online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kadınlarda Meme Apsesi Riskli mi?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride apse olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Genel Cerrahi Uzmanlarımızın aktardığı bilgiler ışığında memenin apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.
Memenin hastalıkları ile ilgili kadın genel cerrahların iletişim bilgileri sayfa sonunda paylaşılmıştır.

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kız haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir. 50 yaşından sonra memenin dokusunda gerileme olduğu için apseleşme riski giderek azalır ve çok seyrek görülür. Bu yaşlarda apseyle karşılaşıldığında kanser yönünden ciddi araştırmayı gerektirir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?

Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü apseyle karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Neden Olur?

Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar göğüs başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda memenin ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle memenin ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Meme Apsesi Sık Görülür

En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık göğüs ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya memenin ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Göğüs ucuna uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER)

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde İltihap Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Memenin başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler apselşme şeklinde ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apsenin boşluğu görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen iltihaplarda zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?

Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen memenin kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin. Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir.

Meme Apsesi Hangi Doktora Gider

Genel cerrahi branşının işdir. Gerek takip, gerek tedavi gerekse olabilecek diğer risklerin ortaya konması için genel cerrahi doktoruna gidilmelidir. Kadın memesi ile ilgili uzman olarak en tecrübeli kadın cerrahlar Op. Dr Seher Şirin ve Op. Dr. Demet Ağras’tır, ayrıntılı bilgi ve iletişim bilgilerine kişisel sitelerinden ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki telefonlarla da ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kadın Meme Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr Seher Şirin Bakırköy Meydanda Yakut Sok No: 24 Kat 3  Telefonla randevu;   Cep: 0542 621 08 88 – 0212 572 72 65

İzmir Kadın Meme Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. Demet AĞRAS Atatürk Caddesi No:174/1 Kat: 4 Cumhuriyet Meydanı Konak İZMİR  Telefonla randevu;  Cep; 0542 295 52 54 – 0232 464 10 06

Dr Demet Ağras ve Dr Seher Şirin genel cerrahi uzmanı olur özel ilgi alanları makat hastalıkalrı ve meme hastalıklarıdır.

48 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. gülay akyıldız

  bana aralık 2017 de meme apsesi teşhisi kondu doktorum şubat sonunu bekle küçülmezse memeyi alırız dedi.meme apsesi ameliyatında meme dokusu tamamen mi alınır? içindeki kitle alınmaz mı?.başka tedavisi yok mu?

  1. admin

   Meme apsesinde meme alınmaz. Önce biyopsi alınır.Kanser olmadığı kanıtlanır. İltihap ise cinsi belirlenir ve buna göre uzun süreli bir tedavi planı yapılır. Tedavi sonrasında kalan iltihap varsa o kısım alınır.

 2. ZELİHA

  5 YILDIR ÇEKİYORUM GİTMEDİĞİM HASTANE KALMADI ÖZELEDE GİTTİM SALLAYIP İLAÇ VERİP YOLLUYORLAR ARTIK EVDE AGUMENTİN DEPOSU AÇACAM HİÇ BİRİ FAYDA ETMİYOR BİYOPSİDE APSE ÇIKIYOR ULTRASONDA BİRŞEY GÖZÜKMÜYOR ŞİŞİYOR KENDİ KENDİNE PATLIYOR ARTIK KAFAYI YİCEM BKTIM BU HASTALIKTAN GEÇMİYOR GEÇMİYOR 🙁

  1. admin

   Memenin tekrarlayan iltihapları bazı özel mastit hastalıklarında olabilir. Patolojideki çıkan iltihabın cinsi önemlidir tedavi ona göre belirlenir Örneğin granülomatöz mastitte uzun süre kortizon tedavisi gerekebilir. Bu tedavide dikkatli yakın takip önemlidir.Antibiyotik tedavisi bu tip mastitlerde bir işe yaramaz

 3. Zeyno

  Hocam senelerdir gecmiyor bu apse.memeyi tamamen aldirmak istesek almaz misiniz

  1. admin

   Önce tam ve etkili tedavi olmalısınız. Etkili tedavi yalnızca antibiyotik tedavisi değil, biyopsi sonucuna göre ,ilaç seçilerek yapılan tedavidir. Tedavilerden yanıt alınamayan durumlarda çok çok nadir olarak ameliyatla meme alınabilse de bu ameliyat sonrasında da sorunlar çıkabilmektedir. Etkin tedavi olabileceğiniz bir yer bulmalısınız.

 4. Şerife

  Hocam bana kronik mastıt ameliyatı olmam gerektiğini söylediler 4 aydan beri çekiyorum ilk apsemi yoqun iltihap deyip yararak boşalttılar 4, 5haftda 3 kez yarıldı ara ara aqrılarim oldu şimdi de patlamak üzere olan bir apsem var ayrıca içerde de kist halinde bu kaç tane varmış emar ve ultrason çekildi biyopsi alınmadı ne yapmam lazım ameliyatı olmalimıyım korkuyorum artık

  1. admin

   Mevcut apsenin tekrar boşaltılması gerekir. Boşaltma sırasında da biyopsi alınmalıdır. Biyopsi hem kanserden ayırım yapmak hem de iltihabın cinsini belirlemek için gerekli. Bu patoloji sonucuna göre uzun bir ilaç tedavisi gerekebilir. Bu tedavi antibiyotik tedavisinden farklı bir tedavidir.0532 574 55 36 nolu telefondan extra bilgi alabilirsiniz

 5. Emine

  20 yaşındayım sağ mememde elledigim zaman belli bir yerinde acı hissediyorum genel cerrahiye gittim ultrasonda herhangi birşey çıkmadı dokunduğunda ele herhangi bişey gelirse bizim korkumuz bu olur dedi niye acıyor o zaman dediğimde adeledir dedi sizin fikriniz nedir hocam bu arada sürekli değil çoğu kez akşamları oluyor

  1. admin

   Gençlerde adetin belli dönemlerinde dokunmakla hassasiyet olabilir sebebi hormonların ay içerisindeki döngüsüdür. Doktorunuz muayene de kitle bulamamış ultrasonda da çıkmamış .Bu nedenle endişelenmenize gerek yok

 6. Mine

  Ben 3 sene once dunyaya bebek getirdim gogsumun ikisisi emzirirsen bir sene sonra sol gogsumu aciyor diye vermedim 2 sene boyunca sadece sag gogsumu emdi 2 hafta once sol gogsum sismeye basladi ve sertlik var canimi cok yakiyo doktora gittigimde apse yapmis ve gogsunu almak lazim dedi ne yapmaliyim korkuyorumda

  1. admin

   Muhtemelen siz yanlış anladınız,apseyi alalım demiştir. Memede apse var diye meme alınmaz. Ya da memedeki sertlik apse değil başka bir kitle. O durumda da tetkik yapılmadan meme alınması doğru değil. Apse varsa önce apsenin boşaltılması gerekir. 0532 574 55 36 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 7. sinem

  iyi aksamlar hocam ben 4 ay önce solgöğsümü aldirdim grunölumatör mastit yüzünden ama şuan sol tarafta ağri var normal mi dir yok sa tekrar larmi hocam sağtarafa bulaşırmi

  1. admin

   Merhaba muayene ile değerlendirip,ek tetkikler yapmak gerekebilir.gecikmeyin

 8. Mirac

  12 gün önce ameliyat oldum meme apse sinden iki günde bir tarafımda çıkıyor patlıyor iyileşmiyor nedeni nedir

  1. admin

   05325745536 nolu telefondan randevu alırsanız muayene ile durumunuzu ayrıntılı değerlendirip tedavi edebiliriz

 9. Cigdem

  Hocam bir ay önce apse teshısıyle küçük bir kesiyle boşaltılmaya çalışıldı ağrıya dayanamadım tam bosalmadı ıgneyledeiktihap çekildi yalnız iki haftadır iltihap geliyor ve sertlik yumuşamıyor ultrasonda sertlik apse görünüyor stafine ve augmentin kullanıyorum ameliyat şart mi

  1. admin

   Meme iltihabında apse varsa ve bu ultrasonla kesin kanıtlandıysa iltihabın tam olarak boşaltılması gerekir.bu nedenle uygun bir kesi ile boşaltılır çok küçük kesi ile boşalmıyorsa tekrar ameliyat gerekir Apse varlığında iğne ile boşaltmak da doğru değildir. Antibiyotik kullanmanız iyi ama tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum. Yine de muayene etmeden ve her yönüyle tetkiklerinizi şikayetinizi bilmeden kesin bir şey söylemek doğru değildir. Uzun süren iltihaplarda mutlaka ve mutlaka biyopsi almak gerekir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 10. Hanife

