Yüzde Kılcal Damar Çatlaması

Kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik bir sorundur.Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur.Facial telenjektazi denir.Oluşumunda bir çok sebep sayılmaktadır ama kesin bir sebep bilinmemektedir.

Yüzde kılcal damar çatlaması nedenleri;

Güneş ışınları;güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Sıcak;Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm;Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir.

Siroz;kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisi;

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez.Aspirinin bacaktaki kılcal damarların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur.Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi iki şekilde yapılabilir

1-Radyo frekansla tedavi;kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir.Cihar damara dokunduğu anda o damar sonsuza kadar yok olur.RF ile tedavi edilen kılcal damar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir.Uygulama hafif bir acı verir.

2-Lazerle tedavi;Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan bir yöntemdir,damar ışıkla ısınır ve yanar,seanslar halinde uygulanır.Damar içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir.Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Kliniğimizde yüz ve burun bölgesindeki kılcal damar çatlamalarını radyo frekans ve lazerle tedavi etmekteyiz.

3-Köpük tedavisi;Damarı tıkayıp yok olmasını sağlayan bir uygulamadır,damarın içine köpürtülmüş bir ilaç verilir ve damar yok olur.

Her üç tedavi yönteminde de tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur. Daha fazla bilgi için http://www.istanbulvaris.com sitesindeki bilgileri incelemelisiniz

   Paylaş
 • gülşah

  merhabalar hocam..benim dört aylık bir bebeğim var yüzünde kortizondan kaynaklı kılcal damarları belli olmaya başladı çok fazla değil ama kendini sıktığında yada kızardığında daha çok belli oluyor.ilacı bıraktık ama sizce bu geçici bir durummu derisi kalınlaştıkça geçermi? şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kendiliğinden geçebilir.Geçmez ise ilerde gelirsiniz laserle tedavi ederiz.

 • Recep

  Hocam peki size resimle yanağımın görüntüsünü atsam net birşey söyleyebilir misiniz..Veya daha önce böyle kırmızı yanak tedavileri yaptınızmı..Tedaviyi biraz açıklarsanız gerçekten çok sevinicem.

  Teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Rahatsızlığınız gibi çok hasta tedavi ettik.Genellikle laser+radiofrekansla tedavi yapıyoruz.Bazan skleroterapi ile desteklediğimiz oluyor.

 • Recep

  Merhabalar..Yanaklarımda ırsi kırmızılıklar var.Tedavi olmak istiyorum..Bunun tedavisi varmıdır..Tedavi süreci kaç gündür..Daha sonradan iz kalma riski varmıdır.

  Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  gelirseniz laserle tedavi edebiliriz

 • hilal

  Dudadigimin ustu burnumun altinda cok hatta hic belli olmayan mor cizgi cikti gerince belli oluyo agdadan olabilirmi veya pudra krem allik gibi urunler arada kullaniyorum bunlardan cikmis olabilirmi birde doktor losyon verdi sabah aksam masaj yaparak surmemi soyledi sizce kullanmalimiyim artmasindan rndise duyuyorum
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  bu damarsal yapının tedavisi laser yada radyo frekansla yapılabilir

 • Merve a.

  Kendimi bildim bileli, sol yanağımda belirgin kılcal damarlar var.. Hamilelik döneminde dahada arttı.. Doğumda ve bir kaç gün mosmor oldu… Sonra eski haline döndü… Elmacık kemiğinin üstünde en göze çarpan bölgede olması arada ciddi takıntı yapmama neden oluyor..2 seans lazerde denedim atış yapılan yerlerde iz kaldı… Ayrıca lazer denemesinden sonra dönem dönem yanmalarda hissediyorum… Kaş yaparkende göz çıkarmak istemiyorum… Kesin ve risksiz yöntem nedir? Maliyeti ile öğrenmek isterim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Biz kliniğimizde bu tür vakalarda radiofrekans ve laseri beraberce kullanıyoruz.Sonuçlarımızda çok çok iyi.Hiçbir izde kalmaz.Ücret muayene (ücretsizdir) söyleyebiliriz.

 • kenan

  Benim en son 3 sene önce kanadı kaynak yaktırdım 1,5 sene sonra yine kanadı yine yaktırdım en son 1 sene önce yaktırdım şuan yine başladı kanamaya ne yapmalıyız hep böyle kanayacakmıdır ?
  Yoksa bunun tamamen bir çözümü yokmudur.Ne yapmalıyım sizce ?
  Sizinde dediğiniz gibi sunduğunuz 3 tedavi sonrası tamamen yok olacakmıdır eğer olacaksada toplam bana muayene,seans vs gibi net ne kadar harcama yapmış olurum acaba ?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde mevcut kılcal damarların 1000tl karşılığında %100 garantili bir şekilde tedavi edilir.

 • yusuf

  Merhaba benim yuzumde beş seneden beri yoğun bir kizariklik var ve sürekli artiyor doktora gittim gunes isinlarindan olduğunu söyledi siz tedavi edebilir misiniz ve bütün tedavi kaç TL olur
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Tedavi ederiz.Ücret için sizi görmemiz gerekir.Muayene ücretsizdir.

 • omer faruk

  Burnuma bir darbe sonucu galiba kilc damar catlamasi oldu. Burnumun ustunde kirmizi bir leje. Surekli kirmizi sicakta daha kirmizi. Cok rahatsiz oluyorum. Tedavisini hastanelerde mi yada nerelerde gorebilirim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde tedavi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

çelik

Giriş
Copyright © 2015 Medical Art.
Sipahioğlu Caddesi 25/1 YEŞİLYURT/İSTANBUL Telefon:0212 5735075