Perianal Fistül

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı );Makata2-5 cm mesafede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

 

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanalfistülolarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.Fistüllerin % 99 sebebi apselerdir.

FİSTÜL BULGULARI:

 

-Makat kenarında irinli kanlı akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ:

 

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veyafistültotal olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir.

Ayrıntılı bilgi için Perianal Fistül sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • mustafa diyor ki:

  merhabalar.senele öncesinden beri hemoroid şikayetim vardı.doktora gidip ilaçla geçiştirdim hep.2 seneden beri makatın yanında derinin altında bir sertlik birikim hissediyordum.1 sene önce falan makata yakın bir yerden bir çıban gibi ağrılı şekilde patladı.ilk başta çok miktarda kanlı irin,sonra ise burdan akıntı devam etti.2013 kasımda doktora gittim.mr çekildi.fistül oluştuğunu söyledi.ameliyatın çok sıkıntılı geçeceğini,yayılmış olduğunu söyledi.mr sonucunda şu ifadeler var sizinle paylaşmak istiyorum;
  ”saat 7 düzeyindecilt-cilt altı yağlı doku düzeyinde başlayıp saat 6 hizasında sfingtere uzanım gösteren ve sol perianal bölgede de komponentibulunan,perianal fistüle ait görünüm dikkat çekmektedir.mesane duvar kalınlığı normaldir.lümen homojen görünümde olup,lümen içindeyer kaplayıcı oluşum izlenmedi.
  prostat bezinin boyutlarıhastanın yaşı ile uyumludur,sinyal özelliği homojendir.yer kaplayıcı lezyon, kapsüler distorsiyon izlenmedi.seminal vezikal kalınlıkları normaldir.
  pelvik serbest-loküle sıvı birikimi,patalojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.
  rektum ve sigmoid kolonda belirgin duvar kalınlaşması izlenmedi.perizevikal ve pararektal yağ planları homojen sinyaldedir.
  majör vasküler yapılar nomal genişlikte ve patentdir.
  kesitlere dahil karın duvarı ve diğer pelvis yumuşak dokularında,kemik yapılarında patolojik sinyal dğişikliği,yer kaplayıcı oluşum saptanmadı.
  sonuç:perianal kompleks fistül”
  yaş:31
  sizce durum çok mu karışık?nasıl bir yol haritası izlemeliyim.tedavi süreci çok mu meşakkatli.öğretmenliğime devam ederken bu süreci götürebilirmiyim?şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  komplike fistülünüz var tecrübeli ellerde tedavi olmaya çalışın

 • Samet diyor ki:

  Merhabalar hocam, 11 Ağustos tarihinde saat iki yönünde olan fistülüm için genel anestezi ile ameliyat oldum. Ameliyat sonrası 5 hafta günlük pansuman yaptım ve iki defa antibiyotik aldım, günlük ılık suyla yarayı temizledim. Şu an itibariyle, ara ara bazen de art arda günlük olarak akıntı oluyor, ağrı hemen hemen yok arada oluyor. Bu normal midir? Ayrıca bugünden sonra batikonla silmeme veya gazlı bez koymama gerek var mıdır? Teşekkürler.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  bunların olması normal, temiz ve kuru tutun yeterli

 • hasan diyor ki:

  Meraba hocam ben 7 ay önce fistülden ameliyat oldum ve ameliyat olduğum bölge sürekli açıldı.Her açılmasında kanla karışık akıntı olmaya başıladı.Bi süre sonra yara tekrar kapandı akıntıda kesildi.Bu her defasında böyle oldu.şu anda ise hocam kafama takılan şey ameliyat olduğum bölgenin yanında sol tarafta tekrar bi şişlik oluştu ve bastırdığımda ağrı yapıyor.Hocam ameliyat olduğumda da bu bölğede hep bi serlik vardı bunun ne olduğunu bi türlü çözemedim.sanki orda bi kanal var ve çok sert şu anda o sertlik şişti ve hafif bastırdığımda ağrı yapıyor lütfen bana yardımcı olursanız beni bilgilendirseniz çok sevinirim kafa çok takıyorum hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ve anal ultrason gerekir.

 • vedat diyor ki:

  Hocam benim ssk var ameliyat ne kadara mal olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl

 • vedat diyor ki:

  Hocam mehaba 3 ay önce fistül oluşmuştu bende emarda cikti ama kolosnokopiye girdigimde kaybolmuştu doktor dedi fakat şimdi yine basladi apse olustu kendiliginden kayboldu emara tekrardan girdim 5mm ölçülen fistul trakti uyumlu görunum mevcuttur doktora gosterrdim akinti falan varmi dedi yok akin ve apse yok hocam suan ameliyata heveslenme dedi kendiliginden gecmesini bekleyelim hocam sizin oneririniz ne?nepmam lazim ameliyatsiz cozum yokmu hocam her gun kafamda bu olay
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2 aydan sonra düzelmesi beklenmez
  fistülse tek tedavisi ameliyattır.

 • hilmi diyor ki:

  hocam iyi günler 5 günce makattan şikayet durumu ile doktora gittim ve makata 1cm mesafede anal apse tehşisi koydu koyu akıntım 10 gündür devam ediyor bu günde pansuman için şişliği silecekken hafif bastırmamla kendiliğinde çok akınttım oldu hatta affınnıza sığınarak yazıyorum iki gün önce yediğimiz simit susam tanesi ve dışkı o şişliğin içinden geldi sizce fistül kanalı bu kadar geniş olabilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül demek için erken ama olma ihtimaliniz çok yüksek

 • Serhat diyor ki:

  Sayın hocam bu senenin başından beri apseden oluşma fistül şikayetim bulunmaktadır. 8 aydır bu hastalıkla beraberiz kısaca gütmiş olduğum hastanede mr ve kolonoskopi tetkikleri yapılarak fistül dışında bir sorun olmadığını ama yazın hastanede ameliyatımın yapılmadığını ögrendim. Ama beni asıl korkutan doktorumun seyon tekniğini uygulayacağını söylemesi oldu. Korkmamın sebebi ise birçok hastanın yorumunu okuduğum zaman doktorun insiyatifine göre seyonun hastada takılı kaldığı sonucuna varmam bide istanbuldan uzak bir yere okumaya gidecek olmam nedeniyle bu tedaviyle rahat edemiyeceğimi hissetmem. Neyse muayene ücretinizi bilmiyorum sitenizdeki linkten fotoğrafları göndericektim ama telefondan yapamadım. Size asıl sormak istediğim siz lazer ( laaft) tekniği uyguluyormusunuz yoksa her hastaya bu teknik uygun falan mı olmuyor.
  Bu kadar uzun yazdığım için özür dilerim. Raporlarımda yazana göre ;
  İntergluteal bölge sol yarımından başlayıp kraniokudal uzanım gösteren ve perianal bölgede saat 11 hizasında kör olarak sonlanan anan kanala açılmayan fistül traktı izlenmektedir. Belirğin bir abse formasyonu görülmemektedir. ( mr sonucunda yazan tanımdır. )
  Ayrıca kolonoskopide temiz çıkmıştır.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeniden klasik yöntemle ameliyat gerekebilir

 • filiz diyor ki:

  Hocam merhbalar benmde sorunm makat Yaninda absee suanda agrim var sanrm abseye dobuseck gene giderek kutleśen agri bende bayadir var bu en son alti ay once cikti ve yinebasladi bugun nogal suan yer nerde gelsm ameliyatsa iyi bir ekipman olmasi tavsiye ediliyor iyi calismalr Kolay gelsin

 • burak diyor ki:

  Hcam merhaba. Size daha önce de yazmıştım sorumu cevapladiginiz icin cçok tesekkurler. Size bir sorum daha olacak. Yaklaşık 5 aydır makatin içinden gelen sari akıntı için bir kaç doktora gittim ve son doktorun anoskopla görünmeyen içeride bir noktada fistül oluşmuş olabileceğinden bahsetti. Fistül muhtemelen rektuma açılmış olabilir dedi ve rektosigmoidoskopi istedi. Hocam bu fistulun tedavisi nasil yapılır zor mudur? Çünkü dışarıda bir ağız yok ameliyatın zor olmasından çok korkuyorum. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  fistülün tipi öneli ama anlattıklarınız fistüle benzemiyor

 • adnan diyor ki:

  Mrb hocam 4 yıl önce sol bacagımda uyluk diye adlandırdıkları yerde çok şiddetli agrılardan sonra çıban gibi kızarıklık oldu ve patladı 1 ay kadar surede antibiyotik kurutma tedavisi yapıldı bacagımın bir bölümünden deri aldılar yasa yere yapıştırdilar kalem ucu kadar açık kaldı sonra bazı zamanlarda ıslan ma oluyordu. 3-4 aydır sürekli akıntı oluyor 2 aydır hastaneye gidiyorum. bazen bacak kasımda gerilme ağrı kasılma oluyor. Henüz hastane bir şeye karar vermediler. Kemik incelemesi, röntgen, kan, mr, çektirdim akıntı nın olduğu yerde kemikten bir şey var dediler ama beklemeye devam.
  Ne yapmalıyım.lütfen yardım edin. Teşekkür ediyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  osteomiyelit olabilir ama bu kadar araştırmayla bir yere varılmadıysa buradan bir şey yazmak anlamlı olmaz

 • mustafa diyor ki:

  Merhabalar hocam bir hafta önce lazerle fistül ameliyatı oldum. Ama akıntı ve ağrı devam ediyor bu durum normal mi ne zaman tam olarak iyileşir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül ameliyatı sonrası akıntı yaranın genişliğine göre 2-4 ay sürebilir

 • esen diyor ki:

  mrb hocam. yaklaşık bi 8-10 yıl önce fistül ameliyatı oldum. fakat ara ara tekrarladı sürekli ameliyat olmam gerekiyormuş fakat tekrarlamasından korkuyorum ilaçla tedavi mümkün değil midir? siz tedavi süreci için ne önerirsiniz yaşım 24 bayan ayrıca yayılma gibi bir durumları var mıdır bu fistüllerin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrarlama ihtimali var ama sürekli tekrarlamazki.

 • kürşad diyor ki:

  iyi akşamlar hocam 10 gün önce perianal füstül amaliyatı oldum. kesici seton takıldı ayrıca fistül kalçamada yayılmış temizlendi ve şu anda kalçamda 3 cm çapında açık yara var.size sorum ise kalçamdaki açık yara ne zaman kapanır ve kesici seton ne zaman ve nasıl çıkar.ayrıca akıntım hala devam ediyor uzun süre devam edermi ? .sagılarımla iyi çalışmalar hocam.

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas

  kesici seton sonrası ne kadar açık kaldığına bağlı olarak 2-5 ay sürebilir

 • RAMAZAN diyor ki:

  slm hocam bende apse oluşmasından sonra apse boşaltıldı fakat fistül oluştu dr ameliyat edip makatla o bölge arası akıntıyı makata boşalsın diye kanal açacağız dedi bunu lazerle mi tavsiye ediyorsunuz yoksa normal ameliyatla mı

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas

  fistül normal ameliyatla tedavi edilir

 • kaya diyor ki:

  Merhabalar hocam benim sorunum perianal fistul gecen hafta doktora gittim muayene yapti muayeneden sonra bende fistul oldugunu ve ne derece oldugunu ogrenmek icin mr cektirdi mr sonucuna bakarak tekrar muayene etti ve perianal fistul oldugunu soyledi bende e derece diye sorunca basit distul dedi ve uc yedi ve on bir yonunde hemoroidlerinde var bunlarin ikisi ucuncu derece biri ise ikinci derece diye soyledi ucuncu derece hemoroidlerinde alinmasi gerektigini soyledi hocam benim sorum basit fistil adi gibi amaliyatida basitmidir ve hemoroid ve fistul ayni anda yapilabilirmi yapilirsa sorun ve hzun bir iyilesme surecimi olur ve birazda korkuyorum sizlerde yapiyormusuz ssk liyim nekadar olur ve ise ekadar zamanda donerim saygilarim iyi calismalar diliyorum

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hemoroidle fistül birlikte ameliyat edilebilir ama asla önerilmez

 • ersin diyor ki:

  peki hocam bunun pansumannı sadece oturma banyosumu.baticonla pansuman olurmu .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkça durusuyla yıkamanız iyi olur

 • ersin diyor ki:

  hocam fistülotomi uygulandı .yaranın içine sürekli gazlı bez koymak iyimidir. üstten kapanmaması için

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  önemi yok

 • hakan diyor ki:

  Hocam iki agzi da makatin içine açılan fistullerin ameliyatı nasil olur. Hasta için zor ve sıkıntılı mıdır? Bu tarz fistullerin tedavisinde makat kaslarını kaybetme olasılıgi nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  herş fistülün dış ağzının nereye açıldığına bağlı

 • berkan diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorunum makattan gelen akıntı. Yaklaşık 3 aydır makatin içinden bir akıntı geliyor bir genel cerrahi uzmanına gorundum fakat hic bir sorununun yok gayet normal gorunuyorsun dedi anoskopi ile muayene yaptı. Dışkıda gizli kan testi de negatif. Kolonoskopi falan da istemedi. Ama hastalığım geçmedi sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kolit olabilir

 • ersın cakır diyor ki:

  ıyı gunler hocam makatrım ağirıyor ve yanma var neden kaynaklanıyor
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  anal fissür olabilir

 • mustafa diyor ki:

  hocam merhaba öncelikle zaman ayırıp sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. benim 22 mayıs 2014 çektirdiğim mr sonucu aynen şöle: ”intersfinterik alanda saat 7-8 hizasında 2 cm boyutlu perianal fistül ile uyumlu olabilecek lineer konrast tutan alan izlendi.” bu sonuca göre bendeki fistül komplike mi basit ameliyatı zor mu bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  komplike olup olmadığı muayene ve stile ile desteklenerek anlaşılır

 • özkan karaman diyor ki:

  hocam ıyı gunler ben ıkı ay once fıstul amalıyatı oldum fakat makatım ağirıyor hafıf yanma oluyor makatımın etrafı gerımışgıbı ağirıyor bunlar normalmı nazaman ıyleşırım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  iki ayda büyük oranda düzelmesi beklenirdi,kontrole gidebilirsiniz.

 • BEKİR diyor ki:

  makat fistülü pansumanlarında yaranın arasına sürekli pamuk koymak gerekirmi basit fistüllerde yara ne kadar zamanda kapnır
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  nemi azaltmanız daha iyi olur
  açılan yaranın büyüklüğüne göre 1-3 ayda kapanır

 • erdinç diyor ki:

  hocam iyi günler .fistülotomi ve seton uygulamsında pansuman gereklimi yoksa sadece oturma banyosu yeterlimi .sadece oturma banyosu yeterli ise suya ilaç katılırmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatı yapan doktorun önerisine uymak lazım

 • BEKİR diyor ki:

  hocam 10 gün önce fistül ameliyatı oldum fakat akıntı devam ediyor normalmidir normalse ne kadar zaman daha akıntı devam eder
  teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal 2-3 ay devam edebilir

 • hüseyin diyor ki:

  Hocam 2 haftadır büyük tuvaletimi yaptıktan 1-2 saat sonra şiddetli titreme ve üşüme ile başlayan ateş ve baş ağrısı ile devam eden ve en son terleme ile sonlanan şikayetim var.Genel Cerrahi doktoruna gittim muayane ile fissür olduğunu söyledi.Madecassol merhem ve dupbalac 300ml şurup verdi.Ayrıca günde 1 kez ılık suda oturmamı söyledi.Bunlarla 10 günde geçebilir dedi.Sizce bu rahatsızlık bu şikayetlere neden olabilir mi (Doktorum olmaz dedi)? Verilen ilaçlar gerçekten çatlağın iyileşmesini sağlayabilir mi (Nereyi okusam ameliyatsız geçmez diyor)?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız daha çok apseye benziyor
  madecassol fissüre hiç etki etmez
  duphalac kabızlığı engellediği için faydası olur
  nitrogliserinli krem kullanın

 • dogan diyor ki:

  hocam makattan kokulu seffaf bir akıntı oluyor.hic bir agrı sızı barsak hareketlerimde farklilik yok.makat etrafında gorebildigımiz yerde şislik delik v.s yok.biteral kullaniyorum şu an.ne olabilir.makat içinde gelisen bir sey olabilirmi.saygilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat içinden sıvı dışarı çıkamaz
  anal dermatit olabilir

 • kenan diyor ki:

  hocam iyi günler 3 ay önce fistülotomi ve seton uygulaması oldum .setonda herhangi bir sıkma olmadı .geçenlerde fistülotominin yapıldığı yerde şişme oldu doktoroa gittim neşterle yarıp boşalttı bu normalmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal değil ama olabilir

 • murat diyor ki:

  İyi çalışmalar dilerim hocam. Yaklaşık 1 senedir makatın yanındaki küçük bir delikten yoğun bir şekilde sürekli olarak sarı iltihabi bir akıntım oluyordu. Bu nedenle proktoloji uzmanına muayene oldum akabinde Perianal Fistül tehşisi konuldu ve ameliyat olmam gerektiği bunun kendi kendine geçmeyeceğini söylendi. Ameliyatı bu haziranda olmayı düşünüyordum ancak son 2 ayda fistül deliği tamamen kapandı ve her hangi bir şikeyetim kalmadı. Bir apse şişlik, ağrı ya da buna benzer bir akıntım da yok 2 aydır. Acaba bu fistül kendi kendine kapanmış olabilir mi? Buna rağmen hala ameliyat olmam gerekir mi? Teşekkürlerimi sunuyorum… İyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok küçükte olsa kendiliğinden düzelebilir,sizinki de düzelmiş olabilir

 • Özcan diyor ki:

  hocam 1 ay önce anal apse ameliyatı oldum fakat akıntı hala devam ediyor normal mi ya da ne kadar daha devam ederse normal sayılabilir?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  fistül gelişmiş ondan ameliyat olmanız gerekir

 • fistül diyor ki:

  hocam makatın 3cm üstünde bir delik var.ara sıra akıntı ve şidetli kanama var.sizce nedir? Fistülse ilerlemişmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistüle benziyor,seviyesi muayeneyle belirlenir

 • ali diyor ki:

  Merhaba hocam. 1 aydır makatimdan sari akıntı geliyo akıntı diskilamadan sonra oluyor ve makatin dışındaki bir delikten değil içinden geliyor. Daha önce bunun içinbir genel cerraha gittim fakat bir sorunum oolmadığı söylendi. Ancak akınti hala devam ediyor. Özellikle zorlanarak dışkılama yaşadığım zamanlarda artıyor. Diskinin rengi de hafif sarımtırak. Akıntı dışında bir sorunum yok ancak oldukça korkuyorum bundan ciddi bir şey olabilir diye. Psikolojik çok bozuldu. Acaba fistül ağzı makatin içinde olabilir mi diye düşünüyorum. Aklıma ciddi rahatsızlıklar geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok tesekkur ederim iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anüs kanalına açılabilir, anoskop muayenesiyle tespit edilebilir

 • tolga diyor ki:

  kübra hanım aynı durumdayım sizle fakat ben 1 ay sonra ameliyat olcam . siz olmussunuz . o süreci konusmamız için bana ulasırmısınız bu mail adresinden . tolga.eris18@hotmail.com

 • muratt diyor ki:

  hocam iyi günler apse şikayeti ile genel cerraha gittim. apseyi kendi boşalttı . fistül olabileceğini söyledi. amoklavin 1gr ve biteral 500 verdi. bu ilaçları 2 sini aynı anda günde iki defa kullanıcam. sizin yorumunuz nedir ? hocam şimdiden teşekkürler .murat
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  makat yakınındaki her apse fistül olma ihtimali taşır

 • burak diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben 1 aydır makat bolgemdeki sari akinti nedeniyle bir genel cerraha gittim doktor makat bolgemdeki bir problemim olmadığını muayene ettikten sonra söyledi ve bunun muhtemelen parazit nedeniyle olduğundan bahsetti. Hocam makat fistulunun muayene ssırasında anlaşılmaması mümkünmu ve bağırsak parazitleri bu tip akıntılara neden olur mu? Çünkü sikayetlerim fistül hastalığının belirtilerine cok benziyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olsaydı teşhis ederdi

 • kubra diyor ki:

  hocam ben daha öncede yazmıstm 3 ay olack fistül ameliyatı olalı ve gazımı hicbir sekilde tutamıyorm dıskımıda zar zor tutuyorm hemen tualete yetişiyorm bir miktar kacıyo belki dısarda olsam onuda hic tutamıcam doktorm yara kapanınca hepsi gececek demiştı ama yara kapandı sayılır ama şikayetlermde hiç bir degisiklik yok makat kasım ciddi zarar gördü galiba yada fazla kesti bilmiyorm fistülektomi yöntemiyle olmstm siz ne düsünüyosunz sizce zamanla gecer mi yoksa kas için tekrar ameliyat mı olmam gerekeck
  Op.Dr.Atilla KAYA
  8 aya kadar düzelebilir,sabırlı olmalısınız

 • Serhat diyor ki:

  Hocam 20 yaşındayım. Bundan yaklaşık 1.5 ay önce tuvalette ıkınma sonucu kalem gibi dışkılama yaşadım. Ardından gün içerisinde makattan sarı renkli akıntı ve kötü koku gelmeye başladı. Daha önce herhangi bir apse ya da iltihap geçirmedim. Acaba bu bir fistül müdür?Buna benzer başka hastalıklar da mevcut mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız fistüle benzemiyor muayene olmanızda yarar var

 • berk diyor ki:

  Merhabalar. Yaklaşık 1 aydır gaz ve diskidan sonra devam eden hafif sari bir akintim var. Öncesinde 1 haftalık kabızlık ve ishal şikayetlerin vardı. Daha önce hic bir sorun yasamamistim. Bölgemizde kontrol ettiğimde her hangi bir delik ya da kanala rastlamadım. Bunun bir fistül olma ihtimali var midir? Sikayetlerim su an için oldukça az. İllaki ameliyat olmam gerekir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül genellikle ıstıraplı bir apseden sonra gelişir başka sorun olsa gerek

 • Barış-30** diyor ki:

  Hocam benim makatın hemen yanında (1 cm gibi) sivilce şeklinde, ağrı yok akıntımda olmuyor. sadece bazen 10 gün bazen 1 ay bazen daha fazla sürelerde irin ufak bir sivilce gibi şişip gün içinde patlıyor ve bir daha sıkıntı vermiyor. sadece irin topladığında hafif sivilce gibi baskı ve ağrı oluyor patlayınca hiç bir şey kalmıyor. bu durum 5-6 yıldır mevcut. genel cerraha göründüm meme gibi uç vermiş fistül dedi antibiyotik fucidin hapı ve kremini kullandım 2 hafta sonra tekrar kontrole gittim. ameliyat olmalısın dedi. ama bu işin ehli bir doktora gitmemi söyledi. demem o ki bana hiç bir şekilde sıkıntı vermiyor diğer arkadaşların bahsettiği gibi akıntı olmuyor sadece iri topladığında o gün oluyor oda normal yüzümüzdeki bir sivilce gibi oluyor. ameliyat olmadan bu sorunu çözemezmiyim. eğer çözemez isem bu sorunu lazer tedavisi ile çözübilir miyiz? birde ameliyat olmaz isem sonu nereye gider? şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız fistül denilen hastalığa benziyor

 • murat k. diyor ki:

  hocam fistülde seton uygulamasından sonra hemen işe dönülebilir mi ameliyat sonrası ve haftalık seton sıkma işlemleri ağrılı mı geçer kısacası 2 aylık süreç sıkıntılı mıdır? teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk uygulamada 2 hafta kaybedersiniz sıkmalarda ciddi sıkıntı olmaz

 • Bora13 diyor ki:

  Merhaba hocam benim yumurtLARIMIN aşağısında sertlik vardı yıkanırken hissettim doktora gittim abse dedi..ameliyat yaptı acalece.antibotik verdi akıcak dedi akmadı o şişlik dahada sertlrşti 2012 kasım veya aralık ayında ameliyat oldum 2013 yazında orası şişti ağrıdan oturamıordum sonra patladı sonra kışa dogru analın ustunde kuyruk sokumu denilio gene bi sertlik oluştu ilk yumurtalıklarıma aşağıdak,i absede yeni sarı akıntı oluo kokuda vardı parmağımla oynadım sıktım cıktı bu sefer hem oluşan yerde hemde ameliyat olduğum yerde kan hafif beyaz bide saydam renkte sıvı akıo bazen kaşıntı cok oluo agrı yok o kadar acaba benim bu hASTALIK NE VE NAPMAM GEREK TŞKJLER KOLAY GELSİN
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir
  muayene olmanızda yarar var

 • kürşad diyor ki:

  merhaba hocam 45 gün önce anal apse ameliyatı oldum.ameliyat yerim 5 gün önce kapandı akıntı kesildi ama bu gün kalçamda iltihap oluştu ve patladı akıntı kalçamda devam ediyor ne yabmalıyım hocam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül gelişiyor olabilir

 • enez diyor ki:

  merhaba hocam.8ay once perianal fistul ameliyati oldum.seton teknigi uygulandi.10gunde bir sıkma yapildi.ve2 ay sonra fistul iyilestigini soyledi doktorum.bazen hafif akinti oluyo bazende islaklik.tekrarladimi acaba.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  tekrarlasaydı sürekli akardı,sabırlı olun düzelir

 • secil diyor ki:

  Merhaba hocam, 3hafta once makatimin disinda findik buyuklugunde bir sislik olustu.daha sonra damar gibi 1cm genislinde bir kanal gibi cikinti meydana geldi. 1 hafta sonra kana benzer bir akinti meydana geldi.kanamadan sonra agri azaldi.1-2 gun sonra yeniden sisti ve agri basladi.genel cerrahi doktoruna gittim homoroid yada catlak olmadigini cilt buzusmesi gibi birsey olabilecegini, tani koyamadigini belirtip krem ve hap verdi.ancak akinti ve agri mevxut hala.fistul olabilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarını fisül e benzemiyor

 • şule diyor ki:

  merhaba hocam ben 9 ay önce anal fistül ameliyatı oldum dışkılama yaptıktan sonra silerken kan geliyo ve birde çok az dışkı kaçırma oluyo ameliyat yapan doktorum 6 içinde düzeleceğini söylemişti ama 9 ay oldu ve bu şikayetlerim hala devam ediyo sizde bu normal mi ne zaman tam olarak düzelir yeni bir tedaviye ihtiyaç varmıdır ? saygılar hocam..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  bazen daha geç düzelir 1-2 yıl geçmeden yeni bir müdahale düşünülmez

 • tarık diyor ki:

  slm hocam haziran 2013 te fistül ameliyatı oldum şuan tam üzerinden 9 ay geçti ameliyatı yapan doktor seton tekniği kullandığını bu iplerin zamanla düşeceğini söyledi fakat 9 aydır düşmedi geçen hafta başka bi doktora muayene oldum bana ipliklerin sıkı olduğunu fakat diğer ip gibi sert şeyin ne olduğunu bilmediğini söyledi hocam ipliklerin halen makatımda durması normal mi ve halen 9 aydır akıntım devam ediyor iç çamaşırım leke oluyor o bölgeye selpakla tampon yapmak zorunda kalıyom akıntı olması ve ipin 9 aydır durması normel mi hocam teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben 15 günde bir ipi sıkıp 6-8 haftada bitirirdim sizin doktorunuzun yaklaşımı bira zfarklı kendiyle görüşmelisiniz.

 • aylin diyor ki:

  Paylaştıgınız bilgi için tesekkür ederim.

 • aylin diyor ki:

  Merhaba Atilla Bey, Ben daha önce 4 5 kez apse operasyonu geçirdim.Sürekli tekrarladiği için perianal füstül ve fissur tanisi konularak 5 gün önce ameliyat yapildi ve operasyon yeri açık birakildi.Şu anda sari akintilar ve biraz yanma mevcut.Tedavi için Cipro ilaci ve furacin adli merhem verildi.Daha cok erken ama iyilesme sureci ne kadar surer ve tekrarlamasi söz konusu mudur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunların olması normal
  yaranın büyüklüğüne göre 2-3 ay sürebilir.

 • Ahmet diyor ki:

  hocam iyi günler 3 yıldır perianal fistül hastalığıyla uğraşıyorum 5.ci ameliyatı 20 gün önce yaptım bu sefer ki daha farklı bi ameliyattı daha geniş bi şekilde temizlenmiş yaralar açık bırakıldı iyileşme şu anda iyi gidiyor fakat makatta yaralarla ilgisi olmayan beyaz şeyler var iltihap olduğunu düşünüyorum ve çok şiddetli ağrı var bu normal mi ? saygılar hocam ..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal

 • ersin diyor ki:

  hocam iyi günler .bana gevşek seton ve fistülometi uyuladılar yarık olan kısım 3 cm boyunda ve1.5 cm derinliğinde hergün banyoda 2 veya 3 kez ılık su tutuyorum sizce bu yarık kısım kaç günde dolar.gazlı bez örtüyorum üstüne
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  2 ayı bulabilir

 • Kubra diyor ki:

  Cok tesekkur ederm ilginz ve cvbnz icin

 • Serhat diyor ki:

  Merhabalar daha önce oluşan anal absenin yerinde oluşan delik ve akıntı başlamasıyla Ocak ayının ilk günlerinde doktora gitmiştim doktor bana anal fistül oluşmuş dedi ve Mayıs ayında tekrar gelmemi söyledi bende akıntı olması sebebiyle fistülün olduğu yeri oksijenli sargı ile hergün pansuman şeklinde kapatıyorum ama dün akşam uyuya kalınca sargıyı değiştirmeyi unutmuşum sabah bir baktım az akıntı olmuş ama fistül deliği kapanmıştı sizce ne yapmalıyım vede neden doktor Mayıs a kadar beklememi söylemiştir teşekkürler
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kanalın tam şekillenmesi için en az 2 ay gerekir,akıntı durabilir ama geri başlayabilir

 • tolga diyor ki:

  merhabalar. hoçam ben 1 ay önce makatta apse ameliyatı oldum . ameliyattan 2 gün sonra apse sag kalçamı oldugu gibi sarmıs ve tekrar ameliyat oldum dren takıldı. doktor fistül oluştugunu ve 3 ay kadar akıntı devam ederse ameliyat olacagımı söyledi. suanda hiç oturamıyorum akıntı ve agrılar cok fazla okuluma devam edemiyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  yapılanlar doğru yapılmış,yapabileceğiniz bir şey yok

 • kubra diyor ki:

  hocam fistül ameliyatı olalı 24 gün oluyo bugün ameliyatı yapan degilde baska bir doktora muayene oldum yara kapanms mı diye ama makat muayesi sırasnda cok utanıyorm ama farkında bile olmadn gaz kacırdm doktrda buna bakarak sanırm anal yetmezlign var kasını kesms doktorn ne gazını ne dıskını tutamzsn baska bir opersyn daha gecrmn gerek dedi zamanla yara kapanınca oda düzeleck dedi doktrm diyince düzelmz mutlaka müdahale olmn gerek dedi zamanla düzelr mi gercktn makata baktıgm zaman bende sanki makatn bayagı bir kısmı kesilms gibi gözüküyo makat dıs kasınıda göz göre göre kesermiki doktr fistülektomi yöntemyle oldm ameliyatı iç makat kasıyla dısıda birliktemi kesmstr doktorm 5 saatlik uzaklıkta haftaya gidecm cok tedirgn oldm kusura bakmayn bu sekilde teshis cok zordr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  24. gün tüm bunların olması son derece normal
  “düzelmez ameliyat olman gerekir” diyen doktorun olduğu caddeden bile geçmemenizi öneririm

 • emnü diyor ki:

  mrb.hocam 18 gün önce fistül ameliyatı oldum ve ameliyat yerini acık bıraktı doktor zamanla kapanır dedi eskiye oranla ağrı az ve akıntı yok yalnız arasıra kilotum ıslanıyor bu normal mıdır
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  evet normal

 • kubra diyor ki:

  tesekkür ederim hocam insaallah düzelir

 • kubra diyor ki:

  hocam perianal fistül ameliyatı olalı iki hafta oluyo agrım yok doktorm 3 yada 4 haftada yara kapanır demişti ama daha bir kapanma yok yaranın oldugu yerde dıskı geliyo bide dıskı yumusatıcı kullanmamı söylemsti doktorm. kullanıyorm suan dıskımı kontrol edemiyorm tualete zor yetisiyorm makat kasım zarar gördü ondn mı düzelir mi yara kapanınca yoksa dıskı kacagı kalıcımı olacak
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle hepsi düzelecek ama erken

 • sergen diyor ki:

  hocam merhabalar, 4 gün önce basit fistül,fissür ve dış hemoroid ameliyatı oldum.reçeteme antibiyotik yazılmamış.unutulmuş olabilirmi?kullanmalımıyım?teşekkürler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ben yazıyorum ama yazmak istememişte olabilir.yinde telefonla sorabilirsiniz.

 • Kubra diyor ki:

  Tesekkur ederm hocam cok sagolun ins olmaz benim fistul vajinaya dogruydu hatta rektovajinal fistulle karistirildi once cunku diski vajinadn geliyo saniyordm ama vajina ustnde bir delik varms oradan geliyoms simdi vajinanin ustndn acildi fistul ama yaradn diski gelmeye devam ediyo doktorm kapaninca diskida kesilr diyo ama tedirginim yara kapaninca d%skida kesileckms

 • Kubra diyor ki:

  Yanlis yazmisim hocam fistülektomi ymis
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  doğru yapılırsa onda da olmaz

 • Kubra diyor ki:

  Hocam bugun perianal fistul ameliyati oldum fistulotomi yonteyle yati ameliyati sizce dogru biryontm mi diski ve gaz kacagi orani %20 lrde oluyms cok yuksk bir oran korkuyor bunun duzelme sansi yokmu
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  fistülütomiden sonra dışkı kaçağı görülmez sizin bahsettiğiniz farklı bir yöntem

 • atilla diyor ki:

  Fistul ameliyatı sonrasi neler yapilmali nelere dikkat edilmeli teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dikkat edilmesi gereken bir şey yok

 • atilla diyor ki:

  3gun once 2. Ameliyatı mi oldum doktor oturma banyosu önerme di ameliyat yerinde 2 ayri delik var sislik ve agri artti normal mi otuma banyosu yapayim mi teşekkür
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben 3 gün sonra banyo veriyorum ama siz doktorunuza sormalısınız

 • özgür polat diyor ki:

  merhaba hocam ben 05.07.2013 tarihinden afedersşnşz akşam büyük abtestimi yaparken cok kötü bir ağrı hisetim sabaha kadar yatamadım acilen hastahaneye gitim muane oldum bana hemorit denildi ve ialaç verdiler gitikce azmaya başladı taki iki ay evel tabutumun sol tarafında ceviz kadar bir şişik oluştu doktora gitim aba apse yapıldı hemorit denildi ilk gönden bugüne kaadar belki 10 defa hastahaneye gitim hep aynı şey denildi ilaö veri günderiliyorlardı ama bugün özel bir hastahaneye gtitm muane oldum ordakı doktada bana fistul perianal olduğumu süyle kaç göndür kanamam var doktor bana ameliyat olmamı istedi hocam siz ne tavsiye edersiniz kolay gelsin hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisi çok farklı hastalık muayene etmeden bir şey demem zor

 • özkan özdemir diyor ki:

  hocam iyi günler.perianal fistül teşhisi ile 16 kasımda fistül ameliyatı oldum.doktorum seton taktı(ip).ipi çektikçe yara alttan iyileşecek dedi.taki ip çıkana kadar.fakat ipi iyi çekemediğim için yara kapanmış dedi.27 aralıkta tekrar fistül ameliyatı oldum ipin keseceği mesafe az dedi bu sefer ipi iyi çekersen çıkar dedi.bende ipi 2 günde bir çekiyorum.fakat canım cok acıyo.yinede çekiyorum.kesiyo fakat 2 hafta 20 gün oldu çıkmadı henüz.yara tekrar kapancak diye korkuyorum.sürekli pansuman yapıyorum yara kapanmasın diye.ip kestikçe alttan kapanması gerekiyo.ipi çekmenin yöntemleri varmı nasıl çeksem daha iyi olur.ipi çektikten sonra belli bir süre kıvranıyorum.yardımcı olurmusunuz.iyi günler….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunları ameliyatı yapan doktora sormalısınız

 • umut diyor ki:

  hocam merhaba
  fistül teşhisi ile çektirdiğim mr açıklaması
  şöyle diyor; anal kanal distal bölümü düzeyinde
  anteriorda orta hattın hemen solundan
  başlayarak perianal yağlı doku boyunca
  inferiora ve posteriora doğru uzanan ve
  posteriorda orta hattın hemen solundan
  cilde açılan fistül traktı ile uyumlu görünüm.
  basit fistül mü ve hangi yöntemi tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet fistülünüz var
  en doğru tedavi ameliyattır

 • özkan özdemir diyor ki:

  iyi günler hocam.16 kasımda fistül ameliyatı oldum.ip taktılar.fakat ipi iyi çekemediğim için yara iyileşmiş dedi doktor.24 aralıkta tekrar fistül ameliyatı oldum tekrar ip taktı.ipi 2-3 günde bir çek dedi.çekiyorum ama ip bi türlü çıkmıyor.yara tekrar iyleşir diye korkuyorum.bu ip nasıl çıkçak…perianal fistül ameliyatı oldum..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ip çekmek diye bir uygulama hiç önermediğim için ne demek istediğini anlamadım

 • nuri diyor ki:

  hocam uzun yıllardır kilotum kirleniyor akıntı kaşıntın bazende hafif kan oluyor . ağustos ayında proctoloji prof gittim fistül mü diye . cerrahi bir durumun olmadığını egzema diye deri hast dr gönderdi tedavi fayda etmedi kilotum kirlenmesi devam ediyor .proctoloji prof yanılabilir mi bu fistül olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülü teşhis edememe ihtimali yok diyecek kadar azdır.

 • mehmet diyor ki:

  merhabalar sayın hocam, ben mehmet adanada ikamet ediyorum . Ben eylül 2013 te anal fissür ameliyatı oldum. fissürüm düzeldi çok şükür. Ancak ameliyattan biraz zaman sonra hafif ağrım ve akımtım oldu, ameliyatımı yapan doktora gittiğimde perianal fistül olduğumu ve yine küçük bir ameliyatla halledeceğini söyledi. Ancak henüz ameliyat olmadım, açıkçası korkuyorum. akıntım çok olmuyor, tuvaletten sonra tuvalet kağıdı ile temizliyorum, iç çamaşırıma falan bulaşma olmuyor. Bugün çok az bir kanamam oldu. bu fistülün ileride daha kötü olma durumu varmı? illaki ameliyatmı olmalıyım. şu anda her hangi bir ağrım olmuyor. adliyede çalıştığımdan sürekli oturmak zorunda da kalıyorum, bunun etkiside oluyormudur? ameliyat olmalımıyım yoksa beklemelimi? bir tavsiye verirseniz çok memnun olurum. saygılar, hayırlı günler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  oturmakla ilişkisi yok
  ameliyat olmanız doğru olur,gelirseniz 10-15 dakikada tedavinizi yapabiliriz.bu tür fistüllerde ameliyatın başarısı % 99

 • dila diyor ki:

  Merhabalar hocam benim makatimin kenarinda nohut tanesi büyüklüğünde bi sislik olustu fakat akinti henuz yok 1 hafta once doktora gittim bana afedersiniz ama ufak tefek catlaklat sonucu olusmus bir apse gordugunu ve bir kanal olusmasi gordugunu soyledi ici intihap dolu ilac ve krem verdi gun icerisinde oturma banyosu yapmami soyledi 2 hafta snra gel ameliyat olabilirsin gecmezse dedi 1 hafta oldu ve ilaclar hicbi etki gostermedi aksine agrilarim artti cok korkuyorum bazi yerlerde okudugum kadarıyla iyilesemeyen cok kişinin yazisini okudum ameliyat olmayin bi faydasi yok diyen hocam sizce ne yapmaliyim eger bu ameliyat olmazsam ne gbi kotu sonuclarla karsilasirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olabilir bir an önce gidip boşalttırmalısnız

 • caner diyor ki:

  hocam merhaba bende gevşek seton yöntemi ile ameliyat olacam 10 gün sonra .bunun iyileşme süresi nekadar olur.birde genellikle irin akardı dıştan bu gün resmen kan aktı delik ve makattan bu normalmi iyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülde kanama önemsiz

 • enez diyor ki:

  merhabalar,hocam fistül ameliyatı olucam.tam iyileşme ne kadar süre alır.akıntı ne kadar süre zarfında keser.yardımlarınız için tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülün yapısına göre çok değişir

 • mustafa diyor ki:

  merhaba,iki hafta önce şiddetli agrılarla hastaneye gittim ve iltihap bir şekilde boşaltıldı.mr çekildi sonucu size iletiyorum.
  mr sonucu
  anal kanal posteriorunda ciltten yaklaşık 6cm superior kesiminde at nalı şeklinde fistül traktı ve fistül traktı superiorunda solda supralevator yerleşimli 22*10 mm boyutunda kolleksiyon formasyonu izlenmiş olup postkontrast incelemelerde periferal kontrast tutulumu saptanmıştır (apse?) grade 5 fistül)
  perirektal mezoda kirlenme ödem ve milimetrik boyutlu lenf nodu izlenmiştir ayrıca presakral mesafede ödem ile uyumlu görünüm saptanmıştır.
  yorumlarını bekliyorum iyi akşamlar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zorlu bir fistül ameliyatı sizi bekliyor,bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün

 • fistül diyor ki:

  slm hocam 8 ay önce fistül ameliyatı oldum seton iplik tekniği uygulandı ve doktor bu setonun kendiliğinden düşeçeğini söylemişti ama halen düşmedi işim gereği kontrole gidemedim ve halen makatımda seton uçları duruyor acaba sıkılmasa bile kendiliğinden düşer mi ne yapmam gerekli bulunduğum bölgede genel cerrah yok iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkılması daha iyi olur,yeterince beklemişsiniz.

 • esat diyor ki:

  Merhabalar 29 yas erkek hastayım. hocam fistül ameliyatı oldum seton takıldı ağrılarım var tuvelete cıkmaya korkuyorum ağrı kesici ve antibiyotik kullanıyorum kabızlık önleyici şurup kullansam faydası olurmu.keşke ameliyat olmasaydım diyorum ameliyat öncesi şikayetlerim hafifti az akıntık kaşıntı vardı bu seton 6ay kalacakmış iki ucu uzun bi şekilde bırakıldı normalmi setonla yaşamak nasıl olucak merak ediyorum. Doktorlarada allah kolaylık versin hastalara acil şifalar psikoloji bozuldu :-(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben sıkarak 2 ayda bitiriyorum ama yaklaşım farklı olabiliyor

 • kenan diyor ki:

  hocam tekrardan merhaba pelvik mr çektirdim anal kanal kesim posterior santral-sağ paramedian komşuluğunda anal kanal bağlantısı tam gösterilmeyen,fuziform,hafif lobüle konturlu yaklaşık 23x9mm lik alana uzanan kistik intensite inferior kesimde sağ perianal cilt altı mesafeye açılmaktadır. rapor böyle bunun ameliyatı olurmu iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül teşhisi muayene ve stileyle konulur ve tedavi de ona göre belirlenir.

 • kenan diyor ki:

  hocam iyi günler fissür ve fistülü olan kişiye kolonoskopi yapılırmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunları teşhis etmek için kolonoskopa gerek yok ama başka hastalık ta olabilir düşüncesiyle yapılabilir ama zahmetlidir.

 • cansu diyor ki:

  hocam perianal fistül ameliyatı oldum, iki fistül çukuru ve aralarında da bir yarık var şuan. zamanla dolar mı o boşluklar ve yarık. ameliyat sonrası bir iz kalır mı? ne kadar süre alır eski haline dönmesi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısmen dolsa da deformasyon kalır

 • serdar diyor ki:

  hocam makattan akıntı oluyo ve kilodum hep kirleniyo hergün kilot değiştirmek zorunda kalıyorum .ayrıca kaşıntı zaman zaman ağrıda mevcut saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan akıntı fistül düşündürür

 • Hakan diyor ki:

  Yaklaşık 6 ay önce anorektal Fistül ameliyatı oldum son 2 – 3 aydır makatta zaman zaman akıntı meydana geliyor makat bölgesinde şişlik hissi oluyor nedeni nedir önerileriniz nelerdir cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyileşme döneminde bu tür sorunlar olabilir ama kontrole gitseniz iyi olur

 • Murat diyor ki:

  Hocam merhabalar…..bır sorum olacaktı bana perianal vistül teshisi konuldu..yanlız bende iltahabın geldiği yer yumurtalıklarımın altı ınceleme yapan doktorlar normal bir vistül degıl daha zordur 2 yada 3 defa amelyat olabılırsın dedıler….cekıldıgım mr sonucunda yazan ise:perianal bolgede litotomi pozisyonda saat 12 hizasında anal vedgeden 1cm distalden başlayıp iç ve dış sfinkterleri çaprazlayarak anteriora doğru yaklaşıp 11cm boyunca uzanan ve anteriorda skrotum inferior kesiminde orta hatta cilde açılan,en geniş yerinde yaklaşık 0,5cm ölçülen fistül traktı…..yazıyor sızce 2 yada 3 defamı amelyat olmam lazım….bılgı verırsenız sevınırım saygılar…….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet tedavisi zor bir hastalığınız var cerrahınız bu konuda birikimliyse dediğini yapın

 • lütfi diyor ki:

  hocam iyi günler bende perianal fistül var .kitlenin olduğu yere bastırdığımda makattan irin akıyor bu normallmi?oturma banyosu yapayımmı bu durumlarda..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal
  oturma banyosunun faydası olmaz ameliyat olmalısınız

 • ilkan diyor ki:

  Merabalar hocam benim makat bölgemde gün içinde sarımtırak hafif bir akıntı oluyor temizlendikten 6-7 saat sonra yine hafif bi akinti son 1 senedir böyle bundan 1.5 yıl önce pilonidal sinüs ameliyati oldum acaba bunun bir etkisi olabilirmi makat bölgesinin 2 cm kadar üzerinde bazen hafif bi sizlama hissediyorum sizce ne yapmalıyım. Tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pilonidal sinüs alttan tekrarlamış olabilir

 • eser diyor ki:

  merhabalar hocam. 3ay önce fistül ameliyatı oldum ve seton uygulandı.10 gunde bir sıkma islemi son kontrolde fistülün ıyilestigini ve setonun kendi düsecegini soyledi doktorum.seton 18 gun önce düstü akıntım azalmıstı fakat bugun akıntım hem fazla oldu ve camasırım da kan gordum tekrar.normalmi yoksa tekrarladımı?calısırken kendimi fazla zorluyom bazen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrar demek için erken

 • cihan diyor ki:

  Hocam, iki sene once perianal apse vakasi gecirdim akabinde ameliyat gecirdim su donemlerde nuks etti gittigim doktor corhn hastaligindan suphelendi ama klonoskopi sonuçlarinda herhangi birsey çıkmadı ve yine perianal ameliyatinin gerektigini söyledi acaba makat etrafindaki kaslara zarar verip diski tutamama sorunu yasarmiyim boyle bir tehlike olabilir mi baska yollar varmidir. Saygilarimla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  komplike fistülde bu sorun var,fistülüzün tipi önemli

 • sevgi çakır diyor ki:

  ben 7 sene önce apse drenaj işlemi geçirdim 4 yıl önce ise fistül ameiyatı oldum fakat şimdi dışkılama öncesi kan ve iltihap akıntısı oluyor bu neden öğrene bilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülw bwnzemiyor,endoskopiyle izah edilebilir

 • fehmi diyor ki:

  makat ile yumurtalık arasında oluşan fistül apsesi ürolojik durumu yani damarları etkilermi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır etkilemez

 • emre diyor ki:

  hocam oncelikle ilginiz icin cok tesekkurler. dun hastaneye gittim ve muayene oldum doktor yuzeysel bir fistul varligindan soz etti antibiyotik kullanmami ve sonrasinda mr cektirmemi onerdi. sizce bu tedavi ise yarar mi ve fissur varken nitrogliserinli krem kullanmistim iltahaplanma bundan kaynaklaniyor olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  antibiotiğinde nitrogliserinli kreminde faydası olmaz
  gelirseniz aletle bakıp ne yapılması gerektiğini anlatırım

 • emre diyor ki:

  hocam yaklasik 1 sene once fissur teshisi konuldu hayatima bir sekilde devam ediyordum kabiz olmadigim surece cok buyuk bir sikinti olmuyordu fakat son 1 aydir makatta akintiyla birlikte kizariklik olmaya basladi. bu fissurden olabilir mi yoksa fistul de gelismis olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissür zemininde iltihap olabilir,fistüle benzemiyor

 • caner diyor ki:

  artık karar verdim ameliyat olacam .ön tarafta fistülü biliyordum. kalça kısımında kıl dönmesi diye bildiğim şey oda fistülmüş komplike olabilirimiş.kuyruk kemiğine 2 cm uzaklıkta iyi bir doktor araştırıyorum çoğuda özelde çalışıyor.

 • deniz diyor ki:

  merhaba hocam;
  benim makatımın çeversindeki deriler soyuldu ve makatın 3 cm altında bir delik var tuvaletten sonra 1 damla kan oluyor fistül olabilirmi yardımcı olursanız sevinırım f
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet benziyor

 • musa akdoğan diyor ki:

  Önceleri perianal apseyle başladı sonra fistül oldu 5 defa apse ameliyatından sonra 3 defa fistül ameliyatı oldum ve kurtuldum diyordum ki 22 ay sonra 2 gün içinde birden bire bir şişlik dayanılmaz ağrılar acil doktor ve tekrar apse oluşmuş apseyi temizlediler ve ultrason sonucu mr ı gerekli diye raporlandı ama kendi doktorum ultrason sonucuna bakıp mr gerek yok fistül olmuş tekrar dedi. 21.10.2013 tarihinde apse ameliyatla boşaltıldı. (6.kez) doktorum 1 ay sonra gel fistül ameliyatı yapacaz dedi. daha önce setom bağlantısı yapmışlardı. şimdi tekrar fistül ameliyatı olacağım. bu hastalıkla ilgili ne önerirsiniz? bu neden oluyor? ne yiyelim ne yemeyelim, uyumayalımmı, uykudan hiç mi uyanmayalım? artık psikolojim bozuldu. yaşamaktan bıktım. tekrar ameliyat olmasam nolur? çok zor durumdayım. bir fikir verirmisiniz? ayrıca sigarayla ilgisi varmı? yarımlarınızı bekliyorum.ilginiz için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olmazsanız kendiliğinden düzelmez ve zamanla yeni kanallar açılabilir ama hiç ilerlemeden uzun yıllar kalabilir.tek sorun 20 yıldan daha uzun süre akıntı olan deliğin olduğu yerde kanser gelişebiliyor

 • caner diyor ki:

  bugün evmin yakınında bir tıp merkezi vardı oradaki doktora muayene oldum.tekrar açılır dedi bir tünelli hissetim dedi herhangi bir ilaç vermedi en azından bir ağrı kesici önerin dedim onu bile vermedi doktor.bir üniversite hastanesinde doçent önerdi bu konuda ama şu an akıntın olmadığından bir müdahale olamaz dedi.sıkıntılı bölgede dedi makata uzak olması zorlaştırır setonla müdahale olabilir dedi.müdahale olması için akıntı olması şartmı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anüse uzaksa seton doğru olur.narkoz altyapımız olmadığı için biz yapmıyoruz

 • caner diyor ki:

  hocam merhaba 2.5 ay önce doktora gittim makattan 2 cm uzaklıkta yumurtalığa doğru bir şişlik vardı o bölge kızarıkdı doktor enfeksiyon dedi antibiyotik verdi.aynı hastaneye eylülün başında gittim şişlik geçmediğinden dolayı başka bir doktorun söylediği vücudun kendisi üretiyor bu geçer dedi gönderdi 15 gün sora orası patladı ve akıntı oldu aynı doktora gideyim dedim izinli imiş başka bir doktor konrol etti kıl dibi iltihabı dedi ve antibiyotik verdi .15 gün sonra tekrar gittiğimde 2. gittiğim doktor vardı elle kontrol yaptı perianal fistüle benziyor buna şu an kimse bir şey yapmaz makata uzak dedi 3 cm flan dedi makat kasların var dedi. 16 gün sonra akıntı kesildi 7 gündür yaklaşık akıntım yok bölgede kapandı.ama makat bölgesinde ağrılarım olmaya başladı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olmamanız şans
  ağrı olabilir

 • dertli diyor ki:

  hocam cevabınız için tesekkur ederim.peki seton ortalama ne kadar zaman da düser?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bağlanan kasın kalınlığına göre 2-5 ay

 • dertli diyor ki:

  merhaba hocam 2ay önce fistül ameliyatı oldum.seton uygulandı ve her kontrolumde sıkma yapıldı.son kontrolde sıkma islemi bittigini ve fistülün iyilestigini setonun kendisinin düsecegini soyledi.akıntım var bazen camasırımda kan var normal mi acaba.iyilesmedimmi acaba :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal seton düşünce 1 ayda falan kapanır

 • Ersin diyor ki:

  Merhaba Hocam. Bana perianal fistül tanısı konuldu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Üniversiteden de bu yıl mezun oldum ve hemen işe başladım.Hem gurbetteyim hem de Ameliyattan çok korkuyorum. Şuan için herhangi bir ağrı, sızı yok ama akıntı ve kanamalar var. Doktor bey %1 kendi kendine geçer dedi ama o yönde hiç umudum kalmadı. Ne yapmamı önerirsiniz bir an önce amaliyat olmalımıyım. Bu konuda doktorlar çok önemli olduğu belirtilmiş ben bunun seçimini nasıl yapacağım. Dışkı ve gaz tutamama problemleri yaşanabiliyormuş böyle bir durum olursa ben ne yaparım. En azından uan öyle bir problem yok. Allah rızası için fikrinizi görüşünüzü belirtirmisiniz. Endoskopi sanırım öyle bir muayenede yapıldı bunun sonuçlarınıda gönderebilirim size. Saygılarımla…Allah’a emanet olun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  acil bir durum değil bir süre bekleyebilir
  gaz tutamama sorunu çok seyrektir ve en uygun yöntem seçilir.

 • tekirdağlı diyor ki:

  slm hocam ben mayıs ayında fistülden ameliyat oldum doktor amaliyatın beklediği gibi olmadığını ve bir fistülün daha olduğunu ve onu da birbiirne bağladığını söyledi şuan makatımda akıntı devam ediyor ve ve ameliyattan kalan ip ve hortum gibi lastikimsi şey makatımda halen duruyor bana 1 iki aya kalmaz düşer demişti ama halen akıntı da devam ediyor ipler de duruyor 3 ay oldu hocam normal mi işim içabı doktora gidemiyorum iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrar sıkmak gerekebilir

 • abdullah diyor ki:

  hocam merhaba yaklaşık 2ay önce fissür fistül ve hemoridden ameliyat oldum şuan akıntım yok ama tuvalete çıktıktan sonra sanki tuvaletim varmış gibi oluyor bu normalmi artık pisikolijim bozuldu lütfen yardımcı olurmusunuz yardıma çok ihtiyacım var.yorumlarınız için teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ödem devam ediyor olabilir

 • mucahit diyor ki:

  Slm hocam 3yildir fistulum var birkere tedaviye gittim icini bosaltilar ve canim yandi daha gitmiyom terrarliyormus sistimi bastirip patlattimmi rahatliyom bazen kanli bazen iltahap geliyo zarari olurmu boyle yapmamin saygilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararı yok ama tedavi olmalısınız

 • eser diyor ki:

  yaklasık bir ay önce samatyada anal apse ameliyatı oldum.10 gunde bir kontrole gidiyorum. ip var. doktorum iyi oldugumu kontrollerime devam etmemi soyledi.yanlız akıntım oluyo.bu akıntı ne kadar daha sürecek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ip alınana kadar

 • ayfer diyor ki:

  hocam klasik yöntemdede riskler var. Bu yüzden normal ameliyattan da korkuyorum.aklım karışık hocam.

 • ayfer diyor ki:

  hocam lazerle fistül ameliyatını tavsiye edermisiniz.lazerle tedavisi mümkünmüdür. Lazerin bir sakıncası varmıdır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  klasik yöntemi tercih edin

 • emirhan diyor ki:

  ben askerim üniversite hastanesınde perianal fistül amelıyatı olacam bunun ıcın hava degısımı verırlermı hıc konusmadımda
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 ay verirler

 • serhat diyor ki:

  hocam ben makatta akıntı sebebiyle doktoara gittim kolon0skopi yapıldı hiç bşy cıkmadı bağırsaklarım hassasmış ibs varmış doktor bi kaç ilaç verdi yolladı ama hala her tuvalet sonrası akıntı başlıyo sümüksü şeklinde 4-5 saat sonra kesiliyo ben bide hocam kabız oldugum için hortumla lavman yapıyodum alışkanlı haline getirdim acaba lavman bağırsak mukozasını bozdumu bağırsak iç duvarını salgıyı arttırıyo olabilirmi sadece makatın içine lavman yapıyorum tüm bağırsağa dgl lavmansız yapamıyorum dışkılamayı acaba ne yapmam gerek anal fÜSTÜL Olsa kolonoskopide cıkarmıydı aydINLATIRSANIZ SEVİNİRİM???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül teşhisi muayeneyle konur
  mukus dediğiniz lavmanın kendisi olabilir

 • abdullah diyor ki:

  merhaba hocam bu tarihten 10 gün önce fissür ve fistülden ameliyat oldum tuvaletten sonra ağrım oluyor bu normal mi birde hala akıntı devam ediyor korkuyorum tekrar ameliyat olmaktan yardımcı olursanız çok mutlu edersiiz beni teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyileşmesi 1-2 ayı bulabilir bunlar normal

 • fatih diyor ki:

  10 yıl önce fissür tanısı kondu . krem ve sıcak su oturma tedavisi verildi . kilotum kirleniyordu . daha sonra kendiliğinden geçti. fakat uzun zamandır yine kilotum kirleniyor. makattan akıntıyı hissetiyorum.bazen hafif kan, ağrı,kaşıntı, yanma oluyo. sümüksü dışkılama var günde 2-3 kez. saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yine çatlak olabilir,

 • tarık diyor ki:

  slm hocam 1 ay önce fistül traktı teşhisyle ameliyat oldum doktor 2 adet fistülün olduğunu ve onları birbine bağlantı yaptığını söyledi ve akıntının dışarı atılması için 1 adet büyük kalın ve sert 2 adet küçük ve ince lastik şeklinde makatımın etrafında lastiklerden var hocam bu lastikler ne zaman zarfında düşer ve halen akıntı yeşilimsi şekilde devam ediyor ağrım sızım yok akıntı olması normal mi ve o lastikler ne zaman kadar sürede düşer iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 hafta arayla sıkıştırılır,6-10 haftada düşer

 • erdal diyor ki:

  hocam makatta kaşıntı ağrı ve akıntı oluyor. iç çamaşırım hep kirleniyor.zaman zaman çok az kan oluyor.yardımcı olursanız sevinirim saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olabilir

