online randevu online randevu tedavi ücretleri

Bacak Ağrılarının Nedeni Varis Olabilir

Günlük hayatta vücudumuzda bir çok ağrı, kramp, kaşıntı, kanama, şişlik, ödem ve akıntı gibi şikayetler görülmektedir. Her ne kadar ciddiye almadığınız bu sorunlar genellikle hastalık nedenleri yada belirtileri olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkan bacak ağrıları ve yorgunluk hissi damarsal hastalıklar arasında ilk sırada yer alan Varis belirtisi olabilmektedir. Toplardamar genişlemesi de dediğimiz bu durum ilk etapta cilt üzerinden kolayca görülmeyebilir. Belirtileri arasında bacak ağrısı, gece krampları ve kirli kanın toplardamarlarda beklemesi ile oluşan kaşıntı görülür. Öncelikle bacaklarda görülen ağrı şikayeti sadece varis olduğu anlamına gelmez. Çünkü kas, sinir, eklem ağrılarına ek olarak diz kireçlenmesi yine bacaklarda ağrıya neden olmaktadır.

Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
Tekrar belirtmek gerekirse tüm ağrıların toplardamar genişlemesi ile alakası olmadığını belirttik, peki yaşadığımız ağrı şikayetinin varis hastalığı ile alakalı olup, olmadığını nasıl anlayacağız. Burada sorunun neden kaynaklandığını ayrıştırmak için dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Dilerseniz hemen o ince ama önemli detaylara başlayalım.

Şikayetler Gün İçinde Başlar, Şiddeti Giderek Artar
Varis hastalığının neden olduğu ağrılar genelde sabahları yok denecek kadar küçük bir ihtimaldir. Daha çok öğlen ve öğlen sonrası başlayarak akşama doğru şiddeti giderek artmaktadır. Özellikle ayakta çalışan insanlarda bu durum çoğu zaman rutin hale gelebilir.

Önlem Aldığınızda Kendiliğinden Geçer
Varis ağrılarının belirgin bir diğer özelliği ile önlem alındığında 10-30 dakika içinde hafifleyip kaybolmasıdır. Peki ağrıların doğal bir şekilde kaybolması için ne yapmak gerekir? tüm hastalara önerdiğimiz bu uygulamalara bir bakalım.

Yere Uzanın, Bacaklarınızı Yukarıda Tutun
Yapabileceğiniz en kolay uygulamalardan biri yere uzanmak olup, bunun için yatak, koltuk vs olabilir. Uzandığınızda bacaklarınızı 20-30 cm kadar yukarıda tutmak gerekir. Burada amaç bacakları kalp seviyesinden yukarıda tutmaktır. Bacaklarınızın altına 1-2 yastık koyarak bu şekilde uzanmak ağrının hafiflemesi ve yok olmasını sağlar.

30-45 Dakika Yürüyün, Ağrılardan Kurtulun
Bacak ağrıları tüm varis hastalarında görünmez. Çünkü bazı insanlar günlük hayatta bir yere gidip gelmek için araç kullanmak yerine yürüyüş tercih ederler. Bu şekilde günlük 30-45 dakika yürüyüş yapan biriyseniz ağrı problemi ile karşılaşmazsınız. Varis ağrısını anlamak için yapacağımız yöntemlerden biride ağrı esnasında hafif tempolu olarak yürüyüşe başlamaktadır. Yürüyüşün bitmeden ağrının hafiflediği ve kaybolduğunu göreceksiniz. Yürüyüş esnasında bacak kasları çalıştığın için çözüm olmaktadır. Bu yürüyüşleri bir standart haline gelmeniz halinde bacak ağrıları başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa da çözüm bulmuş olursunuz. Onlardan biri kilo alma ve fazla kilo problemi olacaktır.

Varis Çorabı Kullanın
Yapılacak testlerden biride varis çorabı kullanımı olup, kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren bacaklardaki ağrının ve kaşıntının kaybolduğunu görürsünüz. İlk etapta ürün bacağınızı kavrayacağı ve genişlemiş toplardamarı toparlamak için sıkacağı için belki bir rahatsız edecektir. Fakat özellikle tedavisi doğum sonrasına kadar mümkün olmayan hamile kadınlarda şikayetlerin azaltılması için etkili olmaktadır.

Bacaklarda Kaşıntı ve Kramp Problemine Kulak Verin
Varis hastalığı ilerleyen süreçte insanlarda sadece ağrı yapmakla kalmayıp, aynı zamanda deride kaşıntıya neden olmaktadır. Kirli kan damarlarda beklediği için kaşıntı mutlaka görülür. Bazı insanlar kaşıntıyı biraz abartarak kanamaya neden oldukları söylenebilir. Kramp ise özellikle geceleri ortaya çıkar ve çoğu zaman kişiyi uykusundan kıvranarak uyandırmaktadır. Neyse ki 20-40 saniye içerisinde kendiliğinden geçen bir tür adele problemidir. Daha uzun sürse dayanması çok zor olacaktır.

Kesin Teşhis ve Tedavi İçin Doktora Başvurun
Biz burada bir takım bilgi ve öneriler versek de her zaman için en doğrusu yaşadığınız sorunu bir doktor ile paylaşarak muayene olmaktır. Yukarıda yer alan şikayetleri yaşıyor ve 1 hafta içinde kendiliğinden geçmiyorsa fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Idea varis tedavi merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan kliniklerinde tüm insanlar için ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım