online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kabızlık Basur Riskini Artırıyor mu?

Kabızlık Basur Riskini Artırıyor mu? Kabızlık oluşumu genel olarak bütün makat hastalıklarını tehdit eden bir durumdur. Çünkü dışkının sert olması anal bölgeyi ve makatı zorlamaktadır. Basur başta olmak üzere makat çatlağı, anak hematom, anal fistül  gibi rahatsızlıkların oluşmasında önemli rol oynar.

Günlük hayatta en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri kabızlık (Konstipasyon) aslında ciddi bir sorun olmasına karşın bizler maalesef yeteri kadar ciddiye almıyoruz. Alacağımız basit önlemlerle kabızlığı gidermek yerine maalesef tuvalette gereğinden fazla kalarak dışkılama esnasında hatalı bir uygulama olan ıkınma işlemini uyguluyoruz. Yaptığımız bu hatalı davranış anal bölgede bulunan toplardamarların genişlemesine sebebiyet vermektedir. Bunun dışında kabız insanların dışkısı kalın ve sert olması nedeniyle bir diğer makat hastalığı olan Anal Fissür riski bulunmaktadır.

Kabızlık Basur Yapar mı
Burada asıl sorun Konstipasyon değildir. Yani her kabız insan hemoroid olacak şeklinde bir kaide yoktur. Asıl sorun yaşadığımız Konstipasyon problemini ıkınarak çözmeye çalışmaktadır. Yani basur hastalığına neden olan kabızlık değil dışkılama esnasında uzun uzun ıkınma hatasıdır.

Toplardamarlarda Genişlemeye Neden Olur
Her ne kadar anüs bölgesinde görülse de basur’da bir damarsal hastalıktır. Bacaklarda sık görülen varis ile büyük benzerlik taşır ve her ikisi de toplardamarlarda oluşan aşırı basınç ile ortaya çıkmaktadır. Varis çok fazla ayakta kalma ve hareketsiz yaşam ile ortaya çıkarken basur ise insanın ıkınması ile toplardamarlarda dayanabileceğinden fazla basınç oluşmasına neden olur. Anlatmış olduğum konuyu daha net anlayabilmek için aşağıda yer alan Video’ya göz atalım.

İlk Başlarda Makatta Kanama Görülür
Kabızlık problemi yaşayan insanlar dışkılama sonrası kanama problemi yaşıyorsa bu basur nedeni olabilir. Genelde ağrısız bir kanama olup, can yanması ile birlikte olması halinde ise burada daha çok makat çatlağı problemi ön plana çıkmaktadır. Tabii ki her makat kanaması basur yada anal fissür olarak değerlendirmek imkansızdır. Çünkü Allah muhafaza makat kanseri bile olabilmektedir. Bu nedenle 1 hafta içinde geçmeyen makat kanamaları için bir doktora başvurmak gerekir.

Makat Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?
İç hemoroid hastalarında ilk belirti olarak dışkılama sonrası kanama görülmesi nedeniyle başlıkta kanamayı baz aldık. Tekrar belirtmek gerekirse 1 hafta içerisinde geçmeyen kanama problemi için mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir. Doktor seçiminde biraz dikkatli davranarak makat hastalıkları konusunda tecrübeli olan Proktoloji uzmanı seçmelisiniz. Sadece 5 dakikalık bir muayene ile yaşadığınız sorun %100 tespit edilir. Bunun için Medicalart klinikleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarımızdan hizmet almak için size en yakın kliniğime randevu almayı unutmayın.

Ikınmak Yerine Kabızlığa Çözüm Bulun
Evet arkadaşlar basur hastalığında korunmak için ilk yapılması gereken kabız kalmamaya dikkat etmek gerekir. Bu konuda başarılı olamadıysanız kabızlık sürecinde ıkınmak hatasında kaçınmanız gerekir. Çünkü ıkınmak çözüm değil, aksine hemoroid gibi hastalıkların başlangıç nedenidir.

Kabızlık Nasıl Giderilir?
Sorunu çözmek için öncelikle sorunun nedenlerini bilmek gerekir. Bunun için kabızlığa neden ola hususları aşağıda yer alan bağlantıdan görebilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda ilk göreceğiniz nedenlerden biri lif yönünden eksik beslenme olup, aynı şekilde yeteri kadar sıvı tüketmeme başı çektiğini göreceksiniz. Aynı şekilde günlük hayatta bizi sürekli takip eden stres, hareketsiz yaşam ve gebelik olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri yada bir kaçını sizde yapıyorsanız mutlaka bu hatadan vazgeçmelisiniz.

Bol Su İçin / Hareketli Yaşam Sürün
Kabızlık probleminin önemli nedenlerinden biride bağırsak tembelliği dediğimiz durum olup, bu sorunu aşmak için özellikle günlük düzenli yürüyüşler yapmanız önerilir. Çünkü yürüyüş esnasında bir çok kasta olduğu gibi bağırsak kasları da çalışmaktadır. Bağırsak tembelliği problemini bu şekilde aşabilirsiniz.

Unutmayın kabızlık göründüğü kadar basit ve masum bir sorun değildir. Onu mutlaka önlenmesi gereken bir sorun, bir hastalık olarak görmelisiniz. Aksi halde Hemoroid, Anal Fissür ve makatta pıhtı toplaması dediğimiz Anal Hematom problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım