online randevu online randevu tedavi ücretleri

Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Oluyor

İnsan vücudu o kadar çok sağlık sorunu ve hastalık riski taşıyor ki sürekli yeni bulgular ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride nefes alma organımız olan burnumuz ile alakalıdır. Bir çoğumuzun ciddiye almadığı burun tıkanıklığı sadece nefes alma zorluğu ile sınırlı kalmadan Bronşit, Astım, Farenjit gibi hastalıklara neden oluyor. Yani günümüzde damla ve bant ile geçiştirilmeye çalışılan sorun aslında ciddi hastalık yada estetik sorunların bir belirtisidir. O nedenle konumuzda alanında tecrübeli estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Can İşler ile konuşacağız. Burun tıkanıklığı ve neden olduğu sorunları birlikte ele alacağız, kalıcı çözüm nasıl olmalı öğreneceğiz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?
Konumuza ilk olarak sorunun nedenlerini ele alarak başlayalım. Uzun süren burun tıkanıklıklığı, genelde burunda eğrilik ve burun etlerinde büyüme problemini işaret etmektedir. O nedenle geçici çözümler bulmak yerine mutlaka bu iki bulgu üzerinde durarak sorunu teşhis etmek gerekir. Şimdi dilerseniz bu 2 nedeni detaylıca ele alalım.

Burun Eğriliği (Nasal Septum Deviasyonu)
Tıkanıklığın en önemli nedenlerinden biri burun eğriliği olup, bu sorun insanların %70 gibi önemli bir bölümünde görülmektedir. Genelde doğrum esnasında buruna baskı yapılması ve ergenlik dönemi sonuna kadar süren yüz kemiklerinin gelişimi esnasında nasal septum daha hızlı büyümesi ile oluşur. Aynı şekilde çocukluk ve ergenlik döneminde buruna dışarıdan alınan sert darbeler nasal septum deviasyonu sorununu ortaya çıkarmaktadır. İlk başlarda ciddi bir sıkıntı olmamasına karşın ilerleyen zamanlarda eğrilik artması ile burun boşluğu ve deliklerde kapanmaya neden olabilir.

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)
Bir diğer önemli sorun ise burun kanatlarının her iki tarafında bulunan konka dediğimiz burun etleri ile alakalıdır. Alt, orta ve üst kısımda 6 adet bulunan konka sağlık için gerekli olup, salgılama yapmaktadır. Bunlardan alt konka büyümesi tıkanıklığa neden olurken orta konka büyümesi ise insanlarda sürekli tekrarlayan Sinüzit problemini ortaya çıkarmaktadır.

Belirti ve Şikayetleri Nelerdir?
Burun yapısını kısaca size özetlemek istiyorum. Nasam septum dediğimiz burun orta duvarı ucu hareket edebilen sağlam bir yapılan oluşmaktadır. Devamı ise genize kadar uzanan 8-9 cm kemikten oluşmaktadır. Bu kemik orta hatta durması gerekir. Yukarıda belirtilen nedenlerle orta hattan sapması halinde başta nefes almakta zorluk olmak üzere bir çok sorun ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride Sinüzit problemidir.

Sinüzit
En önemli nedenleri burun eti dediğimiz orta konka büyümesi ile sürekli tekrarlayan sinüzit problemine neden olmaktadır. Çözüm yöntemleri ameliyat yada Radyo Frekans ile konka küçültmesi yapılmaktadır.

Nefes Almakta Zorluk
İnsanlar soluklanmayı genelde ağız ve burundan yaparlar. Fakat fizyolojik yani doğrusu burundan yapılmalıdır. Çünkü ağızdan nefes almak başta alt ve üst solunum yolları kuruluğu ile Farenjit ve Larenjite neden olmaktadır. Fakat bazı insanlar ise burundan aldıkları nefes yeterli olmadıkları için ağzını kullanır. Sizde ağızdan nefes alıyorsanız mutlaka kontrol etmelisiniz. Deliklerden biri yada her ikisinde tıkanma olabilir.

Horlama
İnsan yattığı zaman genelde nefes alma işlemini doğru bir şekilde burundan yapmaktadır. Fakat eğrilik yada konka büyümesi sonucu bir yada iki delikte tıkanma olması kişinin gece sağlıklı nefes alamayıp, horlamasına neden olur. Öyle ki nefes alamayan insan tam anlamıyla kesintisiz bir uyku uyuyamayıp, sürekli nefes nefese uyanmaktadır.

Ağız Kokusu
Bir çok insanın genelde çürük dişler ve ağız bakımı ile ilişkilendirdiği ağız kokusu bazen hiç beklemediniz bir yerden kaynaklanabilir. Evet arkadaşlar burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi sorunlar ve ağız kokusu problemine neden olur. Karşınızdaki insanı ciddi anlamda rahatsız eden ağız kokusu dişleriniz ile alakalı değilse mutlaka muayene olmalısınız.

Baş Ağrısı & Burun Kanaması
Sorunun belirtileri arasında özellikle çocuklarda sık görülen burun kanamaları olmaktadır. Sürekli olan bu sorunu mutlaka nedenlerini araştırmalısınız. Aynı şekilde ilerleyen yaşlarda kişide yorgunluk ve baş ağrısına neden olmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Aşılır?
Bu sorun sizde uzun zamandır var ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Bunun için size önerimiz plastik ve estetik cerrahi uzmanları olacaktır. İstanbul’da yaşayanlar için Op. Dr. Can İşler burun estetiği konusunda en başarılı hekimler arasında yer almaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan kendisi ile iletişim kurabilirsiniz. Çözümü öncelikle muayene ile sorun teşhis edilmesi gerekir. Eğrilik varsa nasal septum olması gereken hizaya getirilir, sorun konkaların büyümesi ise onlarda genelde Radyo Frekans ile küçültme yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım