Ameliyatsız Varis Tedavisi

Damarsal hastalıklar arasında ilk sırada yer alan Varis dünya genelinde milyonlarca insanı etkisi altına almaktadır. Kadın erkek herkeste görülmekte olup, özellikle bacaklarda sıkça karşılaşılmaktadır. Genetik ve mesleki hastalıklar arasında gösterilmektedir. Aslında alınacak basit önlemler ile %60 oranında bu hastalıklardan uzak durabilirsiniz. Dilerseniz ilk olarak hastalığı tanıyarak başlayalım. Bu sayfada varis hakkında merak edilen her şeyi bulacaksınız.

Varis Nedir?
Bacaklarda sık görülmesinin nedeni toplardamarlar ile alakalı olup, kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlarda yer alan sayıları 5 ile 7 arasında değişen kapakcık bulunmaktadır. Bu kapakcıklar kirli kanın geri kaçmasını önleme görevi bulunmaktadır. Bacaklardan yukarı kalbe doğru kirli kanı taşıyan bu damarlardaki kirli kan yer çekimi sorunu nedeniyle sürekli geri kaçma eğilimindedir. Kapakcıklarda ortaya çıkan fonksiyon bozukluğu kirli kan geri kaçarak toplardamarlarda bekleme yapmaktadır. Bu bekleme damarların genişlemesine, çatlamasına hatta iyileşmeyen yaralara neden olmaktadır. Konuda bahsi geçen kapakcıkları ve çalışma sistemini aşağıdaki görselde inceleyelim.

Damar Kapakları

Varis Neden Olur?
Hastalığı özet şekilde tanıma imkanı bulduktan sonra şimdide neden olduğunu, hangi durumlarda varis riskinin ortaya çıktığını görelim. En önemli sebep kalıtsal olmasıdır. Yani genetik bir hastalık olup, anne ve babanızda bu hastalığın olması sizinde diğer insanlara göre daha riskli olmanızı sağlar. Bunun dışında ise çalışma hayatında yaptığımız hatalar öne çıkmaktadır. Ayakta uzun süre çalışan ve sürekli sabit kalan insanların bacaklarında oluşan basınç kapakcık bozulmasına neden olmaktadır. Son olarak hamilelik döneminde hormon değişimi nedeni ile varis hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Alınan önlemler genetik durumlar dışında önemli koruma kalkanı olmaktadır. Örnek sürekli ayakta sabit çalışan bir insan 30-45 dakika aralıklarla o sabit olduğu yerden ayrılıp, yürüme, oturma ve hatta imkanı varsa uzanıp kısa sürelide olsa bacaklarını 20-30 cm yukarıda tutarak oluşan damar basıncını önlemiş olur.

Varis Belirtileri Nelerdir?
Bir insan varis hastası olduğunu anlamak için ilk başlarda ciddi bir belirtisi yoktur. İlk etapta hiç bir şikayeti olmaması nedeniyle genellikle damarların genişleyip, cilt dışına taşması ile anlaşılır. Bu aşamadan sonra şikayetler başlayacaktır.

Bacaklarda Ağrı: Özellikle akşamları ortaya çıkan ağrılar insanı canından bezdirecek düzeye getirebilir. Bunun dışında yine geceleri ve hatta uyku esnasında ortaya çıkan kramp nöbetleri bazen uykudan uyandırır. Bacak ağrılarından kurtulmak için mutlaka bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmalısınız. Basit bir şekilde bacaklarınızın altına 1-2 yastık koymak bile yeterli olacaktır.

Bacaklarda Kaşıntı: Genişleyen damar cilde baskı yapması ile varisli bölgelerde kaşıntı isteği görülür. Bunu kaşıntı kremleri ile geçici olarak rahatlatma imkanı olsa bile maalesef hastalık var oldukça kalıcı çözüm olmaz. Kesin çözümü tabi ki bilimsel yöntemlerle varis tedavisi olmaktan geçiyor.

Hastalığın Dereceleri

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle bilimsel olmayan hiç bir yöntem ile zaman harcamayın. Varis tedavisi sadece ve sadece cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. İlaç, bitkisel karışım, krem, kür, sülük, at kestanesi vs ile varis tedavi edilemez. Çünkü tedavinin amacı size zarar veren organı vücudumuzdan yok etmektedir. Burada bize zarar veren organımız kapakcık arızası meydana gelmiş olan toplardamar olup, bu bozulmayı ortadan kaldırma imkanı olmaması nedeniyle damar devre dışı bırakılması gerekir. Tedaviden sonra vücudumuz o damarın yerine hemen kendine yeni bir damar bulmaktadır.

Varis Ameliyatı (Kesinlikle Önerilmez)
Bundan 10 yıl öncesine kadar varis tedavisinde tek seçenek olan ameliyat gelişen teknoloji ile birlikte tek seçenek olmak yerine hatta gereksiz hale gelmiştir. Fakat alt yapısı yeterli olmayan, hasta yoğunluğu fazla olan ve kalp damar cerrahi uzmanı olmayan yerlerde maalesef varis ameliyatı uygulaması devam etmektedir. Hastanelerin ameliyathane ortamında yapılan varis ameliyatı genel anestezi altında 30 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Sorunlu damarı vücuttan çıkarma yada uçlarını kesme, hem kesip hemde bağlama şeklinde hekim tecrübesine göre yapılır. Tedavi sonrası 3-7 gün hastanede yatmak gerekli olup, ayrıca 20-30 gün evde zorunlu istirahat gerekmektedir. Tedavi edilen yerde 2 yıl sonra tekrarlama riski bulunmaktadır. Bir çok dezavantajı bulunan bu yöntemi kesinlikle önermiyor ve uygulamıyoruz.

Bitkisel Varis Tedavisi (Para Tuzağı İnanmayın)
Bugüne kadar yaklaşık 10 farklı ameliyat tekniği geliştirilmiş olup, İnternet ve TV yayınlarının artması ile birlikte farklı bir sektör ortaya çıktı krem, bitkisel karışım, kür vs tanıtımı yapan bazıları doktor bile olmayan insanlar maalesef hastaları kandırarak haksız kazanç elde etmektedir. Örnek hazırladığı bir kremi varis tedavi kremi diye satarak sanki o kremi kullanarak hastalıktan kurtulacağını iddia etmektedir. Değerli arkadaşlar o kremden 100 tanede kullansanız hastalığınız 1 mm bile gerilemez. Bu ürünler bilimsel olanları varis ağrıları, kaşıntılar vs gibi şikayetleri anlık rahatlatır. Bu gece ağrınızın olmaması hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Ameliyatsız Varis Tedavisi (İşte Bu Süper)
Evet değerli arkadaşlar muayene ve tedavi süreci için sadece 30 dakika ayırmanız yeterlidir. Randevu alarak geldiğinizde kalp damar cerrahi uzmanı sizi muayene eder ve hastalığınızın durumuna göre ameliyatsız varis tedavilerinden hangisi uygun olacağını tespit eder. Kılcal varisler için Lazer ve Radyo Frekans uygularken, orta ve kalın varislerde ise köpük yada skleroterapi yöntemi önerecek ve sizin onay vermenizi bekleyecektir. Tüm yöntemler sadece 10-15 dakika sürmekte olup, hastalığınızın yoğunluğuna, kalınlığına göre 1-6 seans uygulanması gerekebilir. Kılcal ve orta dereceli hastalarda 1-2 seans yeterlidir.

Lazer: Kılcal ve orta boy venlerin tedavisinde cilt üzerinden uygulanan bir yöntem olup, lazer ışını olarak adlandırılan ışık aslında 80-120 derece arasında bir ısı taşımaktadır. Koyu renkli damarlara ulaşan bu ısı kılcal damarların tahrip olmasına neden olmaktadır.

Radyo Frekans: Lazerle varis tedavi işleminde olduğu gibi cilt üzerinden uygulanan bir yöntem olup, bu sefer ısı yerine radyo dalgaları ile koyu renkli varisli damar tahrip edilmektedir.

Köpükle Varis Tedavisi: En çok uygulanan ve keyifle önerdiğimiz yöntemlerden birisi halk arasında ilaçla varis tedavi yöntemi olarak ta bilinmektedir. Çok ince bir enjektör yardımı ile yapılan bu tedavi iğne girecek kadar geniş olan tüm damarlarda yapılır. Özel bir ilaç + hava karışımı ile elde edilen köpük damarlara ince bir enjektör ile yapılmaktadır. Anında damarları tahrip ederek varis ve şikayetlerinden kurtulursunuz.

Skleroterapi: Köpükle varis tedavi yöntemi ile hemen hemen aynı olan Skleroterapi sadece köpürtülmüş ilaç yerine saf ilaç kullanmaktadır. Buradaki saf ilaç kullanma amacı ise çok çok ileri derece hastalıklarda daha etkili olması içindir. Skleroterapi çok fazla tercih edilmemekle birlikte köpük yöntemi yeterli olmaktadır. Aşağıda yer alan video’da kalın varislerin köpükle tedavisi gösterilmektedir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle bu hastalıkla bir ömür geçirme imkanınız yoktur. İlk başlarda herhangi bir şikayete neden olmaması böyle kalacağı anlamına gelmez. Geçen süreçte ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlere ek olarak damar çatlamasına bağlı kanamalar görülür. Bu bildiğimiz kanama değil, bazen kanamayı durdurabilmek için hastaneye gitmek gerekebilir. Bu durumda da tedavi olmaktan uzak durursanız bacaklarınızda iyileşmesi güç yaralar varis ülseri oluşur. Üzülerek söylemeliyim ki varis ülseri insanın yürüme becerisini bile elinden alan bir durumdur.

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?
Tedavi olmaya karar verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Şimdi ise bilmemiz gereken önemli husus doktor ve hastane bölümü ile alakalıdır. Varis hastalığı damarsal bir sorun olması nedeniyle mutlaka kalp ve damar cerrahi uzmanı olması gerekir. Kalp ve damar cerrahi uzmanı olmak yetmez, varis ile ilgilenenleri tercih etmelisiniz. Çünkü kimi hekimler varis hastalığına üzerinde ihtisas yaparken büyük bir bölümü ise kalp hastalıklarına yoğunlaşmaktadır. Varis doktoru olarak sizlere Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN, Op. Dr. Onur GÜRER, Op. Dr. Mustafa BOLAT, Op. Dr. Serkan AKARSU, Op. Dr. Mehmet Seyit KÖŞKER ve kadın kalp damar cerrahi uzmanı olarak Op. Dr. Banu KÜÇÜKPOLAT’ı önerebilirim.

prof-dr-hasan-berat-cihan op-dr-mustafa-bolat op-dr-onur-gurerSeyit Mehmet Köşker Atilla KAYIHAN

Varis Tedavi Merkezleri
Yukarıda belirtilen imkanları devlet hastanelerinde bir arada bulma imkanı yoktur. Size önerim Medical Art varis tedavi merkezi olup, Türkiye genelinde 5 klinik ile İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Alanında tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanlarının görev yaptığı Medical Art sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Kliniklerin adres ve telefon bilgileri aşağıdadır.

Medical Art Klinikleri ve İletişim Bilgileri

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

İzmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak iZMİR
0232 421 11 11

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Medical Art SGK anlaşmalı olup, tüm kliniklerimizde SSK, BAĞKUR, Memur ve memur emeklilerinin muayeneleri ücretsiz yapılmaktadır. Tedavileri ise %50 indirimli olup, kliniklerimiz randevulu olarak hizmet vermektedir.

Garantili Varis Tedavisi Medical Art’ta
Türkiye’de bir ilke imza atan Medical Art tedavi olan herkese 1 boyunca ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor. Varis tedavisi olan tüm hastalarımız 1 yıl boyunca kontrolümüz altında olup, herhangi bir sorun olması halinde kliniklerden ücretsiz yararlanabilir. Fakat şuana kadar hiç sorun yaşayıp, gelen hastamız olmamıştır.

Randevu Almayı Unutmayın
Son olarak Medical Art kalitesi ile muayene ve tedavi olmak isteyen vatandaşlarımız kendilerine en yakın kliniklerden randevu alarak gelebilirler. Unutmayın muayene ve tedavi için sadece 30 dakika ayırmanız yeterlidir.

   Paylaş
 • Samet

  Kolay gelsin hocam. Diz kapağımın 5 cm kadar aşasında bacak kasımın oldugu bolgede 1-2 cm Araliginda iki damarim leblebi tanesi kadar bi siskinlik gorunuyor fakat bu siskinlikler bazen daha buyuk olup bazende kuculdugunu fark ediyorum bi kasinti agri felanda yok kafama cok taktim surekli inceleyip duruyorum ndimi inmedimi diye. 2 gun oncesine kadar da boyle bise yoktu bu nedir neyin nesidir bilgi alabilirmiyim. ?
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Muayene olmalısınız.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 • Hanife Canaltay

  hocam merhaba 01.07.2015 gunku bilateral alt ekrtremite venoz sistem renkli dobbler US tetkikinde;
  sol vena safena magna bileske distalinde capi 8.5mm olculmustur.Daha distal uyluk segmentte VSM capi 5.5 mm olculmustur. Sol alt ekstremite eksternal iliak, kommon femoral,safenofemoral bileske,derin femoral,superfisiyal femoral ven,vena safena magna,popliteal ven, vena safena parva lumenleri anekoik olup patenttir. Trombust formasyonu saptanmadi. augmentasyona yanit pozitiftir.
  Sol alt ekstremiteye yonelik incelemeye valsalva manevrasi ile yuzeyel ve derin venoz sistemde reflu saptanmamistir.VSM CFV bileskesinden itibaren VSM nin crural tum segmentlerinde valsalva ile 6 sn’ den uzun suren grade IV kontinu reflu akim saptanmistir.
  Sol VSP capi 3 mm olculmustur.
  Sag vena safena magna bileske distalinde capi 5 mm olculmustur. Dha distal uyluk segmentte VSM capi 5.5 mm olculmustur
  Sag alt ekstremite eksternal iliak, kommon femoral, safenofemoral bileske, derin femoral, superfisiyal femoral ven, vena safena magna, popliteal ven, vena safena parva lumenleri anekoik olup patenttir.Trombus formasyonu saptanmadi. Augmentasyona yanit pozitiftir.
  VSM CFM bileskesinden itibaren VSM’nin uyluk ve crural tum segmentlerinde valsalva ile 6 sn’den uzun suren grade IV kontinu reflu akim saptanmistir.
  Sag VSP capi 2.5 mm olculmustur.

  Nasil bir tedavi onerirsiniz, SGK emeklisiyim ucret ne kadar olur?
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde köpük tedavisi olabilirsiniz.Ücret net olarak muayene (ücretsizdir) de söylenebilir.Genel olarak SGK lılar için 400-4000tl aralığındadır.

Yorum Yaz

şifa

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075