Makat Apsesi

Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Bilinen kesin bir sebebi olmasada kabız insanlarda daha sık görülür.
MAKAT APSESİ (anal apse – perianal apse) BELİRTİLERİ:


Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
-Makat bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
-Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
-Ateş (olmayabilir)
-Dışkılama isteği.
-Ağrılı dışkılayama
-Makata yakın alanda kızarıklık.
MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:


Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur.
MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apse acil tedavi gerektiren bir hastalıktır.Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apse tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.

Makat bölgesi apsesini sadece antibiotik vererek yada iğne ile içeriğini boşaltarak tedavi etmek doğru değildir.

Ayrıntılı bilgi için Makat Apsesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Blogger PostFriendFeedDeliciousDiigoStumbleUponLiveJournalTumblrLinkedInRedditShare
 • ahmet aslan diyor ki:

  geçen yıl sık idrar yapıyorum diye üroloji uzmanına gittim.yapılacak tüm tahliller yapıldı.birşey çıkmadı.antibiyotik verdi.geçmedi tekrar tekrar verdi.başka doktorlara gittim.tahliller yapıldı.tahliller temiz çıktı.üşütmeden olmuştur.antibiyotik verildi.kısaca 3 doktor 4-5 ayda(EKİM 2013-ŞUBAT 2014) değişik marka antibiyotikler verdi.Şubat 2014 te sorun geçti.ancak dışkıda yumuşama(hafif ishal) oldu.günde 3 defa yumuşak dışkı yapmaya başladım.Gastroentoloji uzmanı Antibiyotikten Bağırsak florası bozulmuş olabilir.ama 50 yaşında olduğun için kolonoskopi gerekir dedi.genel cerrahi uzmanı kolonoskopi yaptı.Biopsi sonucu”NONSPESİFİK KOLİT HAFİF” rektumda”NONSPESİFİK KOLİT ORTA”çıktı.Gastroentoloji uzmanı SPASTİK KOLON (huzursuz bağırsak sendronu) var önemli değil dedi.
  ayrıca genel cerrah uzmanı ise eksternal hemoroid normal düzeyde var.dedi.kortoz fitil,anestol,procto glyvenol krem verdi.geçmedi.kaplıcalara birkaç defa gittim.rahatladım.dönüşte hafif kanama oldu.yürüyünce fazla ağrı yok.özellikle dışkıdan sonra birkaç saat süren ağrı olup gittikçe azalıyor.oturunca ağrı yapıyor.tekrar genel cerraha gittim.aletle makata baktı.iç tarafta pıhtı olabilir dedi.tekrar fitil,krem verdi.geçmedi.dış basur sağlı sollu 2 adet ve herbiri fındık kadar.dışkı esnasında dışarı çıkıyor.sonra büyük kısmı içeri giriyor.basur ağrı yaparmı?ne yapmalıyım. teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normalde basur ağrı yapmaz ama boğulmuş basur olabilir

 • Mehmet Solmaz diyor ki:

  Merhaba Hocam! Makatımın içinde, kenarda ince sivilce var sert mercimektende küçük kafam karıştı sizce ne olabılır? Kontrole gitmem gerekir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dibi iltihabı olabilir
  muayene olmanız iyi olur

 • harun diyor ki:

  hocam merhabalar benim makat kısmının iç bölgesinde bilye kadar bi şişlik var bastırınca iğne batar gibi oluyo ama normalde ağrı sızı yok ne yapabilim
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tromboze hemoroid olabilir sizin yapabileceğiniz en iyi şey emin olmak içik muayene olmak, gelirseniz gerekeni yaparız

 • osman diyor ki:

  Kalcamin makat yerine yakin yerde sislik var doktora gittim iltihap kurutucu hap verdi kullandim cok agri yapyordu ilaci kullandim gecicek dedi gecmedi 20 miligini kullandim o arada o siskinlik patladi 6 aydir agriyla basliyor ve iltihap gibiakiyor sizce durum nedir
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apse fistüle dönüşmüş
  fistül ameliyatı olmanız gerekir

 • derya diyor ki:

  Merhaba hocam 1,5 aydır makat deliğinin sol kisminda mercimek kadar şişlik var. Bazen hic rahatsız etmiyor. Bazen de aci kasinti oluyor özellikle tuvalete ciktiktan sonra.kanama hic olmadi. Roaccutane kullanıyorum. İki gün tuvalete cikamadigim oluyor. Şişlik kuculuyor gibi oluyor ama tamamıyla geçmiyor. 25 yasindayim.Kabizligi onlesem kendiliğinden gecermi? Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  1.5 aydır kaybolmadıysa muayene olmalısınız

 • mehmet diyor ki:

  merhaba hocam. Makat deligimin yanında küçük bir şişme vardı giderek arttı ve kendilignden kanamayla patladı pıhtılasmıs kan çıktı. Şimdi ise akıntılı küçük bir yara gibi ara sıra iltihap yapıyo ve kanama var, tedavi nasıldır? Tesekkurler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  nasıl tedavi yapılacağını muayeneyle belirleyebiliriz.

 • kadirr diyor ki:

  hocam, makatın tam ağzında som 2 gündür ağrı ve mecimek büyüklüğünde sert bi kitle var ayrıca dışkılama isteği var ve ona dokununca canım yanıyor. işim geregi ameliyat olamayabilirim, ilaç tedavisi ile gecermi?
  teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden düzelir

 • fatih diyor ki:

  merhaba hocam.ben 23yasındayım. benim makat deliğimin kenarında bezelye kadar şişlik var ve bastırınca geri giriyor ama dışkı yaparken geri çıkıyor.bunu fark edeli 2gün oldu. normalde hic bir acısı agrısı yok ama ellediğim zaman iğne batması gibi birsey oluyor.tuvalet yampmakta zorlanmıyorum. sizce bu şişlik nedir ? Doktara gitmem gerekirmi yada hangi alana gitmeliyim ilk defa geldi başıma.cevabınız için şimdiden tesekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye muayene olun

 • Hasan diyor ki:

  Merhaba hocam benim tam kuyruk sokumunda bi kemik şişmesi var ve agriyo bu ne olabilir 3 doktora gorundum sadece 1 tanesi kıl dönmesi dedi öbürleri kıl dönmesi değil dedi makat bölgesinin en üstünde enseden aşağı bi kemik var onun en son kısmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumunun ucunda sivri kemik olursa bu tür şikayetler olabiliyor

 • burak diyor ki:

  Merhaba.
  10 eylulde apse sikayetiyle yorum attim.Bugunde randevum vardi doktor acil ameliyat dedi ve etti.Dus almamda sıkıntı varmıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben apse boşalttıktan 2 gün sonra banyo veriyorum

 • burak diyor ki:

  Hocam Merhaba.
  Makatimin hemen yanında sislik olustu agri var anal apse oldugunu dusunurekten kara merhem surdum 1hafta sonra surdugum yerde deri soyulmasi ve yanma oldu ve hala devam ediyor.Ayakta duramiyorum surekli bi kirginlik var üzerimde. Bu ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse veya tromboze hemoroid olabilir muayeneyle kesinleştirilebilir

 • muratk diyor ki:

  merhaba hocam.ben 17 yasındayım. benim makat deliğimin kenarında bezelye kadar şişlik var ve bastırınca geri giriyor ama dışkı yaparken geri çıkıyor.bunu fark edeli 4-5 gün oldu. normalde hic bir acısı agrısı yok ama ellediğim zaman iğne batması gibi birsey oluyor.tuvalet yampmakta zorlanmıyorum. sizce bu şişlik nedir ? cevabınız için şimdiden tesekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom denilen durumdur kendiliğinden 3-4 haftada düzelir

 • rdvn diyor ki:

  hocam ben 17 yaşındayım bende kabızlık vardı geçti(2yıl önce)şimdi birkaç gündür makatımda şişlik ve agrı var biraz iner gibi oldu ama yine şişti.tuvalette biraz fazla kalıyor ve ıkınıyordum.onları bıraktım artık.şişlik kendi inermi yoksa cerrahi müdahale şartmı anal apse olabilirmi
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal apseyse giderek büyür, boşaltılması gerekir

 • halil diyor ki:

  hocam kolay gelsin. 2008 yılında kuyruk sokumunun tam üst kisminda abze oluşmuştu amelıyat degil dr bey uyuşturma ile boşalttı. tekrarlarsa ya kendi patlar yada kendin patlat dedı son bir yıldir şışkinlik oluyor kendim patlatıyorum lütfen genel ayrıntılı olarak ne yapmalıyım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ayrıntılı olarak yapacak bir şey yok

 • İsmail diyor ki:

  Hocam merhaba yaklasik bir haftadir diskilama yaparken zorlaniyorum ve bugun farkettimki makat agzinda bi sislik var ve gun icinde siddetli olmamakla birlikte agri oluyo surekli ve surekli tuvalete cikma istedigi oluyo ama diskilama yapamiyorum. Herhangi bir sivi veya kanda gelmiyo acaba sebebi nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanması olabilir

 • sedat diyor ki:

  Hocam bugün doktora gittim apse üzerinde durdu aci var ama şişlik olmadigi için iğneyle bakti apse var mi diye yine bir bulguya rastlamadi sanirim baslangic durumunda dedi ilaç verdi fitil ve antibiyotik kullandim yaklasik 3 saat oldu şuan çok hafif bir agri kaldi gayet iyiyim 3gun sonra kontrole gidicem inşallah gecicek sanirim hocam yardimlariniz için teşekkürler

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075