 • mehmet diyor ki:

  hocam 5 ay önce makatta çatlak tanısı konuldu,3 hafta sonra ise çok ağrım oldu ve ameliyat oldum.iltitap yapmış ve fistül olmuş.doktorum başarılı bir ameliyat oldu dedi.bir oluk açarak iltihabı almış,çok düzenli olarak 1 ay kadar sıcak suya oturdum,2 ay sonra kanama oldu tekrar dr.’uma gittim herşey yolunda kanamadan korkma dedi.fakat son 20 gündür hemen hemen hergün kanıyor ve dışkılamadan önce mukozamsı bir sıvı atıyorum.bu kanamalar ne kadar daha sürer,gerçekten normalmidir.yada ters giden birşeyler mi var.yardımcı olursanız sevinirim….başarılar dilerim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 ay daha sabredin

 • ramazan diyor ki:

  hocam askerlık gorevımı yaparken makatın hemen yanında şişlık oluştu.revıre gıttım doktor şişlıgın patlayacagını o zaman gelmemı temızleyecegını soyledı bana ilac verıp gonderdı.verdıgı ilaclar benı rahatlattı.şişlik baya kayboldu.askerlık bıttıkten 1 sene sonra şişlik tekrar oluştu 1 kac ay sonra patlayarak akmaya başladı.taksim ilkyardım hastanesınde muayane oldum.ve fistül teşhisi ile amelıyat oldum.amelıyatta şişlik boşaltılmışdı.farkı bi işlem yapılıp yapılmadıgını bılmıyorum.ameliyattan sonra makatımın yanında hatta makatla birleşik cukur kaldı.9 yıl gectıki şeffaf jel kıvamında sadece tuvaletımın ilk başlangıcında akıntı olmaya başladı.sonra hem tuvalet esnasında hem sonrasında dayanılmaz acı olmaya başladı.doktora gıttım mr cektırdı bı sorun cıkmadı elle yaptıgı muayene ile catlak oldugunu soyleyıp bir fitil ve krem verdi.ve ilaclar bana hemen fayda sagladı acılar kesıldı fakat tuvaletım sırasındaki akıntı oluyordu.ve şimdi 3 haftadır yine acı olmaya başladı.akınta sarı ıltıhap gıbı oldu.özel tıp merkezını gıttım el muayenesınde fıstul oldugunu soyledı amelıyat olmalısın dedı.sonra devlet hastanesıne gıttım derdımı anlattıgımda bakmasına gerek olmadıgını fistul amelyatı yapmadıgını her cerrahın yapmaması gerektıgını soyleyıp sen proktolojıye gıt dedı.bugun sabah 08.40da istanbul tıp fakultesı genel cerrahide randevum var.hocam fistül acı verırmı.benım sıkıntımın catlak olma durumu varmı ve istanbulda önerecegınız bı doktor varmı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıkalrınız çatlak değil fistüle benziyor

 • Gazi öztürk diyor ki:

  Hocam merhaba ben fistül hastasıyım doktora gittiğimde akıntının geldiği yerin anüse yakın olduğunu(1cm) bu yüzden seton tekniği kullanması gerektiğini söyledi.Ayrıca seton 20 gün kadar duracakmış.Ayrıca bunları elle muayene ederek söyledi.Tünelin iç ağızının bağırsağın neresinde olup olmadığını bilmeden ve hangi kasları içerdiğini bilmeden.Doktor 60 küsur yaşta ve alanında çok başarılı ama genel cerrah yani proktoloji veya anal cerrahi gibi alanda değil.Uzun lafın kısası elle muayene ile ameliyat yapması doğru mu bir de 20 gün süre az mı?Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülün tipi godsal salamon kanununa göre belirlenir bunun için muayene etmeye bile gerek yok ama emin olmak için stile ile bakmak gerekir.bu yasaya göre makatın ön yarısındaysa seçkin tedavi setondur arka yarıdaysa seton gerekmez.

 • enes diyor ki:

  hocam bende şöyle sadece denk geldiğinde fazla ağrı oluyor o kadar makatımın tam ortasında bir et parçası var sağ ve sol anüse bağlı sanki anüs ikiye ayrılmış kanama akıntı olmuyor. iki aydır var bu dediğim ağrı ama daha yeni farkettim dün o et parçasını resim yollasam .hiç boru şeklinde kanal göremedim ama
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifinizden anladığım kadarıyla resimle bir şey düşünmek zor olur

 • Burhan diyor ki:

  Hocam merhaba bende yaklaşık 10 yıl evvel bir ağrı ortaya çıktı makat bölgesinde 2 gün sonra kendiliğinden bir delik ortaya çıktı o gün bu gün ordan akıntı geliyor bazen yeşilimsi bazen koyu bir renkte ama çok az geliyor sizce bu füstül müdür asıl endişelendiğim acaba tedaviye geçmi kaldım çünkü tam on yıldır var fazla rahatsızda etmiyor temizde bakıyorum ama kötü bir şey duyarım gittiğimde doktora diye korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistüle benziyor

 • musa arıcı diyor ki:

  slm hocam ben iki kez fistülden amliyat oldum ıkıncısı tam 3 ay surdu cok sıkıntılar çektim fistülotomi yapıldı kelepçe taktı tam 3 ay kelepçenin düşmesini bekledim düştü ama akıntı hiç kesilmedi ne yapmam gerekiyor konyda yasıyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeniden ameliyat olmanız gerekir

 • adem yılmaz diyor ki:

  slm hocam lazerle fistül ameliyatı yeni çıktı sanırım.Uludağ üni. bir doktor yapıyomuş.Sizce başarısı yüksek alın bir yöntemmidir lazerle fistül ameliyatı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bende olsa asla ama asla yaptırmam :)

 • ilknur diyor ki:

  fistül ile ülseratif kolit arasında bağlantı var mıdır. 9 yıl önce fistül ameliyatı oldum dört yıl sonra ülseratif kolit teşhisi kondu. şimdi yine fistül oluşmuş. birbiriyle bağlantlı mıdır. ii günler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ilişki yok

 • şirin diyor ki:

  merhaba hocam afyonda genel cerahi olarak iyi bildiğiniz bir doktor varmı bende 2 cm saat 6 yönünde fistül oluşmuş ama akıntı ve apse gibi bir durum olmadan catlak vardı ondan olmus olabilir mi bu hafta icinde ameliyat olucam endişe ve korku var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlaktan olabilir
  doktoru siz araştırmalsınız

 • yeliz diyor ki:

  merhaba ben 2 ay önce samatyada ameliyat oldum fistülden bu son 2 haftada ameliyat olduğum yer deyil ama ona yakın biryerde yine oluştu fistül kabız isal olunmadı neden olmuştur sürekli böylemi olucak teşekkür ediyorum birde bildiğiniz iyi bir uzman varmıdır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Aynı hastanede Doç.Dr.Hasan Bektaş var bu konuda o hastanenin en iyisidir

 • ahmetali diyor ki:

  Hocam merhabalar Hocam 2010 eylül de makatta ağrı şikayeti
  akıntı ve bazen kanama oluyor şikayeti ile hastaneye çıktım.
  Kolonoskopi ve sigmodioskopi çektirmiştim.Perianal Fistül hastası
  olduğum söylendi ve Kesin ameliyat olmamı söylediler.
  Sonuçları size E-mail atıyorum.Bu sonuçlara göre bendeki
  fistülün boyutu nedir.Ben hiç bu rahatsızlıktan ameliyat olmadım.
  Bu sonuçlara göre bendeki perianal fistül hakkında bilgi
  verirmisiniz? Bu rahatsızlıktan birkaç tedavi tekniğin var
  dediler bendeki bu sonuçlara göre nasıl bir ameliyat ile tedavi
  olabilirim yardıcı olurmusunuz.?Hocam Benim bu sorunuma çözüm bulmam
  gerekiyor ama beni endişelendiren hala aşamadığım bazı konular var.
  Ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar olacak.?
  Günlük yaşantımı etkileyecek mi.?İş kaybım olacak mı.?
  Benim mesleğim şoför sürekli oturuyorum.
  Birde hocam Ameliyat ne kadar sürecek.?Hastanede ne kadar kalacağım.?
  Ameliyattan olduktan sonra kaç gün rapor veriyorsunuz.?
  Ameliyattan sonra kesin iyileşecek miyim.?Nüks edecek mi.?
  ve ameliyata bağlı kopmlikasyonlar varmıdır.?
  siz bana bu sonuçlara göre kesin olarak iyileşir diyorsanız sizin cevaplarınıza
  göre sizin ile irtibata geçip size ameliyat olmayı düşünüyorum.
  Birde ben muğladan geleceğim.Emekli sandığı üyesiyim bu ameliyat ücreti ne kadar alıyorsunuz.
  En son olarak hocam Endosonografi ve sigmodioskopi sonuçlarına
  Şimdiden sağ olun hocam teşekkÜrler.
  Ben 03/11/2010 Tarihinde Endosonografi ve sigmoidoskpoi yaptırdım.
  Endosonografi =Normal Rektum mukoza lümeni.MHz Radial
  EUS =Cilt altından başlayarak Eksternal sfinkter-İnter sfinkteri alan
  -internal sfinkteri geçen ve lümene ulaşan 2-3 mm çapında fistül mevcut.
  Tanı Perianal fistül (İntersifinkterik alanıda tutan yapıda)

  Sigmodioskopi=Lümen ve mukoza normal.
  Anal Kanaldan=Diz dirsek pozizyonunda saat 12 hizasında
  anal kanaldan 5 mm uzaklıkta fistül ağzı ile uyumlu lezyon görüldü.
  Metilen mavisi verildi anal kanaldan metilen mavisi geldiği görüldü.
  Tanı=Anal Fistül. Bu sonuçlara göre bendeki Perianal Fistül
  (İntersfinkterik alanıda tutan yapıda) hastalığın boyutu hakkında,
  tedavisi ve iyileşme süreci hakkında bilgi verirmisiniz.Teşekkürler.

  Ben burada iki farlı doktora gittim bu sonuçlara göre 1tanesi fistül traktını alıp açık bırakacağını söyledi
  diğer doktor ise seton takacağını biraz sancılı olacağını ve iyileşeceğini söyledi.
  sizce eğer burada olmam gerekiyor ise hangisini önerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hangi ameliyatın gerekli olduğu muayeneyle goodsal salamon kanununa göre belirlenir,yaptırdığını görüntüleme yöntemleri genellikel anlamlı bilgi vermez

 • emre diyor ki:

  iyi akşamlar hocam ben 2 yıl kadar önce ankarada mevlüt topbaşa ameliyat oldum hem akıntı hemde kanama mevcuttu doktorum hemoroid olduğunu söyledi ve ameliyat başarı ile sonuçlandı;ancak ameliyattan 3-4 ay sonra akıntı tekrar başladı bazen yeşil çoğunluklada sarı renkte akıntılar geçen hafta tekrardan gittim ve makatın içerisinde herhangi bir yara olmadığını söyledi ve bir tane iğne vurdu ama akıntım devam etmekte sizden ricam ben bu hastalığın hangi evresindeyim ve bursa dan bana önerebileceğiniz doktor varmı?teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önemli bir sorun yok gibi
  bursadan verebileceğim isim yok

 • Hasan diyor ki:

  İyi akşamlar, fistül rahatsızlığı için İzmir’de önerenileceğiniz bir Doktor varmıdır? Teşekkürler…
  Op.Dr. Atilla KAYA
  verebileceğim isim yok

 • güven selvi diyor ki:

  hocam ben yaklaşık 7 sene önce 2 defa perianal abse operasyonu geçirdim. 6 senedir de fistülle yaşıyorum ve ameliyat olmaya korkuyorum. Mr çektirdiğimde at nalı fistül olduğunu ve bu ameliyatı üniversite çapında büyük bir yerde olmam gerektiğini söyledi doktorum. Açıkçası kendisi yapmaya çekindi herhalde. Marmara üniversite hastanesinde Wafi beye gittim fistül kanalına ilaç enjekte ederek tedavi etmeyi deneyelim dedi olmazsa ameliyat ederiz dedi. Böyle bir tedavi yöntemi faydalı olurmu? Birde bu ameliyattan sonra tekrarlama oranı kaçtır ve ameliyat kesin çözüm olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  denenebilir

 • oğuz han diyor ki:

  hocam daha öncede yazdım lütfen yardım edin akıntım yok ateş kanama yok sadece ağrım var ve sol kalçamda iğne vurulma bölgesinde hafif şişlik var doktorum fistül olabilir diyor ama kesin konuşmuyor bu belirtiler olmadan fistül olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı olmadan fistül polmaz anal sinüs olabilir.

 • erkut diyor ki:

  İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ PROKTOLOJİ BÖLÜMÜNE MUAYENE OLDUM.BENİMDE RAHATSIZLIĞIM FİSTÜL 7 YILDIR MUZDARİBİM BU KONUDA SAAT 7 HİZASINDA FİTÜL DELİĞİNDEN SONDA TAKILARAK OPAK MADDE VERİLMESİ İLE ELDE OLUNAN GÖRÜNTÜLERDE POŞ OLARAK KÖR SONLANAN YADA REKTUM İLE İLİŞKİSİ OLMAYAN YAKLAŞIK 1.5 CM UZUNLUĞUNDA FİSTÜL TRAKTI İZLENMİŞTİR.DOKTOR DEDİKİ BİZ BU ŞEKİLDE AMELİYAT YAPAMAYIZ İÇERDEDE DELİK OLMASI LAZIM 6 AYSONRA TEKRAR GEL GENE FİSTÜLOGRAFİ YAPICAZ.SİZİNDE YORUMUNUZU BEKLİYORUM…………
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içerde delik olmadan fistül olmazki :)
  bunu filmde görüntülemek zordur ve bunun için uğraşmakta son derece anlamsızdır,muayenede ince telle girilip kanal rahatça bulunabilir.
  bir proktoloji kliniğinin 7 yıllık bir vakaya bu şekilde yaklaşması şaşırtıcı doğrusu

 • rt diyor ki:

  merhaba hocam, gecen gün özel hastanede muayene oldum doktor 3 ve 6 yönünde hemoroid olduğunu ve akıntın var ama çatlak olmadını söyledi daflon ve procto glyvenol ilaçlarını kullan gecer dedi. 5 gündür kullanıyorum hiçbir iyileşme yok. fissür fistül olabilirmi dedim hayır hemoroidin var dedi. hemoroidde akıntı belirtileri var mıdır bu ilaçlar akıntının iyileşmesinde yatdımcı olurmu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidde akıntı olmaz amaıslaklık hissi olabilir

 • pınar diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Ben 3 yıldan beri fistül şikayeti yaşıyorum.Doktorum MR çektirdi sonucu sizinle paylaşmak isterim; Sol intergluteal olukta ciltten başlayarak oblik seyirle anterior superiora doğru uzanan ve anal kanal alt uç komşuluğunda yaklaşık saat 4 hizasında sonlanan fistül traktı izlenmektedir.Ürogenital diafragm üzerine devamlılık gösteren belirgin bir fistül tarktı saptanmamıştır.Belirgin perinal-perirektal abse formasyonu izlenmemiştir.Anal kanal duvar kalınlığı ve anorektal bileşke tabiidir.
  Doktorum bugün 3.kez tekrar kontrol etti kendisi bana amaliyat olmamı ve komplikasyonlu bir durum olabileceğini ve amaliyatın basit olmadığını tuvalet tutmamızı yarayan kasların zarar görebileceğini iyi bir yer ararştırarak öyle amliyat olmam gerektiğini söyledi açıkçası ben çok korktum ve araştırırken sizin sitenize rastladım bu konuda gerçekten uzman bir doktor önerebilirseniz çok memnun olurum hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nerde yaşadığınızı yazsaydınız belki isim verebilirdim

 • rt diyor ki:

  mrb hocam 3-4ay önce kabızlıktan sonra cam kesiği gibi bi acı oldu ve makatta küçük meme oluştu fakat tuvalet esnasında herhangibir acı,akıntı,kanama olmuyor. Sadece yürüme esnasında akıntı oluyor iç çamasırı ıslatacak kadar ve cok rahatsız ediyor. Benim rahatsızlığım fistülmü fissürmü nedir hocam iyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı fistül düşündürür.

 • Said diyor ki:

  biraz daha detay verebilirmisin? bende esimi goturmeyi dusunuyorum. Ne kadar para odediniz ve sonuc cok mu kotu?

 • ahmet diyor ki:

  15 gün oldu samatyada fistül amaliyatı oldum hasan bektaşa bakalım gecmesini bekliyoruz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  işinde iyidir eminim düzelirsiniz

 • Mesdan diyor ki:

  05 Şubat 2013 ‘te uludağ üniversitesinde lazerli fistül ameliyatı oldum sonuç fiyasko.Bir sürü de para ödedim.Şimdi daha kötüyüm.Daha önceden 4-5 günde bir şişlik oluşuyordu.İltihap boşaldığında rahatlıyordum,sonra tekrar aynı süreç başlıyordu.Şimdi ise lazerle kapatılacak diye fistülü daha da genişletti.Her büyük tuvaletten sonra fistülün içine gayta girdiğinden hem yanma şeklinde bir ağrım var hem de akıntı sürekli var.Neredeyse günde yarım rulo tuvalet kağıdı tüketiyorum.İyi bir doktor arıyorum ancak daha önceki durumumu ararken,şimdiki durumumu da sonra aramayayım diye endişe duyuyorum.Lazerle ameliyat olacaklar için bilgi vermek istedim.Saygılar…

 • naz diyor ki:

  hocam iyi günler ben 10 gün önce perianal fistül ameliyatı oldum makata çok yakındı doktor kanalı açtı yarayı açık bıraktı tuvaletten sonra yanmalrım ve şiddetli kaşıntılarım oluyor az az akıntımda devam ediyor özellikle kaşıntının çok olması normalmi iyi günler ve kolaylıklar dilerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu dönemde normal,zamanla düzelir

 • farkman diyor ki:

  slm hocam bende seton takılı ameliyat olalı 4 ay oldu seton hala duruyor 1,5 ay önce gittiğim doktor fistülün tekrarlamış olduğunu söyledi bügün mr sonuçumu aldım emar şu şekilde
  TEKNİK
  kontrast öncesi:aksiyal düzlemde T1A TSE T2A SPAIR sagittal düzlemde T2A TSE koranal düzlemde T2A TSE.kontrast sonrası: wats T1Akesitler alınmıştır

  BULGULAR:
  mesane duvarı kalınlığı ve internal yapısı normal olarak değerlendirilmiştir
  perivezikal yağ dokusu homojen görünümdedir porosttat bezi boyutları tabidir
  periferik ve santral zon normal sinyal intensitesinde izlenmiştir her iki seminal vezikül normal morfolojidedir.

  rektum duvar kalınlığı ve perirektal yağ dokusu tabidir iskiorektal fossalar açıktır .

  pelvik kiştle yada büyümüş lenf nodu saptanmamıştır. intraabdominal serbest-loküle kolleksiyon saptanmamıştır.

  inceleme alanına giren kas ve kemik yapılarında patolojik sinyal intensitesi değişikliği yoktur.

  SONUÇ:
  normal sınırlarda pelvik mr tetkiki.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  MR a göre düzelmiş

 • tr diyor ki:

  hocam klıp yöntemi yeni yöntemmi birde şu adreste yeni geliştirilen bir sistem var htt p://ww w.ove sco.com/index.php?id=37 o sistemin ameliyat videosuhtt p://ww w.desisrus.com/videofeed/dfRSdXbaHHU bunun başarısı nedir acaba başarılı oluyormu bu sistem türkiyede uygulanıyormu saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapan varmı bilmiyorum araştırmalısınız.
  setondan daha başarılı olduğunu sanmıyorum
  videodaki fistül çok çok basit bir fistül setona bile gerek olmayacak bir fistül yani.

 • tr diyor ki:

  hocam klip yöntemi ile ilgili bir açıklama tama olarak anlaymadım açıklarsanız sevinirim yeni yöntem
  Soyut
  Amacı  yüksek veya karmaşık anal fistüllerin cerrahi kapaması genellikle zor bir mücadeledir. Özel Nitinol klip, OTSC klip (Ovesco AG), bir domuz modelinde fistül kapatılması için değerlendirildi.
  Yöntem  20 fistül toplam seton yerleştirilmesi ile 10 hayvanlarda oluşturuldu. Dört hafta sonra fistül indüksiyon setons kaldırıldı: diğer açma özel olarak geliştirilmiş bir Transanal klip aplikatör kullanılarak OTSC klip ile kapatılmış iken, her hayvan için bir iç kontrol olarak fistül ve trete edilmemiştir. Klibin uygulamanın güvenliği ve teknik fizibilitesini test edildi. Başka 4 hafta sonra, fistül makroskopik kapatılması için değerlendirildi. Histolojik inceleme için, fistül yolu da dahil olmak üzere Anorektal bölge eksize edildi blok halinde .
  Sonuçlar  dört hafta klip yerleştirildikten sonra, tüm dış ve iç fistül açıklıklar makroskopik kapatıldı. Klip uygulama yerinde artmış yara izi ile başvurdu. Mikroskopik rezidüel yolları ve daha yoğun bir kronik inflamasyon% 40 tedavi edilmemiş kontrol fistül görüldü. Klip yerleştirilmesinden sonra, fistül% 10 yara ve şifa iyi bir fistül gösteren kollajen liflerinin yüksek yoğunluğu ile ilişkilidir devam etti. Klibi neden yok beklenmeyen yan etkiler veya komplikasyonlar gözlendi.
  Sonuç  OTSC klibi kullanarak Fistül kapatılması gelecek vaat eden sfinkter koruyucu minimal invaziv prosedürü temsil eder. Bu çalışma, güvenlik ve fistül kapatılması için ‘anal fistül pençe’ fizibilite göstermiştir. Sonuçlar klinik uygulama ve ileri araştırmalar haklı domuz modeli sınırlamaları rağmen.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülde bir çok yöntem deneniyor ama hala en başarılısı seton,klip uygulama mandal gibi bir şey bir çok hastalıkta kullanılıyor,fistülde iç deliği kapatmak için kullanılır.

 • ARTTY diyor ki:

  slm herkese acil şiflar dilerim hocam yukarıda fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli derken ordaki fistülmü fitülmün anlayamadım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül

 • gülser diyor ki:

  bende perianal fistül hastasıyım üç aylık hamileyken başladı sekiz defa ameliyat oldum geçmedi otuz yıldır çekiyorum sürekli apse akıyor ağılarım çok oluyor setonda takıldı hiç faydasını görmedim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  komplike fistül zor hastalıktır tekrarı sık görülür
  Samatya Hastanesinde Doç.Dr.Hasan Bektaş var ona ulaşmaya çalışın,sizdeki gibi komplike fistüller konusundaoldukça iyidir

 • sude diyor ki:

  hocam iyi günler 2 ay önce anal apse boşaltımı yapıldı sonra şikayetlerim azaldı ama elime ufak bi şişlik gelmeye başladı kaşıntı yanma gibi şikayetlerle yine gittim doktor mr falan çektirdi basit bir fistül oluştuğunu ameliyat gerektiğini söyledi bu ameliyatı siz ne kadara yapıyorsunuz yatış gerekiyormu ve nekadar sürede iyileşebilirim il dışından gelicem bunların cevabı o yüzden önemli benim için sosyal güvencem emekli sandığı iyi günler ve kolaylıklar diliyorum .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1160 tl ödersiniz
  ameliyat tekniği çok değişmediği için yaşadığınız yerde de olabilirsiniz.

 • ela diyor ki:

  hocam branşınız değilde ben oturma banyosu falan veriyorum diye yazmışsınız
  fistül hakkında sadece bilginizmi var genel cerrah değilmisiniz yoksa
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tabiki fistülü biliyorum ama çocuklarda herşey çok farklı olabiliyor,ukalalık yapmak istemem

 • sinem diyor ki:

  merhaba hocam benim 1 aylık bebeğime bir doktor fistül tanısı koydu baticonlu oturna banyoları yaptırdık ama hala pirinç kadar bir çıkıntı var kanama yok akıntı dediğiniz nasıl bir şey? bezlendiği için göremiyor muyuz acaba bir çocuk cerrahı ameliyat dedi bir diğeri ameliyatlık bir durum olmadığını söyledi ameliyat ettirmeli miyiz sizce? birde bebeğime ağrı yapıyor mudur? kakasını yapabiliyor yaparkende ağlamıyor sadece ıkınıyor kabız da değil
  Op.Dr.Atilla KAYA
  branşım olmadığı için fikrim yok

 • hatice diyor ki:

  ameliyattan sonra tekrarladımı fistül rahatsızlığınız?
  ameliyattan memnun kaldınız mı? eşim de aynı durumda.

 • farkman diyor ki:

  bişeyi söylemeyi unuttum lazerle fistül tedavisinin olduğunu söylüyor uludağ üniversitesi siz yok tedavisi demişsiniz lazerle ameliyat hakkında bilginiz varmı teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yok demeyelimde anlamı yok diyelim,lazer 2 türlü kullanılabilir neşter yerine kullanılabilir ki hiçbir anlamı yok,birde kanalı yakarak uygulanan lazer var o yeni uygulanıyor ve sonuç hakkında yeterli bilgi yok.

 • farkman diyor ki:

  merhaba hocam öncelikle sitede yorumların olması ve sizinde bu yorumlara karşılık cevap vermenizden dolayı teşekkürederim hocam bende fistül hastasıyım nijerde yüzbine yakın fistül hastası olduğu söyleniyor çaresizlikten dolayı tedavi edilemiyolarmış nijerdeki kadınlarda perianal fistülmü var yoksa başka bir fistülmü teşekkürler iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı olan her deliğe fistül denir ve çok çeşidi vardır,makat civarindakine perianal fistül denir

 • tr diyor ki:

  merhabalar hocam bende de fistül var ameliyat oldum ama bir bucuk ay sonra başka bir doktora gittim fistülün tekrarlamış olduğunu söyledi birde bitkisel diyet denen bir site var 200 e yakın da yorum yapmışlar 9 kez ameliyat olup iyileşemeyen veya iyileşip 1 yıl veyada 6 yıl sora nükseden genilindede 3-4 kez ameliyat olmasına rağmen iyileşemeyen ve akıntının halen devam ettiği söylüyolar kimileride 17 yıldır bu hastalığa muzdarip olduğunu ve devam ettiğini söylüyor anlaşılan ömür boyu çekecez galiba ameliyatta yalan gibi artık alışsak iyi ederiz bizim bir parçamız gibi galiba hocam sizin veya herhangi bir doktor arkadaşınızın bu hastalığı kesin ve nüks etmeden iyileştiğini gördünüzmü hocam yada iyileştirdinizmi fistülü ileri dercede olanlarada doktor olarak ve çoğu arkadaşınız doktor olması sebebiyle tanıdığınız veya ameliyat yaptığınız kesin olarak arkadaşlarınızın ve sizn hastalarda iyileşeni varmı tamemn kurtulanı varmı bu hastalığa yakalanan ve bir umut bekleyen allahtan umudunu kesmeyen tedbir alıp takdiri alaha bırakan ben ve ben gibi yüzlerce hasta var hocam lütfen varsa kesin iyileşen ve iyileştiren bir doktor tavsiyesinde bulabirmisniz hocam evli oln çoluk cocğu olan piskolojisi bozulan çok fistül hastasının olduğunu internet aracılığıyla duydum sizden açıklamalı yorumlarınızı bekliyorum şimdiden alah razı olsun böyle bir site açıp ve vaktinizden bizede zaman ayırıp bizi bilgilendirdiğiniz için
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül 2 tüptür kompilke olanda tekrar ihtimali % 50 ,inkomplike olanda tekrar ihtimali % 1
  sizinki komplike olabilir,bu durumda makat hastalıkları konusunda birikimli bir cerrahla görüşmelisiniz samatya hastanesinde Doç.Dr.Hasan Bektaş var onla görüşebilirsiniz.

 • hseyn diyor ki:

  hocam özürdilerim ama tam olarak ömür boyumu sürüyor yoksa 4 5 sürer demişsiniz 4,5 sonunda kurtulurmuyum kesin olarak lütfen hocam detaylı bilgiverirseniz çok sevinirm allah rızası için saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tamamen düzelmesi beklenir

 • hseyn diyor ki:

  merhaba hocam ben yaklaşık 2,5 ay önce perianal fistül ameliyatı oldum ve akıntım halen devam ediyor anlamadım hocam bu hastalık ömür boyumu sürüyor yoksa tamemen kurtulurmuyuz bu konuda allah rızası için bu konuda aydınlatın beni hocam lütfen birde ben ameliyat kağıdımda şöyle yazıyor saat 6 hizasında hastada fistül saptandı fistületomi/fistülektomi yapıldı hastataya seton uygulandı ama seton sıkılıyormus hocam galiba bana seton sıkılma gibi birşeyden bahsetmedi ve sıkma yok galiba bende bu neoluyor acaba hocam saat altı hiası faln lütfen aydınlatın hocam beni teşekkür ederim saygılarımla.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı 4-5 ay devam edebilir

 • serhat diyor ki:

  merhaba hocam benim sorunum makattan sümüksü sıvı geliyo bazen kanlı iltihap diyosunuz heralde tuvaletten sonra oluyo ama akıntı oluyo 5 – 6 kere tekrar gidiyorum kendiliğinden duruyo sonra gece uyurkende agzımdan salya geliyo 4 aydır bu böyle 2 günde bir tuvalete gidiyorum tuvaletten cıktıktan sonra başlıyo benim sorum acaba perianal fistül mü var bende??? tşkr ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistüle benzemiyor paraziter bir sorun olabilir

 • Cihan diyor ki:

  hocam merhaba, yaklasık 3 aydır makat bolgemden akıntı gelmekte son 1 aydır artınca doktora basvurdum perıanal fistul oldugunu soylediler ve kesin cozum ameliyattir dediler buna tabiren ayrica kolonoskopide yapılmasının uygun olacagını belirttiler, yurt disinda yasamaktayım türkiyeye dondugumde ameliyat olamak istiyorum, ilac kullanarak gecici olarak akıntıları durdurabilirmiyim? saygilarimla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  antibiotik kullanırsanız azalabilir ama durmaz

 • kurtulus diyor ki:

  Hocam ben 1hafta once makat bolgemde agri ve akinti sebeni ile doktora gittim ve yapilan tetkikte perianal abse oldugum soylendi ve buna istinaden ufak bir op. İle fasulye tanesi buyuklugunde delik acildi bir hafta olmasina ragmen hala azda olsa akinti devam etmekte. Simdi hocam bu delik kapanmamasi gerekmekteymis ama insan anotomisi geregi bu delik kapaniyor her pansumanda acili bir sekilde delik aciliyor. Hocam size sormak istedigim bu delik nezamana kadar acik kalicak. Verilen antibiyotikler bu sorunuma cozummu? Lutfen biseyler soylerseniz cok mutlu olucam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben bir kez pansuman yapıp açıklığı yenileyip banyo veriyorum

 • kemal diyor ki:

  merhaba ben peri anal fistül ameliyatı oldum 3cm çapında 2cm derinliğinde bi kesik var. seton uygulaması tercih edildifakat setonlar patladı sorum şu bu yara kapanırmı akıntılarda evam ediyor doktor telaş etme diyor ama ne yapmalıyım acı çekiyorum ne olur yardım edin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kapanır ama seton koptuysa hastalık düzelmez.

 • ebru diyor ki:

  mrb hocam ben apse amlıyat oldum 1 ay kadar kabız kalmadım hergun oluyor dısarda bıse yok ama batma ve tuallatte sancı oluo yaramda kapandı doktorum kucuk bır opersyn demıstı zaten tekrarlarmı bu basu r gıbı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse mikrobik bir durumdur ve her zaman olabilir,yıllarca olmayabilir.

 • TUNCAY diyor ki:

  Perianal Fistül ameliyatı oldum. Makat dışına kesik attılar ve oradan cerahat geldi hep. 3 ay olmasına rağmen cerahat akmaya devam etti. Doktorum her seferinde geçer diye oyaladı beni. Güvenmeyip başka bir doktora gittiğimde tekrar ameliyat olmam gerektiğini. Başka bir doktor ise üzerinden 6 ay geçmeden yeni bir ameliyat olamayacağımı söylüyor. Ben iyileşmesini beklerken Mr sonuçlarımda apse de çıktı. Sizce beklenmeli mi. Yoksa ameliyat mı olmalıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir süre daha bekleyip ameliyat olun ama bu konuda birikimli bir cerraha olun

 • ERGÜN diyor ki:

  MERHABA HOCAM ONBEŞ GÜN ÖNCE YAZMIŞDIM İKİ AY OLMADAN FİSTÜL DENMEZ DEMİŞDİNİZ İKİ AYI GEÇDİ AMA İYLEŞME YOK DEVAM EDEN ABSE VAR BİRDE YARAYLA MAKAT ARASINDA AYNI HİZADA KALEM GİBİ BİR SERTLİK VAR İKİ GÜN İYLEŞİYO SONRA GENE ABSE YAPIYO BİRDE AMELİYAT OLURSAM NE KADAR HASTANEDE KALIR VE NE ZAMAN İŞİME DÖNEBİLİRİM TRAKYADAN GELİCEM SAYGILAR
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavinin şekli ve süresi fistülün komplikemi yoksa inkomplikemi olduğuna bağlı
  info @ medicalart.com.tr ye resim gönderirseniz değerlendirebilirim

 • ayşe diyor ki:

  hocam bende ibs rahatsızlığı var bu rahatsızlığın kesin tedavisi varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hipnoterapiyle kalıcı olarak kurtulabilrisiniz

 • BURHAN diyor ki:

  SAYIN HOCAM FİSTÜLÜN LAZERLE TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜDÜR BİDE FİSTÜLÜN YİYECEK VE İÇECEKLE BİR İLİŞKİSİ VARMIDIR FİSTÜL AMELİYATI SONRASI İYLEŞME SÜRECİ NEDİR SAYGILARIMLA
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle fistül tedavisi yok
  yiyeceğin önemi yok
  yapılan ameliyata göre 2-5 ayda kapanır

 • muhammet diyor ki:

  mrb hocam ben 4 ay önce anal apse oldum ve hastanede boşaltım ama halen akıntı geliyor ve ağrı yapıyor ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olmuşsunuz yeniden ameliyat gerekir,bu konuda iyi oan yer araştırın çünkü fistül ameliyatı çok tekrarlar

 • gökhan diyor ki:

  fistül ameliyatı yapıyormusunuz.saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  inkopmplike olanları yapıyoruz,bunu muayeneyle tesbit edebiliriz.

 • faruk diyor ki:

  hocam benim makat bölgemde bazen akıntılar oluyor . hafif bi şişlik var meme şeklinde 1 ay önce farkına vardım şimdiye kadar 3 defa akıntı oldu son 2 gündür lavobo çıkışında veya temizlerken yanma agrı hissediyorum sizce bu nedir yardımcı olurmusunuz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 • Ahmet diyor ki:

  Hocam banada fistül teşhisi konuldu ve ameliyat tarihi verildi. Siz de bu hastalık için ameliyatmı yapıyorsunuz yoksa daha basit farklı bir yönteminiz mi var. Bana ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkür Eder İyi Çalışmalar Dilerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülde tedavi her yerde aynıdır.

 • ismet diyor ki:

  ben 2 gün önce fistül ameliyatı oldum ankara yüksek ihtisas egitim ve araştırma hastanesi gastro cerrahi bölümünde doç. dr. gürel neşşar a iyi geçtigini söyledi tavsiye ederim şu an iyiyim..

 • hande diyor ki:

  merhabalar, anal fistülün tedavisi yok.bunu kafama sokmaya çalışıyorum.cerrahi müdahale ücreti toplamda ne kadar bunu öğrenmek istiyorum.ssk emekli sosyal güvencem.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal fistülün tedavisi var ama tipine göre çok değişik tedaviler var

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075