Makat Yırtığı

Makat yırtığı sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlar ve giderek derinleşip müzminleşir.Zamanında tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşmesi sağlanabilir.

Makat yırtılması (Anal fissür, makat çatlağı) 2 guruba ayrılır

-Yeni oluşmuş(akut anal fissür)

-Müzminleşmiş (kronik anal fissür)

Makatta yırtılma olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.Tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam ediyorsa bu müzminleştiğini gösterir ve tedavi şeklinin değiştirilmesi gerekir çünkü kremlerle düzelme ihtimali kalmaz.

Bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

Ameliyat;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.Başarısı ameliyattan biraz daha azdır % 95 oranında tam düzelme sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma,kanama,iltihaplanama,ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez.

Makat çatlağı tedavisinde “lazerle tedavi ediyoruz” gibi laflar olsa da gerçek anlamda ameliyatsız bir tedavi değildir,standart cerrahiye üstünlüğü olamaz. Makat çatlağı gibi sorunlar ve tedavisi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Kaynak: www.analfissur.com

   Paylaş
 • ömer

  on gündür kabızlık çekmekteydim bu sabah ıkınma esnasında anüste yaklaşık 1 cm lik yırtılma meydana geldi kanamam var ve çok sancım var ne yapabilirim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.hareketsiz bir yaşamınız varsa spora başlayın.kanama için neden ne olursa olsun mutlaka altında yatan başka bir neden olablir ,anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.gelirseniz muayene ile durumnuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 • merve

  Merhaba.. daha önce doktora gittigimde hemoroid oldugunu ameliyatlik duruma geldigi soylendi. 1 yıl sonrası özel bi muayene için gittiğimde yasima göre cok buyuk oldugu bu zmana kadar nerdeydiniz gibi tepki aldim ameliyata karar vermeden önce bi üniversite hastanesine gittim oradaki doktor bunun hemoroid olmadığını fakat onla cok karistirildigini eger ameliyat olursam dışkı falan tutamama durumu oldugunu tehlikeli olduğunu söyledi. Bende olan makatin içinde yirtik oluşmuş bu zmanla iyilesirken bu sekilde dışarda et parçası oluşturmuş bazilarnda iyilesme boyle olabiliyormus alinamaz dendi fakat ben bu durumdan oldukça rahatsizim nasil bi tedavi uygulanabilir yardımcı olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıkları tedavi merkezidir.makat hastalıklarına yönelik her tür tedaviyi genellikle başarılı bir şekilde uygulamaktayız.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirir,neler yapabileceğimiz konusunda sizi bilgilendiririz

 • Gülşen

  Merhaba hocam ben 3 aydır hemoroid ameliyatı oldum daha doğrusu kan içerde pıhtılaşmıştı dış hemoroid oluşmuştu ameliyat oldum bir türlü iyileşmedi büyük abdeste çıkarken kanama oluyordu sonra kolonoskopi yaptılar yırtık olduğunu söylediler ikinci kez ameliyata girmek istemiyorum başka bir yolu varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox tedavisi yapıyoruz ameliyata yakın başarısı var

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075