Makat Apsesi

Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Bilinen kesin bir sebebi olmasada kabız insanlarda daha sık görülür.
MAKAT APSESİ (anal apse – perianal apse) BELİRTİLERİ:


Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
-Makat bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
-Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
-Ateş (olmayabilir)
-Dışkılama isteği.
-Ağrılı dışkılayama
-Makata yakın alanda kızarıklık.
MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:


Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur.
MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apse acil tedavi gerektiren bir hastalıktır.Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apse tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.

Makat bölgesi apsesini sadece antibiotik vererek yada iğne ile içeriğini boşaltarak tedavi etmek doğru değildir.

Ayrıntılı bilgi için Makat Apsesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • fatih diyor ki:

  merhaba hocam.ben 23yasındayım. benim makat deliğimin kenarında bezelye kadar şişlik var ve bastırınca geri giriyor ama dışkı yaparken geri çıkıyor.bunu fark edeli 2gün oldu. normalde hic bir acısı agrısı yok ama ellediğim zaman iğne batması gibi birsey oluyor.tuvalet yampmakta zorlanmıyorum. sizce bu şişlik nedir ? Doktara gitmem gerekirmi yada hangi alana gitmeliyim ilk defa geldi başıma.cevabınız için şimdiden tesekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye muayene olun

 • Hasan diyor ki:

  Merhaba hocam benim tam kuyruk sokumunda bi kemik şişmesi var ve agriyo bu ne olabilir 3 doktora gorundum sadece 1 tanesi kıl dönmesi dedi öbürleri kıl dönmesi değil dedi makat bölgesinin en üstünde enseden aşağı bi kemik var onun en son kısmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumunun ucunda sivri kemik olursa bu tür şikayetler olabiliyor

 • burak diyor ki:

  Merhaba.
  10 eylulde apse sikayetiyle yorum attim.Bugunde randevum vardi doktor acil ameliyat dedi ve etti.Dus almamda sıkıntı varmıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben apse boşalttıktan 2 gün sonra banyo veriyorum

 • burak diyor ki:

  Hocam Merhaba.
  Makatimin hemen yanında sislik olustu agri var anal apse oldugunu dusunurekten kara merhem surdum 1hafta sonra surdugum yerde deri soyulmasi ve yanma oldu ve hala devam ediyor.Ayakta duramiyorum surekli bi kirginlik var üzerimde. Bu ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse veya tromboze hemoroid olabilir muayeneyle kesinleştirilebilir

 • muratk diyor ki:

  merhaba hocam.ben 17 yasındayım. benim makat deliğimin kenarında bezelye kadar şişlik var ve bastırınca geri giriyor ama dışkı yaparken geri çıkıyor.bunu fark edeli 4-5 gün oldu. normalde hic bir acısı agrısı yok ama ellediğim zaman iğne batması gibi birsey oluyor.tuvalet yampmakta zorlanmıyorum. sizce bu şişlik nedir ? cevabınız için şimdiden tesekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom denilen durumdur kendiliğinden 3-4 haftada düzelir

 • rdvn diyor ki:

  hocam ben 17 yaşındayım bende kabızlık vardı geçti(2yıl önce)şimdi birkaç gündür makatımda şişlik ve agrı var biraz iner gibi oldu ama yine şişti.tuvalette biraz fazla kalıyor ve ıkınıyordum.onları bıraktım artık.şişlik kendi inermi yoksa cerrahi müdahale şartmı anal apse olabilirmi
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal apseyse giderek büyür, boşaltılması gerekir

 • halil diyor ki:

  hocam kolay gelsin. 2008 yılında kuyruk sokumunun tam üst kisminda abze oluşmuştu amelıyat degil dr bey uyuşturma ile boşalttı. tekrarlarsa ya kendi patlar yada kendin patlat dedı son bir yıldir şışkinlik oluyor kendim patlatıyorum lütfen genel ayrıntılı olarak ne yapmalıyım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ayrıntılı olarak yapacak bir şey yok

 • İsmail diyor ki:

  Hocam merhaba yaklasik bir haftadir diskilama yaparken zorlaniyorum ve bugun farkettimki makat agzinda bi sislik var ve gun icinde siddetli olmamakla birlikte agri oluyo surekli ve surekli tuvalete cikma istedigi oluyo ama diskilama yapamiyorum. Herhangi bir sivi veya kanda gelmiyo acaba sebebi nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanması olabilir

 • sedat diyor ki:

  Hocam bugün doktora gittim apse üzerinde durdu aci var ama şişlik olmadigi için iğneyle bakti apse var mi diye yine bir bulguya rastlamadi sanirim baslangic durumunda dedi ilaç verdi fitil ve antibiyotik kullandim yaklasik 3 saat oldu şuan çok hafif bir agri kaldi gayet iyiyim 3gun sonra kontrole gidicem inşallah gecicek sanirim hocam yardimlariniz için teşekkürler

 • sedat diyor ki:

  Hocam iyi günler 3gundur sürekli hic geçmeyen makat ağrısı var. Ne yürütüyor ne yatiriyor sürekli agri var ayağa kalkinca daha fazla agri oluyor. Kanama,bagsur,görülebilen apse yok. İlk defa böyle oluyor. Bugüne kadar bir sikayetimde olmadi kabizlik bagsur gibi. Agrilar dayanilmaz oldu artık sizce sebebi ne olabilir. Birde 4 gün önce soğuk havada toprağa oturarak alkol tukettim son 1 ayda alkol tüketimi asiri yaptim bundan da olabilir mi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  derin peri anal apse olabilir

 • semih diyor ki:

  Hocam hic birseyim yokken gün içinde yavaş yavaş şiddetli makat agrisi olmaya basladi yuruyemiyorum oturamiyorum yatamiyorum sürekli hic dinmeyen şiddetli bir agri var. Herhangi bir şişlik kizariklik belli olan apse vs bisey yok. Kabizlik hemorait sikayetimde yok. Sizce makat apsesimi ama belli olan bisey yok. Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  derin planda apse olabilir muayene olmalısınız

 • MURAT diyor ki:

  İyi çalışmalar,
  Ben 2012 yılından perianal fistül teşhisi konularak cerrahi operasyon gecirdim. Son zamanlarda gaıta da mukus görüyorum. Ayrıca sıvı çok zor ayırt edilecek şekilde gaıta da kanın rengini farkediyorum. Nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yazdıklarınız fistüle benzemiyor anoskop muayenesiyle emin olunabilir

 • Şehmus diyor ki:

  Merhaba hocam bende 1 buçuk yıla yakın kanama ve bayılma aralıklarla olup duruyordu önemsemiyordum en son 8 ay önce saglık ocagına baş dönmesi ve çabuk yorulma ile ilgili doktora göründüm kanım çok düşük çıktı snra Hemen Zaman Kaybetmeden Hastaneye gittim Kolonoskopide Kitle 7 Cm De Tespit Edildi 2 Kez Parça Alındı İlk Patoloji Raporunda Tekrarlanması Denildi 2.de malign tümor tespit edildigini yazdılar zaman kaybetmeden istanbul haseki hastanesinde doktor muzaffer gülere raporları gösterdim 3 defa parça alındı ama patoloji sonuçlarında malign tümor tespit edilemedi eski malign tespit edilen hastanedeki parçayı istedik onuda araştırdık ama ondada malign tespit edilemedi şimdi hocam makatta 7 cmde kitle var ameliyatı zor olur mu ??? Bu sonuçlar hakkındada ne düşündügünüzü ögrenebilirmiyim??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  muayene ve diğer bulgularla birlikte değerlendirmek lazım

 • Murat.sozer diyor ki:

  Hocam merhaba
  Makatimda cok uzun suredir sislik var.disari cikik durumda.cok nadir dnemlerde iniyor ama.akinti agri kanama hic bir sikintim yok ama tuvalet sonrasi temizlenirken o siskinligi hissetmekten rahatsiz oluyorum.tuvalette cook uzun kalma aliskanligim vardi onu sonlandirdim artik.siskinligin inme ihtimali varmidir yada basur olabilirmiyim acaba.iyi calismalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boğulmuş basur olabilir

 • hazım diyor ki:

  Hocam teşekkür ler simdiden. Hocam 14 ay oldu makat cevresinde olusan apseden ameliyat oldu ameliyat eden doktor(prof ayhan kuzu ankara) uzun sürebilir dedi ancak halen akinti var ve yara acik ne onerirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apseden sonra fistül gelişebilir, sizde de fistül olmuş fistül ameliyatı hgerekir

 • blacksails diyor ki:

  Merhabalar hocam,makatin hemen yanında küçük bi şişlik var sadece dokununca ağr ıyapıyor acaba kendiliğinden geçer mi yoksa doktora gitmem gerekir mi ve sizin sisligin tedavisi için bi öneriniz var mı ?teşekkürlere
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  şişliğin ne olduğunu anlamak için muayene olmalısınız

 • murat diyor ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Benim çok uzun zamandır makatın 2 cm sol tarafında bir Şişlik söz konusu. Ancak hiç ağrı ve sızı olmuyor. Sadece yılda 2-3 kez sivilce gibi şişiyor ve hafif kaşınıyor.ayni gün sivilce patlıyor. Tüm bunlara rağmen vucudumun bir parçası olarak o bölgede durmaya devam ediyor. Sizce ne olabilir? Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin. İyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış basur olabilir

 • Hakan diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Benim şikayetim tuvalet sonrası ağrı ve kötü kokulu akıntıydı. 2 ay once hemoroid,fistül ve fissür tanısıyla ameliyat oldum.Akıntı ,ağrı,şişlk halen yogun olarak devam etmekte. 10 gün önce başka bir doktora ( Mevlüt Topbaş) gittim ve fistül halen duruyor dedi. operasyon yapıldı tekrar. Akıntı ve ağrı 10 gün içinde geçer dendi. Fakat ağrı,şişlik ve akıntı devam ediyor. Beslenme,sıcak su,haraketlilik vs yapıyorum. Ne yapılmasını önerirsiniz ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  en az 2 ay beklemelisiniz.

 • esma diyor ki:

  hocam merhabalar ..
  lisedeyken makat bölgesinde ağrılı kaşınma ve ıntıhap akıntısı oluyordu önemseyip gtmedim 2sene snra kıl dönmesi diye gttim ve doktorum ilaç tedavisi uyguladı bi süre snra apse oldugunu anladı ve apseyi cekti kesik acmadan su banyosuyla yedıgıme içtiğime diikat ettim ama tekrarladı 3 ay snra tekrar cekti doktorum apseyi ama yırtık iyileşmedi şimdi de hafif kaşıntı oluyor ara sıra benim bundan kurtulmam için ne önerirsiniz, yırtığı nasıl iyileştirebilirim .
  teşekürler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat gerekebilir

 • Gül Aslan diyor ki:

  Merhabalar hocam. Ben makat apse ameliyatı olalı 8 gün oldu. Bu zamana kadar ped sıkıştırıp akıntıyı engellemesini istiyordum. Bugün tuvalette peçeteye kan geldi. Bebek benek ameliyat sonrası bu normalmidir? Korkmaya başladım artık. Birde oturma banyosunda günde en az me kadar yapmalıyım. Üç defa ortalama 20 dk kalıyorum ama fazla mı yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ediyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.günden sonra sıcaksu oturma banyosu gereksiz.

 • yavuz diyor ki:

  hocam aşağıdaki yorumlarınızdan ıkınmaya başlı pıhtı toplanması olduğunu tahmin ediyorum. Bir kez nohut büyüklüğünde şişti sonra ini şimdi 2. kez çıktı. Hocam ne yapmamı önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmadan yapın dışkınızı

 • yavuz diyor ki:

  Merhaba hocam, bende uzun süren bir kabızlık dönemi sonrasında dışkı ile beraber az kan geldi araştırdım. Anal Fissür diye bir rahatsızlık olabileceğini öğrendim bir süre sıcak suya oturdum, vazelin sürdüm ve yediklerime dikkat ettim kanama geçti fakat şimdide makkatta bir şişlik oluştu. Bununla ilgili doktora gitmeden (doktora boyle bi konudan gitmeye çekiniyorum) yapabileceğim birşey varmıdır. Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan kan gelmesi tehlikeli bir hastalıktan da olabilir
  anoskop muayenesi gerekir

 • Gül aslan diyor ki:

  Merhabalar hocam benim bu sabah makta bölgede ağrılı şişlik farkettim. Öğlenden so ra doktora gittim apse var dediler ve hemen ameliyata aldılar. Şimdi yorumları görünce korktum biraz. İyileşme oranım nedir. Fitdül olurmuyum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyileşirsiniz
  ne kadar geç açtırdıysanız fistül olma ihtimali o kadar yükselir

 • selcan diyor ki:

  merhaba hocam sorularımızı yanıtladığınız için tşkler öncelikle.benim sorunum hafif kaşıntıyla başladı daha sonra doktora gittim ve yaşım gereği alt muayenesi olmaya çekindim belirtileri anlattım ve mantar olabileceğini söyledi ama merhem ve tablet bir işe yaramadı kaşıntı sorunum devam etti ve giderek şiddetlendi şuan hem kaşıntı hemde makatın üst bölgesine yani tıp dilinde ”perine” deniliyor galiba sert bir şişlik var ve aşırı bir kaşıntı muayene olmaya çekiniyorum sebebi ne olabilir hemorid yada kıl dönmesi olması ihtimali varmı bilgilendirirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat bölgesinde mantar pek olmaz ama nedense çok teşhis konur :)
  yazdıklarınız anal dermatit düşündürüyor onu araştırın

 • Figen diyor ki:

  Makat apsesinde acilan yerden iltapin akmasi normalmi hocam
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  makat apsesinden sonra fistül geliştiyse akıntı olur

 • Figen diyor ki:

  Peki tekrarlama olasiligi varmidir hocam nesterle 2 kez acilarak bisaltildi yanliz disariya az aktigini iceriye aktigini soylediler amaliyattan sonra tekrar ayni seyi yasarmiyiz cevaplariniz icin cok tesekkur ederim hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle sorunsuz iyileşir
  fistül olma ihtimali var

 • Figen diyor ki:

  7 aylik bebek uyutularak abse amaliyati olabilirmi sizce bi sakincasi varmidir hocam bugun 2ci kez nestele acildi
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  evet boşaltılabilir hatta boşaltılmalı da

 • Figen diyor ki:

  Meraba hocam benim oglum 7aylik makatta sislik vardi cocuk cerrahisine goturdum makat apsesi oldugunu syledi antibyotik merhem ve oturma banyosu onerdi 2gun sonra tekrar cagirdi ve apseyi acarak bosaltti yanlik makatta sislik hala duruyo nezaman ge cer acaba cok agliyo oglum apse bosaldiktan sonra sislik kalmasi normalmidir cevabiniz ici. Tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2-4 hafta ödem olabilir

 • buraj diyor ki:

  Merhaba Dr bey benim sorunum makatin 2-3 cm yan tarafında deride bir anda başlayan bir yanma hissettim kızarıklık yoktu ama sürtünmeye bağlı olarak yanma hissi artıyor. Bölgeye bastirdigimda hafif bir ağrı oluşuyor. Fito krem ve fucidin surdum gecti ancak daha sonra tekrar ayni sşeyi yaşadım. Acaba bu bir abse olabilir mi? Her hangi bir şişlik yok.

  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal dermatit denen duruma benziyor

 • celal diyor ki:

  merhaba hocam benim sorunum makatımın sag tarafında şişlik var ne yapmamı önerirsin hocam

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  sebebinden emin olmak için muayene olmalıısnız

 • celal diyor ki:

  hocam benim makat bölgenin tam yanında sivilce gibi yuvarlak bişey çıkmış normoralde agrısı yok ama baskı yapınca agrıyor sizce ne yapmalıyım hocam

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makat apsesine dönebilir
  muayene olmalısınız

 • acilarincucugu diyor ki:

  Merhaba benim sorunum makat deligi etrafinda kızarıklık var bu nasil düzelebilir.görüntüsü rahatsız ediyor.cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  anal dermatittir pruzon merhem var onu araştırın

 • sedat 123 diyor ki:

  hocam iyi günler.makat bölgesinin tam kenarında 2 tane şislık olustu.kanama felan yok ama siddetlı agrı ve sancı hissı var sızce neolabılır ve yapmalıym
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayeneyle ne olduğundan emin olmalısınız

 • çok kötü diyor ki:

  cevabınız için çok sağolun hocam hastaneye gittim (genel cerrahi ) ilaçları kullanmaya devam etmemi söyledi oturma banyosu önerdi dış hemeroidmiş

 • çok kötü diyor ki:

  merhabalar hocam öncelikle konuya şuradan başlıyayım bu apse mi her ne ise ilk çıktığında banyo yaparken farkettim kendiliğnden patladı ve içinden kara bir sivilce gibi bir şey çıktı ondan sonra 2 ay vs süre ile tekrar çıktı hiç dokunmadım kayboldu şu anda çıktı (en büyükleri bu ) ilk olarak makatın tam solunda çıktı ve 2 gün içinde yayıldı şu an sağa doğru yanaşıyor ne yapmam lazım lise 3 öğr. sınavlarımın çoğuna giremedim bunun yüzüne doktora gittim proctolog asetol ve daflon yazdı onlar yardımcı olur mu bi hastaneye gidip aldırmam mı lazım ? cevabınız için çok teşekkürler sağolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat hastalıkları konusunda birikimli cerraha gidin

 • aydemir diyor ki:

  Hocam benim makatın alt kisminda sislik var vede makatimin sag kisminda nohut gibi sislik var nedeni ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nohut gibi şekilliyse makatta pıhtı toplanmasıdır

 • yusuf diyor ki:

  hocam, makatın 1 cm kadar yakınında sivilce olusmus dokununca acıyordu ertesi gün kontrol ederken ucundan katılaşmış yağ tabakası geldi az bir miktar ve şişlik kayboldu. makat bölgesinde sivilce olur mu? makatta olan sivilce kıl dönmesinin mi göstergesidir çok teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  tarifiniz komedon denilen şeye benziyor

 • yılmaz diyor ki:

  hocam hayırlı günler.Benim sorunum makatta aşırı derece yanma var ama bu yanma makatın soltarafında oluyor ayrıca kaşıntıda oluyor bunun sebebi nedir??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaşıntı anal dermatit düşündürür.

 • burak diyor ki:

  Agrilarim hafifledi eskisine gore rahattm bu apsenin iyileştiginin bir göstergesi olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ağrının azalması iyileştiğini düşündürür

 • burak diyor ki:

  Makata bolgesinde agri ve şişlik var doktor abse var dedi sinavm oldugu için 1 hafta sonra ameliyat olsam ne gbi sıkıntı veya sorun olur ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apseyse ne kadar kısa sürede boşaltılırsa o kadar iyidir.

 • meryem diyor ki:

  merhaba benim makatımın 2 cm kenarlarında şişlikler mevcut , yani nuhut büyüklüğünde şişiyor bir hafta kadar sonra iniyor,daha sonra başka bir taraftan şişiyor o da bir hafta kadar şişiyor acıyor sonra geçiyor, ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanmasıdır

 • fatih diyor ki:

  merhaba hocam makatta 1 cm sol üst te agrılı şişlik oldu dokunamaz hale geldim kendiliğinden patladı . ama belli süre sonra tekrar büyümeye başladı. ne yapmam gerekir hocam . teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  boşalttırsanız daha iyi olur

 • Defne diyor ki:

  Merhabalar.
  Benim makatta 6 nisanda çok şiddetli bir ağrı oldu geçmeyince genel cerrah a gittim ve apse oluşmuş içe patlamış dedi ilaç verdi 5 günlük kullanıyorum ve şu anda ağrı sancı yok bu anal fitsüle dönüşür mü ve tekrarlar mı ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı yoksa fistül olmaz

 • kemo diyor ki:

  hocam bügün farkettim makatımda tam deliğin sağında şişlik var basur olursa içine falan geri giriyormuş diyoelar ben denedim hareket etmiyor şişlik var bildiğiniz kesme işlemide çok ağrılı oluyormuş internetden baktığım yorumlara göre adamlar çığlık attım falan diyor tahminimcede apse gibi hatta apse :( birde doktorlar direk bakıp apse ise hemen işlem yapıyorlarmışş daha 15 yaşındayım başka yolu yokmu uyuşturulmuyor mu eğer çok ağrılı ise hiç gitmiyim kendisi patlasın :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer apseyse ve kendisinin patlamasını beklerseniz % 90 ihtimalle daha ciddi bir sorun olan fistül e neden olur

 • BURAK diyor ki:

  Hocam merhaba 3-4 gündür makat bölgemde bi ağrı olmaya başladı otururken ihtiyaç giderirken hatta hapşuşurken bile acıyor benim sorunum ne olabilir şu an için akıntı yok ama 1 sene önce kıl dönmesi ameliyatı olmuştum onunla ilgisi olabilirmi ? şimdiden teşekkürler yardımlarınız için
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesiyle ilgili olduğunu sanmıyorum,makatla ilgili bir hastalıktır muayene olmalısınız

 • dass diyor ki:

  Hocam makat bolgesinde aniden baslayan bi agri oldu yurumede oturmada kalkmakta zorlaniyorum agrilar oluyo bazen siddetli bazen normal bi agri var. Gozle gorulur elle tutulur hic bisey yok ama agri var ! Ne yapmaliyim ??
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kas kasılması olabilir

 • İsmail diyor ki:

  Merhabalar,
  Bir sorum olacaktı. 25 yaşındayım ve bir kaç aydır tuvalete çıkmakta zorlanıyorum. 2-3 güne ancak çıkabiliyorum. Bir kaç ay öncesine kadar bu konuda bir sıkıntım yoktu. Fakat şimdi sanırım kabızlığından verdiği rahatsızlıktan ötürü tuvalet sırasında bölge yırtılırmışcasına çok acı veriyor. Tuvaletten çıktıktan sonra da bir süre sonra da acısı devam edip geçiyor. Sanırım bundan ötürü bir et parçası oluştu. Tuvalet önce çok küçük (ama dokununca acı veriyor), çok sancılı bir tuvalet sonrası da şişiyor. Su bile yakıyor. Ne önerirsiniz, tedavisi nedir?
  Teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir
  muayene olsanız iyi olur

 • ela diyor ki:

  iyi günler hocam iki gündür makatımın üst kısmında bir şişlik var beze gibi çok şiddetli ağrı çekiyorum oturmada yürümede çok zorlanıyorum ne yapmamı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi iltihabı olabilir.

 • çınar diyor ki:

  merhabalar .. aralık ayında makatın 1 cm kadar kenarında abse oluştu . Cenel cerrah tarafından dejenere edildi. Daha sonra abse olan yerde şişlik ve sivilce oluşmaya başladı herhangi bi abse şeklinde değildi.sadece nokta şeklinde kan geliyordu az miktarda. Çekilen MR’da fistül oluşumu gözlendi. 1 Ocakta fistül ameliyatına girdim fakat doktor MR’da fistül olarak görülen yerde bir kitle olduğunu fistül olmadığını kitleyi aldıklarını söylediler. yaklasık 2 aydır ameliyat oldugum yerde şişlik devam etti . Bugün tekrar ameliyat olduğum yerdeki şişlikten sivilce şeklinde bir sızı ve az miktarda kan geldi. Küçük bir sivilce gibi sızısı var. Dokunduğum zaman iğne saplamısım gbı bir sızı oluşuyor.Şimdi kolonoskopi yapmamı istiyorlar. Acaba sorunum nedir ? tekrar mı amaliyat olacağım ? Teşekkür ederim ..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir şey yapmadan 2 ay daha beklemeniz sağlıklı olur

 • ahmet diyor ki:

  Hocam yorumunuz icin tesekkurler. Cerrahi bir mudahale gerekir mi? Augementin 1000 mg ve flagyl kullaniyorum. 6 gun sonra işe basliyacagim her hangi bir sıkıntı olur mu ? Eger cerrahi bir mudehale olursa ne kadar işe ne kadar surede donebilirim. Cok tesekkurlee
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  boşaltılması daha doğru olur

 • ahmet diyor ki:

  Hocam merhaba, ben 15 gun once hemoroid ameliyati oldum makatin 2cm disinda ele gelir sekilde sislik var. Doktora gittigimde eliyle patlatti ve iltihap kurutucu verdi. Sizin yorumunuz nedir ? Onerilerinizi bekluyorum
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  patlattığına göre iltihap olabilir

 • ismail gülgün diyor ki:

  mrb hocam ben 2007 2012 ve 2014 ocak ayında anal apse teşhisiyle cerrahi operasyon oldum.bu sorunun hep tekrarlama ihtimali varmı yada tekrarlamaması için ne yapılmalı..şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  apse tesadüfi bir durum tekrarlayabilir ama tekrarlamayabilir de
  korunmanın yolu yok

 • Mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam benim makat kısmımda büyük bir ağrı var gündüzleri pek hissetmiyorum tuvalletten sonra ve uzun süre hareketsiz oturduğumda büyük bir ağrı başlıyor. Sizce ne olabilir. Birde hocam apse ameliyatı sonrası iz kalırmı diye merak ediyorum. Sağolun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir

 • çınar diyor ki:

  merhabalar. 01/01/14 tarihinde anal apse sonucu oluşan fistül ameliyatı oldum . Genel cerrah ve mr sonuçlarında fistül olduğu çıktı fakat ameliyatta fistül olmadığı daha önce apse olan yerde bir kitle oluştuğu ve kitleyi aldıklarını söylediler bana. Sorunum lavabodan sonra ameliyat olan yerde şişlik oluşuyor ve sancı veriyor. Şişliğe hafif baskı yapınca içe doğru makat kaslarında ağrı hissediyorum. Acaba geçiçi bir durum mu yoksa tekrar ameliyat olmalımıyım ? teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle düzelir

 • Ali diyor ki:

  İyi günler diliyorum hocam ilk önce. 4 gündür Makatımda bilhassa yürürken ağrı oluşuyor. Aksamları da ateşim cıkıyor. Gündüzleri gayet iyiyim ateş konusunda. Görünürde ya da elle birşey belli olmuyor. Herhangi bir şişlik yok kısacası. Tahminim anal apse. Fakat görünürde birşey yokken nasıl boşaltacaklar bunu. Carsamba günü için randevu aldım ve anal apse hakkında okuduğum yorumlardan sonra doğrusu baya korktum.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal apse olsa elinizle dokunabilirdiniz sizinki rektal apse olabilir,her şeyin tekniği var.

 • tolga diyor ki:

  Hocam yaklasik bir aydir tuvaket ihtiyacimi giderdikten sonra makatin iki ust kenarinda sislik basliyor.. bu iki uc gun devam ediyo bu yuzden tuvalete uc dort gun arayla gifrbiliyorum.. hic bi agri kesici fayda etmiyo. parmakla baktigimda makatin icne dogru ust tarafta ceviz buyuklugunde sert bisey var bu ne olabilir. ve artik fayanilmaz acilarla ne yapacagimi bilmiyorum.. hic bi krem ise yaramadi..biliyorum bu basur degil. boyle aci yok ne olur yardim edin biseyler soyleyin ne yapmam gerekiyo?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  3.derece basur olabilir,ilacın faydası olacağını sanmıyorum,gelin teşhise göre tedavinizi planlayalım.

 • Anonim diyor ki:

  Hocam Merhabalar. Makat agzinda bastirinca agriyan nohut buyuklugune yakin kis gibi bir sertlik var.normal zamnda agri yok dışkı çıkışında da onemli hissedilir bir agri yok sadece dokunma esnasında ağrı var nedeni hakkinda bilgilendirrseniz sevinirim. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir

 • burhan diyor ki:

  hocam yaklaşık 8 ay önce fissür ameliyatı oldum fakat çok zahmetli bir süreç yaşadım.Ameliyat öncesine göre biraz daha iyiyim fakat şimdide her tuvaletten sonra bölgeyi sıcak suyla çok iyi temizlememe rağmen çamaşırımda sarı bir kirlilik oluyor.Doktora gittim makat kenarında herhangi bir delik oluşmadığını fakat içerisinde apse olmuş olabilir dedi.Makat içi apsenin Tedavisi olmadığını söyledi.Fistül olmasınımı bekliyeceğiz tedavi için dedim evet dedi ben bu durumu anlamadım.Bu konuda ne yapmalıyım yardım edermisiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  görmeden şunu söyleyebilirim; fissür ameliyatından kaynaklanan deforme alandan dışkı kirlenmesi oluyordur,fistülle ilişkili bir şeye benzemiyor.gelirseniz anoskopla bakım netleştirebiliriz.

 • cagrı diyor ki:

  hocam merhaba bundan 3 gun once makatımda bır sıslık olustu.sancı ve agrı olmaya basladı.hastaneye gıttım doxium ve protolog kulanmamı soyledı.ılacları kullanalı ıkı gun oldu.ve sımdı farkettım bu sıslıkler dahada fazlalastı ve kan gelmeye basladı.bana hemoroid dendi internette arastırdım hemoroid oyle bır gunde cıkan bırsey degılmıs.baska doktara da gıtmelıyım.resim yukledım.
  ht tp:/ /i.hizliresim.com/KP3Bb5.jpg
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalığınız tromboze hemoroide benziyor diğer adı boğulmuş basur

 • şükran diyor ki:

  hocam merhabalar ilk önce bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.ben bir ay önce makat apsesi teşhisiyle ameliyat oldum.bana antibiyotik ve agrı kesici verildi.ilk bir hafta iyiydim.simdi büyük abdestte agrı ve apse boşaltılırken iğneyle girilen yerde şişlik var oturamıyorum.çok acıyor.bunun nedeni ne bilgi verirseniz sevinirim saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  granülasyon dokusu denilen bir tür iyileşme dokusudur,akıntı yoksa önemli değil

 • ozkan diyor ki:

  Hocam Merhabalar cevap lariniz icin tsk ederim. Makat 1 veya 2 cm sol kose uzakliginda 2 bezelye boyunda bir siskinlik olustu. Bu kendiliginden gecer mi veya hastaneye gitmem gerekirmi cok saolun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur düzelir

 • siti diyor ki:

  Merhaba doktor bey. Benim anal fissur sikayetim mevcut,uzun zamandir kendini hissettiemiyor. Ama ben yine de kremlerimi ihmal etmeden kullaniyorum. Son 3 gundur makatin icine krem surerken makata cokta yakin olmayan daha derinde bir yerde sislik hissediyorum. Bunun sebebi nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur

 • güven diyor ki:

  hocam merhaba. tam bir yıl önce bende anal apse oldu ve ilki anesteziyle olmak üzere iki operasyonla düzeldi. geçen hafta tekrar oluşmaya başladı doktora gittiğimde 1.5 cm çok küçük büyüdükten sonra boşaltılabilir dedi ve antibiyotikle ağrı kesici verdi dünden beri şişlik yok olmaya başladı ve ağrı kesiciye gerek duymadım. antibiyotikle iyileşmiş olma ihtimali nedir acaba?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seyrekte olsa antibiotikle düzelerbilir

 • sabregase diyor ki:

  İyi gunler Hocam
  Bi kac gundur makatimda anuse yakin kisimda bi sislik olusmustu son zamanlarda agri ve otururken falan acimaya baslamisti bugun tam doktora gidicektimki kendiliginden sandalyeye oturdugumda patladi ve bi iltahapli akinti bosaldi cok rahatladim fakat sizce hala bi doktora gozukmem gerekir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendi patlarsa fistül olma ihtimali % 90 lara kadar çıkabiliyor
  ilk günllerde görünseydiniz daha iyiydi ama ynede bir görünün

 • ayşe diyor ki:

  merhaba ben daha önce perianal fistül den küçük operasyon oldumama her sene tekrarladı acaba ameliyat olurmu nasıl olur bir cerrah önerirmisiniz şu an şırnaktayım lütfen bir çare acil
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül tecrübe gerektirir,bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün

 • Ferhat diyor ki:

  İyi günler Doktor Bey 21 yaşındayım.
  Makatın hemen yanında bezelye kadar bir şişlik var fakat kanama yok tuvalete rahat çıkıyorum otururken sadece az da olsa acısını hissediyorum.Makat apsesi olup olmadığından emin değilim.Bunu farkedeli 3-4 gün oldu daha beklemem gerekir mi ? kendiliğinden iyileşme ihtimali var mı ? Bir de hastaneye gittiğimde hangi polikliğe gitmem gerekir ?
  Teşekkür Ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden geçer

 • İrem diyor ki:

  merhaba hocam ben 22 yasındayım.Makatın hemen yanında bezelye tanesi kadar bı et parçası oluştu.Bu daha oncede vardı cok bu kadar degıldı normal sandım. Önce kabızlık olurdum ve kan gelirdi yanma olurdu ama şimdi kan gelmıyor tuvalete de normal cıkıyorum ama bu et benı endişelendırdı basur olmasından korkuyorum hiçbir doktora gıtmedım yenı farkettim bunun kolay ılaçla olacak bı tedavisi var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattaki et parçası ilaçla geçmez,kendiliğinden geçebilir geçmezse ameliyat gerekir

 • Yasayin diyor ki:

  Merhaba hocam.

  Benim anusumun bir cm disinda kalcamda bir apse var yalniz bu apse 2 ayda bir buyuyor ve patliyor, genel cerrahideki doktora muayene oldugumda bana sadece antibiyotik verdi. Apse derin degil yuzeyde bu kil dibi iltihaplanmasi dedi. Surekli o bolgeyi temiz tutuyorum. Perianal absede sari, yesil akinti olustugunu okudum yalniz bende hic bir akinti yok. Kil dibi iltihabi olmasi mumkunmudur yoksa doktorun beni gecistirmek icin soyledigi bir teshis midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  perianal apse daha ağır seyreder kıl dibi iltihabıdır

 • Ömür diyor ki:

  Hocam merhaba,4 gündür makat bölgemde şiştik var ama 2. ve 4. Gün ağrı yoktu.Diğer günler de çok fazla ağrımadı.İnternetten baktığım kadarıyla apse gibi görünüyor ama ellediğimde sanki kalın bağırsakla arasında bağ var gibi.Apse sadece patlama sonucu mu geçer inme olasılığı var mı ? Eğer doktor şart derseniz İstanbul’da bu işi iyi yapan bir hastane önerirseniz sevinirim.Kolay gelsin…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apseyse bir an önce boşaltılmalı yoksa fistül olur
  kliniğimize gelebilirsiniz.

 • suna diyor ki:

  merhaba hocam ben apse ameliyatı oldum 1 hafta sonra diğer tarafta bi şişlik oldu doktorum busefer neşterle boşaltma yaptı fakat şişlik hala duruyor annem sıktıkca iltihap akıyo rifi sıktıktan sonra fakat bugün sertik inanılmaz ağrı yaptı ve batıyo içere patlama ihtimali var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet içeri patlayabilir bu durumda fistül olabilir

 • beysu diyor ki:

  Slm hocam anal apse teşhisi konuldu bana..ameliyat diyolar..çok acılı ve ağrılı mı oluyor? Çok korkuyorum. Bayıltılıyor mu? Lokal anestezi mi oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lokalle olur ve en kısa süredeameliyat olmalısınız yoksa fistül olursunuz

 • buket diyor ki:

  Hocam malesef kontrole gittigim anda yeni bir kesi daha olusturuldu ve bosaltildi tekrar olusmus denilmesine ragmen ameliyat esnasinda tam bosaltilmadigini biliyorum ve hala alt kisimda elimle dokundugumda cevizden biraz buyuk kitleyi hissediyorum ve agriyor tek seferde neden bosaltilmaz bilmiyorum 3 yil onceki doktorum tek seferde cok acili bi operasyon olmasina ragmen kurutmustu daha bugun kesmesine ragmen dren koymadigi icin kapandi bile sanirim Bi operasyon daha bekliyo beni :( keske butun doktorlar sizin gibi ilgili olsa birde bartinol apsesi olusmaya basladi bununla ilisigi olabilirmi hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır bartolin kisti çok farklı bir hastalık

 • buket diyor ki:

  Hocam k.bakmayin tekrar ben size cok cok tsk ederim bize yardimci oldugunuz icn 1 hafta once ameliyat olmama Ragmen 1 haftadir agri ve yakinmalarim fazla ayrica
  Sertlik genis alana yayilma oldu makat bolgesinde ne yapmaliyim tekrardan tsk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sabırlı olun düzelir

 • tolga diyor ki:

  tekrardan merhaba hocam konuyu gecen günler anlatmıştım k.bakmayın bir sorum daha olucak cerrahi doktorun iğneyle boşaltmaya çalıştıgı yerden ilaçları kullandıgımdan beri bazen kan ve sarı birşey aktı agrım kesildi kitle cok az kuçultu sizce ilaçlar işe yaradımı acaba yoksa korktugum gibi fistül mü oluyorum cevaplarsanız cok cok sevinirim TŞKLER…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hala ihtimal var

 • buket diyor ki:

  SElamlar hocam.ben yaklasik 3 yil once makat apsesi teshisi ile lokal ameliyat oldum ve simdi yine ayni sorunla karsi karsiya kaldim.3 gun once tekrar ameliyat oldum simdi o bolgede asirisislik ve sertlik var oturma banyosu ilaclar epsini duzenli uyguluyorum cok korkuyorum tekrar tekrar ayni seyler canimi Cok yakiyo tekrar doktora gitmelimiyim bunu engellemenin bi yolu yokmu cvbiniz icin tskler simdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apseden korunmanın yolu yok

 • tolga diyor ki:

  selamlar yaklaşık bir hafta önce makatımın kenarında şişlik oluştu başta küçüktü bir hafta sonra büyüdü ve oturmak yurumekte zorlanıyordum.Genel cerrahi doktoruna gittim ve hapse oluşmuş dedi igneyle boşaltmaya çalıştı cok az boşalta bildi neşterle boşaltması gerekli dedi kabul etmedım ilaç verdi eger boşalmassa neşterle boşaltması gerekiyor ben ise istemiyorum korkuyorum fissül olur diye ne yapmak gerekir yardımcı olursanız sevinirim..tşklr…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boşattırmadığınız her gün fistül olma ihtimali % 10 artar

 • emin arık diyor ki:

  hocam merhaba 10 gündür makat apsesi agrısı çekiyorum genel cerrahi uzmanı antibiyotik agrı kesici ve oturma banyosu verdi agrılarım dinmedi sırt üstü yatamıyorum yuruyemiyorum yürüdüğümde ise inanılmaz baskı oluyor makatta ateşim var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir an önce gidip boşalttırın yoksa fistül olursunuz

 • burak diyor ki:

  hocam çocukken hatırladığım kadarıyla zaten şu nda 15 yaşındayım da :D çatlamıştı. sebze vs yemediğim için bir şurup kullanıp geçmişti.size göre bende fissür olabilirmi yeniden ? eğer fissürse yine ilaçla yada kremle düzeltilebilirmi veya ameliyattan hemen sonra işe dönülebilirmi ? cevaplarınız için saolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğru ilaçla % 50 düzelebilir
  dönebilirsiniz ama biraz ağrınız olur

 • burak diyor ki:

  hocam kusura bakmayın sizi rahatsız ediyorum.benim makatın 5 cm yukarsıında ve hafif solda bir çok küçük şişlik vardı ondan sordum. doktora gidicem sınavlarım geçsin. aileme gösterdim kıl dönmesi deil dedi .benimde hafif okul sıralarına oturunca anüsümün sanki sol yanında hafif rahatsızlık hissediyorum ağrı gibi değil pek. hemoroid sanırım. yani makat apsesi değilmidir büyük ihtimalle ?
  Op.Dr.Atilla kaya
  Anlattıklarınız hemoroide de kıl dönmesine de benzemiyor

 • burak diyor ki:

  hocam iyi günler. şimdi siz bana kıl dönmesi bazen belirti vermez demiştiniz. ama makat apsesinde demi belirti vermez ? bu durumu olan herkes şiddetli ağrıdan bahsediyor. birde anüsün hemen yanındamı oluyor bu durum ?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  makat apsesi çok ağrılıdır

 • serdar diyor ki:

  selam hocam bende anal fissül var 6 aydır gecmek bılmedı devamlı agrı oluyo doktora gozukdum o bolgenın kesılmesını soledı sızce bu yontem ıse yararmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yarar

 • Ozmercan diyor ki:

  İyigünler Doktor bey ,
  Görev için ankaraya geldim anüs tarafında şiddetli ağrıyla başkent hastanesine başvurdum anüs apsesi teshisi konuldu ve bir operasyonla akıtıldı,rapor alıp ailemin yanına antalyaya geldim şikayetlerim azalmadı dahada arttı kesik yerden dışkıda gelmeye başladı birkez daha bu sefer antalyada ameliyat oldum hocamız plastik dren taktı 3 gün kaldıktan sonra bir operasyon la silikon dren taktı 4 gün kaldıktan sonra onuda bugün çıkardı , dışkı ve akıntı gelmeye ağrılarım da normal boyutta devam etmektedir.Bugun Hastalığımın 20.nci günü ,hocamız 1 Ay sonra tekrardan ameliyat yapacağını (kanalın iki ucunu kapatıp dışkının kesilmesi için)ve ben hala yürümekte ve oturmakta zorluk çekiyorum şuan Sizce bu ağrılı dönemim ve 1 ay sonraki ameliyatım gereklimi ?ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ,fistül olacaksınız ve ameliyat gerekir

 • gökhan diyor ki:

  makatta estetik ameliyat mümkünmüdür. torbalar alındıktan sonra herhangi bir ameliyat izi kalır mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  farkedilir bir iz kalmaz

 • yunus diyor ki:

  Tekrar merhaba hocam,son yazdıklarım üzerime bir mr cektirdim ve sonucunda “anal bölgedeinfrasfinkster seviyede supine pozisyonda saat 2 hizasında inferior yönde uzanım gösteren fistül traktı izlenmiştir” diyor.bunun ameliyat gerektiren bir fistül olduğunu mu anlamalıyım?dışarı açılan bir delik yokken ve apse makattan uzakken buna fistül denir mi?öyleyse komplike bir fistül müdür ?teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışarda delik yoksa fistül denmez,fistül iki ucu açık boru anlamına gelir

 • yunus diyor ki:

  Merhaba hocam,bende makata 4-5 cm uzakta ve büyüdükçe büyüyen apse oluşumu oluyor 6-7 yıldır ve bu apse cilde açılmıyor,bu sürede 2 kere drene edildi,bir kere kendi patladı ve en son 10 ay önce baska bir doktora gitttiğimde de doktor drenajın fayda etmeyeceğini söyledi ve bölge açılarak byük bir kitle cıkarıldı.fakat yine aynı noktada bi enfeksiyon gelişti,yine cilde acılmıyor.baska bir doktora gittim ve fistül olması gerektiğini söyledi.ancak bundan önceki doktorlar gerek elle muayenede gerek kesi yapıldığında fistüle rastlamadılar,hocam tecrübenize göre durum nedir,ne yapmalıyım?
  tşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  karışık bir durum görmeden yorum yapmak zor

 • İsmail diyor ki:

  merhaba hocam,yaklaşık olarak bir yıl önce tuvalet ihtiyacım sırasında şiddetli ıkınma neticesinde makatta küçük bir yırtık meydana geldi ve bir kaç ay ara ile kan geldiğini fark ettim fakat hiçbir zaman ağrı hissetmedim.ama son iki gündür ciddi agrılarım olmaya basladı ve ihtiyacımı giderme esnasında oldukça zorlanıyorum.sonrasında ise 2 saat kadar ağrı ve zızlanmalar hissediyorum.yalnız dışkılarım oldukçada sert ve kaba oluyor.bununda bir etkisi olabilir mi? kan akıntısı yok.tşk.saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlık en önemli etken engellemelisiniz.

 • SERDAR diyor ki:

  merhaba hocam ilk başta bana ameliyat olduğumda fissür denen şeyin siteyi incelediğimde magat apsesi olduğu kanaatine vardım. sen doktormusun diye bilirsiniz yazılanların hepsi gerçekleştiği için %99 magat absesi olduğu kanaatindeyim beni fissür ameliyatı yaptılar fakat şimdi aşırı derece sıkıntı çekiyorum aynı şekilde tekrar ameliyat olmakta istemiyorum. bunun başka şekilde çözümü yokmu. ameliyatla almış oldukları açık ameliyat dedikleri etin 3 cm lik genişlikte 1 cm lik derinlikte olan kısmı hala tam anlamıyla iyileşmedi 1 yıl oldu aynı yerden şimdi daha sıkıntılı bir iltahaplanma ve kanlı su akımı oluyo, bazende direk kan şeklinde ben bu rahatsızlıktan kurtulmak için ne yapmalıyım. bilğilendirirseniz sevinirim sayğılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle teşhisi doğrulamak için muayene olmalısınız

 • lokman diyor ki:

  makatta ki apse drenajından sonra sürekli batma hissi ile acı çekiyorum normal mi hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 ay devam edebilir

 • sedai diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle bilgilendirici açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.Ben bir ay önce fissür ameliyatı oldum ancak rahatsızlığım geçmedi.Tedavi için parmağımla krem sürerken
  yaklaşık 1-2 cm iç kısım sol tarafta memeye benzemeyen büyük yayvan sert bir şişkinlik farkettim basınç uyguladığımda ağrım arttı.O şişkinlik daralma da yapıyor.Hocam bu ne olabilir? Mesane kanserinden korkuyorm.Siz hiç bir soruyu cevapsız bırakmıyorsunuz.Ne yapmalıyım?Lütfen bir açıklama yaparmısınız?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mesaneyle nasıl ilişki kurdunuz bilmiyorum ama ilişki yok.
  anlattığınız sentinel polipe benziyor önemsiz

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075