online randevu online randevu tedavi ücretleri

Bascom Ameliyatı ve Flap Kıyaslaması

Kıl dönmesi ameliyatlarından birisi olan Micro sinüsektomi Bascom ameliyatının modifiye edilmiş şeklidir. Buna benzer şekilde yine çağdaş tekniklere giren pit picking ve sinüsotomi yöntemleri de aynı avantajlara sahiptir. İzleyeceğiniz ameliyat videosunda küçültülmüş bir ameliyatla flap yöntemi ile yapılan ameliyat arasındaki farkları görebilirsiniz. Flep yöntemleri klasik yöntemler gurubuna girer, kaydırılan dokunun yeri ve şekline göre değişen 8 çeşidi vardır. Videoda izlediğiniz limberg flaptir.

Aşağıdaki video Micro Sinüsekmi ve diğer taraftan Flap ameliyatının karşılaştırması olarak yapılmaktadır.

Dikkatli bakıldığında gerçekte hastalığın düzeylerinin aynı olduğu ama buna karşın micro sinüsektomide (modifiye Bascom)  sadece kıl yumağı kapsülüyle çıkarılırken flap ameliyatında hastalıklı doku ile birlikte sinüsün 20 katı kadar sağlıklı doku çıkarılmaktadır.

Sadece kıl yumağını içeren sinüsün çıkarılması hastalığın tedavisi için yeterli olur. Dr. Jhon Bascom çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarının mantığını şu şekilde özetlemiştir; Nasıl parmağımıza bir diken battığında parmağımızı kesip atmayıp sadece dikeni çıkararak tedavi ediyorsak bu hastalıkta da sadece sorun olan sinüsü çıkarmak yeterlidir. Neşterin kestiği toplam deri mesafesi toplandığında arada abartılı bir sayı farkı olmaktadır.

Bascom Ameliyat Videosu

Videodan da görebileceğiniz gibi aradaki farklar şöyle özetlenebilir; Aslında bu kıyaslama genel olarak çağdaş ameliyatlarla klasik ameliyatların kıyaslamasıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatları Farkları

Çağdaş Ameliyatlar            Klasik Ameliyatlar
5-10 dakika sürer                           30-60 dakika sürer
İstirahat gerekmez                      12 gün yatmak gerekir
Ağrı minimaldir                                Ağrı belirgindir
Kesik 2 – 3 CM dir                          Kesik 20-30 CM dir
Aynı gün işe dönülebilir               İşe dönüş 2-6 haftadır
2 CM lik yer uyuşturulur             Narkozla yapılır
İz kalmaz                                        Abartılı iz kalır
Pansuman gerekmez                  2-16 hafta pansuman yapılır
Tekrar ihtimali % 3 tür             Tekrar ihtimali % 5-47 arası değişir
Sadece sinüs çıkarılır                Çok geniş sağlıklı doku çıkarılır
Rapor verilmez                              1-2 ay rapor verilir
Kliniklerde yapılabilir                  Hastanede yapılır
Tahlil, film gerekmez               Narkoz için tetkik gerekir
Ekonomiktir                                    Daha Pahalıdır
3. gün banyo yapılır                  2 hafta banyo yapılmaz
Gizli dikiş kullanılır                  Normal dikiş atılır
Dikiş almak gerekmez                  Dikişler alınır
Yatış şekli gerekmez               Belirli pozisyonlarda yatılabilir

Bascom ameliyatlarının olumsuzluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;
– Başvuran hastaların % 95- 98 kadarına yapılabilir, çok ilerlemiş hastalarda uygulanamaz, flap yöntemleri anüse yakın olanlar dışındaki tüm hastalara uygulanabilir.
– Çağdaş yöntemleri bilen doktorların sayısı giderek artsa da halen çok fazla değildir, flep yöntemi çok eskiden beri uygulandığı için çoğu cerrah yapabilir

Aradaki farkları artık çok daha iyi biliyorsunuz. Tedavi olmaya gittiğinizde doktorunuza “ameliyat olmaya geldim” demek yerine “ben aktif çalışan bir insanım işe erken dönem lazım bu sebep ve diğer avantajları dolayısıyla çağdaş ameliyatlarla olmak istiyorum” diyebilir, yöntemler konusunda doktorunuzu sorgulayarak seçebilirsiniz.

Kıl dönmesi hastalığı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabileceğinizi düşündük, sizler için http://www.kildonmesiklinigi.com/kil-donmesi-baskom-ameliyati.asp adresini hazırladık, ayrıntılı bilgi için ziyaret edebilirsiniz. Hastalığı sıfırdan tanıyarak korunma yöntemleri, tedavi ve ameliyatlara dair geniş kapsamlı ayrıntılarına yer verilmiştir.

Siz siz olun çağdaş kıl dönmeleri olan mikro sinüsektomi, bascom ve pitpicking ameliyatlarını ve ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi sınıfına sokulan sinüsotomi yöntemini araştırmadan hangi ameliyatı olacağınıza karar vermeyin. Gittiğiniz klinikte “mikro sinüsektomi size uygun değil” denirse buna inanmadan önce çağdaş ameliyatlar konusunda tecrübeli bir cerrahın tercihen bir proctoloji uzmanının fikrini de alın. Bu durumu hayatında uçak kullanmamış birinin “bu havada uçak kalkamaz” şeklindeki yorumuna benzetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım