Mayasıl

Kliniğimize makatta kaşınma  ikayetiyle baş vuran hastaların % 90 civarındaki bir kısmını mayasıl hastaları oluşturmaktadır.Makat bölgesinin en kaşıntılı hastalığıdır ve dayanılmaz düzeylerde kaşıntıya sebep olabilmektedir.Özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Türkçede mayasıl olarak isimlendirilmektedir.
Mayasıl belirtileri:
Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nem.
Zaman zaman hafif kanama
Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
Pis koku
Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Anal dermatit teşhisi nasıl teşhis konur:
Teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu,  koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.
Mayasıl sebepleri:
Aşırı temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
Patlıcan ve domates,çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
Sıcak hava(terleme artar)
Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır),Sentetik iç çamaşırı,Sentetik kadın bağı
Mayasıl tedavisi:
Sebep olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Makattaki kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş pruzon merhem anal mayasıl tedavisinde tercih edilebilir, alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur.Yanlış teşhis konup yazılan hemoroid kremleri anal dermatit hastalığını azdırabilir.

 • beyza diyor ki:

  Hocam makatımda şişlik var dün çiğ köfte yedim açık renkte çok az kan geldi. Kaşıntı da var . Daha önce bi kaç defa daha kan geldi kabız da değilim. Acaba mayasıl mıdır ? Sınav haftası olduğu için doktora gitmedim zaten gitmeye de korkuyorum sizce ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  hemoroid olbilir ama anoskop yapılıp kanama sebebinden emin olunmalı

 • Tolga diyor ki:

  Hocam merhabalar, yaklaşık 3 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum başarılı geçti bir sıkıntı yok. Fakat 2-3 haftadır genellikle biraz efor sarfettikten sonra makat bölgemde kaşınma hissi oluyor. Hemen tuvalete gidip peçeteyle hafifçe kaşıyorum akıntı olduğunu görüyorum. Ve sürekli nemli bir şekilde oluyor her peçete dokunuşunda peçete kirleniyor. Oysa dışkı sonrasında çok dikkat ediyorum temiz kalmasına.. Ne önerirsiniz hocam şimdiden çok teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence muayene ile emin olun

 • bahar diyor ki:

  Hocam merhaba benim makatimda çatlak var. Doktor anal fissur olduğunu söyledi. Hametan krem verdi. Makatimin sol kisminda şişlik te var geçmedi 2ay oldu. Kullanabilecegim başka bir krem önerebilir misiniz? Kendiliğinden geçer dedi Dr makatimdaki şişlik için ne yapmaliyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şişlik geçer ama fissür o ilaçla zor geçer, rektoderm merhem kullanın

 • elif diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben kabizlik problemi yasiyorum. Makatimda tuvalet esnasinda ciziliyormus gibi his oluyor. Aci yanma bazen kasinti oluyor. Bir iki kez de tuvalet kagidina çok az kan bulasti nokta seklinde. 1,5aydir da makatimda nohut kadar sislik var. Pruzon merhem iyi gelirmi? Şişliği gecirebilmemin bir yolu var mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon makat kaşıntısı ilacıdır şişliği etkilemez

 • efsun diyor ki:

  Hocam merhaba. Makatimin sol kisminda şişlik var. Kasinti diskimi yaparken de aci oluyor. Kanama olmadi. Kabizlik sorunum var. Şişlik için pruzon iyi gelir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2 günde kaşıntı geçer

 • kenan diyor ki:

  hocam kronik karaciğer rahatsızlığı nedeniyle ilaç tedavisi görüyorum, sürekli kabızım, dışkım kuru, sert ve çok pis kokulu, çıkarırken çok zorlanıyorum ve dolayısıyla da çatlaklar oluşuyor, akabinde ise gece ve gün boyu çekilmez bir hal alan kaşınma isteği, yürümekte zorlanıyorum artık, lütfen bana yardımcı olun.. teşekkürler..
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  makat kaşıntısı ilaçlar var onlardan kullanabilirsiniz.

 • yasin diyor ki:

  iyi günler hocam bende 4 gundur mayasır cıktı kanama yok fındık buyuklugunde bı parca var kasıntı cok oluyor doktorum anestol-pomad dıye bı krem verdı ama bı faydasını goremedım cok acıyor oturup kalkamıyorum lutfen yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ağrı olduğunda boşaltıp rahatlık sağlayabiliyoruz

 • ayşegül diyor ki:

  hocam bende 2 tane et parçası var her büyük tuvalete çıktığımda kanama oluyor kabız olsamda olmasamda kanıyor sonrasında ise üzerine oturamıyorum ve bazen ayakta durmakta bile zorlanıyorum karın ağrısı da yapıyor fazla kiloluda değilim ama ailemdede var sizce ne önerir siniz bana lütfen yardımcı olun hocam
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  bu kadar şikayet yapıyorsa ilaçla düzelmez,müdahale etmek gerekir.

 • Esen diyor ki:

  hocam kaşıntı falan yok sadece kanama var günden güne çoğalıyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama oluyorsa anoskop muayenesi gerekir

 • emre diyor ki:

  Çözüm olarak ne önerirsiniz acaba anestol pomat kullaniyorum 1gundur agriyi aldi ama sertlik duruyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mayısıl için anestol kullanılmaz

 • emre diyor ki:

  Deligin 1cm ust solunda hafif sertlesme var kas kasilmis gibi ayrica bu sertlik otururken yururken falan agri yapiyor ama kanama ya da beze gibi birsey yok jocam bi yorum yapsaniz yatmakta bile zorluk cekiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 • edeeeee diyor ki:

  merhaba benim sorunum kaşıntı, makatın üst kısmında (kenarında değil)tahretlenirken kanayan birşey vardı zamanla birkaç ayrı noktada daha ayrıca şişlik meydana geldi ve acaip kaşınıyor. su değdiği zaman bu bölgeler acıyor acaba sorunum nedir? dediğim gibi bunların hiçbiri anüs kenarında değil.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal dermatit olabilir

 • serdar diyor ki:

  hocam makat kenarlarında hafif şişlik kızarma arada kan gelıyor ve koku oluyor kaşıntı yok doktora gıtdım hametan krem verdı ama gecmedı ne yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kan geliyorsa bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün

 • zeynep diyor ki:

  Hocam, 41 yaşındayım makat ve vajinal bölgede küçük çatlaklar ve çatlaklara bağlı deride sertleşme ve kaşıntım var. Zaman zaman güneş yanığı gibi deri soyulmalarıda oluyor.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olabilir ona yönelik ilaç kullanabilirsiniz.

 • metin diyor ki:

  mayasıl sebepleri hepssi mevcut pruzon merhem kullanmamın bir sakıncası olurmu.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olur

 • Mustafa diyor ki:

  Makatımın yanlarında kaşıntı var.Kaşıdıkça daha da artıyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt tahriş oldukça daha çok kaşınız bu normal
  pruzon diye bir merhem var araştırın

 • emrah diyor ki:

  hocam merhaba benim derdim tuvaletimi yaparken dışkının tam çıkmaması küçük bir parçanın içerde kalması ve arada sıvı çıkması.cevabınız için tşkürler şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalık düşündüren bir bulgu değil ve bir şey önerilmez

Yorum Yaz

çomak

Giriş
Copyright © 2014 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075