Makat Apsesi

Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Bilinen kesin bir sebebi olmasada kabız insanlarda daha sık görülür.
MAKAT APSESİ (anal apse – perianal apse) BELİRTİLERİ:


Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
-Makat bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
-Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
-Ateş (olmayabilir)
-Dışkılama isteği.
-Ağrılı dışkılayama
-Makata yakın alanda kızarıklık.
MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:


Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur.
MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apse acil tedavi gerektiren bir hastalıktır.Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apse tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.

Makat bölgesi apsesini sadece antibiotik vererek yada iğne ile içeriğini boşaltarak tedavi etmek doğru değildir.

Ayrıntılı bilgi için Makat Apsesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • halil diyor ki:

  hocam kolay gelsin. 2008 yılında kuyruk sokumunun tam üst kisminda abze oluşmuştu amelıyat degil dr bey uyuşturma ile boşalttı. tekrarlarsa ya kendi patlar yada kendin patlat dedı son bir yıldir şışkinlik oluyor kendim patlatıyorum lütfen genel ayrıntılı olarak ne yapmalıyım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ayrıntılı olarak yapacak bir şey yok

 • İsmail diyor ki:

  Hocam merhaba yaklasik bir haftadir diskilama yaparken zorlaniyorum ve bugun farkettimki makat agzinda bi sislik var ve gun icinde siddetli olmamakla birlikte agri oluyo surekli ve surekli tuvalete cikma istedigi oluyo ama diskilama yapamiyorum. Herhangi bir sivi veya kanda gelmiyo acaba sebebi nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanması olabilir

 • sedat diyor ki:

  Hocam bugün doktora gittim apse üzerinde durdu aci var ama şişlik olmadigi için iğneyle bakti apse var mi diye yine bir bulguya rastlamadi sanirim baslangic durumunda dedi ilaç verdi fitil ve antibiyotik kullandim yaklasik 3 saat oldu şuan çok hafif bir agri kaldi gayet iyiyim 3gun sonra kontrole gidicem inşallah gecicek sanirim hocam yardimlariniz için teşekkürler

 • sedat diyor ki:

  Hocam iyi günler 3gundur sürekli hic geçmeyen makat ağrısı var. Ne yürütüyor ne yatiriyor sürekli agri var ayağa kalkinca daha fazla agri oluyor. Kanama,bagsur,görülebilen apse yok. İlk defa böyle oluyor. Bugüne kadar bir sikayetimde olmadi kabizlik bagsur gibi. Agrilar dayanilmaz oldu artık sizce sebebi ne olabilir. Birde 4 gün önce soğuk havada toprağa oturarak alkol tukettim son 1 ayda alkol tüketimi asiri yaptim bundan da olabilir mi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  derin peri anal apse olabilir

 • semih diyor ki:

  Hocam hic birseyim yokken gün içinde yavaş yavaş şiddetli makat agrisi olmaya basladi yuruyemiyorum oturamiyorum yatamiyorum sürekli hic dinmeyen şiddetli bir agri var. Herhangi bir şişlik kizariklik belli olan apse vs bisey yok. Kabizlik hemorait sikayetimde yok. Sizce makat apsesimi ama belli olan bisey yok. Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  derin planda apse olabilir muayene olmalısınız

 • MURAT diyor ki:

  İyi çalışmalar,
  Ben 2012 yılından perianal fistül teşhisi konularak cerrahi operasyon gecirdim. Son zamanlarda gaıta da mukus görüyorum. Ayrıca sıvı çok zor ayırt edilecek şekilde gaıta da kanın rengini farkediyorum. Nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yazdıklarınız fistüle benzemiyor anoskop muayenesiyle emin olunabilir

 • Şehmus diyor ki:

  Merhaba hocam bende 1 buçuk yıla yakın kanama ve bayılma aralıklarla olup duruyordu önemsemiyordum en son 8 ay önce saglık ocagına baş dönmesi ve çabuk yorulma ile ilgili doktora göründüm kanım çok düşük çıktı snra Hemen Zaman Kaybetmeden Hastaneye gittim Kolonoskopide Kitle 7 Cm De Tespit Edildi 2 Kez Parça Alındı İlk Patoloji Raporunda Tekrarlanması Denildi 2.de malign tümor tespit edildigini yazdılar zaman kaybetmeden istanbul haseki hastanesinde doktor muzaffer gülere raporları gösterdim 3 defa parça alındı ama patoloji sonuçlarında malign tümor tespit edilemedi eski malign tespit edilen hastanedeki parçayı istedik onuda araştırdık ama ondada malign tespit edilemedi şimdi hocam makatta 7 cmde kitle var ameliyatı zor olur mu ??? Bu sonuçlar hakkındada ne düşündügünüzü ögrenebilirmiyim??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  muayene ve diğer bulgularla birlikte değerlendirmek lazım

 • Murat.sozer diyor ki:

  Hocam merhaba
  Makatimda cok uzun suredir sislik var.disari cikik durumda.cok nadir dnemlerde iniyor ama.akinti agri kanama hic bir sikintim yok ama tuvalet sonrasi temizlenirken o siskinligi hissetmekten rahatsiz oluyorum.tuvalette cook uzun kalma aliskanligim vardi onu sonlandirdim artik.siskinligin inme ihtimali varmidir yada basur olabilirmiyim acaba.iyi calismalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boğulmuş basur olabilir

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075