online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Hangi Bölüme Girer?

Kıl Dönmesi Hangi Bölüme Girer?
Pilonidal sinüs de denilen bu hastalık kendi grubunda yer alan hemoroid, anal fissür vb. makat hastalıkları gibi Genel Cerrahinin uzmanlık alanına giren kıl dönmesi ancak cerrahi bir operasyon ile tamamen tedavi edilebilir. Lazer, radyo frekans vb. tedaviler kıl dönmesi rahatsızlığı için endike edici bir özelliğe sahip değildir.

Daha öncede belirttiğim gibi erkeklerde en sık görülen makat hastalıklarından biri olup, tüm anüs bölgesi hastalıklarında olduğu gibi genel cerrahi uzmanı tarafından muayene ve tedavi edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus oldukça geniş kapsamlı hale gelen Genel Cerrahi bölümünün kendi içerisinde branşlar oluşturduğudur. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha bilgili olan Proctoloji Uzmanları tercih edilmelidir.

Doktor Seçiminde Hata Yapılıyor
 Hastalar sıklıkla sivilce çıktığını düşünerek cildiye (dermatoloji) veya düşme sonucu kuyruk sokumu kemiğinin zedelenmiş olabileceğini düşünerek ortopedi bölümüne giderler. Gittiği doktorun aklına Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) gelmemesi halinde yanlış teşhisle yanlış tedavi uygulayabilir. O nedenle mutlaka genel cerrahi bölümüne giderek mümkünse doktorunuz Proctoloji alanında tecrübeli olmalıdır.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da Ücretsiz Muayene
Gidilmesi gereken bölümü ve doktoru anladıktan sonra konumuza güzel bir fırsat yazısı için ara verelim. Türkiye’nin en gelişmiş 4 şehrinde hizmet veren kliniğimiz muayenelerinde ücret almamaktadır. SGK mensubu hastalar için geçerli bu uygulama ile ücretsiz teşhis imkanından yararlanabilirsiniz. SGK anlaşmalı hizmet veren kliniklerimiz aynı zamanda tedavi ücretlerinde SGK mensuplarına %50 indirim yapmaktadır.

Pilonidal Sinüs Ameliyat Fiyatları
Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikro sinüsektomi yöntemiyle, 2 cm’lik alanı uyuşturarak yapıyoruz. İşlemi 10-20 dakikada tamamlıyoruz. Ameliyatta narkoz gerekmediği için hemen evinize veya işinize dönebilirsiniz. Yara bakımı, pansuman ve yatak istirahati gerekmez. İyileşme tamamlandığında görünür bir iz kalmamaktadır. Tedavi ücreti, muayene ücreti de dahil 2300 TL‘dir. SGK mensuplarından bu ücretin %50 si yani 1150 TL alınmaktadır. Uyguladığımız tedavi yönteminde ameliyata bağlı yaralanma küçük olduğu için tekrar riski diğer yöntemlere göre daha düşüktür ve %3 civarındadır. Ücretlere her şey dahil olup ayrıca muayene ve ek işlemler için ayrıca ücret alınmaz. Uygulamalar ve ücretler her şubemizde aynıdır.

Proctoloji Uzmanları Görev Yapıyor Uygulamaları sadece ücretsiz muayene ile sınırlı kalmayan kliniğimiz aynı zamanda makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde her biri 30 yıla yakın yakın tecrübesi ile Türkiye’nin yakından tanıdığı Proctoloji Uzmanları görev yapmaktadır. İstanbulda 3, Ankara, Bursa ve İzmir şubelerinin hepsinde proktoloji uzmanı bulunmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?
Şimdi dilerseniz birazda hastaların hangi şikayetlerde kıl dönmesi şüphesi ile doktora başvurması gerektiğine bakalım. Hastalık ilk başlarda ciddi belirtileri olmadığı için farkına varılmaz. Daha çok cilt altında biriken kılların artması ile ortaya çıkan şikayetler kişinin doktora gitmesini sağlamaktadır. Bu şikayetlere aşağıda detaylıca bakalım.

Makatta Akıntı (Kötü Koku) Cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz yabancı madde olduğunu algılayıp, onları cilde zarar vermemesi için zar ile çevirmektedir. Çok sağlam olmayan bu zar kişinin sert oturması halinde zarar görüp, yırtılma riski bulunmaktadır. Yırtılması sonucu kişide ağrı, ateş gibi sorunlar görünür. Aynı şekilde kılların çevre dokulara zarar vermemesi için vücudumuz bir salgı salgılayarak onları imha etmek isteyecektir. Fakat bu konuda başarılı olması mümkün değildir. Vücudun salgıladığı bu sıvı kılların giriş deliğinden dışarı çıkmaktadır. Günde 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkan sıvı makatta nem, ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Makatta Şişlik Yukarıda aktarmış olduğum durum her zaman mümkün olamayıp, bazı durumlarda sıvı kıl giriş deliklerinin tıkalı olması nedeniyle cilt dışına çıkamaz. Bu şekilde ciltte iltihap dediğimiz şişliklere neden olur. Şişlik nohut tanesi kadar olabileceği gibi daha büyük oranda olabilmektedir. Kıl dönmesi apsesi dediğimiz bu durum ortaya çıktığı anda mutlaka cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı Ortaya çıkan bu şişlik aynı zamanda kuyruk sokumunda kişiyi canından bezdirecek düzeyde ağrıya neden olmaktadır. Kuyruk sokumunda görülen bu ağrı daha çok oturma ve yatma esnasında şiddeti artmaktadır. Apse geliştiyse ağrı sürekli artar ve dayanılmaz düzeylere gelir. Apsenin boşaltılması ile birlikte kişi %70 oranında o an rahatlamaktadır.

Kıl Dönmesi Muayenesi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda belirtmiş olduğum şikayetlerden bir yada bir kaçını aynı anda yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Pilonidal Sinüs muayenesi sadece 2 dakika sürecek bir uygulama olup, gözle yapılmaktadır. Yani doktor kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan giriş, çıkış deliği, apse, şişlik durumuna bakarak 2 dakika içinde teşhis koyar ve hastalığın evresine göre tedavi yöntemi belirlemektedir.

Kuyruk sokumu ağrısı sebebiyle bazen ortopedi bölümüne gidilir, oropedist kıl dönmesini bilmiyorsa film çekerek teşhis koymaya çalışır ama genellikle sonunda doğru olmayan bir teşhis konulur. Sert düşme sonucu pöçüğüm çıkmış, düşmüş, kırılmış gibi ön teşhisle ortopediye gitmeyi düşünüyorsanız bundan vaz geçin böyle bir hastalık varsa proktoloji uzmanı sizi sevk edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım