online randevu online randevu tedavi ücretleri

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılmazı zor olan hastalıkların belirtisi ve başlangıcı olabilmektedir. Onlardan biride makatta ağrı olup, bir çok nedeni bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Apse yada halk arasındaki tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediğinde daha zor bir süreç olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) problemine dönüşmektedir.

Makat Apsesi Nedir?
Hastalığın yapısına baktığınızda anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik kimi zaman kişide ateşlenmeye neden olabilmektedir. Nedenlerine baktığınızda aslında insan hayatını kolaylaştırmak için gerekli dokuların görevini tam anlamıyla yerine getirmediğini görürsünüz.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur
Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Fakat bunların tıkanması sonucu iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Ani bir şekilde ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bir çok insan bu süreçte makat üstüne oturamaz. Erkeklerde daha sık görülen bu sorun daha çok orta ve ilerleyen yaşlarda oluşur. Yani çocuk ve ergenlerde yok denecek düzeydedir.

Makat Apsesi Belirtileri

Bir çok hastalıkta odluğu gibi gizli ilerleyen bir hastalık değildir. Yani apse oluştuğu ilk 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan makat ağrısı ve şişlik ile kesinlikle farkına varırsınız. Bu noktada kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü kısa sürede ciddi anlamda sıkıntıya neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size önerim ise Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktor tercih etmeniz olacaktır.

Makatta Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar
Öncelikle anüs bölgesinde görülen tüm ağrılar Anal Apse ile alakalı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrıya neden olan bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar bulunmaktadır. Yani makatta ağrı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çoğunlukla 2-3 dakika gibi bir işlem olup, gözle ve parmakla yapılmaktadır. Çünkü ağrı dışında anüs bölgesinde ortaya çıkan kızarık şişlik apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık mı diye sorarsanız vereceğim cevap evet olacaktır. Fakat burada durmak lazım, çünkü apse kendi kendine patlar, fakat bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü kendi kendine patlaması halinde %100 Anal Fistül problemine neden olmaktadır.

İlaçla Tedavi Edilir mi?
Yazının en önemli yerlerinden birisi sanırım bu kısmı olacaktır. Çünkü Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler vs hiç bir çözümü olmaz. O nedenle sakın ilaç vs ile sorunu aşmaya çalışmayın. Tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır, hatta doğru teknikle boşaltılmasıdır yoksa fistül gelişir.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir
Doktor muayenesi ile sorunun Anal Apse olduğu kesinleşmesi halinde mutlaka boşaltılması gerekir. Çünkü her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında doku hasarına neden olmaktadır. 3 Gün içerisinde boşaltılması halinde Anal Fistül problemi olması engellenir. 4. günde boşaltılması halinde Fistül riski %40-%50 olurken 6. günde boşaltılması halinde ise Fistül riski %60-%70 oranında olmaktadır. Boşaltılmaması yada kendi kendine boşalması halinde ise Fistül riski %90 oranına yükselmektedir.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?
Tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) yada kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül problemine dönüşeceğini öğrendik, bu konuda sitemizde detaylı bilgiler yer almakta olup, kısaca değinmek gerekirse oluşan iltihap doku hasarına neden olmaktadır. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala / tünele neden olmaktadır. Bu düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde olabilir. Bağırsağın son kısmında olduğu için dışkı kanala akmakta ve oradan dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle makatta akıntı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Anal Fistül ile ilgili sitemizdeki konuya bakınız.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Öncelikle bilimsel bir tedavi için boşaltılması gerektiğini anladık, şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Burada basit bir ameliyat uygulanması gerekir. Kimileri enjektör (iğne) ile irini çekerek boşaltsa da bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir. Enjektörle boşaltılan cerahatın yeri saatler içinde yine cerahatle dolar.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır
Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu noktadan sonra bistüri (neşter) ile şişlik olan bölge 2 yada en fazla 2,5 cm olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında biriken cerahat coşkulu bir şekilde dışarı akacaktır. Bu durum doktor ve hemşirelerin pek hoşuna gitmez. Aslına bakarsanız apse boşaltma görüntülerine baksanız sizinde mideniz kaldırmayacaktır.

Drenaj Takılır
Cilt altında biriken irin boşaltıldıktan sonra yine irin birikmesini önlemek için kesilerek açılan yer açık bırakılır, dikiş atılmaz. Açık bırakılan yer 2-3 haftada kendiliğinden kapanır. Seyrek olarak kapanmayıp küçük bir delik kalıp akıntı yapabilir bu akıntı yapan hastalığa fistül tam adıyla peri anal fistül denir. Fsitül ameliyatla tedavi edilen bir hastalıktır.

Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Doktorunuz apseyi boşaltmasına ek olarak oluşan doku hasarını düzeltmek için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Kıl Dönmesi Apsesi Farklı Bir Durumdur
Anüs bölgesinde görülen bir diğer apse kıl dönmesi apsesi olup, her ikisi farklı durumlardır. Erkeklerde sıkça görülen Pilonidal Sinüs ilerleyen süreçte makatta akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntının cilt dışına çıkması mümkün olmaması halinde iltihap durumu oluşmaktadır. Bununla ilgili sitemizde geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Makat Apsesi Fiyatları
Yukarıda yer alan bilgilerde mutlaka boşaltılması gereken bir sorun olduğunu gördük, bu işlemi Medicalart kliniklerinde yapabilirsiniz. SGK güvencesi olan hastalar için 550 olmayanlar için 1100 TL ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Randevu ve ayrıntılı bilgi için

Bursa: 0532 152 26 75

İzmir: 0542 295 52 54

Ankara: 0505 119 3690

Şişli: 0532 463 9682

Kadıköy: 0542 231 2823

Bakırköy: 0542 621 0888

 

71 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Pimpirikli hasta

  Hocam benim makat apsesinde kurt gördüm ne yapmam gerekli acil korkuyorum

  1. admin

   kurt makat apsesinde değil barsaktadır,kıl kurdu olabilir.muayene olmalı ve ileç kullanmalısınız

 2. ahmet

  Makatimin hemen yan kenarinda sislik var ustune oturamiyorum kalkerken agri yapio kendiliginden gecermi ve kac gunde gecer

  1. admin

   daha önce kabızlık vb şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.erken müdahale edilmesi gerekir.yoksa fistül oluşabilir.

 3. Berat

  Hocam ben perıana fistül ameletti oldum bakas tarafımda şişkinlik var ne yapmak lazım 4 gun oldu amelatt oldum

  1. admin

   doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 4. Ömer Açıkgöz

  Karın ağrısı ve ishal sonucunda makatın yanında şişlik oluştu . Yaşamış olduğum kabızlıkla mı yoksa bir rahatsızlıkla mı ilgisi vardır ?

  1. admin

   çok sık tuvalete gitme,tuvalette uzun kalma,sürekli ıkınma hissi anal hematoma neden olabilir.

 5. Ömer Faruk

  Hocam benim makat bölgemde küçük bir şişlik var 1-2 gün önce farkettim ağrımıyor ama kaşınıyor ne yapmam gerek

  1. admin

   anal apse ,anal hematom gibi bir durum olsa ağrı beraberinde olurdu.kondilom olabilir muayene ile değerlendirilmeli

 6. İskender

  Merhaba hocam ben iki hafta önce makat çatlağından botilinum toksini oldum.3 4 gün sonra şişlik oldu oturmakta zorlanıyordum doktoruma kittim intihap yapmiş dedi makattın yanından intihabın akması için kesti intihap akıyo ama sertlik Halen var normalmi? Teşekkür ederim

  1. admin

   fissürden sonra anal apse olmuşsunuz,sertliğin olması normal.20 gün kadar devam edebilir.

 7. Ceyhun

  Hocam merhaba makatımda yırtık var kabızlık çekince tetikliyor du ama bu sefer hem yırtık oluştu hemde makatımda şişlikler var ve lavabodan çıkınca o günüm zehir oluyor sağ ayagımın altına sancısı vuruyor doktor ameliyata gerek yok dedi protolog kremi ile antibiyotik verdi 20 gündür aynı ne yapabilirim

  1. admin

   öncelikle makat hastalıklarından korunmak ,iyileşmeyi hızlandırmak ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.gelirseniz gerek botulinum toksini enjeksiyonu gerek cerrahi olarak tedavinizi yapabiliriz

 8. Şafak yücel

  Hocam merhaba benim makatta şişlik var sivri bir şişlik. Kabızlık sürekli yok arada oluyor. Kanama kaşıntı ağrı gibi durumumda yok. Ağrı yok denecek kadar az sadece arada bir sancı giriyor. Onun dısında şişlik iniyor 1 kaç gün sonra yine şişiyor paikolojım bozuldu napıcam ben

  1. admin

   şişlik oluştuğu önemde gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz.kabızlık sonrası oluşuyorsa hemoroid olabilir

 9. Berk çelik

  Hocam merhaba benimde şişlik sorunum var 5.6 gündür yaşıyorum bu durumu. İniyor yine çıkıyor. Ağrı kanama kaşıntınyok. Ama şişlikle beraber büyük tuvaletimi yaptıktan sonra o bölgede yanma hissediyorum ne olabilir acaba ?

  1. admin

   dışkılamadan sonra yanma hissi anal fissüre bağlı olabilir.anal fissür ve anal fissüre bağlı bekçi meme yada hemoroid birlikte olabilir.tuvalette ıkındığınız zaman çıkması,bir süre sonra inmesi normal.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip sorunu tespit edip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 10. Murat

  Degerli doktorum slmlar.anal apse hastaligindan dolayi devlet hastanedinde iki ozel hastanefe iki kez olmak uzere 4 kez mudahale edildim.devlet hStanesindeki apse bosaltilmalarimdan sonuc alamamamdan sonra ozel hastane ye yonlendim.burada yenilen apse bosaltildi ve tespit edilen fissur alindi.son olarak bolgede apse gene olustu ve mudale edildi.devam eden surecte akintilar devam etti ve 4-5 ay sonra azaldi ve bitti cok sukur.fKat bu mudahaleler sonucu kapanmasi gereken bolgemdeki deri dr mun dedigine gore zamanla sertlesip kayis gibi olmasi gerekirken vucudun algilamasindaki proplem nedeni ile deri yumusak jolemsi yapi seklimde olusuyor.ameliyat suresinden 11 ay gecmesine ragmen bu bolge duzelmiyor.dogal olarak batma ve sislik hissi hic bitmiyor.malesef kendi doktorumdan bi cozume ulasamadim.kendisi sadece iltihaplik durumlara yoneliyoruz diyor.bu bolgeye iyi gelecek bi ilac ismi yada baska bir oneride bulunurmusunuz.eger yardimci olursaniz cok mutlu olucam.cunku disarida oturma ortamlarinda surekli ayagimin ustune oturarak duruyorum.cevap alabilirsem sevinirim.haberim olmasi sebebiyle e posta adresimede bilgi gonderirseniz cok daha sevinirim.

  1. admin

   4 kez apse olduktan sonra 6 ay süresince iyileşme yoksa büyük ihtimalle anal fistül oluşur.Anal fistül ameliyat gerektirir. İlaçla geçemez. Ne tip ameliyat gerektirdiği muayene ve gerekirse bazı tetkikler sonrasında tespit edilir. Doktorunuz bu konuda ilgili değilse makat hastalıklarıı konularıyla ilgili başka bir doktora muayene olmalısınız

 11. Oğuz

  Hocam benim makat deliğinin üstünde şişlik var bu şişlik kalcamdada var yatamıyorum uyuyamıyorum hiç çok rahatsız ediyor bunun sebebi ne olabilir

  1. admin

   apse olabilir,fisül giriş çıkış deliği olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir. 0532 574 55 36 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 12. meryem

  benim bundan bi.kac ay once makata yakin deri altinda sert bi beze farkettim onemsemedim.daha sonra ugrastim biraz ve sisti 2 gundur oturup kalkarken zorlaniyorum ne o oldugunu arastiriyoru ama bulamiyorum doktora gitmekten hem cekoniyorm hemde korkuyorum ☹nedir bu ne olabilir keske hic ugrasmasadim hic hissedilmezken suan.hep aklmda ve hissediyorum

  1. admin

   muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz

 13. Mehmet AKDENİZ

  hocam öncelikle iyi günler diliyorum ben daha önce üç defa hemeroid ameliyatı oldum her ameliyattan sonra ağrılarım devam etti şu anda makatta daralma olduğu söyleniyor ve büyük abdest sırasında şiddetli ağrılar oluyor.tahminim apsede oluştu.makat daralmasının tedavisi varmı.birde devamlı hemeroid oluşumunu önleyecek bir çözüm varmı saygılarımla

  1. admin

   makat daralması tedavi edilebilir.hemoroidde nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,ayrıntılı bilgi ve randevu için 0532 574 55 36 nolu telefonu arayabilirsiniz

 14. Zeynep

  Hocam benim makatta bi şişlik oluştu ve ağrı yapıyordu genel cerraha muayene oldum kıl dönmesi olabilir dedi 3gun sonra apseyi boşalttılar orayi uyuşturup 1hafta pansumana gidiyorum 2haftada antibiyotik kullan tekrar gel dedi ama bugün gittiğimde pansuman yapan hemşire tam boşalmamış dedi acaba bu doğrumu yoksa ilaçla gidermi yada boşaldıktan sonraki şislikmi agrim yok şimdi arada bi orasi acıyor o kadar

  1. admin

   pansuman yaparken içerde birikim varsa onunda boşaltılması gerekir.tekrar doktora görünün.eğer içerde birikiyorsa iyileşme gecikir.tam iyileşme sağlandıktan sonra mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 15. Hocam bn 2 sene önce ameliyat oldum hemoridden simdude bende makatta iltihap oluyor neden ve memede hafif ağrı oluyor

  1. admin

   anal fistül olabilir,muayene ile değerlendirilmeli

 16. Emre

  Hocam bende apse çıktı 1 hafta sonra kendiliğinden patladı ağrıdı falan giti doktora gitim apse dedi ilaç falan yazdı şimdi kurudu nohut habesi kadar bi sertlrşme var gitmiyo ağrı falanda yok rahatım

  1. admin

   Apse yeri iyileşme sürecinde yeni bir doku ile doldurulur. Akıntı yoksa şimdilik bir problem teşkil etmez. Şimdilik fistüle dönmemiş gibi görülüyor. Tekrarlama yapabilir. Şişme,ağrı,akıntı olursa kendiliğinden patlamasını beklemeyin,apse büyümeden cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

 17. Ahmet

  Hocam bende 3 gündür makat bölgesinde şişlik oluştu kaşinmiyor ağirmiyor. Ciddiye almalimiyim kendiliğinden geçer mi

  1. admin

   apse ise gecikmeden muayene olup apseyi açtırmalısınız.gecikirse anal fistül oluşumuna zemin hazırlar.

 18. Gün

  Hocam bende kabızlık çok olmuyor ama 2gün önce oldu ve ondan sonra çıkışbölsindən kenarda bir şişlik oldu bu olabikir çünkü kenarda sanki bir bezin şişmesigibi biraz acı var

  1. admin

   anal fissür gelişiyor olabilir.kabız kalmamanız gerekir.bunun için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun çin şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 19. Mehmet

  Hocam ben hemoroid şikayeti ile ilgili 2 kez devlet hastanesine ameliyat oldum. 2 Kez de apse şikayeti ile ilgili boşaltım yaptılar. Hatta son apse boşaltımını 1 ay önce yaptırdım. Ancak bu gün tekrar bir kaşıntı hissettim ve ağrılarım başladı. Ne yürüyebiliyorum ne oturabiliyorum. Bu hastalık ömür boyu bu şekilde mi devam edecek anlamadım hocam.

  1. admin

   apse nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte çıkabiliyor.çıkınca erken dönemde açtırmaktan başka seçenek yok

 20. Ali

  Doktor bey benim anus bolgemde sert bir şişlik var bugn muane oldum hekim dediki iltihap kapmis ama korkuyorum ve agri var ve bu agri beni cok halsizlesdiriyo nasil yardimci ola bilirsiniz bana

  1. admin

   iltihap apse varsa açılmalı tedavi olmalısınız

 21. Gökhan

  Doktor bey selamlar ben 6 ay once bobreklerim den kapali ameliyat olduktan sonra 15 gun sonra isala düştüm 10 gun isaldan sonra genel cerrahiye gittim ilacla gecti sonra makatta şişlik yani hemorait dedigimiz meme olustu ayri intihap karisik sperm gelmeye basladi bes kez doktora gitim daflon ve kirem verdi ama yine 5 aydir devam ediyor yardim .

  1. admin

   ürologla görüşmelisiniz

 22. Ali

  Hocam merabalr 3gun önce makat kisminda şişlik oldu nohut buyklugunde ama biraz şişlik azaldı hafifde yanma ve ağrı veriyor yardımcı olabilirmisinz nasıl bi yol izlemem gerekiyor

  1. admin

   gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız.apse ise fistül oluşabilir.

 23. Bahar

  Hocam benim makatin giris bolgesinde 1 aydir nohut kadar bir sislik olustu oturup kalkarken agri yok gun icersinde arada bir sızliyor apse olabilimi

  1. admin

   apse bu kadar uzun sürmez,hemoroid olabilir,0532 574 55 36 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 24. Murat

  Ya benimde mattak bölgemde şişilik kaşıntı ve yanma var acaba adaçayı uygulasam iyi gelirmi veya kullanip bi faydasını görenler varmi

  1. admin

   muayene olmalısınız.bitkisel kürlerle oyalanırken hastalığınız daha çok ilerleyip basit ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilemez hale gelebilir

 25. Orhan alim

  Hocam 5 günden beri apseyi cekiyom biraz şişlik var az ama bunu keserler mi yoksa ilaç tedavisimi yaparlar

  1. admin

   apse açılmalı,yeterince gecikmiş.anal fistül oluşur. 0532 574 55 36 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 26. Ascaper

  Hocam hemoroid din ilaç kullandım bir meme hariç hepsi indi biri kaldı fakat ağrı yapmadı 7 ay sonra o meme ağrı yapmaya başladı baya da büyüdü o meme hemoroid olabilir mi yoksa başka bir sorun mu dur

  1. admin

   olabilir.tromboze olmuş olabilir,tromboze hemoroid çok ağrılı olur

 27. Halil

  Merhaba hocam 4ay once oldugum apse amayatı tekrarladı üç tane antibiyotik verdi doktorum ama hala kan şişlik kaşınma yani hissettiriyor benı bu boyle devamlı olması gereken bişey mi neden tedavi sonuç vermiyor üç ay da bir amaliyat masasına yatcak olursan bu sıkıntılı bi olay bu ordaki şeyin tamtemizlenmeyişimi yada yedigimiz içtigimiz maya tarzı şeylerden mikaynaklanıyor napılması gerek tamamen kurtulmak için ilaç tedavisi yetmezmi geçirmeye acil cevap verip yol gösterirseniz sevinirim doktor amaliyat sonrası oluşan şişlik dedi ama adrtık bilmiyoruz siz nasıl değerlendiriyorsunuz hocam cevabınız çok önemli benim için saygılar

  1. admin

   anal apse nedeni tam olarak bilinmiyor.korunmak için yapabileceğiniz bişi yok ama oluşursa erken dönemde açtırmalısınız ki fistül oluşmasın

 28. Hocam makatımın yanında bi şişlik var ucu sivri dokununca acıyor napmam lazım doktors gitmeyede utanıyorum

  1. admin

   doktora görünmelisiniz.anal apse ise tedavisi gecikirse fistül oluşur.

 29. Adem demir

  Merhaba hocam bende makatın hemen kenarında 5 defa ameliyat oldum genel anesteziyle şişlik boşaltıldı ama hep yılda 1 tekrar ediyor ateş terleme ağrı oturamama hepsi var bende ne yapmalıyım hocam lütfen yardım edin kesin bir çözümü yokmu bu hastalığın

  1. admin

   ne yazıkki nedeni bilinmiyor.sadece oluştuğu zaman erken dönemde tedavi olmalısınız ki fistül oluşmasın.

 30. Ali

  Hocam bende abal fissür vardı geçti fakat sürekli tuvalet ihtiyacı duyuyordum şu 3 gündür ağırlarım oluyordu yani uyuyamıyordum bugün ağrım geçti fakat lavobaya girdiğimde bi şişlik var kenarda bu nedir tuvaletimi yaparken şişiyor sonra iniyor

  1. admin

   hemoroid olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir

 31. Hocam bende daha önce hiç hemoroid yoktu dün makatımda apse oldu genel cerrah hemoroid apse yapmış dedi ve 5 dakikada boşalttı. Ayni günün akşamı şişlik İnmemiş ve kanamaya devam ediyor ama ağrım çok yok. Oturma banyosu yaptım ve krem sürdüm ama hla kanıyor normal mi.

  1. admin

   şişliğin nedeni ödem olabilir.apse boşaltılınca zamanla gerileyeip küçülecektir

 32. Volkan

  Hocam makattımda şişlik var ağrı filan yapmıyor. Kontrol ettigimde beyaz bir şişlik olduğunu gördüm ne yapmalıyım.

  1. admin

   muayene olmalısınız,değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz

 33. Hocam benim makatın yanında şişlikler oluştu acı ve kaşıntı yok ama nasıl geçer kendiliğinden gidermi

  1. admin

   kabızlık vb bir sorununuz yoksa şişliklerin nedeni apse olabilir ama apsede ağrı olur.kondilom da olabilir.mutlaka gecikmeden muayene ile değerlendirilmeli

 34. Alparslan Dönmez

  Merhabalar ben Crohn hastasıyım yaklaşık 20 yıldır Makatta abseyle başladı büyük abdest ten sonra gün boyu ağrı oluyor 5-6 kez fistulden ameliyat oldum en son seton uygulandi iki adet saat 6 ve 7 hizalarina bir sonra sol tarafimda agrilar basladi yapilan kontrolde abse olduğu soylendi makatta darlikta var ne yapabiliriz Crohn suan iyi ama benim abseden öncede tuvaletten sonra makatta agrilarim oluyor bu hergun oluyor neden geçmiyor yardimci olurmusunuz

  1. admin

   dışkılama sonrası ağrı olması anal fissür düşündürüyor.muayene ile değerlendirip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz.0532 574 55 36 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 35. Batuham

  Hocam bende kalcalarimin arasinda bi sislik var 2 gun once cikti sicak su oturumu yaptim gecmedi ne yapmaliyim asiri derecede rahatsizlik veriyor

  1. admin

   makat apselerinde tedavi gecikirse fistül oluşabilir.gecikmeden tedavi olmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım