online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Video

Kıl dönmesi dünyada en fazla ameliyat çeşidiyle tedavi edilen hastalıklardandır ve büyük küçük farkları olan 15 çeşit yapılan bir bu kadar da artık yapılmayan yöntem tarif edilmiştir. Yöntemlerin en fazla çeşidi olan da flap yöntemleridir. Bu kadar yöntem geliştirilmesinin en önemli nedenleri çok tekrar etmesi ve genç insanlarda işgücü kaybına neden olmasıdır. Aşağıdaki video da çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından mikro sinüsektomidir. Diğer çağdaş ameliyatlar olan sinüsotomi, pit picking ve bascom farklı sayfalarda anlatılmıştır.
İzleyeceğiniz video da mikro sinüsektomi tekniğinin mantığını kavrayıp klasik teknmiklere üstünlüğünü görebileceksiniz

Kıl Dönmesi Video

Videodaki büyük çizgi en sık yapılan flap ameliyatlarından limberg flap ameliyatının kesme planı, küçük çizgi ise mikrosinüsektomi yönteminin kesme planıdır.
Çağdaş yöntemde kesilen yere ancak bir parmak girebilecekken klasik yöntemi tarif eden çizgide elin bile rahatlıkla girebileceği kadar büyük bir kesiktir.
Peki bu iki farklı yöntemlerden çağdaş yöntemin avantajları nedir.
Mikro Sinüsektomi Değerlendirmesi
Tekrar etme ihtimali düşüktür; klasik yöntemlerden sonra tekrar ihtimali % 7-47 arasında değişmektedir, bu yöntemde kesik küçük olduğu için % 3 civarındadır.
İşe dönüş erkendir; diğer tekniklerde 12-15 gün yüzüstü yatmak gerekirken burada hasta aynı gün işine, sosyal yaşamına dönebilir.
Pansuman gerekmez; Açık yöntemde 4-5 ay, kapalı yöntemde 2-3 hafta pansuman gerekirken bu yöntemin pansumana ihtiyacı yoktur
Banyo süresi; eski yöntemlerde 2-3 hafta banyo yasaklanır, mikro sinüsektomiden 3 gün sonra banyo yapılır.
Dikiş alınmaz, dikişler gizli olduğu için alınması gerekmez, seyrek olarak tek dikiş atılabilir
Narkoz gerekmez; 2 cm lik yeri bölgesel olarak uyuşturmak yeterlidir
Hastanede yatılmaz; klinik şartlarında rahatlıkla yapılabilir, 10 dakikalık istirahat sonrası hasta istediği yolla geri evine, işine dönebilir.
Kanama olmaz; yaralanma küçül olduğu için kanama olsa da minimaldir.
Dren denilen vakum konmaz; geniş doku çıkarılmadığı için kanı emici alete ihtiyaç olmaz.
Yara küçük olduğu için iltihap riski düşüktür, yaranın küçük olması iltihap riskini azaltır, küçük bir ihtimalle iltihaplanma olsa da klasik yöntemlerin 1/4 sürede iyileşir.
Ağrı minimaldir, genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeylerdedir.
İz kalmaz, flap yönteminde bir bacağı 8-10 cm olan büyük bir Z harfi şeklinde iz kalırken, küçük yöntemde görünmeyecek kadar küçük bir iz olur.
Sağlıklı doku çıkarılmaz, sadece kıl yumağı yani sinüs kapsülü ile birlikte çıkarılır. Klasik ameliyatlarda sinüs ile birlikte sinüsün 20-30 katı kadar sağlıklı doku da gereksiz yere çıkarılmış olur.
Yatış pozisyonu önerilmez; klasik ameliyatlarda 2 hafta yüzüstü yatmak gerekirken çağdaş ameliyatlardan sonra hasta işlemin yapıldığı gün bile istediği gibi yatabilir ve oturabilir.

Mikro Sinüsektomi Olumsuzlukları
Tek olumsuzluğu çok ilerlemiş hastalarda uygulanamamasıdır. Çok geniş alana yayılmış delikler ya da geniş açık yara şeklindeyse mikro sinüsektomi yöntemiyle çıkarılamaz, büyük kesmek gerkir. Ufak bir kesikle geniş alana yayılmış hastalık çıkarılamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım