Makat Apsesi

Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Bilinen kesin bir sebebi olmasada kabız insanlarda daha sık görülür.
MAKAT APSESİ (anal apse – perianal apse) BELİRTİLERİ:


Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
-Makat bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
-Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
-Ateş (olmayabilir)
-Dışkılama isteği.
-Ağrılı dışkılayama
-Makata yakın alanda kızarıklık.
MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:


Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur.
MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apse acil tedavi gerektiren bir hastalıktır.Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apse tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.

Makat bölgesi apsesini sadece antibiotik vererek yada iğne ile içeriğini boşaltarak tedavi etmek doğru değildir.

Ayrıntılı bilgi için Makat Apsesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
   Paylaş
 • zeynep

  bana 4 hafta önce anal apse teşhisi kondu.cerrahi müdahale yapılmadi antibiyotik tedavisi oldum, yaklaşık 1 hafta sonra kendiliğinden aktı. üzerinden 4 hafta geçmesine rağmen ağrılarım hiç geçmedi. Özellikle ayakta kalırsam daha çok ağrım oluyor. Muayenede hiç bir bulgu yok gayet sağlıklı olduğu söyleniyor ama benim sürekli ağrım oluyor. Bazen acılı ve yanma şeklinde oluyor. Kan tahlillerim temiz çıktı.Kolonoskopi yaptırdım orada da olumsuz bir şey yok Ama ağrılarım hala geçmedi yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  burdan bişi söylemek zor tetkiklerinizdede herhangi bişi yokmuş.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu birlikte değerlendirebiliriz

 • erkan

  Hocam merba bir ay önce anal apse amaliyat oldum ama halen apse akyor nezamana kadar akmaya devam edecek hiç bi ilac kullanmyorum teşekürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apse üzerinden fistül gelişmiş toplam 2 ay geçince ameliyat gerekir

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075