Yağ Bezesi (Lipom)

Tüm insanlarda ve vücudumuzun her yerinde görülebilen yağ bezeleri (Lipom) aslında zararsız yani iyi huylu tömörler olduğu söylenebilir. Özellikle yetişkin insanlarda daha sık görülmektedir. Cilt altında kütle şeklinde oluşup, aynı zamanda hareket ettirilebilmektedir. Oluşum nedeni tam olarak tespit edilememiş olup, genetik olduğu söylenebilir. Kişiye her hangi bir zararı olmasa bile kişinin psikolojik yönden kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. O nedenle tedavi edilmesi önerilmektedir. Yağ Bezesi tedavisi yalnıca cerrahi yöntemlerle yapılıp, 5 dakika içinde alınmalıdır.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ Bezesi Nerede Görülür?
Vücudumuzun yağ dokusu barındıran her yerinde görülebilen Lipom (Yağ Bezesi) sadece kafada oluşmaz. Kafada yağ bezesi sanılan sorun aslında yağ kisti dediğimiz vakadır. İlk etapta çok farkedilmese bile yapısı büyüdükçe o bölgede şişlik görünümü olacaktır. Fakat bu ağrı yapmayan ve hareket ettirilmesi ile diğer şişliklerden ayrılabilir. Daha çok kollar, bacaklar ve boyun bölgesinde görülmektedir. Ayak tabanı, ellerimizde avuç içleri ve kafada yeğ bezesi görülmemektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?
Baş yada karın ağrısı gibi basit bir vaka olmaması nedeniyle kendi kendine geçme imkanı yoktur. Tek çözüm yolu yağ bezesi ameliyatı olup, genel cerrahi uzmanları tarafından en fazla 5 dakika sürecek bir operasyonla alınabilmektedir. Cilt altındaki yağ kütlesinin 4/1’i oranında yapılan kesi ile lipom çıkarılıp, cerrahi gizli dikiş ile dikilir.

Ameliyatsız Tedavisi Edilir mi?
Değerli arkadaşlar tıp literatürü 0,5 cm yani yarım santim ve üzeri kesilerle yapılan tedavi işlemlerini ameliyat olarak kabul etmektedir. Bir yağ bezesi çıkarabilmek için en az 1 cm cilt kesilmelidir. Bu nedenle yağ bezesi ameliyatı olarak geçmektedir. Narkoz ve hastanede yatma gerekmeyip, sadece bölgesel uyuşturma yapılır. Hasta tedavi sonrası evine, işine dönebilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Bu konuda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı 4cm çapında bir yağ bezini 1.5cm’den çıkarabilir. Bu şekilde 4 cm değil 1.5 cm iz kalır ki bu oldukça kabul edilebilir bir iz olacaktır. Konuyu yeterince anlattık, şimdi dilerseniz birde Yağ Bezesi Ameliyatı nasıl yapıldığını görelim.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kol ve vücut sık görüldüğü için yazın izler çirkin görünür bu sebeple yağ bezesi en küçük cilt kesisinden zorla doğurtularak çıkarılmalıdır.
  • Mümkün olduğunca fazla büyümeden yağ bezesi aldırılması daha doğru bir yaklaşım olur. Bir defada çok sayıda kitle ameliyatla alınabilir.
  • Çıkarılan dokunun incelenmesine genellikle ihtiyaç duyulmaz, çünkü gözle muayenede iyi huylu olduğu anlaşılır.

Yağ Bezesi Ameliyatı İzle
Medical Art Bakırköy kliniği genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından yapılan lipom ameliyatı ne kadar başarılı ve kısa sürede olduğunu izlediğinizde göreceksiniz.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın!
Medical Art İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan klinikleri alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları ile hizmet vermektedir. Sizde vücudununuzda yağ bezesi olarak düşündüğünüz tüm vakalar için uzmanlarımıza müracaat edebilirsiniz. 3’ü İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 5 klinik ile hizmet veren Medical Art yağ bezesi muayenesi için ücret almamaktadır.

Yağ Bezesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Lipom boyutları her insanda farklı olan iyi huylu urlardır. 3cm olabileceği gibi bu zamanla 15-20 boyutuna ulaşabilmektedir. Yağ bezesi tedavi ücreti belirli bir boyuta kadar sabit olup, 3-4 cm’den sonrası muayene esnasında belirlenmektedir. Medical Art SGK anlaşmalı olup, SGK mensubu hastalarda %50 indirim uygulanmaktadır. Medical Art güncel tedavi ücretleri için yandaki linke tıklayınız. http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html Aşağıdaki listede Medical Art klinik bilgileri yer almaktadır.

Medical Art Klinikleri ve İletişim Bilgileri

Şişli
Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı (Osmanbey Metro İstasyonu Yanı)
0212 265 99 99

Bakırköy
Sipahioğlu Caddesi No:25/1 Yeşilyurt (Yeşilyurt Spor Kulübü Karşısı)
0212 573 50 75

Kadıköy
Bağdat Caddesi No:201 (Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü) Kadıköy
0216 350 85 41

Ankara
Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay ANKARA
0312 434 37 00

İzmir
Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak iZMİR
0232 421 11 11

Randevu Almayı Unutmayın
Hastalarına daha kaliteli hizmet vermek adına randevu sistemini başlatmış olan Medical Art muayene ve tedavi işlemelri için randevu uygulaması bulunmaktadır. Yukarda yer alan klinikleri bizzat arayarak yada sitemizden online randevu sistemini kullanabilirsiniz.

Yağ Kisti İle Yağ Bezesi Karıştıtılmamalıdır
Kafa derisinde görülen yağ bezi değil yağ kistidir. Yukarıda da aktardığım şekilde kafada yağ bezi bolmaz. Yağ kisti yapı olarakta farklı olup, bir birlerinden kolayca ayrılmaktadır. Aşağıdaki linke tıkladığınızda Kafada Yağ Kisti ve tedavisine dair detayları görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için uzmanlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. http://www.medicalart.com.tr/kafada-yag-kisti.html

   Paylaş
  • hülya

    Hocam babamın sırtında sağ kürekde yumurta kadar yağ bezesi var bunu tam narkozla almak istiyorlar babam 75 yaşında bu narkozsuz alınmazmı
    Op.Dr.Atilla KAYA
    alınabilir

Yorum Yaz

kişi

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075