Bacaklarda Toplardamar Hastalığı (Varis)

Ergenlik döneminin son bulup, yetişkinliğe adım atılması ile birlikte ortaya çıkan sağlık sorunlarından biride Varis Hastalığı olup, yaş ilerledikçe risk artmaktadır. Kalıtsal ve yaşam tarzı ile yakından alakalı olan bu damarsal sorun önlem alınıp, tedavi edilmediğinde kişiyi çok sıkıntılı bir sürece sokmaktadır. Tedavisi gelişen teknoloji ile oldukça kolay olup, sadece 10 dakika gibi kısa bir zaman ayırmanız yeterli olmaktadır.

Varis Nedir?
İnsan vücudunda yer alan dolaşım sisteminin bir hastalığı olup, özellikle toplardamarlar ve en sık bacaklarda görülmektedir. Bacaklarda görülen varis en çok diz kapağı ile bacaklar arasında kalan kısımda ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede yer alan kapakcıkların bozulması sonucu fonksiyon bozukluğu meydana gelmektedir.

Varise neden olan sorun

Toplardamar Kapakcıkları Nedir, Bozulursa Ne Olur?
Kirli kanı kalbe geri taşımakla görevli toplardamarlar bacaklardan yukarı doğru kanı taşımaktadır. Yer çekimi sorunu ile sürekli geri kaçma eğilimi bulunan kirli kanın geri kaçmasını önlemek için bacak ile diz arasında 5 ile 7 adet kapakcık bulunmaktadır. Açılıp kapanan bu bu doku kirli kanın geri kaçmasını önlemektedir. Fakat bu kapakcıklarda çeşitli nedenlerle bozulma meydana gelmesi halinde ise kirli kan geri kaçarak damarlarda bekleme yapmaktadır. Bu bekleme damarların genişlemesi ve cilt dışına taşmasına neden olmaktadır. Damar genişlemesi olarak ta bilinen varis hastalığı oluşur.

Varis Neden Olur?
Yukarıda hastalığın neden olduğunu anladık, peki bu toplardamar kapakcıkları neden bozulur, sağlıklı insanların buna karşı nasıl bir önlem almasını şimdi detayları ile alalım.

Kalıtsal (Genetik) Nedenler: Bir çok sağlık sorunu genetik (genlerle) doğum esnasında kişiye geçmekte olup, anne ve babalarınız da varis hastalığı olması sizi de riskli hale getirmektedir. Özellikle bu sorun annenizde olması halinde tehlike 2 kat daha artmaktadır. Tabi ki tek neden genetik değildir.

İş Hayatı (Meslek Seçimi): Kapakcıkların bozulmasında önemli bir neden damarlarda oluşan basınçtır. Basıncın oluşmasına neden ise genelde uzun süre ayakta ve sabit durmaktan kaynaklanır. Örnek bir kuaför düşünün gün boyu belli bir noktada sabit bir şekilde çalışmaktadır. Bu insanlar 30-60 dakika arasında yürüme, uzanma ve ayaklarını 20-30 cm yukarıda tutmamaları halinde basınç dağılmaz ve kapakcıkların bozulmasına neden olur. Yani yürüyeceğiz, hareket edeceğiz, uzanacağız ve hatta uzanıp, bacaklarımızın altına bir yastık koyarak onları 20-30 cm yukarıda tutarak damarlarda oluşan basıncı yok etmeliyiz.

Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Anne ve babanıza sorun varis hastalığı var mı, tedavi olmuş mu? verecekleri cevap evet ise mutlaka korunma önlemleri almalısınız. Burada ilk yapılması gereken ayakta sabit çalışmaktan kaçınmalı, sabit çalışmaktan başka çareniz yoksa 30-60 dakika aralıklarla o sabit çalışma alanından ayrılarak yürüyüş yapmalı, imkanı olanlar uzanmalıdır. Tabi ki genetik olması nedeniyle bazen korunma önlemleri çözüm olmayabilir.

Varis Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
İlk zamanlarda hiç bir belirtisi olmayan Varis hastalığı ortaya çıkması ile birlikte kişi kendisi bile anlayabilir. Özellikle ilerlemesi halinde damarların genişlemesi ile cilt dışına taşmaktadır. En önemli belirtisi bu olup, aynı zamanda birde kişiyi sıkıntıya sokan şikayetler görülmektedir.

Daamr Genişlemesi Varis

Bacak Ağrısı, Kaşıntı ve Kramp:Damarların cilt dışına taşması ile birlikte özellikle akşam saatlerinde bacaklarda kaşıntı ve ağrı görülür. Yine aynı şekilde kramp sorunu daha sık rastlanır. Ortaya çıkan bacak ağrısını ortadan kaldırmak için yapmanız gereken uzanıp, bacaklarınızın altına bir yastık koyarak 20-30 cm yukarıda tutmaktır. Bu şekilde bacak ağrınız geçecektir.

Damar Çatlaması ve Bacak Yaraları:Genişleyen damarlar sadece cilt dışına taşmakla kalmaz aynı zamanda belli bir noktadan sonra çatlamalar meydana gelir. Varis kanaması olarak adlandırılan bu durum çok ciddi olup, bazen kanamayı durdurabilmek için tampon yapmak gerekir. Bu kanamalar bacaklarda iyileşmeyen yaralara Varis Ülseri problemine neden olmaktadır. Bacaklarda çürümeye neden olan Varis Ülseri artık işin en zor kısmıdır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalıktan kurtulmanın çözümü cerrahi müdahale olup, varis ameliyatı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Medical Art varis tedavi merkezi olarak sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uyguluyor ve öneriyoruz. Çünkü sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta olup, tedavi sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz.

Ameliyatsız Yöntemler: Cilt üzerinden ve damar içinden uygulanan 4 yöntem bulunmakta olup, bunlar Lazer ve Radyo Frekans cilt üzerinden uygulanırken Köpük ve Skleroterapi ise damar içine ince bir enjektör ile ilaç verilerek uygulanmaktadır. İğne giremeyecek kadar ince kılcal damarlara cilt üzeri tedavisi yapılır.

Varis Ameliyatı: Çok ilkel bir tedavi yöntemi olmasına karşın yeterli teknolojik donanımı ve kalp damar cerrahi uzmanı olmayan yerlerde maalesef uygulanışı devam etmektedir. Genel anestezi ile yapılmakta olup 3-7 gün hastanede yatma ve 20-45 gün evde istirahat etmek gerekebilir. O nedenle bizler uygulamıyor ve önermiyoruz.

Doktorlarımız Varis Sorularınızı Yanıtlıyor
Türkiye geneli 5 klinik ile hizmet veren Medical Art alanında tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanları ile hizmet vermektedir. Aynı şekilde bu sayfada aklınıza takılan sorularınıza yanıt veriyorlar. Sizde sorunuzu hekimlerimize iletin en geç 24 saat içerisinde bu sayfada cevabınızı okuyabilirsiniz.

   Paylaş
 • gul beyez

  merhaba benim doppler çekiminde ”sağda safen ven çapı 7 mm,solda safen ven çapı 4,5 mm ölçülmüştür lazer ile tedavi olabılır miyim? Tedaviden sonra ertesi gün işime dönebilir miyim.İşimin gereği ayakta uzun süre duruyorum ve bunun tedaviye olumsuz etkisi olur mu? Bir de bu varis çok agrı ve yürüme güçlüğü yapar mı? Şimdiden teşekkür ederim:)
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniğimizde sizi köpükle tedavi ederiz.Aynı gün bile işinize dönebilirsiniz.Kliniklerimizde tedaviler %100 garantilidir.

 • serkan

  aşağıda dopler rapor sonucu bulunan hastanın rahatsızlığı nedir acaba. her bir söylediğiniz rahatsızlıklara uygulanacak tedavileri ayrı ayrı yazar mısınız. hasta sgk lı olup ücreti ne olacaktır. Teşekkürler.

  sağ ana, yüzesel derin femoral venler, büyük safen ven, popliteal vende kompresyona ve augmentasyona cevap vardır.
  Akım dalga formları solunumla faziktir.
  Trombus yada darlık izlenmedi.

  Sağ süperfisyal femoral ven, popliteal vende ve uç dallarında valsalva manevrasıyla 6-7 sn süren reflü akımları izlenmektedir. ( derin ventöz yetmezlik )

  sağ vena safana magnada valsalva manevrası ile 5-6 sn süren reflü akımlar izlendi. Diz seviyesinde VSM çapı 8.6 mm ölçüldü. Sağ kuriris anteromedial bölümlerinde yüzeyel variköz venleri izlenmektedir. Yüzeyel venöz yetmezlik.
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Sadece bu rapora göre hastanız hakkında karar verilemez.Çünkü bu raporlar her zaman doğruyu yazmamaktadır.Hastanın muayene bulguları ile uyumlu ise bir anlam ifade etmektedir.Kliniklerimizde muayene ücretsiz olup hastanızı gördükten sonra sorularınıza cevap verilebilir.

 • İsmail konya

  Hocam iyi akşamlar annem de varis var 45 yaşında dün dr à gitti acil ameliyat dediler.Annem kalp hastası BY pass oldu 2003 yılında.dun ku yapılan tahlil sonucunu Size yazıyorum yardimci olur bi yol gosterirsen iz çok memnun oluruz.
  1- sağ vena safena magna çapı kasık düzeyinde 6.3 mm diz düzeyinde 4 mm olculmustur.
  2- Sol vena safena magna çapı kasık düzeyinde 5 mm diz düzeyinde 3.1 mm olculmustur. Hocam sonuçlar bu sekilde ne önerisiniz.Simdiden teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Banu KÜÇÜKPOLAT
  Kliniklerimizde genişliği 0.1 mm-25 mm arasındaki tüm varisleri (uzunluğu ve yaygınlığı ne kadar olursa olsun) lazer, radyofrekans, likid skleroterapi veya köpük tedavisiyle ameliyatsız ayaktan tedavi ediyoruz. Tedavi varisin yaygınlığına göre 1-4 seans sürebilir ancak ücret seansa bağlı değil yani bir defa ücret ödüyorsunuz. 15-20 dakika süren seans sonrası işinize dönebiliyorsunuz. Tedavi ücreti varisin yaygınlığına ve kullanılan teknolojiye göre 400-8000 TL arasında değişiyor. SSK,BAĞ-KUR , memur ve bunların emeklilerinden muayenede fark ücret almıyoruz, tedavi etmemiz halinde bu fiyatlardan % 50 indirim yapıyoruz, SGK nız varsa varisinizin tipi,yaygınlığı ve kullanılacak teknolojilere (lazer-Radyo Frekans) göre bu 400 – 4000 TL aralığında değişen bir miktarda ücret ödüyorsunuz. Ödediğiniz bu ücret karşılığında 1 yıl boyunca garanti altında oluyorsunuz, varislerinizle ilgili olabilecek tüm sorunlarınızı ücretsiz olarak tedavi ediyoruz.

 • muhammet

  Benim ayağındaki varis ama ana damarda ve gözle görülür ve aşırı şiş ağrı yapiyodizüst baldır ile ayak bileği arasında ameliyat kesin çözüm mü ve SSK geçerlimi
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde varisin hangi boyutta olursa olsun ameliyatsız (köpük+RF ile) tedavi ediyoruz.İşinizden gücünüzden alıkonmadan tedavinizi birkaç gün içinde oluyorsunuz.Kliniklerimizde SGK lılara %50 indirim yapılmaktadır.

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075