  Hocam 23 yaşında 2.5 ay önce ilk doğumunu yaptım sütün az mama takviyesi yap kendinde emzirmeye devam et dedi doktor emziriyor duman fakat 10 gün önce sol göğsümde sertlik oluştu yakınlarımız sıcak uygulayıp sütü sağın dediler onu yaptık fakat ağrılar geçmedi geceleri terleme titreme falan oldu haftasına doktora gittik. sef antibiyotik ve ağrı kesici verdi sıcak uygula ve sütü sağmaya devam et dedi.3 gün sonra ceviz gibi şişlik oluştu ve patladı çok irin aktı 2 su bardağı vardır belkide apse olduğunu anladık hemen tekrar Dr. gittik süt gelecek gibi yarandan süt gelirse yaran çok geç kapanır dedi antibiyotik ve ağrıkesici kullanmaya devam dedi yaraya sadece gazlı bez ile tampon yap dedi doktor.Bundan sonraki süreç için bu tedavi yeterlimi yaranın iyileşmesi için ayrıyetten bişey yapmama gerek varmı.çok teşekkürler hocam

  1. admin

   Meme apsesinde en önemli şey apsenin yeterince temizlenmesidir. Aksine çok büyük değilse bence emzirmeye devam edilmelidir.Fakat durumunuzu bilen doktorun buna karar vermesi gerekir. Emzirme haricinde soğuk uygulama yapın. Eğer enfeksiyon uzun sürerse memenin iltihabı dokusundan ya da apsenin etrafından mutlaka biyopsi almak gerekir.extra bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 11. Şenay

  Hocam merhaba. 2 evladım var ve her ikisi doğduktan sonra aynı sıkıntıyı yaşadım. Doğumdan 2-3 gün sonra her gün sıtma, 40 derece ateş el süt apsesi oldum. Göğüslerim çok şişti, dr. İltihap olmuş hiçmi emzirmedin dedi. Halbuki yarım saatte bir emen çocuklardı. Emdikten hemen sora , her seferinde bir büyük biberon süt sağdım. Hocam aşırı süt yoğunluğu oluyor. Koyu sarı kıvam. Çocuklar gayet iyi kilo alıyorlardı. Hocam 3. Ncü çocuğu düşünüyorum, aynı sıkıntıları yaşamaktan korkuyorum. Yokmu bi çaresi.

  1. admin

   Her doğumdan sonra meme apsesi olma ihtimali var. İyi bir meme ucu bakımı ve yeteri kadar iyi boşaltma iltihabı engelleyebilir. Süt bazı ilaçlarla azaltılabilir ama bu doğru bir yöntem değildir tamamen kesilmeye sebep olabilir. Başka da Bir çaresi yoktur

 12. Zeynep

  Merhaba hocam 36 yasindayim.yaklasik 3 aydir sag mememin ucunun kahverengi olan etrafinda gecmeyen bir yara var ve o yaradan hep iltihap akiyor.iki kzz ultrasona da girdim.zaten 10 yildir her iki mememde kist var ama doktor kistler kucuk oldugu icin onemli degil dedi.ama 3 aydir mememin ki ne yara iyilesiyor ne de o yaradan iltihap kesiliyor.doktor cildiyeye git dedi ama cildiyelik bir durum degil bu.korkuyorum ne yapmam gerek

  1. admin

   Merhaba. Memenizdeki yaranın kistlerde bir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Meme içindeki herhangi bir iltihabın akıntı yaptığı yer olabilir. Biz buna cilde fistülize olmuş mastit diyoruz. Bu durumu cerrahi uzmanı anlayabilirdi diye düşünüyorum. Demek ki böyle bir durum yok.diğer bir seçenek de ciltte iyileşmeyen bir yara olabilir bu yara mutlaka tetkik edilmelidir. Geçmeyen yaralar da bazen kötü huylu sonuçlar olabilmektedir. Siz cildiyeye muayene olun.ama sonra tekrar mutlaka genel cerrahi görmeli.

 13. Rabia Şimşek

  Merhaba hocam ben bekarım iki gögüsüöğn arasında bi kırmızılık oluştu. Ben bunu sıcaktan pişmiştir diye cildiyete gittim pişmiş gögüslerin birleşik olduğu için dedi. Dun gögüsümün tam ortasında kocaman bi şişlik oluştu ve şiddetli ağru başladı. Bugün genel cerrahiye gittim. Abseyi boşaltmak istedi usg istemedi. Kendisi priloc 20cl ile uyuşturmaya çalıştı ama kesinlikle uyuşmadı ve ufak bir kesiyle boşaltmaya çalıştı. Yarısından çoğunuda boşattı. Soru sorduğumda cevap vermiyor. Ben bekarım ilerde bi sorunla karşılaşırmıyım? Bu neden olur? Çok şiddetli ağrım var antibiyotik fayda etmemektedir. Düşüncelerinizi alabilir miyim?

  1. admin

   Memede apse olduğu zaman tek çare boşaltmak tır. Hala ağrı varsa tekrar yeniden birikmiş ya da tam boşalmamış olabilir. Apse geçtikten sonra takip edilmelisiniz. Yerinde başka bir kitle var mı gerekirse kitle varsa incelenip biyopsi alınabilir.süt vermeyen kadın da bir kist olup o apseleşmiş olabilir ya da granülomatöz mastit gibi özel çeşit iltihaplar olabilir. Yeniden apse boşaltmak gerekirse aynı seansta apsenin etrafındaki dokudan biyopsi alınabilir

 14. Ümmü

  Mrb hocam 37 yasındayım.iki çocugum var.sol gögsümn kahverengı halkasında 3 tane kabarcık var sıkınca içinden sarı su gibi bisey geliyor az az.diger gögüste ise tam göğüs ucunun yantarafında içerden bir kabarcık var.bazan onu beyazlamış görüp sıkıyorum beyaz katı bir bişey çıkıyor.dünden beri bu göğsüm çok agrıyor ve o kabarcıkta şişmişti.nedir acaba

  1. admin

   Söyledikleriniz basit bir yağ bezesi yada komedon dediğimiz oluşumlar olabilir ama ciddi bir hastalık bulgusuda olabilir. Bence gecikmeden muayene olmalısınız.

 15. pervin

  Hocam merhaba 25 yasindayim sag gogsumde agri ve meme basinda bir sertlik ile doktora gittim usgde 1 cm apse cikti doktorum stafine antibiyotik basladi 15 gun sonra usg de tekrar bakip ona gore hareket ederiz dedi sizce gecermi sadece antibiyotikle

  1. admin

   Ilaçlarınızı düzenli kullanırsanız iyileşmesi beklenir. Fakat tedaviye rağmen apse de küçülme olmazsa 05325745536 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 16. Dilek

  Hocam kolay gelsin 37 yasindayim sag gogsumde sislik olustu 2 kez ultrason cekildi ilkinde sef kullandim gecmedi doktor bosaltilmasi gerek dedi baska bir doktora gozuktum oda iltihap dedi ve aksef verdi 5 gunde bitirdim ama hala bi duzelme yok ve sirtimda acayip bir agri basladi iki gundur lutfen ne yapmam konusunda yardim edermisiniz

  1. admin

   İki defa antibiyotik kullanmanıza rağmen düzelme olmadı ise apse tedavisi yapılması gerekir. 05325745536 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 17. Embiye Güney

  Hocam aynı dertten ben demuzdaribim aralık gibi ağrıları başladı Marta biyopsi oldum granamüral mastit bir türlü geçmedi kortizon kullandım iki ay geçti bir ay olmadan geri çıktı yine antibiyotikler Enson yumurta gibi şişti kızardı amaliyat oldum şimdi üstünden bay geçmeden memenin ucunda iç kısmında ağrı başladı yine iltihap napmalıyım sizce yine amaliyat olcak. ?

  1. admin

   Her apse olduğunda mutlaka küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltılmalı. Tabii ki apse büyük olursa genel anestezi gerekebilir. Aradan zaman geçtikçe tekrarlayan mastitlerde biyopsi alınması gerekir. Sigara bu tip şişeleri tetikleyen bir umuttur. Içiyorsanız bırakmadığınız. Son yapılan çalışmalarda ozon tedavisi faydalı bulunmuştur. Takip eden doktorumuz bu tedaviyi önerebilir

 18. Fatoş

  Mrb ben 27 yaşındayım 2 cocuk annesiyim subat ayında sağ göğsümden ameliyat oldum granülomatöz mastit dediler süt damarlarım alındı içi temizlendi şuan sol göğsümde tekrar cıktı 3 hafta prednol 16 mg kullandım 3 haftanın sonunda apse de gerileme olmadı daha cok yayıldı başka Dr görüştüm şırınkayla almayı denedi ama olmadı bütün meme yi sarmış durumda cok fazla agrım ve ateşim oluo ve mide bulantılarım dr tekrardan prednol ama daha uzun süre kullanmam gerektiğini söyledi 2 ay dan sonra gecmezse tamamen boşaltabilecegimizi söyledi sizce yapılabilecek başka bişey olabilir mi?.

  1. admin

   Ultrasonografide apse olup olmadığına bakılmalı. Apse varsa tekrar açmak gerekir. Doktorunuz prednol verdi ise apse yok olaçak bu da muayene ile anlaşılabilir. Granülomatöz mastitte kortizon tedavisi uyguluyoruz.Prednol dozu da önemlidir. 16 miligram günde tek doz aldıysanız yeterli olmaz.tabii kortizon kullanırken yan etkileri açısından dikkatli olmalısınız verilen diyetlere uymalısınız mide koruyucu kullanmalısınız. Yetersiz gelme durumunda son zamanlarda yapılan çalışmalarda tedavi ile birlikte ozon tedavisi de işe yaramaktadır

 19. Kamile toptan yılmaz

  Merhaba,37 yaşındayım 3 ay önce sag memede sertlik ağrı ile doktora gittim. Ultrason ve mamografi yapıldı. 6 cm çapında bir bolgede sadece apse olduğu soylendi. Diğer bulgular temiz çıktı belli bir süre antibiyotik tedavisi oldu duzelmeyince operasyon yapilarak apse boşaltıldı. Bu hafta doktor baktı ve apse temizlenmis olduğunu söyledi. Agrimda yok ama memedeki sertlik halenda duruyor. Bu neyde kaynaklı olabilir.

  1. admin

   Dokunun toparlaması daha uzun zaman alır. Zamanla düzelir.

 20. Ece

  Merhaba.15 gün antibiyotik kullandım fakat hala mememde acı var.bu arada 5 ay önce mememdeki kistte atipik hücre belirlendi biyopsi yapildi negatif çıktı ve şimdi tekrar çok küçük 2 kıstım var.dijtorum anribiyotikten sonra açımın yok olacağını söyledi fakat hala hassasiyet devam ediyor.bu normal mi.?birde masterin kistlerimden kaynaklandığı söylendi.

  1. admin

   15 günden daha fazla antibiyotik kullanmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. Hassasiyet devam edebilir. Enfeksiyonunuz geçmiş gibi görünüyor. Eğer emzirmiyorsanız yine de takip ve patoloji tekrarı gerekebilir. Sizi takip eden doktorumuz yeniden görünmesini öneririm.

 21. Zehra Kahrıman

  mememde apse var apse drenajı yapıldı iki kutu antibiyotik ve iltihap sökücü verildi küçüldü ama geçmedi doktor ne ultrason ne biyopsi yapmadı haftaya tekrar gel dedi sürekli erteliyor için dışım antibiyotik oldu bugün bı kutu daha yazcakti 4 tane var evde dedim bitir tekrar gel dedi sizce normal mi bu süreç böyle mi ilerler emzirme döneminde falan değilim 21 yaşındayım

  1. admin

   Emzirmeye bir kadında apse varsa, apse boşaltılmalı, ve antibiyotik tedavisi verilmelidir. Fakat bu tedavi 2-3 haftadan uzun olmamalı, gerekirse biyopsi alınıp iltihabı cinsi incelenmesi, İyi yada kötü huylu olup olmadığı tespit edilmelidir. Iltihabı cinsine göre antibiyotik dışı ilaçlarla verilebilir. Fakat küçüldü dediğiniz göre tedavi iyi gitmiş görünüyor. antibiyotik yerine bekleyebilir, Bu süreçte soğuk uygulama yapılabilir, Hala küçülmüyorsa o zaman biyopsi yapılmalıdır.

 22. Esra

  Merhabalar
  2 ay önce granülomatöz mastit nedeniyle ameliyat oldum. Ameliyatta sol meme bosaltilarak silikon takıldı. Hastalığın tüm memeyi sarmadı nedeniyle kas dokusu çok az bırakıldı. Cilt dokusunun çoğuda deforme olmuştu.

  Önce meme başı negrozlu oluştu ve mecburen ikinci ameliyatı olarak meme başı alındı. Arkasına akıntı başladı dikiş arasından. Sonra dikişler tutmadı. Meme başından aşağıya kadar… Dikildi tekrar açıldı ve yağ negrozu oluştu. Tekrar ameliyat oldum silikon alınarak explender takıldı, dikiş yerleri temizlendi. Birkaç gün sonra şeffaf vucut sıvısı akmaya basladi Bu kez de dikey ve yatay dikişler in birleştiği yer açıldı. Dikildi ama ne yazikki tekrar açıldı. Doktor oradaki beslenme bozukluğu nedeniyle tekrar açılacağı için bu kez dikmedi kontrollü bir şekilde doku iylesene kadar bekleyecegimizi söyledi. Bu süre zarfında gazlı bez batikonla sürekli temiz tutacağız dedi. Şeffaf akıntı devam etti sonra yeşile döndü. Bunun yine yağ negrozu olduğunu pansumana devam edeceğimizi söyledi.

  1. admin

   Herkeste olmayacak talihsizlikler yaşamışsınız. Granülomatöz mastit de size daha önce tedavi yapıldı mı hangi tedaviler yapıldı direkt ameliyat mı yapıldığını, granülomatöz mastit tanısı patoloji ile mi konuldu belirtmemişsiniz.
   granülomatöz mastit otoimmün bir hastalık olduğu için yara iyileşmesi ileri derecede bozuktur. Enfeksiyon, akıntı, nekroz olabilecek, beklenebilecek bir hastalıktır.. bunlar için immünsüpresif dediğimiz Bazı ilaçlar ve kortizon kullanılabilir. Ama bu yara aşamasında kullanıp kullanmamaya karar vermek takip eden doktorun vereceği karardır.şu aşamada yaranın kapanmasını beklemekten başka yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

 23. Asli

  Hocam memede apse var diye drenaj yapıldı 3 kutu antibiyotik kullandım yaklaşık 3 hafta 4 hafta oldu sertlik hala duruyo ve cok ağrı yapiyo

  1. admin

   Meme apsesinin yerinde oluşan yeni bir doku şişlik olarak bir süre ele gelebilir. Emzirip emzirmediğinizi bilemiyorum. Emziren bir kadın değilseniz eğer apse boşaltılırken biyopsi yapılmadıysa şu anda o sert olan kitleden tru-cut dediğimiz kalın iğne biyopsisi yapılmalı. Emziren bir kadınsanız biyopsi şart değil.

 24. Rumeysa

  Merhabalar hocam 13 ağustos ta apse boşaltım ı yapıldı sağ memem de antibiyotik tedavim bitti 5 gün önce tekrar gittim hiç bir kapanma belirtisi yok hatta kenarları mosmor ve nokta nokta acilmalar var oradan da iltihap akiyor.tekrar antibiyotik ve krem verdi kullanıyorum ama ne acı geçti nede kapanma belirtisi var bu normal mi normanı nedir ne zaman kapanır kendi kendine mi kapanması lazim

  1. admin

   Apse boşaltıldıktan sonra antibiyotik tedavisi de eklenince genellikle düzelir. apse boşaltılan deliğin erken kapanması istenmez. Delik erken kapanırsa içeride tekrar apse birikir.Eğer af-s boşaltılıp antibiyotik de kullanıldığı halde 15 günden uzun sürerse biyopsi almak gerekir. Biyopsi Öncelikle Turgut dediğimiz kalın iğne biyopsisi ile yapılır. Ya da apse boşaltılırken etraf dokulardan parça alınabilir. Biyopsinin amacı değişik bazı tip iltihaplar olup olmadığı ya da kanser olup olmadığıdır. Mutlaka ileri inceleme ve takip gerektirir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım