online randevu online randevu tedavi ücretleri

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Bu sayfada Türkiye’de bulabileceğiniz tüm makat çatlağı ilaçları en etkili kullanım tarzıyla anlatılmıştır. Bir çoğumuzun çok fazla önemsemediği, sorun olarak görmediği kabızlık problemi aslında ilerleyen süreçte ortaya çıkan Hemoroid ve Anal Fissur gibi hastalıklar ile anlaşılmaktadır. Kabızlığın doğrudan yada dolaylı olarak nedeni olduğu bir diğer hastalık ise Anal Fissur olup, halk arasında genelde Çatlak, makatta Yırtık olarak anılmaktadır.

Anal fissür bilgilendirici video ve fotoğraflar için instagram.com/analfissur

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Ayrıntılara geçmeden önce şu an piyasada var olan iki ilacın kullanım şeklini şu şekilde özetleyebiliriz;
Dışkılamadan hemen önce  hafif canınızı yakacak kadar sıcak suya 3 dakika oturun, suyun buharına değil içine oturun. Ilık su oturma banyosu hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın uygun olan pozisyonlarda yapılmalıdır. Misafirlik veya iş yerinde olunması gibi durumlarda bu kısım atlanabilir.

Anuflex Krem Kullanımı

Uyuşturm ve kasları gevşetme etkisini birlikte sunduğu için tek ilaç yeterlidir ve şu şekilde tedavi yapılır. Ilıksuya oturulur kalkılıp nohut kadar Anuflex makatın içine sürülüp 3-4 dakika beklendikten sonra tuvalet yapılır, işlem bitimi tekrar ılık suya oturulur kalkılıp yeniden nohut kadar Anuflex içeri doğru sürülüp tuvalet terk edilir.

Anestol + Rectoderm Kullanımı

Bu iki ilacın birlikte kullanımı halinde ancak Anuflex kadar etkili olması beklenir.
Ilık su oturma banyosundan kalkın Anestol pomadı anüsünüzün içine ve dışına bolca sürün, 3-4 dakika daha bekleyip dışkılayın.


Dışkılamadan sonra tekrar 3-5 dakika sıcak suya oturun, kalkın.
Serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar rectoderm merhemi makatınızın içine sürün.
Baş ağrısı olursa Rectoderm miktarını giderek azaltın. Ağrı çok fazla ise kullanımı sürdürmeyin.

Makat Çatlağı Kremi İşe Yarar mı?

Makat Çatlağı 2 farklı evreden oluşmaktadır. İlk 10 gün içerisinde erken dönem olarak teşhis edilir. Bu süreçten sonra ise kronik hale gelmekte ve dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrılar dışkılama sonrası 4-5 saat daha devam edebilmektedir. Problem ilk ortaya çıktığı 10-15 gün içinde ilaçla tedavi denenebilir. Denenebilir diyorum, çünkü kullananların %40 gibi bir bölümünde başarılı olmaktadır. 2 haftada belirgin düzelme sağlanmadıysa ısrar etmek gereksizdir.

Muayene Olun
Muayene sonucuna göre ilaç kullanmak her zaman daha doğru bir yaklaşımdır. Bitkisel ilaçlar kullanılabilir ancak olabilecek başka hastalıkların tedavisini çok geciktirmemek için bir hafta on gün ilaç kullanın düzelmezse muayene olun. Anal bölgede bir çok hastalık olup, şikayet ve belirtileri genelde benzer olabilmektedir.
O nedenle tecrübeli bir hekim teşhis koymadan sakın bitkisel yada bilimsel kremler kullanmaya kalkmayın. Bunun için öncelikle bir genel cerrahi (proctoloji) uzmanına giderek muayene olmak gerekir. Sorun hemoroid yada makat kanseri bile olabilir.
Gittiğiniz doktor sadece sizin belirttiğiniz şikayetlerle yetinmeyip, mutlaka anoskop yada parmak muayenesi yapması gerekir. Bu noktadan sonra erken süreçte ise reçeteye krem yazıp, kullanmanızı isteyecektir. Yada kronik hale gelmiş ise gittiğiniz sağlık merkezinin tecrübesi, alt yapısına göre ameliyat yada Botoks ile tedavi önerecektir.

