Perianal Fistül

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı );Makata2-5 cm mesafede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

 

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanalfistülolarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.Fistüllerin % 99 sebebi apselerdir.

FİSTÜL BULGULARI:

 

-Makat kenarında irinli kanlı akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ:

 

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veyafistültotal olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir.

Ayrıntılı bilgi için Perianal Fistül sitesini ziyaret edebilirsiniz.
   Paylaş
 • Burak

  Hocam merhaba;Kasım 2014 ün ortasında fistül ameliyatı oldum. Yaram artık iyileşti herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Akıntılarım da nerdeyse durdu artık diyebilirim. Ama arada sırada, çamaşırımda kirlenme olmasa da bir nemlilik oluyor. Belki bu nemlilik ameliyattan önce de oluyordu bilmiyorum ama hafif bir koku da oluyor bu nemlilikle beraber. Acaba fistül ameliyatı başarısız mı oldu? Bir de geçen gün o bölgeden çok az miktarda kan geldi.(nokta kadar). Sizce tam olarak iyileşmemiş midir? Muayane olmadan önce biraz daha beklemeli miyim?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  fistül sık nüks eden ve zor iyileşen bir hastalıktır.beklemeyin kontrole gidin

 • Fatihka

  Merhabalar 25 Aralık 2014 te anal fistül ameliyatı oldum gevşek seton tedavisi uygulandı ve ip bu hafta düştü.gün aşırı ve tuvalet sonrası iltihap ve akıntı oldu. bu normal mi?ve ne zaman kesilir bu iltihap akıntısı.doktorum bir iki hafta sonra kontrole çağırdı .tekrar ameliyat vs gerekebilir mi acaba?çok çektim üç ay kadar.ve nüksetmesinden çok korkuyorum .Lütfen aydınlatın beni?şimdiden teşekkür ediyorum saygılar…
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  akıntı normal.fistül sonrası iyileşme 6-8 aya kadar uzayabilir.

 • ömer

  Merhaba hocam,eşim 48 gün önce basit fistülden seton yöntemiyle ameliyat oldu. seton 2haftada kendiliğinden düştü.ilk günden beri ağrı ve sancılar hala çok sık bir şekilde devam etmekte.ilk günden beri hiç ayakta kalamamaktadır.48 gün sonra dahi eğer sürekli istirahat halinde olup ayakta kalmazsa ağrıları normal miktarda oluyor yoksa tersi durumda dayanılmaz ağrıları oluyor.bu yüzden tüm gün oturmak zorunda kalıyor.aynı zamanda çok dermansız ve güçsüz .hocam size 2 sorum olacak 1:)şimdiye kadar güce kuvvete gelememesi ve hala ağrıları olması normal midir.
  2:) 30 ila 45. günler arasında akıntısı neredeyse bir günde gelen miktar toplamı mercimek tanesi kadardı. biz akıntı kuruyor diye sevinirken 2 gündür bayağı miktarda çoğaldıve bizi şaşırttı.bu akıntının tamamen kuruması en çok kaç günde olur. TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  iyileşme 6 ayı bulabilir.sonradan akıntı olması normal

 • kayseri

  Merhaba degerli hocam 10 gun once anal fistul ameliyat oldum seton takildi makat fren sistemine 10 gundur agrilarim dayanilmaz ve halen oturamiyorum ve testise kadar o bolge yara acik normalmi bu agrilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seton yönteminde bütün bu yaşadıklarınız normal :(

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075