Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kadın yada erkek farketmeksizin makat kaşıntısı sık görülen bir durumdur. Kaşıdığında anlık olarak insanı rahatlatan bir durum olsada, maalesef her zaman rahatça kaşıma ortamı bulamayabilirsiniz. Örnek toplu taşıma araçları ile seyahat ederken :) bizler çok fazla ciddiye almasak bile makatta kaşıntı aslında bir hastalığın komplikasyonu yada habercisidir. Bu nedenle ilk etapta konumuza makat kaşıntısına neden olan durumları ele alarak başlayacağız.

Makatta Kaşıntı

Makat Kaşıntısı Neden Olur?
Aşırı Temizlik Takıntısı: İnsan öylesine donanımlı yaratılmıi bir varlık ki insan öğrendiğiniz her bilgi sizi şaşkına çevirmektedir. Makat bölgesi cilt yüzeyinde koruyucu salgılar bulunmaktadır. Aşırı temizlik tutkusu ve sabun kullanan insanlar bu salgıyı temizleyerek yok etmektedir. Bu sebeple kaşıntı daha sık görülmektedir.

Yetersiz Temizlik: Yukarı da aşırı temizlik takıntısı olan insanların aksine yeteri kadar titiz olmayan insanlarda makat kaşıntısı ile karşı karşıya kalırlar. Çünkü dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmaması halinde dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilmektedir. Kimyasal madde içeren ucuz ve kalitesiz tuvalet kağıdı yine sağlığınızı riske atan önemli faktörlerdendir.

Islak ve Nemli Kalması: Türk halkı temizliğe önem vermektedir. Bu nedenle her tuvalet ihtiyacı sonrası mutlaka yıkamayı ihmal etmeyiz. Kimimiz tuvalet kağıdı ile makat bölgesini kurularken, kimimiz gerek duymadan çıkarız. Yeteri kadar kurulanmayan makat bölgesi özellikle yaz aylarında en sık görülen makat kaşıntısı nedenidir.

Dar Kıyafet Seçimi: Özellikle son zamanlarda moda haline gelen dar pantolonlar maalesefg bir çok sağlık sorununuda beraberinde getirmektedir. Elastiki iç çamaşır ve dar pantolonlar anüs bölgesinin havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme sonucu cilt hasarına sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka pamuklu ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı şekilde iç çamaşırı seçimide önemli olup, sentetik ürünler soruna neden olmaktadır.

Kadın Bağı: Kadınların özel günlerinden kullandıkları pedlerde genelde anüs kaşıntılarına neden olmaktadır. Kalitesiz ürünler yerine bilindik ürünleri tercih etmeli arada bir çıkarmalısınız.

Gıdalar Kaşıntı Yapar mı?
Evet değerli arkadaşlar doğal yollardan ortaya çıkan kaşıntı nedenlerinden biride tükettiğimiz gıdalar olup, aşağıda göreceğiniz besinleri çok tüketiyorsanız, sizde kaşıntı sorunu yaşayabilirsiniz.

Hangi Gıdalar Kaşıntı Yapar?: Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir. Şayet makat kaşıntısı gibi bir sorununuz varsa bu besinlere bir süre ara vererek sorunu anlayabilirsiniz.

Makat Kaşıntısı Yapan Hastalıklar
Evet değerli arkadaşlar en önemli konulardan biri hastalık belirtisi olabileceğidir. Makat hastalıkları genellikle kaşıntı ile başlar. Örnek kondilom ve dış hemoroid belirtileri arasında yer almaktadır.

Makat Siğili (Kondilom):
İnsanların ellerinde gördüğümüz siğilin makat bölgesinde görülen hali kondilom ilk etapta kişide makat kaşıntısı olarak görülmektedir. Kişinin elinde olan siğillerin bulaştığı bilinmektedir. Fakat sizde herhangi bir siğil olmadan ortaya çıktı ise genelde cinsel ilişki ile bulaşır aynı şekilde makat siğili olan insanlar ile aynı klozeti kullanmak başlıca bulaşma nedenleri arasında yer almaktadır. O nedenle alaturka klozetleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Makat Siğili ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için yandaki linke tıklayınız. http://www.medicalart.com.tr/kondilom-tedavisi.html

Dış Hemoroid (Basur): Halkımız arasında basur olarak bilinen Hemoroid en ciddi makat hastalıkları arasında yer almaktadır. Makat iç ve dış kısmında olabilen bu hastalık çeşitli belirtileri bulunmaktadır. İç hemoroid dışkılama esnasında kanama yaparken, dış hemoroid ise kaşıntı ve küçük memeler görülür. Oldukça geniş bir konu olan Hemoroid ve tedavi yöntemlerini incelemek için yan taraftaki linki kullanınız. http://www.medicalart.com.tr/hemoroid.html

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer? (Tedavisi)
Evet değerli arkadaşlar yukarı da bir çok neden sıraladık, bir çoğu kişinin hata ve ihmalkarlıkları nedeniyle ortaya çıkarken bir çoğu ise hastalıklar nedeniyle olduğunu görüyoruz. Yukarda saydığım hataları tekrarlamaktan vazgeçtiğinizde sorunlar ortadan kalkacaktır. Fakat kaşıntı nedeni dış basur yada makat siğili ile alakalı ise burada ilk etapta soruna neden olan hastalık tedavi edilmelidir. Ameliyatsız hemoroid tedavisi ve siğil yaktırma uygulamaları ile çözüm bulursunuz.

Kaşıntı Kremi Pruzon Kullanın
Sorun hastalıklar değilse çözüm olarak kortizon içermeyen pruzon krem öneriyoruz. İki farklı pakette satılan pruzon 2gr’lik 20 tek kullanımlık ürün içermektedir. Bu şekilde aile bireyleri güvenle kullanabilmektedir. İlk kullanımdan itibaren kaşıntı problemini geçiren ve rahatlatan Pruzon hakkında daha fazla bilgi ve sipariş vermek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Size en yakın eczanede de bulabilirsiniz. http://www.pruzon.com

Kaşıntı Kremi

Makat kaşıntısı hakında aktaracaklarımız bu kadar olup, Medical Art klinikleri ücretsiz muayene imkanından yararlanarak dış hemoroid ve makat siğili olup, olmadığı konusunda ücretsiz teşhis imkanı sunmaktadır. Soru ve merak ettiğiniz konuları aşağıda ki yorum formundan alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

   Paylaş
 • anonım

  merhaba. bende uzun suredır basıt memesı var. kanama ve agrı yok. sadece kabızlık sorunu var ve bır de acayıp kasıntı ve derıde kararmalar var. kasıdıgımda tırnagımın ucunda derı cıkıyor hıssedıyorum. kasıntıya karsı hangı ılacı kullanabılırım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon merhem kullanabilirsiniz ama meme alınmazsa yeniden başlayabilir

 • Anonim

  Merhaba bende uzun süredir basit memesi var ama herhangi bir sorunla karşılaşmadım ara sıra çatlak olup kanlı tuva,ete çıktığım oluyordu şimdilerde meme küçülmesi bir miktar uzadı ama kaşıntı problemi eklendi. Çoğunlukta tuvaletini yaptiktan sonra oluyor. Bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur memesi nedeniyle anusunuz tam kapanamıyordur ve barsağınızın son kısmının salgısı dışarı akıp kaşıntıya neden oluyordur.makat kanaması olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kanamanın tam olarak nedeni açıklanmalı.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075