Pişik

Pişik en sık popo bölgesinde görülen ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzayan,seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilen bir tür deri hastalığıdır,diaper dermatiti de denir.

Pişiğin belirtileri;

Deride kızarıklık

Islaklık hissi

Bu görsel bulgular dışında bebeğin tarif edemediği ancak varlığından dolayı ağlayıp huzursuz olduğu şu bulgular olur;

Kaşıntı

Yanma

Acı

Nedenleri;

-Seyrek bez değişimi.

-Yetersiz temizlik

-Altının ıslak tutulması

-Kalitesiz bez kullanımı

-Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı

-Bazı gıdalar

-Allerji

-İshal

-Banyoda sabun kullanımı

-Dar kıyafet giydirilmesi.

-Mantarlar (vakaların çoğunda görülür)

-Aşırı sıcak hava

-Gün içinde havalandırmama

Pişikten korunma önlemleri;

Öncelikle korunma önlemleri alınmalıdır bunun için,ishal tedavi edilmeli,ebeğin bezi sık değiştirilmeli,Altı ıslak tutulmamalı,bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli,kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı,pişiği azdırabilecek gıda varsa yedirilmemeli,gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı,banyoda sabun kullanımı azaltılmalı,dar kıyafet giydirilmemeli,zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı.

Pişik tedavisi;

Önlemlere rağmen sorun devam ediyorsa,ilaç kullanılmalıdır.İlaç seçiminde ilk akla gelen kortizonlu merhemler olsa da kortizonun yan etkileri sebebiyle sorun yaşanabilmektedir.Kortizon (eumovate,beklazon,kortimisin vs)kullanım sonucu bebeğin steroid metabolizması bozulup cushing sendromu ortaya çıkabilir.Cushing sendromu ciddi bir yan etkidir.Bunun yerine pruzon merhem kullanılabilir.Pruzonun içindeki bitkisel kaynaklı kortizon (meyan kökü extractı) kortizon kadar etkili olurken kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,diğer taraftan içeriğindeki TTO mantar öldürücü etkiye sahip olduğundan ek olarak mantar ilacı kullanmak gerekmez.

Erişkinlerde görülen pişik anal dermatit olarak adlandırılmaktadır. konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

www.pisik.net

 

 

   Paylaş
  • peki ya büyüklerde

    peki ya büyüklerde
    Op.Dr.Atilla KAYA
    erişkinlerde de pişik olabilir

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075