online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi Mümkün Mü?

Kıl dönmesi bitkisel tedavisi mümkün mü? Bu soruya tek bir kelime ile hayır demek elbette mümkün. Fakat hastalarımızı tatmin etmeyeceği ve bitkisel metotlara başvurmalarını engellemediği için neden mümkün olmadığını anlatmak istiyoruz. Tıbbı deyimle “pilonidal sinüs” ülkemizde en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. Cinsiyet farkı olmamakla beraber çoğunlukla erkeklerde görülen hastalığın tedavisi için başvurmanız gereken yer klinik ve hastaneler veya proktoloji uzmanlarıdır. Sizlere bitkisel tedavi vaadlarini abartılı rakamlar ile sunan kişilerin maddi kazanç elde etmekten başka bir amacı yoktur. Düşünüldüğünde cildin altında birikmiş kıllar ve neden olduğu şişliği tedavi etmede bitkisel karışımların hiçbir etkisi olmayacağı anlaşılacaktır.
Deri üzerine sürülen bitkisel bir karışımın deri altındaki kılları yok edeceğini iddia etmek çürük dişi sakızla tedavi edebileceğini iddia etmekten farksızdır.

Bitkisel tedavi diye araştırıldığında iki ürün karşımıza çıkıyor. Biri ısırgan lapası diğeri pilonol l 125 adlı krem.
Isırgan Otu Lapası;
Bunu öneren kişi internette ve televizyonlarda kendini tıp profesörü gibi tanıtan ama hayatı boyunca bir tek pilonidal sinüs hastası dahi görmemiş olan kimya profesörüdür ve böyle bir ürünü kullanmanın en küçük bir etkisi olmaz.

Pilonol L125
Kelimenin tam anlamıyla “ne idüğü” belirsiz bir üründür, her ne kadar ilaç havası verseler de bitkisel polifenoller kelimeleriyle insanların aklını çelmeye çalışmaktadırlar. Her ikisi için de zaman kaybı dışında etkisi olmaz demek yerinde olur.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) vakası meydana geldiği andan itibaren çeşitli reaksiyonlar ile vücuda sinyal verir. Başlarda hiçbir belirti vermeyen, zamanla akıntı ile devam eden hastalık iltihap ve apseleşirse dayanılmaz ağrılar ile kendini gösterir. Her bireyin bu hastalıkla ile karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda aşağıda sıralayacağımız belirtilerin bilincinde olmak hastalığı fark etme ve tedavi sürecine erken başlamanız adına oldukça etkili olacaktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır
Şu belirtilerin biri veya bir kaçı olabileceği gibi uzun yıllar hiç belirti vermeyebilir. Asker koğuşunda tarama amaçlı yapılan muaytenede tespit edilen hastaların % 70 kadarı hastalıklarının farkında bile olmayabiliyor.

  • Kıl dönmesinin ilk belirtisi dışarıya sıvı halde akan sinüslerdir. Akıntı mikroplar ile birleştiğinde ise yeşil bir rengi alarak iltihap oluşur ve ortaya çok kötü bir kokunun yayılması mevzu bahis olur.
  • Kuyruk sokumunda meydana gelen nohut veya badem şeklinde şişlik kıl dönmesinin en önemli belirtilerinden biridir. Bu aşamada tedavi sürecine başlanılmadığında daha ciddi reaksiyonların oluşmasına neden olunabilir.
  • Hastaların artık oturamayacak ve gündelik faaliyetlerini yapmalarına engel olacak şekilde meydana gelen ağrı ise hastanın kıl dönmesinin artık iltihaplandığını veya apse olduğunun göstergesidir.
  • Kılın giriş delikleri, gözle zor görülebilecek kadar küçük olabildiği hibi parmak girecek kadar geniş, bir tane olabildiği gibi çok sayıda da delik olabilir.

Vücudunuzda bu belirtileri fark ettiğinizde bitkisel tedavi ya da geleneksel metotlar ile vakit kaybetmek yerine profesyonel bir kadroya sahip olan sağlık kuruluşlarından destek almalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım