Mayasıl (Anal Dermatit)

Bir çok insanın hemoroid hastalığı ile karıştırdığı bir sorun Anal Dermatit yada halk arasında ki tabiri ile Mayasıl önemli makat sorunlarından biri olup, tehlikeli bir yönü yoktur. Fakat imsanı huzursuz eden ciddi bir makat kaşıntısına neden olacağı için sürekli zor durumda kalmanıza neden olacaktır. Fakat tüm makat kaşıntısı problemi anal dermatit olmayıp, Kondilom (Makat Siğili) ve Dış Hemoroid hastalığı belirtileri olabileceğini unutmamalısınız.

Makat Kaşıntısı

Mayasıl Nasıl Anlaşılır?
En önemli belirtisi makatta kaşıntı olup, her insan kaşınma hissi yaşar ama bu normalin üzerinde bir sorundur. Özellikle yaz aylarında daha arttığı görülür. Sadece kaşıntı ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda makatta ıslaklık, akıntı ve sürekli nemli bir durum görülür. Aynı şekilde kötü bir kokuya neden olup, mayasıl için bir çok neden söylenebilir.

Teşhis İçin Muayene Gerekir!
Yukarıda da belirttiğim şekilde her makat kaşıntısı Anal Dermatit olmayıp, Mayasıl olup, olmadığına karar vermek için mutlaka muayene olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına görünmelisiniz. Medical Art (Proctoloji) kısmında ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Erkeklerde daha sık görülen bir sorun olup, hastanın aktaracağı bilgiler ile çok fazla tetkik’e gerek kalmadan teşhis konmaktadır. Sadece dışkılama esnasında kıl kurdu olup, olmadığı konusunda bazı tahliller gerekebilmektedir.

Anal Dermatit Neden Olur?
Tekrar belirtmek gerekirse mayasıl için bir çok sebep bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları olabileceği gibi bizlerin yanlışları ve ihmalleri olarakta karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz nedenleri ele alalım.

Aşırı Temizlik: Bazı insanlar temizlik konusunda çok hassas olmaları nedeniyle her dışkılama esnasında makat kısmınıda sabun ile temizlemektedir. Kimyasal bu ürünler çok sık kullandıkça makat kısmında cildi korumakla görevli tabakanın yok olmasına, bu nedenle cildin risklere açık hale gelmesine neden olur.

Beslenme Alışkanlığı: Aynı şekilde tükettiğimiz gıdalar ilede yakından alakalı olan Anal Dermatit özellikle baharat tüketimi ile yakından alakalıdır. Pirinç pilavının olmazsa olmazı karabiber çok fazla tüketildiğinde makat kaşıntısı yani Mayasıl’a neden olmaktadır. Aynı şekilde domates, patlıcan ve çikolata tüketimi yine tetikleyici olabilmektedir. Bu tür sorunları yaşayan insanlar bu besinlere ara vererek kolayca anlayabilirler.

Mayasıl Nasıl Geçer?
Öncelikle değerli arkadaşlar sorunun mayasıl olduğunu kesin bir şekilde bilmemiz gerekir. Çünkü dış basur ve Makat Siğili dediğimiz (Kondilom) aynı şekilde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan biri olmadığı görülürse, şikayetleriniz doğrultusunda Anal Dermatit olduğu tespit edilir. Mayasıl hastalık olmaması nedeniyle ameliyat, tedavi vs gerekmez. Bu soruna çözüm bulacak kremlerle geçmesini sağlayabilirsiniz.

Makatta kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş Pruzon krem mayasıl tedavisinde tercih edilebilir. Alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir, ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tamamına yakın düzelmiş olur. Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz Pruzon kullanmak uygundur. Yanlış teşhis konup yazılan hemoroid kremleri anal dermatit hastalığını azdırabilir.

Pruzon Nedir, Nasıl Temin Edilir?
Hair Pharma tarafından tüm kaşıntı problemlerinin tedavisine yönelik geliştirilmiş olup, kortizon gibi yan etkisi olan maddelerden arındırılmıştır. İki farkı paketi olup, ister 40gr tüp isterseniz tek kullanımlık 2gr paketler halinde 20’li olarak alabiliyorsunuz. Tek kullanım özellikle tüm aile bireylerinin kullanımı için idealdir. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için http://www.pruzon.com sitesini inceleyebilirsiniz. Size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

   Paylaş
 • Hasan

  S.a hocam bnm makat bölgede dayanılmaz bi kaşıntı var camasirimin teması bile rahatsız ediyor oturduğun zmn aşırı derece yanma oluyor tedaviye gittim iç hemoroid değil dış değil dediler ama her gün aynı şikayetlerin nedir bu acaba ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal dermatit olabilir.pruzon kullanabilirsiniz.çamaşırlarınızda kullandığınız temizleyici ürünlerede allerjiniz olabilir

 • Adem

  Merhaba büyük abdest yerimde fındık büyüklüğünde bir sivilce cıktı üzerine oturamıyorum cok acıyor bu nasıl gecer ne yapmam gerekir
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  büyük olasılıkla anal hematomdur.sıcak oturma banyosu rahatlatır.uzun sürede iyileşir.ama şikayetiniz çok ise gelirseniz açarız ve hemen rahatlarsınız.

 • gökhan

  merhaba hocam makatım çok kaşınıyor ve her tuvalette temizlik esnasında çok acıyor ve dokunulmuyor üstte ki yazılanlar gibi herhangi bir ıslaklık veya nemlilik yok aksine kuru olduğu için çok acıyor Teşekkürler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  muayene olmanızı öneririm.bunun yanısıra nemlendirici kremler kullanabilirsiniz

 • Kaya

  Merhaba hocam benim sorunum makatta aşırı kaşıntı ve daha sonrasında bir rahatlama fakat sonrasında ağrılarım oluyor bazen de kanama
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.muayene esnasında sorun tespit edilir ve tedaviniz yapılır

 • zeynep

  Hocam benimde sürekli değil ama ara sıra makattan kan geliyor ve yine arada bir kaşınıyor. Büyük abdestimi yaparken sanki orayı yirtar gibi bi his geliyor ve kanama başlıyor galiba.doktora gitmekten korkuyorum, 19 yaşındayım Sizce ne yapabilirim
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz anal fissür gibi duruyor.ama makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp neden tespit edilmeli.tedavi ona göre planlanmalı.kanamanın nedeni kötü huylu bir nedende olabilir.muayenenizi geciktirmeyin

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075