online randevu online randevu tedavi ücretleri

Bascom Ameliyatı

Pilonidal Sinüs yani Kıl Dönmesi tedavisinde uygulanan tedaviler (Ameliyatlar) yenilikçi ve klasik olarak ayrılmaktadır. Yenilikçi grupta yer alan uygulamalardan biride BASCOM olup, ilk uygulayan Amerikalı genel cerrahi uzmanı Dr. John BASCOM’un ismi verilmiştir. Başarılı olması ve en çok uygulanan teknikler arasına girmesindeki en önemli yönü her şeyin minimum düzeyde yaşanması diyebiliriz.

En Küçük Kesi ile Yapılır
Kıl dönmesi ameliyatlarında en önemli husus yapılacak kesinin en düşük seviyede olması gerekmektedir. Çünkü Flap yöntemlerinde 25-30 cm’e kadar çıkabilmektedir. Bu kesinlikle çok ilkel bir durum olup, Bascom uygulamasında en fazla 3-4 cm alanda kesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen ve geliştirmesi esnasında BASCOM uygulaması örnek alınan Mikro Sinüsektomi ise 1.5-2 cm kesi ile yapılmaktadır. Bu küçük kesik ile kıl dönmesinin nedeni olan giriş delikleri ve sinüs dediğimiz kıl yumağı kapsülü ile birlikte bir bütün olarak çıkarılır.

Kıllar ve Kapsül Birlikte Çıkarılır
Pilonidal Sinüs tedavisinde ameliyatın uygulanma amacı daha çok kıllar ve onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerektiğidir. Ameliyatsız yöntemlerde giriş deliğinden cımbız benzeri bir alet ile girilerek kıllar bir kaç hamle ile çıkarılır. Fakat kılları saran kapsül çıkarılamaz. Onu tahrip etmek için gümüş nitrat gibi sıvı enjekte edilmektedir. Fakat bu tam anlamıyla bilimsel bir durum değildir. Mutlaka giriş deliği + kıllar + kapsül alınmalıdır.

Daha Az Ağrı Yaşanır
Ameliyat olacak insanların en çok sorduğu sorulardan biri ameliyat sonrası ağrı olur mu? şeklinde olmaktadır. Ameliyat demek en az 1 cm kesi ile yapılan bir tedavi demek olup, tüm ameliyatlarda ağrı görülür. Ağrısız, acısız ameliyat hayal edemiyorum. Bizim burada ağrısız operasyon aramak yerine daha makul ağrı olan yöntemleri araştırmak gerekir. Neredeyse hastaların hiçbiri ağrı kesici alma ihtiyacı bile duymaz, canı tatlı hastalar bir kaç gün ağrı kesici tablet alır. Bunun içinde kesi en alt seviyede olmalıdır. Çünkü kesi ne kadar küçük olursa ağrıda o kadar az olur. Günlük hayattan bir örnek vermek gerekirse bıçakla iş yaparken elinizi kestiniz yaşayacağınız can acısı kesiğin büyüklüğüne göre değişecektir. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları denilen bu yöntemlerden sonra hastaların % 90-95 i ağrı kesici kullanması gerekmediğini söylemektedir.

Narkoz Gerekmez
Yenilikçi yöntemlerde ortaya çıkan bir diğer avantaj ise tedavinin ayaktan yapılıyor olmasıdır. Yani ameliyathane ortamına gerek kalmadan yapılabilir. Narkoz kullanılmadığı için ameliyathane ortamına gerek kalmaz. Bascom ve sinüsotomi gibi uygulamalarda lokal anestezi kullanılmaktadır, 2 cm lik yerin uyuşturulması yeterli olmaktadır. Bölgesel uyuşturma anlamına gelen lokal anestezide hasta uygulama esnasında herhangi bir acı hissetmez.

Aynı Gün Taburcu Olursunuz
Ayaktan yapılan tedavilerde hastanede yatma zorunluluğu olmaz. Bascom ile ameliyat edilen hasta yine Mikro Sinüsektomi uygulamasında olduğu gibi aynı gün hasta taburcu edilmektedir. Yani tedavi ile taburcu edilişi arasında geçen süreç sadece 30 dakika sürmektedir. 5-10 Dakika süre tedavi sonrası 10-15 dakika dinlenmesi ve son bir kontrol yapılarak evine, işine okuluna dönebilmektedir. Hasta kendi arabasını kullanarak gidebileceği gibi toplu taşıma araçlarıyla da gidebilir yani refakatçiye ihtiyaç duymaz. Kıl dönmesi hastalarının neredeyse tamamının genç, aktif ve meşguliyeti yüksek insanlardan oluştuğu düşünüldüğünde bu şekilde ayaktan uygulanabilmesi önemli avantaj sunmaktadır.

Bascom Ameliyatı Yapılan Hastaneler

Bascom ya da geliştirilmiş şekli modifiye bascom ameliyatı konusunda en tecrübeli procktoloji uzmanlarının hasta kabul ettiği İdea Klinik Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’da 3 toplamda 6 şubesinde de yapılmaktadır. Her şubesinde proctoloji uzmanı barındıran İdea klinik kıl dönmesi tedavi merkezi gibi hizmet vermektedir. Her klinikte her hasta için uygun olan yöntemlerden Bascom yanı sıra  sinüsotomi ve mikro sinüsektomi, pit picking gibi diğer çaüdaş ameliyat yöntemleri de yapılmaktadır. hangi yöntemin uygulanacağı muayene sırasında netleştirilir, hastanın onayı alınır ve aynı anda uygulanır. Narkoz gerektirmediği için film, tahili, konsultasyon gibi ek uygulamalarla uğraşmak gerkemez ve bu nların masrafı eklenmediği için daha ekonomik uygulanır.

Bascom Ameliyatı Fiyatları
Diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olan pit picking, mikro sinüsektomi, modifiye bascom gibidir. Hastanın SGK sı yoksa 2300 TL, SGK sı varsa 1150 TL dir. Hasta iğneden korktuğu için bölgesel uyuşturma değil de narkoz isterse veya başka sebeple narkozla yapmak gerekirse bu ücretlere bu durumda ek ücret çıkar.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Şeref öz

    Hocam ben samsunda oturuyorum gelsem günübirlik baskom ameliyatı olup geri dönebilirmiyim

    1. admin

      mümkünse 0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım