online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kadınlarda Meme Apsesi Riskli mi?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride meme apsesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Genel Cerrahi Uzmanlarımızın aktardığı bilgiler ışığında memenin apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kız haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir. 50 yaşından sonra memenin dokusunda gerileme olduğu için apseleşme riski giderek azalır ve çok seyrek görülür. Bu yaşlarda apse görülmesi kanser yönünden ciddi araştırmayı gerektirir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?

Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü meme apsesi problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Neden Olur?

Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar göğüs başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Meme Apsesi Sık Görülür

En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık göğüs ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Göğüs ucuna uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER)

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler meme apsesi olarak ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?

Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir.

Meme Apsesi Hangi Doktora Gider

Genel cerrahi branşının işdir. Gerek takip, gerek tedavi gerekse olabilecek diğer risklerin ortaya konması için genel cerrahi doktoruna gidilmelidir. Kadın memesi ile ilgili uzman olarak en tecrübeli kadın cerrahlar Op. Dr Seher Şirin ve Op. Dr. Demet Ağras’tır, ayrıntılı bilgi ve iletişim bilgilerine kişisel sitelerinden ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki telefonlarla da ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kadın Meme Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr Seher Şirin Bakırköy Meydanda Yakut Sok No: 24 Kat 3  Telefonla randevu;   Cep: 0542 621 08 88 – 0212 572 72 65

İzmir Kadın Meme Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. Demet AĞRAS Atatürk Caddesi No:174/1 Kat: 4 Cumhuriyet Meydanı Konak İZMİR  Telefonla randevu;  Cep; 0542 295 52 54 – 0232 464 10 06

Dr Demet Ağras ve Dr Seher Şirin genel cerrahi uzmanı olur özel ilgi alanları makat hastalıkalrı ve meme hastalıklarıdır.

8 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. gülay akyıldız

  bana aralık 2017 de meme apsesi teşhisi kondu doktorum şubat sonunu bekle küçülmezse memeyi alırız dedi.meme apsesi ameliyatında meme dokusu tamamen mi alınır? içindeki kitle alınmaz mı?.başka tedavisi yok mu?

  1. admin

   Meme apsesinde meme alınmaz. Önce biyopsi alınır.Kanser olmadığı kanıtlanır. İltihap ise cinsi belirlenir ve buna göre uzun süreli bir tedavi planı yapılır. Tedavi sonrasında kalan iltihap varsa o kısım alınır.

 2. ZELİHA

  5 YILDIR ÇEKİYORUM GİTMEDİĞİM HASTANE KALMADI ÖZELEDE GİTTİM SALLAYIP İLAÇ VERİP YOLLUYORLAR ARTIK EVDE AGUMENTİN DEPOSU AÇACAM HİÇ BİRİ FAYDA ETMİYOR BİYOPSİDE APSE ÇIKIYOR ULTRASONDA BİRŞEY GÖZÜKMÜYOR ŞİŞİYOR KENDİ KENDİNE PATLIYOR ARTIK KAFAYI YİCEM BKTIM BU HASTALIKTAN GEÇMİYOR GEÇMİYOR 🙁

  1. admin

   Memenin tekrarlayan iltihapları bazı özel mastit hastalıklarında olabilir. Patolojideki çıkan iltihabın cinsi önemlidir tedavi ona göre belirlenir Örneğin granülomatöz mastitte uzun süre kortizon tedavisi gerekebilir. Bu tedavide dikkatli yakın takip önemlidir.Antibiyotik tedavisi bu tip mastitlerde bir işe yaramaz

 3. Zeyno

  Hocam senelerdir gecmiyor bu apse.memeyi tamamen aldirmak istesek almaz misiniz

  1. admin

   Önce tam ve etkili tedavi olmalısınız. Etkili tedavi yalnızca antibiyotik tedavisi değil, biyopsi sonucuna göre ,ilaç seçilerek yapılan tedavidir. Tedavilerden yanıt alınamayan durumlarda çok çok nadir olarak ameliyatla meme alınabilse de bu ameliyat sonrasında da sorunlar çıkabilmektedir. Etkin tedavi olabileceğiniz bir yer bulmalısınız.

 4. Hocam bana kronik mastıt ameliyatı olmam gerektiğini söylediler 4 aydan beri çekiyorum ilk apsemi yoqun iltihap deyip yararak boşalttılar 4, 5haftda 3 kez yarıldı ara ara aqrılarim oldu şimdi de patlamak üzere olan bir apsem var ayrıca içerde de kist halinde bu kaç tane varmış emar ve ultrason çekildi biyopsi alınmadı ne yapmam lazım ameliyatı olmalimıyım korkuyorum artık

  1. admin

   Mevcut apsenin tekrar boşaltılması gerekir. Boşaltma sırasında da biyopsi alınmalıdır. Biyopsi hem kanserden ayırım yapmak hem de iltihabın cinsini belirlemek için gerekli. Bu patoloji sonucuna göre uzun bir ilaç tedavisi gerekebilir. Bu tedavi antibiyotik tedavisinden farklı bir tedavidir.0532 574 55 36 nolu telefondan extra bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım