafistültotal olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir.

Ayrıntılı bilgi için Perianal Fistül sitesini ziyaret edebilirsiniz.
   Paylaş
 • Erkan

  Mrb hocam bnde peri anal fistülden ameliyat oldum uc hafta olacak neredeyse ve bn hala aci cekiyorm distaki yaram yuzde 80 iyi ama kanama olyo icten gelen bi knama bunun nedeni ne olabilir bnm cnimi skyo bu durum
  Op.Dr.Altan KARAN
  kanama olması normal, yara hala açıktır

 • melek

  İyi geceler hocam sorularimiza cvp verip bizi aydinlattiginiz için tsk ederim.bende bir hafta önce anal fistül ameliyati geçirdim.ama halen yaram açık kapanmış değil ve o kısımda sürekli akıntı ve kanamam oluyor.ameliyat olduktan sonra gaz ve kabizlik sorunu yasiyorum kabizlik icin kullandigim ilac var ama muayene gunume daha var içim rahat değil tekrar ameliyat olma
  durumum varmı bana yardımcı olun lütfen şimdiden tsk ederim.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  fistül ameliyatlarından sonra iyileşme çok uzun sürebilir.doktorunuzun önerilerine uymalısınız

 • melek

  Mrb hocam bende iki gün sonra anal fistül ameliyatı olucam doktorum tel takma yönteminden bahsetti.seton teknigimi bu anlattigi yontem ilk ameliyatim olacak çok bilgim yok ayrıca ameliyat sonrası iz kalirmi merak ediyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ameliyat sonrası iz kalır

 • melek

  Mrb hocam bendede yaklasik uc aydir ayni sıkıntılar vardi.doktorum anal fistül oldugunu soyledi.bundan dort yil once hemoriit ameliyati oldum bu yuzdenmi bu hastalik olustu ve ameliyat olmaktan cok korkuyorum.anal fistulde en iyi ve agrisiz iyilesme sureci kolay olan ameliyat yontemi hangisidir yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hemoroitten değil anal apseden olur fistül.demekki bir ara anal apse oluşmuş.fistül tedavisi zor ve uzun bir hastalık.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumnuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz.fistül komplike hale gelmeden tedavinizi yaptırın

Yorum Yaz

çomak

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075