online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kabızlık Nedenleri?

Bir çok insanın çok fazla sorun olarak görmediği Kabızlık (Konstipasyon) aslında ciddi makat hastalıkları nedeni yada belirtisi olabilmektedir. Hemoroid, Anal Fissur bu hastalıklardan bir kaçı olup, bu konuya ayrıca geniş bir şekilde değineceğiz. Bu sayfada ilk olarak kabızlık nedenleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu arada sorunu özetle tarif edecek olursak; günde 1 defadan daha az sıklıkta yapılan (az ve sert) dışkılar kişide Konstipasyon olarak kabul edilmektedir.

Kabızlık Neden Olur?

Her yaş grubu ve her iki cinsiyette de görülen Konstipasyon (Kabızlık) daha çok bebekler, çocuklar, kilolu ve hamile kadınlarda diğer insanlara göre biraz daha fazla risk içermektedir. Nedenlerine baktığınızda başta beslenme alışkanlıkları olacak şekilde bir çok sebebi bulunmaktadır. Kişi aşağıdaki nedenleri incelediğinde sorunu kendisi de bulabilir.

Lif Yönünden Eksik Beslenme Kabızlık nedenleri arasında ilk olarak hatalı beslenme gelmektedir. Burada en dikkat çeken ayrıntı posa ve lif yönünden yetersiz beslenme gelmektedir. Lifli gıdalar barsak tarafından emilmediği için su tutar ve dışkının sürekli yumuşak olmasını sağlamaktadır. Lif yönünden zengin gıdalar tüketmek için mutlaka bitkilerden yararlanmalıyız. Toplumda yaygın olan hayvansal gıdaların (Et, Süt) tüketimi lif yönünden fakir olup dışkının az ve sert olmasına neden olmaktadır.

Az Su İçme Kabızlık probleminin en önemli nedenlerinden biri dışkının sert olmasıdır. Genelde kalın barsak su yönünden yetersiz kalması buna neden olmaktadır. Özellikle böyle bir sorun yaşayan insan günlük 2-3 litreye kadar su tüketmelidir.

Tuvalet Beğenmeme (Hijyen) Çok sık olmasa bile bazı insanlar hijyen nedeniyle her tuvaleti kullanmayıp, ihtiyaçlarını sadece evlerinde karşılamaktadır. Bu durum dışkının sürekli ertelenmesine ve barsak kaslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Barsak kasları önemli bir görevi icra etmekte olup, boşalmayı bekleyen dışkının anüse ittirilmesi işlemini yapmaktadır. Fakat zayıflamış bir kas bunu çok sağlıklı bir şekilde yapamayacaktır.

Stres / Depresyon Sağlıklı bir hayat için stresten uzak durmalıyız. Bir çok alanda zararını gördüğünüz stres maalesef barsak hareketlerini azaltarak kabızlığa neden olmaktadır. Aynı şekilde aşırı stres, depresyon ve psikoz gibi hastalıklarda aynı soruna neden olmaktadır. Depresyon ilaçları yan etkilerine baktığınızda Konstipasyon’a neden olduğunu görürsünüz.

Hastalıklar Toplumda sık görülen şeker ve guatr gibi hormonal hastalığı bulunan insanlarda Konstipasyon sık görülen bir durumdur. Aynı şekilde Hipofiz ve Böbrek hastalığı olan kişiler geç kalınmadan tedavi olmalıdır. Bu tür hastalıklar barsak hareketlerini yavaşlatmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda barsak duvarlarında kalıcı hasara neden olmaktadır. Böylece kişide kabızlık kalıcı hale gelmektedir.

Fazla Kilo (Şişmanlık) Konstipasyon en sık görüldüğü kişilerden biride şişman insanlar olup, fazla kilo ve zor bir doğum sürecinden geçen kadınların karın tabanı adeleleri zayıflamaktadır. Bu tür sorun yaşayan insanlarda farklı olarak dışkı anüsün üst kısmında beklemektedir. Dışkının sertleşmesine ve kısır bir döngüye girmesine neden olur.

Bazı İlaçlar Dünya genelinde antibiyotik kullanımında rekor kıran Türkiye maalesef çok fazla ilaç kullanmaktadır. Sağlığa etkisi olduğu kadar yan etkileri de bulunan bu ilaçların bazıları Konstipasyon (Kabızlık) yapmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi depresyon ilaçları başta olmak üzere alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar ve özellikle kadınlarda sık görülen kansızlık problemini düzenleyici ilaçlar yine Konstipasyon sık görülür.

Gebelik Yazının ilk başında kabızlık en sık hamilelik sürecinde görüldüğü belirtilmiştir. Doğuma doğru şiddeti iyice artan bu durum genelde hamilelerde hormonal dalgalanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hamilelerde Progesteron hormonunda artış görülmektedir. Progesteron hormonu düz kaslarda gevşemeye neden olmaktadır. Bu hormon sadece rahim kaslarını gevşetmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda mide ve barsak kaslarının da gevşemesine neden olmaktadır. Bu durum midenin geç boşalmasına ve barsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olmaktadır. Aynı şekilde gebeliğin oluşturduğu stres ile barsak tembelliğine neden olmaktadır. Gebelerde görülen aş erme nedeniyle anne adayı ne bulursa yemektedir. Genelde lifli gıdalardan uzak beklenme bu süreçte daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Hareketsiz Bir Yaşam Diğer nedenlere göre biraz daha düşük bir ihtimal olup, fakat hareketsiz bir yaşamda kabızlık sorununa neden olmaktadır. Bunun için mutlaka hareketli bir yaşama geçilmeli ve özellikle günlük yürüyüş rutini olmaktadır. Barsak hareketlerini artıran egzersiz ve yürüyüş oldukça önemlidir.

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Yukarıda sorunun nedenlerine dair bilgiler yer almış olup, şimdi ise çözümüne yönelik bilgiler vermek istiyorum. Fakat bu sayfayı daha fazla uzatmak yerine farklı bir sayfada ayrıca ele alacağız. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.medicalart.com.tr/kabizlik-nasil-giderilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım