online randevu online randevu tedavi ücretleri

Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanımız çok çalışkan ve üretken olmasına karşın yıpranma ve sağlık sorunlarına karşı oldukça duyarsız olduğu görülmektedir. Bir çok önemli hastalık basit belirtilerle ortaya çıkmakta olup, önlem almadığınızda ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Onlardan biride kadın, erkek, genç, yaşlı herkeste görülebilen makatta kaşıntı problemidir. Kişinin temizlik anlayışı ile olabileceği gibi aynı zamanda ciddi makat hastalıkları (Hemoroid (Basur), Kondilom, Anal Fissur) belirtisi olabilmektedir. Öncelikle sorunu kaşıyarak aşamayacağımızı bilmeli mutlaka kaşınma nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Pruzon merhem ile 2-3 günde düzelir.

Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Öncelikle kaşıntıya neden olan durum basit bir şey olabileceği gibi ciddi bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Mutlaka konuyu ciddiye almalı ve genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Anüs bölgesinde kaşıntıya neden olan en sık faktörler Makat Siğili, Dış Basur ve anüs bölgesinin nemli kalması ile görülür.

Aşırı Temizlik Takıntısı
 İnsan vücudu öylesine donanımlı yaratılmış ki bu bölgede ortaya çıkan sorunlara karşı koymak için cilt koruyucu salgı salgılamaktadır. Fakat temizlik konusunda hassas olan insanlarımız bazen aşırı hijyen tutkusu nedeniyle cildin salgıladığı salgıyı ortadan kaldırmakta ve makat bölgesinin daha hassas ve sorunlara açık hale gelmesini sağlamaktadır. Anüs bölgesi temizliğinde kesinlikle kimyasal sabun vs kullanmamalıdır.

Yetersiz Temizlik
 Yukarı da aşırı temizlik takıntısı olan insanların aksine yeteri kadar titiz olmayan insanlarda makat kaşıntısı ile karşı karşıya kalırlar. Çünkü dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmaması halinde dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilmektedir. Kimyasal madde içeren ucuz ve kalitesiz tuvalet kağıdı yine sağlığınızı riske atan önemli faktörlerdendir.

Anüs Bölgesinin Nemli ve Islak Kalması
 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları temizliğe oldukça önem vermektedir. Bu nedenle her tuvalet ihtiyacı sonrası mutlaka yıkamayı ihmal etmeyiz. Kimimiz tuvalet kağıdı ile makat bölgesini kurularken, kimimiz gerek duymadan çıkarız. Cami tuvaletlerini kullanan erkekler genelde böyle yerlerde tuvalet kağıdı olmadığını bilir. Yeteri kadar kurulanmayan anal bölge özellikle yaz aylarında en sık görülen anüs kaşıntısı nedenidir. İlk etapta kızarıklık ve pişik gibi durumlarda kaşıntıya neden olmaktadır.

Dar Kıyafet Seçimi
 Özellikle son zamanlarda moda haline gelen dar pantolonlar maalesef bir çok sağlık sorununuda beraberinde getirmektedir. Elastiki iç çamaşır ve dar pantolonlar anüs bölgesinin havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme sonucu cilt hasarına sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka pamuklu ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı şekilde iç çamaşırı seçimide önemli olup, sentetik ürünler soruna neden olmaktadır.

Kadın Bağı
 Kadınların özel günlerinden kullandıkları pedlerde genelde anüs kaşıntılarına neden olmaktadır. Kalitesiz ürünler yerine bilindik ürünleri tercih etmeli arada bir çıkarmalısınız.

Bazı Gıdalar (Karabiber özellikle)?
Evet değerli arkadaşlar doğal yollardan ortaya çıkan kaşınma nedenlerinden biride tükettiğimiz gıdalar olup, aşağıda göreceğiniz besinleri çok tüketiyorsanız, sizde kaşıntı sorunu yaşayabilirsiniz. Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir. Şayet makatta kaşınma gibi bir sorununuz varsa bu besinlere bir süre ara vererek sorunu anlayabilirsiniz.

Makat Kaşıntısı Yapan Hastalıklar
Yukarıda belirtilen basit nedenlerle olabileceği gibi anal bölgede görülen hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Burada en çok dikkat çekici sorun Anal Dermatit olup, devamında Dış Basur, Anal Fissus ve Apse gibi sorunlar görülmektedir.

Anal Dermatit (Mayasıl)
Mayasıl denince bir çok insan basur hastalığı ile karşılaştırmaktadır. Fakat herhangi bir alakası yoktur. Anal Dermatit olarak bilinen mayasıl cildin zarar görmesi sonucu ciddi anlamda kaşıntıya neden olduğu durumdur.

Makat Siğili (Kondilom)
İnsanların ellerinde gördüğümüz siğilin anal bölgede görülen hali kondilom yada Anal Kondilom olarak anılmaktadır. İlk etapta kişide anüs kaşıntısı olarak görülmektedir. Kişinin elinde olan siğillerin bulaştığı bilinmektedir. Fakat sizde herhangi bir siğil olmadan ortaya çıktı ise genelde cinsel ilişki ile bulaşabilemektedir. Aynı şekilde siğili olan insanlar ile aynı klozeti kullanmak başlıca bulaşma nedenleri arasında yer almaktadır. O nedenle alaturka klozetleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Anüs ve çevresinde oluşan çıkıntıların tedavisi yapılarak kaşıntıdan kurtulabilirsiniz. Kondilom tedavisi biraz zaman ve sabır alan bir durum olup, Medicalart’ta ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

Dış Hemoroid (Basur)
Halkımız arasında basur olarak bilinen Hemoroid en ciddi anüs hastalıkları arasında yer almaktadır. Makatın iç ve dış kısmında görülen bu hastalık çeşitli belirtileri bulunmaktadır. İç hemoroid dışkılama esnasında kanama yaparken, dış hemoroid ise kaşıntı ve küçük memeler görülür. Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmekte olup, kaşıntı kremi vs geçici çözümler sunacaktır. O nedenle mutlaka hemoroid tedavisi olmalısınız.

Makat Çatlağı (Anal Fissur)
Bir diğer neden ise halk arasında makatta çatlak olarak bilinen Anal Fissur olup, bu hastalığın en ciddi belirtisi dışkılama esnasında ciddi bir can acısı olup, kişi o acıyı tekrar yaşamamak için bazen son noktaya kadar tuvaletten uzak durmaktadır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus)
Özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde sık görülen kıl dönmesi vücudumuzdaki kıl ve tüylerin kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girmesidir. Cilt altında biriken ve kapsül tarafından sarmalanan kılları yok etmek için vücut asit salgılar. Fakat kılları eritme imkanı bulamayan bu salgı cilt dışına apse şeklinde çıkmaktadır. Bu apseler kişide makatta kaşıntıya neden olmaktadır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Pruzon Pomad bu soruna özel geliştirilmiş tek ilaçtır, Pruzon kullanmaya başlandığı ilk dozda bile anlamlı rahatlama sağlanır ve 2-3 günde tama yakın düzelir. Yukarıda sorunun neden olabileceği ihtimaller ele alınmış olup, özellikle kişinin yaptığı hataları bırakması halinde muhtemelen ortadan kalkacaktır. Fakat düzelme olmaması halinde hastalık kaynaklı olabileceği düşüncesi ile geç kalınmadan bir doktora görünmeniz gerekir.

Makat Kaşıntısına Hangi Bölüm Bakar?

1 Hafta 10 gün içerisinde geçmeyen kaşıntı problemi için mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Makat kaşıntıları dahil anüs hastalıkları için genel cerrahi uzmanlarına muayene olmak gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken muayene olacağınız hekimin Proctoloji ( anüs Hastalıkları) uzmanı olması gerektiğidir. Medicalart Cerrahi Dal Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan klinikleri ile ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli Proctoloji Uzmanlarının görev yaptığı Medicalart klinikleri randevulu hasta kabul etmektedir.

Kaşıntı Kremi Pruzon Kullanın
Tekrar belirtmek gerekirse öncelikle anal bölge kaşıntısı nedeni ortaya konmalıdır. Bunun dışında doğal tedavi yöntemi olarak ise kaşıntı kremleri kullanabilirsiniz. Bu alanda önerebileceğimiz markalardan biri Pruzon olup, İki farklı pakette satılan Pruzon 2gr’lik 20 tek kullanımlık şase içermektedir. Bu şekilde aile bireyleri güvenle kullanabilmektedir. İlk kullanımdan itibaren kaşıntı problemini geçiren ve rahatlatan Pruzon hakkında daha fazla bilgi ve sipariş vermek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Size en yakın eczanede de bulabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu konu hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, kaşıntı deyip geçmemek lazım, gördüğünüz gibi basit bir sorun olduğu kadar ciddi anlamda anüs hastalıkları belirtisi olabilmektedir. Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum formundan genel cerrahi uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Sağlığımıza yeteri kadar özen gösterdiğimiz söylenemez. Bazen bu küçük hata ve ihmaller içerisinden çıkılması zor sonuçlara neden olmaktadır. Örnek kadınlarda en sık görülen sorunlardan biri vajinada kaşıntı basit bir sorun olabileceği gibi çoğu zaman ciddi hastalıkların belirti ve şikayetleri arasında yer almaktadır. O nedenle vajinal kaşınma problemi ile karşı karşıya kalan  hanımların mutlaka bir doktora muayene olması gerekir.

Vajinada Kaşıntı Nedenleri
Öncelikle yazının giriş kısmında da belirtildiği üzere bu soruna neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. En sık görülen neden hemen hemen tüm kadınların ömrü boyunca en az bir defa yakalandığı vajinal mantar olmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında cildin ıslak ve nemli kalması ile çeşitli antibiyotik ve ilaç kullanımı ön plana çıkmaktadır. Nedenleri arasında öyle bir sebep var ki bir çok kadın o güne kadar o hastalıktan haberi bile olmuyor. Vajinal Varis dediğimiz toplardamar genişlemesi kadınlara özgü olarak genital bölgede görülmektedir. Şimdi dilerseniz vajinada kaşıntıya neden olan faktörlere ilk olarak varis ile başlayalım.

 

17 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. ceylan

  asa yukari 7 -8 yildir bu durumla terbiye oluyorum sürekli kortizon cremi ile tedavi etmeye calisiyorum fakat artik hayat kalitemi etkilemeye basladi özelikle cinsel iliskiden sonra müthis bir kasinti yapiyor ve artik el fireninin cekilme zamanini geldigini düsünerkden olayin tamamamen derinlerine inilmesini gerektigini düsünüyorum.öneriniz icin simdiden tesekürler

  1. admin

   muayene olmalısınız.bu arada kortizon yerine çok yönlü etkisi olan pruzon pomat kullanmanızı öneririm

 2. Emir

  Bana çok oluyo dktr bana bi surup verdi ama kaşıntı 1 hafta durup 2.hafta hine başlıyor napiyim

  1. admin

   kliniğimizde muayene ile değerlendirilip sorun saptanır,kaşıntının nedeni dermatit yada makat hastalıkları olabilir neden saptanır.nedene göre tedaviniz planlanır

 3. secil belgin ucar

  Makatimda kadinti var ama kuru kaldigi dan sanirim ve mumkun oldugunca tuvalet kullenimi sonrasi islak peceteyle siliyorum hatta islak peceteyi bir süre o bolgede bekletiyorum huylanmamaya ozen gosteriyorm hafif meme olustu tavsiye edeceginiz ilac barmi tesekkurler

  1. admin

   muayene ile değerlendirmeden ilaç önermek uygun olmaz

 4. Erkan

  Yaklasik 8 aydir makatta kasintim var. Purzon.travacort.travogen.exament.dermabel.psovate . Bu kremlerin hepsini kullandim. Elma sirkeside dahil. Yaa cildiricam. Gunduzleri pek problem yok. Aksam eve gelip tuvalete girip afedersiniz taharet aldimmi bitti. Kuduruyo lanet olasi. Gumduz cok nadir rahatsiz ediyo. Neolur bana yardimci olun. Acaba kanser felan olabilirmiyim. Cerraha gittim. Ne hemoroid ne fissur. Hic biseyin yok dedi. Kasintili bi makatada benzemiyo dedi. ALLAH rizasi icin nedir bu. Baska bi krem onerirmisiniz

  1. admin

   kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.kaşıntı özellikle anal fissürde çok görülür ,kıl kurdu veya anal dermatit olabilir.

 5. Esma26

  Merhaba hocam 31 yaşında bir anneyim.makattta kasintim var enfeksiyon hastalıklarına gittim kıl kurdu için test yapıldı kurt yok ama kasintim geçmedi.kanama yara vs.yok sadece tatlı bir kaşıntı var WC girdiğimde oturduğum da camasirim dediğinde oluyor ne yapmalıyım, hangi Dr gitmeliyim.

  1. admin

   özellikle anal fissürün ilk bulgularından biridir.genel cerrahi(proctoloji) ile görüşebilirsiniz

 6. Fazilet

  Kasintidan dolayi iki sene once size muayene olmustum hemoroid olmadigini kasintimin psikolojikte olabilecegini soylemistiniz iki tane krem vermistiniz biri betnovate digerini hatirlamiyorm kasintim gecmisti fakat simdi tekrar basladi ustelik hamileyim izmirde de oturmuyorum artk tekrar muayeneye de gelemem lutfen yardimci olur musunuz cok zor durumdayim

  1. admin

   hamile olduğunuz için her ilacı kullanamazsınız.bitkisel maddeler içeren pruzon pomat kullanın

 7. Tuba

  Merhaba ben tam bir buçuk yıldır kaşıntı problemi yaşıyorum genel cerrahi uzmanına üç kere gittim muayene temiz kıl kurdu tahlillerde çıkmadı, en son kolonoskopi istendi ama emziriyorum ve emzirme sürem en az bir yıl kadar var,ama ben dayanamıyorum kriz şeklinde oluyor kanatıyorum artık, lütfen nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olun, en azından bu emzirme sürecinde beni rahatlatacak bişe bi fikir

  1. admin

   anal dermatit olabilir.muayene olmalısınız,sabun vb kimyasallar kullanmayın,duru suyla yıkayın,sentetik çamaşır giymeyin,iççamaşırlarınızı yıkamada antiallerjik deterjanlar kullanın,pruzon pomat kullanabilirsiniz.bitkisel içerikli olduğu için yan etkisi olmaz.

 8. Tuba

  Çok teşekkür ederim öncelikle önerilerinize uyacam ama kime muayene olayım şanlıurfa da yaşıyorum genel cerrahiden başka nereye görünebilirim

 9. Fatih Doğan

  Merhaba yaklaşık üç dört ay önce magat içinde çatlaklar oluştu purozon ve çay ağacı yağı kullandım geçti şimdi ise magat etrafindaki deride ufak tefek sivilceye benzer şeyler var ve aşırı derecede tatlı bir kaşinti oluşuyor buna bir çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim saygilar

  1. admin

   sivilceye benzer oluşumlar siğil olabilir.gecikmeden muayene olmalısınız. 0532 574 55 36 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım