Perianal Fistül

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı );Makata2-5 cm mesafede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

 

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanalfistülolarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.Fistüllerin % 99 sebebi apselerdir.

FİSTÜL BULGULARI:

 

-Makat kenarında irinli kanlı akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ:

 

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veyafistültotal olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir.

Ayrıntılı bilgi için Perianal Fistül sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • hasan diyor ki:

  merhabalar
  hocam fistül ameliyatindan sonra acilan yaranin iglesme süreci ne kadardir birde büyük abtese cikarken agri oluyormu? tesekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  fistülün yapısına göre 2-4 ay

 • ismail diyor ki:

  Saolasiniz Ali Riza hocam cevapladiginiz icin peki kasiklarimda yani karnimin alt bolgesinde bi sislik var gibi ve yumurtalarimda cok hafif bi zonklama var bunlar apsedenmi ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  düşük ihtimal ama yansıyabilir

 • ismail diyor ki:

  Hocam hayirli gunler diliyorum gecen ay apse ameliyati oldum bende surekli karnimda bi sislik surekli bagirsaklarimda gürüldeme ve siklikla tuvalete cikiyorum sureklide ishalim bunu apsemi yapar normalmidir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  apse bunları yapmaz ama apse için antibiotik alıyorsanız o yapabilir

 • vedat diyor ki:

  Atilla hocam ozaman size ameliyat olayım cünkü siz tanınan bır yerseniz ssk var hocam bu ameliyat ne kadara mal olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1600 TL

 • ahmet diyor ki:

  Hocam hayirli gunler diliyorum 6-7 gun once bi ameliyat gecirdim ameliyat at nali apse altinda apse drenaji olarak yapildi fakat raporda püy cikartildi kotu dokular alindi oksijenli suyla yikandi yaziyor apse bosaltildi demiyordu kafama takildi. En cok kafama takilan hocam bu drenajdan sonra biras olsun rahatlamam gerekirken kuyruk sokumumdaki zonklama seklindeki agrilar beni kahrediyor dayanamiyorum ozellikle tuvaletten sonra resmen öluyorum. 10-15 gun sonra kontrole gelmemi o zaman biseyler yerlestirecegini soyledi ameliyatimi yapan doktor acaba bu agrili surec normal mi acaba resmen vucudum agriya yenik dusuyor artik bu hastalik hep bu sekilde mi tibbin bu kadar ilerledigi bir ulkede bu agrilara nasil son verilemiyor hocam beni dinlediginiz icin ve insanlara care oldugunuz icin onunuzde saygi ile egiliyor bir kez daha sizlere cok tessekur ediyorum hocam..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bunların olması normal

 • vedat diyor ki:

  Hocam Merhaba bu amelıyatsız yöntem yanı oda bi nevi ameliyat gibi 10 dakikalarda is bası falan diyor hocam benım fistül var devlet hastene pek fazla durmuyor üstünde sizin tafsiye nız ney hocam benim ssk var bu cok kafama takılıyor hocam bu konuda yardımcı olursanız…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benim yaptıklarım da 10 dakika sonra işine dönebiliyor, yaptırın kurutulun

 • vedat diyor ki:

  Hocam bır özel hastenede fistül amelıyatsız yapılıyormuş ne kadar dogru hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  fistülün tedavisi ameliyattır ama farklı tip ameliyatlar var.
  bahsettiğiniz klinik bölgesel uyuşturmayla yaptığı girişimleri ameliyatsız olark lanse ediyor ama hasta geldiğinde bilimsel olarak yapılması gerekeni yapıyor. bir anlamda ameliyat korkusu olanları kliniğe çekme yöntemi

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075