Yüzde Kılcal Damar Çatlaması

Kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik bir sorundur.Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur.Facial telenjektazi denir.Oluşumunda bir çok sebep sayılmaktadır ama kesin bir sebep bilinmemektedir.

Yüzde kılcal damar çatlaması nedenleri;

Güneş ışınları;güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Sıcak;Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm;Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir.

Siroz;kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisi;

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez.Aspirinin bacaktaki kılcal damarların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur.Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi iki şekilde yapılabilir

1-Radyo frekansla tedavi;kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir.Cihar damara dokunduğu anda o damar sonsuza kadar yok olur.RF ile tedavi edilen kılcal damar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir.Uygulama hafif bir acı verir.

2-Lazerle tedavi;Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan bir yöntemdir,damar ışıkla ısınır ve yanar,seanslar halinde uygulanır.Damar içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir.Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Kliniğimizde yüz ve burun bölgesindeki kılcal damar çatlamalarını radyo frekans ve lazerle tedavi etmekteyiz.

3-Köpük tedavisi;Damarı tıkayıp yok olmasını sağlayan bir uygulamadır,damarın içine köpürtülmüş bir ilaç verilir ve damar yok olur.

Her üç tedavi yönteminde de tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur. Daha fazla bilgi için http://www.istanbulvaris.com sitesindeki bilgileri incelemelisiniz

   Paylaş
 • Kiraz

  Hocam merhaba yaklaşık bir aydır araştırıyorum,yaptıranlar çok pişman olduklarını ve görüntünün çok daha çirkin olduğunu ve asla yaptırmamamızı ,pişman olacağımızı söylüyorlar hocam sizin yanaktaki (elmacık kemiği) kılcal damar tedavisinde uyguladığınız yöntem gerçekten kalıcımıdır. sizin hemen hemen her sorunun altına yazdığınız cevaplardaki gibi kesin çözümmüdür.
  Kılcal damar tedavisi yaptırdığımız zaman tamamen kurtulacakmıyız izler kalacakmı
  ayrıca muayane ücretsizmi?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde bu tür kılcallar için çoğunlukla RF uyguluyoruz.Bazan skleroterapi ve laserde uyguluyoruz.Ama mutlaka yok ediyoruz.Hiçbir izde kalmıyor.Ancak ilerde yeni kılcallar oluşabilir.Bu tedavinin yetersiz olduğu anlamına değildir.Biz mevcudu %100 yok ederiz.

 • rana

  Bebegim beş aylık yanaklarında kılcal damarları belirgin bazen bunlar kayboluyo sıcakta ve aglayınca belirginleşiyo. Bu damarlar kalıcımı kalıcıysa ne yapmalıyım
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Güneşten koruyunuz.Endişe etmeden bekleyiniz.Kliniklerimizden herhangi birinde muayene (ücretsizdir) ettirebilirsiniz.

 • Iso

  10 yaşındaki oğlumun yüzündeki kilcal damarlar çok yüzeysel ve yanakları kırmızı oluyor, hangi tedaviyi uyguluyorsunuz universite prof, dr, ruboril isimli ilaç verdi ne yapmalıyım, şimdi lazer veya radyo frekansı uygulanabilirmi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Laser ve radiofrekans uygulanabilir.Ayrıca ruborili bir süre deneyebilirsiniz.

 • Mine 08

  Hocam merhaba benim yuzumde kilcal damar catlamasi var ve yuzume tonik olarak papatya cayi ve ada cayini kaynatip dondurdum buz seklinde yuzume yapıyordum bir haftaya yakin suredir ancak bir anda damarlar gene catladi simdi elmacik kemiklerimde kirmiziliklar olustu ve sivilce gibi buyuk kirmiziliklar birde yuzum cok kasiniyor acaba o yaptigim tonim alerji mi yapti birde sedef hastaligim var kollarimda diresekte ya da omu sicradi yuzume cevap verirseniz cok memnun olurum
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Sizi muayene etmeden karar vermek mümkün değildir.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 • melike

  doktor bey bacaklarımda hem kılcar damar hemde varis bulunmakta ayrıca ağrılarım çok tedavi olmak istiyorum köpük tedavinizi izledim ücret olarak 400 4000 tl arası diyorsunuz görmeden fiyat tabiki veremezsiniz kadı köydeki kliniğinize gelmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  0216 368 68 35 nolu telofondan randevu alarak gelebilirsiniz.Muayene ücretsizdir.Tedaviye karar verirseniz aynı anda tedaviye başlanabilir.

Yorum Yaz

köşe

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075