Perianal Fistül

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı );Makata2-5 cm mesafede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

 

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanalfistülolarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.Fistüllerin % 99 sebebi apselerdir.

FİSTÜL BULGULARI:

 

-Makat kenarında irinli kanlı akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ:

 

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veyafistültotal olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Fitül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir.

Ayrıntılı bilgi için Perianal Fistül sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • şafakcan diyor ki:

  Hocam merhaba 2 hafta once fistul ameliyati oldum ameliyat sirasinda belden asagi uyusturdular ve ameliyattan sonra bacaklarimda surekli olarak kasilmalar meydanda geliyor. Ve makat bolgesinden yaklasik 5 cm eninde acik yara mevcut akinti iltihap ve bi kac damla kanama oluyor bunlar normalmi ve yaranin iyilesmesi ne kadar surer.
  Saygilar…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  evet normal
  3-4 ay sürebilir

 • ZEYNEP diyor ki:

  hocam bende makatın 3 -4 cm kenarında fistül var apseydi ilk önce ama şimdi fistül diyolar ben cok korkuyorum. gaz kaçırma ve tuvaletini kaçırma olurmu. hocam perianal fistül müş araştırmama göre… 20 nde ameliyat olcam. tehlikeli mi sinirim çok bozuk ağlıyorumm…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  fistülün tipi ve yapılacak ameliyata göre risk oranı değişir

 • Samet diyor ki:

  İyi çalışmalar hocam, yukarıdaki mesajı 27 gün önce yazmıştım ve siz de cevaplamıştınız. Şu gün itibariyle ameliyat üzerinden 2 ay 4 gün geçti, ameliyat olduktan sonra toplamda 4 kutu antibiyotik kullandım ve hala günlük pansuman yapıyorum. Hala çok çok az miktarda akıntı var ve ağrı yok. Bu normal midir? Ve artık pansuman yapmam gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tam kapanma 4 ayı bulabilir

 • fatma diyor ki:

  merhabalar.hocam yaklaşık 1,5 yıl önce perianal fistül ameliyatı oldum.yaklaşık 1 aydır şikayetlerim yine başladı.fistül traktının ağzı yine açıldı ve akıntı başladı.ameliyat notlarımı aynen yazıyorum:saat 10 hizasında eksternal ağzı bulunan fistül traktına stile ile girildiğinde iç ağzının anterior hatla birleştiği görüldü fistülektomi yapıldı fistül traktı 4-0 vikril ile tamir edildi.sizce ne yapmam gerekir. bir daha mı amelyat olmalıyım.amelyat olsam bile tekrarlayabilir mi.Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet yeniden ameliyat gerekebilir

 • vedat diyor ki:

  hoam mrb 5 gün önce perianal ameliyat oldum akıntı olan yerle makat arasına serum gibi ince bir kanal kondu ama büyük abdestime çıkınca çok canım yanıyor 10 dk sürüyor bu normalmidir ne kadar sürer tşk ler.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet bu dönemde normal

 • canan diyor ki:

  Hocam bana geçen hafta fistül teşhisi konuldu ameliyat ile geçmesi mümkündür çalışıyorum ben fakat dışkı yı tutamama ve gazı tu tamam sorunu herkeste görülür mu ayrıca ameliyat sonrası ağrıları çok olurmu
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  fistül ameliyatı sonrası dışkı kaçağı çok seyrek görülür
  biraz ağrılıdır

 • Yunus emre diyor ki:

  Hocam merhaba, anal apse tedavisi olalı yani apse kesip boşaltıldıktan sonra 35 gün geçti ve günlük yaklaşık 2 damla kadar iltihap akıntısı devam ediyo acaba bu normal midir yoksa fistüle dönüşmüş olabilirmi ağrı hiç bir şekilde olmuyo sadece bazen kaşıntı oluyor iltihap az olduğu için rahatsız edicide değil sizce doktora görünmelimiyim şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apseden sonra kan olması normal

 • mustafa diyor ki:

  merhabalar.senele öncesinden beri hemoroid şikayetim vardı.doktora gidip ilaçla geçiştirdim hep.2 seneden beri makatın yanında derinin altında bir sertlik birikim hissediyordum.1 sene önce falan makata yakın bir yerden bir çıban gibi ağrılı şekilde patladı.ilk başta çok miktarda kanlı irin,sonra ise burdan akıntı devam etti.2013 kasımda doktora gittim.mr çekildi.fistül oluştuğunu söyledi.ameliyatın çok sıkıntılı geçeceğini,yayılmış olduğunu söyledi.mr sonucunda şu ifadeler var sizinle paylaşmak istiyorum;
  ”saat 7 düzeyindecilt-cilt altı yağlı doku düzeyinde başlayıp saat 6 hizasında sfingtere uzanım gösteren ve sol perianal bölgede de komponentibulunan,perianal fistüle ait görünüm dikkat çekmektedir.mesane duvar kalınlığı normaldir.lümen homojen görünümde olup,lümen içindeyer kaplayıcı oluşum izlenmedi.
  prostat bezinin boyutlarıhastanın yaşı ile uyumludur,sinyal özelliği homojendir.yer kaplayıcı lezyon, kapsüler distorsiyon izlenmedi.seminal vezikal kalınlıkları normaldir.
  pelvik serbest-loküle sıvı birikimi,patalojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.
  rektum ve sigmoid kolonda belirgin duvar kalınlaşması izlenmedi.perizevikal ve pararektal yağ planları homojen sinyaldedir.
  majör vasküler yapılar nomal genişlikte ve patentdir.
  kesitlere dahil karın duvarı ve diğer pelvis yumuşak dokularında,kemik yapılarında patolojik sinyal dğişikliği,yer kaplayıcı oluşum saptanmadı.
  sonuç:perianal kompleks fistül”
  yaş:31
  sizce durum çok mu karışık?nasıl bir yol haritası izlemeliyim.tedavi süreci çok mu meşakkatli.öğretmenliğime devam ederken bu süreci götürebilirmiyim?şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  komplike fistülünüz var tecrübeli ellerde tedavi olmaya çalışın

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075