Kliniklerimizde Muayene Olabilirsiniz
Dışkılama esnasında acı, ağrı, kanama, akıntı vs gibi sorunlar yaşıyorsanız İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan 6 şube ile hizmet veren kliniklerimizde SGK mensubu hastalara 75 TL ye muayene imkanı sunulmaktadır. Her biri alanında tecrübeli Proctoloji uzmanlarından oluşan hekimlere muayene olarak sorunun ne olduğunu 5 dakikada teşhis ettirebilirsiniz. SGK nız yoksa 150 TL muayene ücreti ödersiniz. Bu ücrete anoskop ücreti de dahildir.

Anal Fissür Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Bu konuda yanlış yapıldığı ve hemoroid ilaçları ile karıştırıldığı görülmektedir. Proctoglivenol, Kortos Fitil yada Proctolog Krem gibi ürünler basur hastalığında kullanılan ilaçlar olup, makat çatlağı ile alakası yoktur. Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremler iki farklı ürün olup, bunlar Anestol Pomad ve Rectoderm Krem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların dışında birde doktorun uyguladığı bir ilaç Botoks bulunmaktadır. İlk olarak hastaların kendisi uygulayabileceği Anestol Pomad ve Rectoderm ile başlayalım.

Anuflex Pomad

Anal fissürün tedavisine özel geliştirilmiştir. Etkisi bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş bitkisel aktiflerle oluşturulmul bir formüle sahiptir. Bölgesel uyuşturma ve kasları gevşetme etkileri vardır. Bir ilaçta iki etki elde edilmesi avantaj sağlamaktadır. Doğru kullanımla hastaların yarısında iyileşme sağlar.

Anestol Pomad

Öncelikle bu ürün tedavi edici olmayıp, rahatlatıcı özelliği olduğunu bilmelisiniz. Bölgesel uyuşturucu vazifesi görev Anestol Pomad Anal Fissur hastalarında dışkılama esnasında ortaya çıkan dayanılmaz can acısını hafifletmek içindir. Erken dönemde dışkılama sonrası kendiliğinden geçen bu acı kronik hale gelmesi ile birlikte saatlerde devam edebilir. bu can yanmasından bir nebze olsun kurtulmak isterseniz Anestol Pomad kullanabilirsiniz.

Rectoderm Krem

Tekrar konumuza dönecek olursak, makat çatlağı ilacı olarak kullanabileceğiniz ürünlerden biride Rectoderm Merhem olup, tedaviye yönelik asıl ürün olduğu söylenebilir. Fakat bilmeniz gereken hastalığın ilk 10 gün içerisinde uygulanan ve başarı oranı %40 gibidir. Yani Rectoderm Krem kullanan 100 kişiden 40 kişisi sağlığına kavuşmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikle bir doktora muayene olmalı ve doktorunuz size bu ürünü kullanın diye önermelidir. Makat kaslarının kontrolsüz kasılmasını önleyen etkisi bulunmaktadır. Makat kaslarının gevşemesini sağlayan isosorbid di nitrat içermektedir. Ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme yan etkileri vardır. hastalrın önemli bir kısmı baş ağrısı sebebiyle ilacı keser.

Makat Çatlağı Bitkisel İlaçlar

Rectoderm gibi kasları gevşeterek makatı rahatlatıp ağrıyı azaltıcı etkisi için aynısafa otu, anestol gibi uyuşturarak acıyı azaltıp rahat dışkılamayı sağlayan karanfil özü gibi maddelerle oluşturulan bitkisel ilaçların rectoderm bve anestol kadar etkili olması beklenir. Bu etkiyi elde ederken de yan etki yapmaması önemli avantajdır.
Meyan kökündeki bitkisel kortizon etkisiyle şişlik indirir, aynısafa otu tuvalet sonrası ağrıya neden olan makat spazmının çözülmesini sağlar, karanfil özütü bölgesel uyuşturucu etkisiyle dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi olan acıyı azaltır ya da yok eder. Yani tek bir kremle hem anestol hem de rectoderm etkisi elde edilebilir.
Bu bitkilerin özlerini içeren Türkiye’deki tek ilaç Anuflex Pomad’dır

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle her iki kremi kullanmanız gerekir. Bunun için dışkılama öncesi 3-4 dakika süreli olarak ılık su üzerine oturmanız gerekir. Kalkıp kurulanıyoruz ve ilk olarak dışkılama esnasında acıyı hafifletecek olan Anestol Pomad makat iç ve dış kısmına sürüyoruz. Bu uygulamadan sonra 3-4 dakika bekleyerek dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar ışık suya oturarak 3-4 dakika rahatlamanız gerekir. Yine kalkıp, kurulandıktan sonra bu sefer Rectoderm Krem kullanılır.

