Mayasıl (Anal Dermatit)

Bir çok insanın hemoroid hastalığı ile karıştırdığı bir sorun Anal Dermatit yada halk arasında ki tabiri ile Mayasıl önemli makat sorunlarından biri olup, tehlikeli bir yönü yoktur. Fakat imsanı huzursuz eden ciddi bir makat kaşıntısına neden olacağı için sürekli zor durumda kalmanıza neden olacaktır. Fakat tüm makat kaşıntısı problemi anal dermatit olmayıp, Kondilom (Makat Siğili) ve Dış Hemoroid hastalığı belirtileri olabileceğini unutmamalısınız.

Makat Kaşıntısı

Mayasıl Nasıl Anlaşılır?
En önemli belirtisi makatta kaşıntı olup, her insan kaşınma hissi yaşar ama bu normalin üzerinde bir sorundur. Özellikle yaz aylarında daha arttığı görülür. Sadece kaşıntı ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda makatta ıslaklık, akıntı ve sürekli nemli bir durum görülür. Aynı şekilde kötü bir kokuya neden olup, mayasıl için bir çok neden söylenebilir.

Teşhis İçin Muayene Gerekir!
Yukarıda da belirttiğim şekilde her makat kaşıntısı Anal Dermatit olmayıp, Mayasıl olup, olmadığına karar vermek için mutlaka muayene olmak gerekir. Bunun için alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına görünmelisiniz. Medical Art (Proctoloji) kısmında ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz. Erkeklerde daha sık görülen bir sorun olup, hastanın aktaracağı bilgiler ile çok fazla tetkik’e gerek kalmadan teşhis konmaktadır. Sadece dışkılama esnasında kıl kurdu olup, olmadığı konusunda bazı tahliller gerekebilmektedir.

Anal Dermatit Neden Olur?
Tekrar belirtmek gerekirse mayasıl için bir çok sebep bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları olabileceği gibi bizlerin yanlışları ve ihmalleri olarakta karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz nedenleri ele alalım.

Aşırı Temizlik: Bazı insanlar temizlik konusunda çok hassas olmaları nedeniyle her dışkılama esnasında makat kısmınıda sabun ile temizlemektedir. Kimyasal bu ürünler çok sık kullandıkça makat kısmında cildi korumakla görevli tabakanın yok olmasına, bu nedenle cildin risklere açık hale gelmesine neden olur.

Beslenme Alışkanlığı: Aynı şekilde tükettiğimiz gıdalar ilede yakından alakalı olan Anal Dermatit özellikle baharat tüketimi ile yakından alakalıdır. Pirinç pilavının olmazsa olmazı karabiber çok fazla tüketildiğinde makat kaşıntısı yani Mayasıl’a neden olmaktadır. Aynı şekilde domates, patlıcan ve çikolata tüketimi yine tetikleyici olabilmektedir. Bu tür sorunları yaşayan insanlar bu besinlere ara vererek kolayca anlayabilirler.

Mayasıl Nasıl Geçer?
Öncelikle değerli arkadaşlar sorunun mayasıl olduğunu kesin bir şekilde bilmemiz gerekir. Çünkü dış basur ve Makat Siğili dediğimiz (Kondilom) aynı şekilde makat kaşıntısı ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan biri olmadığı görülürse, şikayetleriniz doğrultusunda Anal Dermatit olduğu tespit edilir. Mayasıl hastalık olmaması nedeniyle ameliyat, tedavi vs gerekmez. Bu soruna çözüm bulacak kremlerle geçmesini sağlayabilirsiniz.

Makatta kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş Pruzon krem mayasıl tedavisinde tercih edilebilir. Alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir, ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tamamına yakın düzelmiş olur. Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz Pruzon kullanmak uygundur. Yanlış teşhis konup yazılan hemoroid kremleri anal dermatit hastalığını azdırabilir.

Pruzon Nedir, Nasıl Temin Edilir?
Hair Pharma tarafından tüm kaşıntı problemlerinin tedavisine yönelik geliştirilmiş olup, kortizon gibi yan etkisi olan maddelerden arındırılmıştır. İki farkı paketi olup, ister 40gr tüp isterseniz tek kullanımlık 2gr paketler halinde 20’li olarak alabiliyorsunuz. Tek kullanım özellikle tüm aile bireylerinin kullanımı için idealdir. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için http://www.pruzon.com sitesini inceleyebilirsiniz. Size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

   Paylaş
 • musa

  hocam bnm makat delinin yaninda bi sislik cikti bu gun ve igne gibi batiyo ayri yok akinti yok bu ne olavilir hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anal hematom olabilir

 • kubbra

  Hocam benim makat bölgemde meme ucu gibi şişlik ler var ve bikini bölgeme doğruda sivilce ucu gibi bişey var ve sürekli kaşıntı ve yanma var oturup kalkmak ta yürürken dahi canım yanıyor zorlanıyorum wc de kasidigim zaman da kanıyor benim ne yapmam gerekiyor doktora da gidemiyorum muayene olmaktan çekiniyorum lütfen bana yol gösterin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  utanmak hastalığınıza çözüm değil,üstelik birden fazla hastalığın belirtileri mevcut.bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız.hele makat kanaması varsa mutlaka geciktirlmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz muayene ile sorunlarınızı belirler en uygun yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 • ahmet

  Iyi gunler hocam.ben şu anda işsizim ve devletin yaptığı genel sağlık sigortasına kayıtlıyım. Boğa yöntemi ile hemoroid tedavisi olmak istiyorum.devlet acaba bi kısmını karşılar mi ve ücreti ne kadar cevap verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Altan KARAN
  evet.sgk lı gibi değerlendirilirsiniz

 • ayşe

  Merhaba bende akıntı var ama çok çok fazla kokusuz bazen yogun oluyor. Kadın doğuma gittim ultrason idrar kan sonuçlarına baktı ama bir şey yok diyor per kullanıyorum buda kişiye neden oluyor ne yapacağı mı bilmiyorum lütfen yardım edin bir yol gösterin…
  Op.Dr.Altan KARAN
  smear aldırıp değerlendirin,genel cerrahi olarak bizim yapabileceğimiz herhangi bişi yok.bu kadın-doğumun alanına girer.pişik için pruzon kullanabilirsiniz

 • demet

  Merhaba.7 aydir makatımda agri kasinti var ve birkacdefa kanadi cok canimi acitiyor hic duzelmedi cok yanma yapiyor yurumekte zorluk cekiyorm neredeyse lavaboya girmeyi istemiyorm her girdigimde kasiyorm ve bu kasinti birara anüse kadr ilerledi sizce basur mu oldum
  Op.Dr.Altan KARAN
  Yazdıklarınız basur değil de anal fissür düşündürüyor, gelirseniz muayeneyle netleştiririz

 • özkan

  vücudun belli bölgelerinde kaşıntı oluyor bunun sebebi nedir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  allerjik olabilir.mantara bağlı olabilir

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075