Mayasıl (Anal Dermatit)

Bir çok insanın hemoroid hastalığı ile karıştırdığı bir sorun Anal Dermatit yada halk arasında ki tabiri ile Mayasıl önemli makat sorunlarından biri olup, tehlikeli bir yönü yoktur. Fakat imsanı huzursuz eden ciddi bir makat kaşıntısına neden olacağı için sürekli zor durumda kalmanıza neden olacaktır. Fakat tüm makat kaşıntısı problemi anal dermatit olmayıp, Kondilom (Makat Siğili) ve Dış Hemoroid hastalığı belirtileri olabileceğini unutmamalısınız.

Makat Kaşıntısı

Mayasıl Nasıl Anlaşılır?
En önemli belirtisi makatta kaşıntı olup, her insan kaşınma hissi yaşar ama bu normalin üzerinde bir sorundur. Özellikle yaz aylarında daha arttığı görülür. Sadece kaşıntı ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda makatta ıslaklık, akıntı ve sürekli nemli bir durum görülür. Aynı şekilde kötü bir kokuya neden olup, mayasıl için bir çok neden söylenebilir.

Teşhis İçin Muayene Gerekir!
Yukarıda da belirttiğim şekilde her makat kaşıntısı Anal Dermatit olmayıp, Mayasıl olup, olmadığına karar vermek için mutlaka muayene olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına görünmelisiniz. Medical Art (Proctoloji) kısmında ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Erkeklerde daha sık görülen bir sorun olup, hastanın aktaracağı bilgiler ile çok fazla tetkik’e gerek kalmadan teşhis konmaktadır. Sadece dışkılama esnasında kıl kurdu olup, olmadığı konusunda bazı tahliller gerekebilmektedir.

Anal Dermatit Neden Olur?
Tekrar belirtmek gerekirse mayasıl için bir çok sebep bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları olabileceği gibi bizlerin yanlışları ve ihmalleri olarakta karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz nedenleri ele alalım.

Aşırı Temizlik: Bazı insanlar temizlik konusunda çok hassas olmaları nedeniyle her dışkılama esnasında makat kısmınıda sabun ile temizlemektedir. Kimyasal bu ürünler çok sık kullandıkça makat kısmında cildi korumakla görevli tabakanın yok olmasına, bu nedenle cildin risklere açık hale gelmesine neden olur.

Beslenme Alışkanlığı: Aynı şekilde tükettiğimiz gıdalar ilede yakından alakalı olan Anal Dermatit özellikle baharat tüketimi ile yakından alakalıdır. Pirinç pilavının olmazsa olmazı karabiber çok fazla tüketildiğinde makat kaşıntısı yani Mayasıl’a neden olmaktadır. Aynı şekilde domates, patlıcan ve çikolata tüketimi yine tetikleyici olabilmektedir. Bu tür sorunları yaşayan insanlar bu besinlere ara vererek kolayca anlayabilirler.

Mayasıl Nasıl Geçer?
Öncelikle değerli arkadaşlar sorunun mayasıl olduğunu kesin bir şekilde bilmemiz gerekir. Çünkü dış basur ve Makat Siğili dediğimiz (Kondilom) aynı şekilde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan biri olmadığı görülürse, şikayetleriniz doğrultusunda Anal Dermatit olduğu tespit edilir. Mayasıl hastalık olmaması nedeniyle ameliyat, tedavi vs gerekmez. Bu soruna çözüm bulacak kremlerle geçmesini sağlayabilirsiniz.

Makatta kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş Pruzon krem mayasıl tedavisinde tercih edilebilir. Alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir, ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tamamına yakın düzelmiş olur. Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz Pruzon kullanmak uygundur. Yanlış teşhis konup yazılan hemoroid kremleri anal dermatit hastalığını azdırabilir.

Pruzon Nedir, Nasıl Temin Edilir?
Hair Pharma tarafından tüm kaşıntı problemlerinin tedavisine yönelik geliştirilmiş olup, kortizon gibi yan etkisi olan maddelerden arındırılmıştır. İki farkı paketi olup, ister 40gr tüp isterseniz tek kullanımlık 2gr paketler halinde 20’li olarak alabiliyorsunuz. Tek kullanım özellikle tüm aile bireylerinin kullanımı için idealdir. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için http://www.pruzon.com sitesini inceleyebilirsiniz. Size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

   Paylaş
 • ahmet

  Iyi gunler hocam.ben şu anda işsizim ve devletin yaptığı genel sağlık sigortasına kayıtlıyım. Boğa yöntemi ile hemoroid tedavisi olmak istiyorum.devlet acaba bi kısmını karşılar mi ve ücreti ne kadar cevap verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Altan KARAN
  evet.sgk lı gibi değerlendirilirsiniz

 • ayşe

  Merhaba bende akıntı var ama çok çok fazla kokusuz bazen yogun oluyor. Kadın doğuma gittim ultrason idrar kan sonuçlarına baktı ama bir şey yok diyor per kullanıyorum buda kişiye neden oluyor ne yapacağı mı bilmiyorum lütfen yardım edin bir yol gösterin…
  Op.Dr.Altan KARAN
  smear aldırıp değerlendirin,genel cerrahi olarak bizim yapabileceğimiz herhangi bişi yok.bu kadın-doğumun alanına girer.pişik için pruzon kullanabilirsiniz

 • demet

  Merhaba.7 aydir makatımda agri kasinti var ve birkacdefa kanadi cok canimi acitiyor hic duzelmedi cok yanma yapiyor yurumekte zorluk cekiyorm neredeyse lavaboya girmeyi istemiyorm her girdigimde kasiyorm ve bu kasinti birara anüse kadr ilerledi sizce basur mu oldum
  Op.Dr.Altan KARAN
  Yazdıklarınız basur değil de anal fissür düşündürüyor, gelirseniz muayeneyle netleştiririz

 • özkan

  vücudun belli bölgelerinde kaşıntı oluyor bunun sebebi nedir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  allerjik olabilir.mantara bağlı olabilir

 • Ayse

  Merhaba hocam benim bikini bölgesinde kaşıntı ve peynirimsi bişey geliyor sıkça duş alıyorum ama geçmiyor bana bi akıl verin
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  büyükolasılıkla mantar enfeksiyonu.kadın doğuma muayene olun ve ilaç kullanın

 • kemal

  Merhaba hocam benim 10 seneye yakindir camasirimda kahve rengi akinti oluyordu pis bir koku vardi son zamanlarda kasinti ve az bir yanma oluyo rdu genel cerraha gittim ic hemoroid dedi sizce ic hemoroidde akinti olurmu.
  Op. Dr. Adil ALTINSOY
  olabilir.anüs tam kapanamaz ve barsağın son kısmının salgısı dışarı akabilir.buda kötü koku,kaşıntı ve anal dermatite neden olabilir

 • ZAFER

  selam arkadaşlar bende surekli kaşıntılar var hem pipi hemde makat bölgesi dayanacak gibi degil
  pruzon alsam gecermi yan etkileri nedir
  cocuklarada bulaşmış durumda onlarda kullanabilirmi doktorlara gittim merhemler verdiler gecmedi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon kaşıntı şikayetinizi geçirir fakat asıl neden tespit edilmeli ve tedavi edilmeli,çocuklardada kullanabilirsiniz

 • ahmet korkmaz

  Makat deliğinin kenarında meme ucu gibi bir sivilce cikti dün oldu agrı sancı var oturup kalkarken cok zorlaniyorum sanci giriyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fronkülit olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendiririz

 • 38ks

  Makatda bir anda sanci basliyor. Akinti oluyor ve sivilceden biraz büyuk cikinti olusuyor ve genellikle uzgun oldugum zamanlar oluyor. Ne yapmalym ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bilgilerle tanımlamak zor muayene olmalısınız

 • meltem

  bikini bölgem sürekli kaşınıyor artık dayanamıyorum ne yapmalıyım
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  mantar enfeksiyonu olabilir.kadın doğumcu ile görüş

 • Meri

  Oğlumun poposu 10 gündür kaşınıyor pişik gibi kızarmış travazol verdi eczane 2-3 gün kullandık bugün hem acıyor hemde kaşınıyor diyor ve makatta deri tahriş olmuş soyulmuş yer yer kıpkırmızı ılık suyla yıkıyorum sabun kullanmadan oğlum 5.5 yaşında ve diyabetli ne yapabilirim yakınlarda hastane yok en yakını 60 km bi yol gösterin ne olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olsanız daha iyi ama pruzon merhem kullanabilirsiniz

 • melek

  Sürekli bikini bölgelerinde kaşıntım var ne yapmaliyim
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  mantar olabilir muayene olun

 • melek

  Sürekli kaşıntım var ve ne yapmaliyim
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  pruzon merhem kullanın düzelir

 • zeynp

  Merhaba. Anus bolgesinde kasinti defakasyon sirasinda aci oluyor. Kan gelmedi hic ama ayaklarimi usuttugum zaman anus bolgesinde sislik oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makatta şişlik oluyorsa hemoroid olabilir bu diğer şikayetlerinizi de izah eder

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075