Rectoderm Nasıl Kullanılır?

Burada asıl önemli olan konu nasıl değilde ne kadar kullanmanız gerektiğidir. Bu konuda doktorlarımızın hastalarına önerisi serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar olmalı şeklinde önermektedir. Çünkü Rectoderm yan etkili olan bir ilaçtır. Ona göre dikkatli olmalı ve gereken yapılmalıdır. Hastaların önemli bir kısmı dayanılmaz baş ağrısı sebebiyle rectoterm kullanmayı bırakmaktadır. Diğer bir yan etkisi de tansiyon düşmesidir, baş ağrısından daha seyrek görülür ama hastada ciddi sıkıntı yapabilir.

Baş Ağrısı ve Tansiyon Düşmesine Neden Olur
Rectoderm Krem kullanan hastaların en çok karşılaştığı şikayet baş ağrısı olup, aynı şekilde bir çok insanda tansiyon düşmesi görülür. Baş ağrısının önüne geçmek için ağrı kesici kullanabilir yada kremi daha az kullanmanız gerekir.

Rectoderm Devlet Karşılıyormu

Ne yazık ki bu kadar pahalı bir ilacı sigortalar karşılamamaktadır. Hasta bedelini kendi cebinden öder. Pahalı olmasının en önemli nedeni tek ilaçtır ve rekabet ortamı oluşamamaktadır. Muhtemelen maliyeti 7-8 TL dir ama eczane satış fiyatı 102 TL dir. Rekabet başladığında bu fiyatlarda ciddi düşüş beklenebilir.

Botoks Tedavisi Önerilmektedir

Yukarıda tarif edilen ilaçlarla beklediğiniz iyileşme olmadıysa tedavi yöntemini değiştirmeniz gerekir. En başarılı tedavi yöntemlerinden biri olan ve sadece 1 dakika içinde yapılan botoks yöntemi önerebilirim. Bu uygulamayı hekim yapması gerekmektedir. Medicalart kliniklerinde de uygulanan Anal Fissur Botoks tedavisi başarı oranı %95 gibi oldukça yüksektir. Konu hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde nasıl yapıldığını görmeniz için aşağıda bir video yer almaktadır.

Makat Çatlağı İçin Bitkisel Kür

Böyle bir kür hazırlanacaksa krem formunda olmalı ve içeriğinde şu bitkiler yer almalıdır;
Meyan kökü extractı, ödem giderici ve yara iyileştirici bitkisel kortizondur
Karanfil özü, bölgesel uyuşturucu etkiye sahiptir, çatlaktan kaynaklanan acıyı azaltır ve rahat dışkılama sağlar
Aynısafa otu, kas gevşetici etkisi vardır dışkılama sonrası makattaki kasılmadan kaynaklanan ağrıyı engeller.
Bu kambinasyonla akut çatlakların önemli bir kısmında iyileşme sağlanabilir.

Evde makat Çatlağı Tedavisi

Yukarıdaki birki yağları ve özleri ile hazırlanacak karışım evde hazırlanıp kullanılabilir. Bunu yapamıyorsanız papatya çayı hazırlayın, bir fincan papatya çayını leğene konmuş 2 litre olok suya karıştırıp içine oturun

22 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Filiz Aydemir

  Merhaba,
  12 gün önce botoks tedavisi uygulandı anal fissür problemim için ama ağrılarda pek bi azalma olmadı. Bu botoksun başarısız olduğu anlamına geliyor?
  Teşekkürler

  1. admin

   botox maximum etkinliğe 21 günde ulaşır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 2. Mina

  Bu karisimi yapmak istiyorum.rectoderm gereksiz pahalı ve yan etkisi var ne gerek var.karisimi denemek istiyorum.bunlari aktardan alıp evde kendimmi yapacağım.ne kadar oran kullanicam nasıl hazirliycam

  1. admin

   Rectoderm % 0.4 lük olarak üretiliyor, Avrupada üretilen benzerlerinin % 0.2 olanı da var ama kendinizin yapması çok zor çünkü aktif madde isosorbid di nitratı temin etmeniz zor.

 3. Murat

  Basur ameliyatı sonrası anestol pomadı kullansak bir sakıncası varmı ameliyat sonrası dışkılamada aşırı yanma ve gerilme var

  1. admin

   sorun olmaz kullanabilirsiniz.ama sıcak oturma banyosu yapmalısınız,kabız kalıp ıkınmamalısınız

 4. Catlak

  Bu çatlak sanırım hayatimiz boyu sürecek uzmanlık alanım öyle görüyor ameliyat ta sıkıntı apse yapması yine nüks yapması var çözüm işi gücü bırakıp kendimizi sürekli tedavi etmek…

  1. admin

   Uygun yöntemle tedavi olup gerekli önlemleri alırsanız sorun ortadan kalkar. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarında ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyen. Bunun için şu linke bakabilirsiniz. https://
   http://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/.extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefondan arayabilirsiniz

 5. Murat

  Bazen peçete de kan oluyor ama artık canım acımıyor , acaba neden

  1. admin

   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekiyor,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemlw tedavinizi yapabiliriz.05325745536 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 6. Sedat

  Hocam merhaba sanırım anal fissür var bende ve kronikleşmiş her bahar nüksediyor ve rektoderm kullanıyorum ama oda fayda vermiyor ve sürekli ağrılarım var gıdama dikkat ediyorum buna etkili bir çözüm nedir allah aşkınıza bu dertten kurtulayım

  1. admin

   Kronik anal fissürü ameliyatsız yöntemlerle yapabiliyoruz.böylece gaz ve dışkı kaçırma riski yaşamıyorsunuz.extra bilgi ve randevu için 05325745536 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 7. Metin

  Hocam yaklaşık 2 yıl önce makat çatlağı oldu doktora gitim ilaç yazdı son bir yıldır makat etrafında çok uzun süreli yürüdüğüm zaman yada ayakta kaldığımda kızarıklar yanma ve batmalar oluyor yürümede zorluk çekiyorum bu sorun içinde ilaç kullandım sonuç aynı bunun tedavisi varmı yardımcı olursanız çok iyi olur

  1. admin

   Kızarıklık ve yanma derrmaite bağlı olabilir ama yanma ve batma anal fssürü tekrar etiş olabileceğini düşündürüyorklinikleriz maat hastalıklarına spesifik çalışıyor. Gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.extra bilgi ve
   randevu için 05325745536 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 8. Haci

  Hocam kolay gelsin bende lavaboya cikinca aci yedigimden dolayi yanma var saniyorum 1 aydir aci yemeyi kestim ama makatim agriyordu elimle dokundugumda bölünmüşluk hissetdim acana hastalik nedir bilginiz varmi

  1. admin

   Beslenmesinde acı tüketenlerde hemoroid ve anal fissür sık göülü. Sizin şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.glirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavini yapabiliriz. 05325745536 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Leman Bingöl

  Slm hocam ben 6 yıl önce anal fisür amaliyatı oldum yıllardı çok rahattım fakat son 5 aydır tekrarladı doktora gittim lokofen krem yazdı kullan geçti ve bir hafta sonra tekrar başlıdı günlük tuvalete çıkıyorum fakat bazan ne oluyorsa dışkı da sertlik oluyor ve kesiyır buna bi anlam veremedim lütfen dönüş yapın ciddi şekilde psikolojim bozuldu artık

  1. admin

   Fissürünüz nüks etmiş, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı mutlaka düzenlemelisiniz. Fissür tedavisini ameliyatsız tekniklerle yapıyoruz.05325745536 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Aslı

  Merhaba ben 2 sene önce anal ilişki yaşadım makat çatlağı oluştu tedavi oldum geçti fakat aklıma takılan birşey var o günden beri kuyruk sokumunda morluk var 2 sene geçmesine rağmen morlugun geçmemesi normal mi ya da nasıl geçer ilerde sorun çıkarır mı orda hasar oluşmuş olabilir mi ? Cvp verirseniz sevinirim

  1. admin

   2 sene oldukça uzun bir süre, Bu kadar zamanda geçmesi beklenirdi. Rahatsızlık veriyorsa proctologa muayene olmanızı öneririm.

 11. Tolga

  Hocam makat çatlağı var kremi deliğin içinemi yoksa dışında yeremi benimki dışında

  1. admin

   Parmağınızın ilk eklem yerine kadar içeriye sokarak sürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım

[]
1 Step 1
SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right