Varis Ameliyatı Riskleri

Türkiye’dede en çok görülen damarsal hastalıklar arasında Varis gelmektedir. Milyonlarca insanı etkileyen bu sorundan kurtulmak için 2 farklı cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en eskisi ameliyat olup, günümüz teknolojisi ile değerlendirildiğinde gereksiz ve ilkel hale gelmiştir. Çünkü 2003 yılında uygulanmaya başlayan ameliyatsız varis tedavi kolay, patik ve hasta açısından çok avantajlıdır. O nedenle Medical Art olarak 2004 yılında beri tüm tedavilerde Lazer, Radyofrekans, Köpük ve Skleroterapi gibi yöntemler uyguluyoruz.

Cerrahi Yöntemler

3-7 Gün Hastanede Yatmanız Gerekir
Sadece orta ve kalın varislerde uygulanabilen ameliyat ile kılcal damarlar tedavi edilemez. Ameliyat genelde narkoz ile yapılması nedeniyle hasta 3 ile 7 gün arasında hastanede kalması gerekir.

20-45 Gün İş Gücü Kaybı
Hastanede geçirilen bir kaç gün sonrası hasta taburcu edilir, fakat tam anlamıyla sağlığına kavuşmadığı için bir sürede evde istirahat etmesi gerekir. Bu süreç uygulanan ameliyat yöntemine göre 20 ile 45 gün sürmektedir.

Ameliyat ve Dikiş İzi Kalır
Varis ameliyatı uygulamaları genelde zarar görmüş olan toplardamarı vücuttan atmayı amaçlamaktadır. Bunun için 1 ile 6 cm arasında kesi yapılmaktadır. Bu kesiler doktor tecrübesine göre dikilmekte yada açık bırakılmaktadır. Bu kesinin olduğu yerde uzunca bir zaman kesi yada dikiş izi kalmaktadır. Özellikle etek giyen kadınlarda can sıkıcı bir durumdur.

İyileşme Süreci 6 Ay Kadar Sürebilir
İlk 15-20 gün yaşanan sıkıntılar azalıp, kişi iş hayatına dönebilmektedir. Fakat tam olarak iyileşme süreci 6 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreçte bacaklarda şişlik, morluk gibi sıkıntılar görülür.

Tekrarlama Riski Yüksektir
Aslında yanlış bir tabir tekrarlama çünkü tedavi edilen damarda yeniden varis olmayacaktır. Ameliyat ile tedavi olanlarda 1-2 yıl sonra yeniden damar genişlemesi olmasının nedeni yukarıda da belirttiğim gibi ameliyat ile tedavisi mümkün olmayan kılcal damarların aradan geçen süreçte genişlemesi insanlar arasında tekrarlama olarak algılanmaktadır.

Varis Ameliyatı Ücretleri Ne Kadar?
Bunun için sabit bir ücret olmayıp, yaşadığınız yer, tercih ettiğiniz hastane, klinik ve tedaviye girecek olan cerrahın tecrübesi belirleyici olmaktadır. Özet bir fiyat bilgisi vermek gerekirse 3 ile 50 bin TL arasında fiyat çıkarılabilir.

Varis Ameliyatı İzle (+18)
Başlıkta +18 denince yanlış anlamayın :) sadece biraz şiddet içerebilir. Sonuç itibari ile normal insanlar her gün ameliyat görüntüleri izlemiyor. O nedenle çocuklarınız ile birlikte izlemeyin. Aşağıda yer alan Video’da en çok uygulanan ameliyat tekniklerinden Strippng Venektomi uygulanmaktadır. Kısaca ne yaptığını özetlemek gerekirse genişlemiş damarı vücuttan çıkarmak için öncelikle kasıklardan bir kesi yapılır. Buradan damara bir tel sokarak ilerleyebildiği kadar ilerletir. Bacaklardan tekrar bir kesi yaparak telin ucunu dışarı çıkarır ve damarı telin ucuna bağlayarak giriş yaptığı yerden teli geri çekmeye başlar. Bu çekme damarın çıkmasını sağlayacaktır.

Ameliyat Olmak Zorunda Değilsiniz!
Yukarıdaki sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız yazımızın bundan sonraki kısmı sizi heyecanlandıracak ve hoşunuza gidecektir. Uygulanışı hızla yaygınlaşan ameliyatsız tedavi yöntemleri kılcal damar dahil tüm hastalarda sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilmektedir. Cilt üzerinden ve damar içinden uygulanan 4 farklı yöntem bulunur.

Ameliyatsız Tedaviler Sadece 10 Dakika Sürer
Lazer ve Radyofrekans cilt üzerinden uygulanan kılcal ve kısmen orta kalın varislerde uygulanan bir yöntem olup, sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede gözle görülür tüm varislerden kurtulursunuz. Aynı şekilde damar içinden uygulanan köpük ve skleroterapi ise yine 10 dakika gibi kısa bir sürede iğne girecek kadar 1 mm üzeri tüm hastalarda uygulanır. Zaten iğne girme imkanı olmayanlarda cilt üzerinden uygulanan Lazer, Radyofrekans uygulanır. Uygulanan teknik ve nasıl yapıldığını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylıca görebilirsiniz. http://www.medicalart.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Narkoz, İş Gücü Kaybı, İstirahat Gerekmez
10 Dakika gibi kısa bir sürede yapılan tedavide narkoz, anestezi vs gerekmez. Sadece lazer yönteminde kişi ısıdan canı yanmaması için uygulanacak alana soğutucu jel sürülmektedir. Tedavisi yapılan hasta evine, işine okuluna dönebilir. Hastanede yatma, iş gücü kaybı, rapor, istirahat vs gerekmez. 10-20 Gün arasında kendiliğinden kaybolacak olan hafif bir morluk görülür. Morluk tüm cilt travmalarında oluşan fizyolojik bir durumdur.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanları Tarafından Yapılır
Varis hastalığı teşhis ve tedavisi sadece kalp damar cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekirken hasta yoğunluğu fazla olan yerlerde tedavisi genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Medical Art varis tedavi merkezi İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinde Prof. Dr. Hasan Berat Cihan, Doç. Dr. Onur Gürer, Op. Dr. Mustafa Bolat, Op. Dr. Sinem Yiğit Uğur, Op. Dr. Seyit M. Köşker ve Op. Dr. Serkan Akarsu gibi uzman hekimler görev yapmaktadır.

Muayene Ücretsi Ödemezsiniz
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi Medical Art kliniklerinde tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır. Türkiye geneli 5 farklı kliniği ile size en yakın noktada yer alan Medical Art doktorları ile görüşmek, hastalığınız ve tedavisi hakkında bilgi almak için size en yakın kliniğimize randevu alarak gelebilirsiniz.

Randevu almak için her gün 08:00 ile 24:00 saatleri arasında 0212 573 50 75 numaralı telefonu arayarak, hasta danışmanlarımız ile size uygun tarih ve saate randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

captcha *