online randevu online randevu tedavi ücretleri

Dar Pantolon Makat Kaşıntısına mı Neden Oluyor?

Son yıllarda moda haline gelen dar pantolon kullanımı bir çok cilt problemini de beraberinde getirmektedir. Onlardan biride makatta kaşıntı olup, Anal Dermatit dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. Çalışan ve okuyan öğrencilerde daha sık görülen anal bölge kaşıntısı nedenlerinden biride dar pantolon tercihi olup, cildin yeteri kadar hava alamaması ile alakalıdır. Çalışan ve okuyanlar uzun süre giydikleri için kaşıntı yanı sıra yetişkinlerde pişik problemi ile karşılaşabilir.

Anal Dermatit Nedir?
Halk arasında Mayasıl olarak bilinen bir tür cilt problemidir. En önemli belirtisi kaşıntı ve pişik görünümünde kızarıklığa neden olmasıdır. Sorunun kaynağına baktığınızda cildin koruyucu tabakası zarar görerek risklere açık hale gelmesidir. Nedenlerine baktığımızda ise dar pantolon kullanımı, elastik iç çamaşırı kullanımı, makat bölgesi temizliğinde sabun kullanımı yanı sıra bazen tükettiğimiz gıdalarda kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Makat Bölgesini Sık Sık Havalandırın
Sizde son yıllarda en çok tercih edilen dar pantolon modasına uyan biriyseniz mutlaka Anal Dermatit problemine karşı önlem almalısınız. Aksi halde özellikle kalabalık ortamlarda ortaya çıkan kaşıntı isteği sizi zor duruma sokabilir. Dar pantolon giyen biriyseniz saatte bir tuvalete giderek 5-6 dakika makat bölgesini havalandırmanız gerekir.

Sentetik İç Çamaşırı Kullanmayın
Sorunun tek kaynağı pantolon olmayıp, aynı şekilde bedenimizden daha küçük daha dar olan ve sentetik iç çamaşırları da yine cildin koruyucu tabakasını yok etmektedir. Bu nedenle iç çamaşırı seçiminde pamuklu ve mümkünce cildimize yapışmayacak şekilde hafif geniş ürünler tercih edilmelidir.

Makat Temizliğinde Sabun ve Islak Mendil Kullanmayın
Bir diğer sorun ise aşırı temizlik düşkünleri ve kimyasal madde kullanımı ile alakalıdır. Size belki garip gelecek ama makat bölgesi temizliğinde sıvı sabun gibi temizlik maddeleri kullanmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir uygulama olup, sabun ve ıslak mendil gibi kimyasal madde içeren ürünler cildin koruyucu tabakasını yok eder. Aynı şekilde tuvalette kullandığınız tuvalet kağıdının kalitesiz olması bile önemli nedenlerden biridir.

Makat Kaşıntınız Varsa Bazı Gıdalardan Uzak Durmalısınız
Mayasıla neden olan bir diğer faktör ise beslenme olup, özellikle baharatlardan uzak durmalısınız. Bunların içinde en çok kaçınılması gereken karabiber olup, bunun dışında patlıcan, domates ve herkesin severek tükettiği çikolata tüketiminden biraz uzak kalmalısınız.

Çözümü Pruzon Krem İle Mümkün Olmaktadır
Anal Dermatit cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık değildir. O nedenle muayene olduğunuzda doktorunuz size krem tavsiye edecektir. Çünkü cildin kaybettiği koruyucu tabakası bu şekilde geri getirilebilir. Bunun için hem kaşıntıyı önleyen hemde cildin koruyucu tabakasını onaran Pruzon Krem önerilmektedir. Kortizon içermediği için aynı şekilde herhangi bir yan etkisi olmayacaktır.

Makat Kaşıntısına Neden Olan Hastalıkları Gözardı Etmeyin
Öncelikle anal bölgede görülen kaşıntı bazı durumlarda hastalıklara bağlı ortaya çıkmaktadır.Bunların başında hemoroid, kıl dönmesi, anal apse ve anal fistül gibi ciddi hastalıklar bulunmaktadır. O nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım