Makat Apsesi

Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Bilinen kesin bir sebebi olmasada kabız insanlarda daha sık görülür.
MAKAT APSESİ (anal apse – perianal apse) BELİRTİLERİ:


Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
-Makat bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
-Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
-Ateş (olmayabilir)
-Dışkılama isteği.
-Ağrılı dışkılayama
-Makata yakın alanda kızarıklık.
MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:


Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur.
MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apse acil tedavi gerektiren bir hastalıktır.Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apse tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.

Makat bölgesi apsesini sadece antibiotik vererek yada iğne ile içeriğini boşaltarak tedavi etmek doğru değildir.

Ayrıntılı bilgi için Makat Apsesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • sinem diyor ki:

  Hocam merhaba makat deligimin alt kisminda bir kasinti hissettim cok kasinitor dokununca hissedebiliyorum diskimi yprken hafif bir yanma oluyo kizarik ve top gibi ne yapmam gerekiyor ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar sorunu tespit eder tedavinizi en uygun yöntemle gerçekleştirebiliriz

 • Halil diyor ki:

  Merhaba hocam makatımın hemen bıtımınde kenarda sertce bıraz leblebı buyuklugunde mor bır cısım var ne olabılır hafıf agrı ve ıhtıyac gıderdıkten sonra yanma vs. Seyler oluyor sımdıden tşk..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir

 • selda diyor ki:

  hocam merhaba iki gündür makatımın iç kısmında sanki kurt varmış gibi kaşıntı var dışkımı yaparken bir sıkıntı yok ama makatımın iç kısmında sanki aivilceye benzer bir beyazlık varönemli birşeymidir ne yapmalıyım doktora gitmeyede çekiniyorum teşekküler

 • selda diyor ki:

  HOCAM MERHABA İKİ GÜNDÜR MAKATIMIN İÇ KISMINDA SANKİ KURT VARMIŞCASINA KAŞINTI VAR DIŞKIMI YAPARKEN BİRSORUN YOK FAKAT İÇ TARAFTA SANKİ SİVİLCEYE BENZER BİR BEYAZLIK GÖRÜYORUM SİZCE ÖNEMLİ BİRŞEYMİDİR DOKTORA GİTMEYEDE ÇEKİNİYORUM NE YAPMALIYIM TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışkı tahlili yaptırın

 • ayse diyor ki:

  Hocam merhaba benim 3 gündür makatın sol yanında elime bilye gibi bir sislik geliyor agrı oluyor ve oturmakta zorlanıyorum makat apsesi olabilirmi ne yapabilirim simdiden tesekkür ediyorum saygılar
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tromboze hemoroid olabilir

 • fatih yaşar diyor ki:

  ben 2 ay önce hemoroiddim proctoglvyeonl krem ve fitil sayesinde geçti 3 gün önce yeni birşey başladı dışkımı yaparken acı zorlanma yok ama bir ağrı var makatımın içinde proctoglyvenol krem sürdüm hemoroid nüksetmiştir diye kanülü takıp içeri soktugumda sanki birşeye deyiyor yara gibi canım yanıyor ne olabilir sizce bu
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  yazdıklarınız boğulmuş basura benziyor, gelirseniz gerekeni yaparız

 • ahmet diyor ki:

  Hocam meraba makat deliginin başlangıcında küçük bir sislik var normal zamanda ağrısı yok ancak tuvalete gittikten sonra biraz ağırıp geciyor. Ne oldugunu anlayamadım acaba bu basura döner mi yada apse midir? Birde acaba kendiliğinden gecer mi yoksa illa bi doktora başvurmamız gerekir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olsaydı ağrı giderek artardır şişlik büyürdü.sanırım tromboze hemoroid olmuşsunuz gelirseniz gereğini yaparız

 • hilmican ozr diyor ki:

  Hocam 4 gun once diskimi yaparken hafif bi yanma hissettim kucucuk pembe kan vardi pecetede dahada olmadi sonrasinda procto glyvenol krem surdum icerisine suan yaparken hic bir aci yok rahatim fakat otururken agriyor neden acaba tahmini birsey yazarmisiniz internetteki seylet psikolojimi bozdu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  az da olsa kanama olduysa anoskop muayenesi gerekir onun sonucuna göre ilaç önerilir

 • mert diyor ki:

  Hocam mereba makat deliginin baslangicina cok yakin deri altinda leblebi buyuklugunde sisme hissediyorum dokununca cok net anlasiliyor doktora gitmeye cekiniyorum, cok sikinti yaratacak bi durum mu acaba bu apse ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apseyse bir an önce boşaltmamız gerekir

 • Murat diyor ki:

  hoçam kuyruk sokumu bölgesinde ilk basta otururken falan hafif ağrı hıssedıyodum ilk baslarda pek önemsemedim bi sure sonra ağrı etkısını hıssetrmeye basladı hemen doktora gidip bir genel cerrahı uzmanına görundum apse oluştuğunu söyledı ve “powercef” 500mg verdi ilaç bitiminde tekrar kontrole gelmem söylendı suanda ilacı kullanıyorum son ıkı tablet kaldı ama ilacın bı faydasını henuz görmedım. hatta apse nın bıraz daha buyuduğunu ve oturdugum zaman daha cok acı hıssettgımı söyleyebılırım…. ne yapmalıyım ne önerırsınız ????
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  boşaltılması iyi olur, tam iyileştikten sonra ameliyat olun, mikro sinüsektomi yöntemini aratırmadan karar verin

 • hüseyin diyor ki:

  hocam makatin kenarinde fundıkadar kizarinti var cok aciyor n yapmam lazim saygiler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apse olabilir eğer öyleyse boşaltmak gerekir

 • tolga diyor ki:

  Hocam 30 yasindayim makatin icinde yanma aci var diskimi yaparken cok zorlaniyorum normaldede 2gundur aciyo dr a gidemiyorum kesin gitmelimiyim yoksa ilacla falan kurtula bilirmiyim saygilar dilerim iyi calismalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hangi ilacı alacağınızı da muayeneyle belirleyebiliriz

 • esma diyor ki:

  Hocam Merhaba. Makat deliginin başlangıç noktasinda bi acı var hafif mor görünüyor cis yaparken yanıyor fazlasıyla. Ondan önce de devamli cise çıkma isteği geliyordu ama tuvalete gittiğimde 2 damla anca geliyordu.bi ilaç kullandım suya attım içtim onu idrar yolu enfeksiyonu olabilir diye hemen gecirmese de şimdi yanmiyor kasiklarim eskisi gibi. Ama Simdi makatin içi yanıyor deliğe yakın kısım. Ne yapabilirim?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  makatın içini görüntüleyen anoskop muayenesi yapılması gerekir

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075