online randevu online randevu tedavi ücretleri

Makattan kan gelmesi neyin belirtisidir?

Anal bölgede ortaya çıkan tüm bulgular önemsenmesi ve mutlaka bir genel cerrahi proktoloji uzmanına teşhis ettirilmesi gerekir. Makat hastalıkları bir çok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride anüsten kan gelmesi olup, basit bir sorun olabildiği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Öyle ki bir çok kanama makat kanseri belirtisi olabilmektedir. Şimdi dilerseniz makat kanamasına neden olan faktör ve hastalıkları ele alalım.

Makattan Kanama Teşhisi

Taze kırmızı kan geliyorsa en pratik teşhis aleti anoskoptur. Anoskopi ile son 8-10 cm lik kısımdaki hastalıklara % 100 e yakın doğrulukla teşhis konabilir. Gerekirse kanser veya başka bir hastalık olup olmadığını kesinleştirmek için biopsi almaya da yardımcı bir alettir. Anoskopi yapmak için lavman veya benzeri bir hazırlık gerekmez. Muayeneinin gelişmiş hali kadar basittir. Eskiden parmakla muayene edilip sonuca gidilmeye çalışılırdı ancak parmakla muayene yani rektal tuşe bir çok hastalığın gözden kaçmasına neden olabilir. Anoskopi ile kanamanın nedeni kesin teşhis edilemediyse o zaman kolonoskop yapılması gerekir.

Makattan Kan Gelme Nedenleri

Aşağıda yazılan sebeplerin önemlib ir kısmı iyi huylu hastalık olsa da hastalığınızın kanser olmadığından emin oluncaya kadar araştırmayı sürdürmeli, konu komşu önerisi ile değil proktoloji uzmanına kesin teşhis koydurduktan sonra tedavi başlamalısınız.

İç Hemoroid Kanaması

Özellikle kabızlık problemi ile başı dertte olan insanların en sık karşılaştığı anal hastalık hemoroid olmaktadır. Makat iç ve dış kısmında olması nedeniyle ikiye ayrılmaktadır. İç basur olarak nitelenen ve anüs iç kısmında mercimek tanesi kadar ortaya çıkmaktadır. 1. Derece olarak en belirgin şikayeti dışkılama esnasında kanama problemidir. Tedavi olmadığınız sürece makatta kanama sürekli yaşayacağınız bir şikayettir, her dışkılamada olmasa da kabız olup ıkındığınızda mutlaka karşınıza çıkacaktır. Erken süreçte tedavisi oldukça kolay olup, 3. ve 4. derece olması halinde ise RBL (Lastikle Boğma) yada THD yöntemi uygulamak gerekir.

Anal Fissür, Makat Çatlağı kanaması

Yine kabızlık probleminin doğrudan yada dolaylı olarak neden olduğu bir hastalık Anal Fissür halk arasında makat yırtığı olarak bilinmektedir. Makatta yırtık oldukça doğru bir tabir olup, dışkılama esnasında kabız insanlarda dışkı kalın olması nedeniyle anüs iç kısmının çizilmesine neden olur. Bu çizik önlem alınıp, tedavi edilmemesi halinde büyüyecektir. Dışkılama esnasında kanama ve çok şiddetli ağrıya neden olmaktadır. İlk 10-15 gün içerisinde tedavi edilmediğinde kronik hale gelir ve şikayetleri dahada artmaktadır. Öyleki dışkılama esnasında başlayan ağrılar dışkılama sonrası bir kaç saat daha devam etmektedir. Tedavisi oldukça kolay olup, botoks enjeksiyonu ile sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Ters İlişki Deneyenler
İlk neden anal yoldan cinsel ilişki olarak bilinen ters ilişkidir. Bir çok insanın denediği bu durum genelde makattan kanamaya neden olmaktadır. Vajina kadar esnek olmadığı için genelde anüs iç kısmında yırtılmaya neden olur. Ters ilişki sonrası genelde ağrı ve kanama görülebilir. Bu durum genelde ilk defa deneyenler de sık görülen bir sorundur. 1 Hafta içinde kendiliğinden iyileşmemesi halinde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Ters ilişki kanamaya neden olması anüsü örten derinin yaralanmasıdır. Aynı şekilde başka yaralanmalarda kanamaya neden olabilir.

Anüs Kanseri Kanar mı?

Seyrek rastlanan kanserlerdendir, hemoroid ve çatlakla çok karıştırılır. Hayati tehlike arz eden bir kanser türüdür. Anüs kanseri kanaması damlama şeklinde olduğu gibi tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde olabilir. Tedavisi cerrahidir. Erken dönemde fark edilirse tedavi başarısı yüksektir. Fissür, basur, fistül gibi hastalıklarla çok karıştırılır.

Rektum Kanseri
Kalın bağırsak kanserlerinin hepsi bu sınıfa sokulabilir ancak rektumdan olan kanamalar taze damlar şekilde olurken daha yukarıdan olan kanamalar daha çok vişne çürüğü renginde olur. Sık rastlanan kanser türüdür. Yine erken teşhis ciddi önem arz eder.
bu iki tehlikeli hastalığın olmadığı kesinleştirilnceye kadar hemorodi ilaçları kullanılmamalıdır. Yoksa çok önemli zaman kaybına neden olunur.

Anal Fistül Kanaması

Makatın yakınında delik ve diğer ucu bağırsağa açılan delik, iki delik arasında kanal vardır. Anal apse sebebiyle oluşan, kendi haline ya da ilaçla düzelmeyen, ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Fistülün çıkış deliğinde oluşan zarif dokuda tahrişe bağlı olarak zaman zaman kanamalar olabilir.

Makatta Siğil

Diğer adı kondilomdur, HPV de denir. Mikrobik, virüslerle oluşan ve bulaşıcı bir hastalıktır. Oluşan siğiller kopup kanayabilirler. Bulaşıcı olduğu için tedavisi ertelenmemeli, şüphe duyulduğu anda proktoloji uzmanına muayene olunmalı eğer kondilom varsa en kısa sürede tedavi ettirilmelidir.

Makattan Kanama İçin Hangi Bölüme / Doktora Gitmek Gerekir?

Ters ilişki yaşayan, yada farklı cisimlerle böyle bir deneyim yaşayan insanlarda görülen makat kanaması geçici olabilir. O nedenle 1 hafta içerisinde düzelmesi beklenir. Bu süreçte düzelme olmaması halinde doktora gitmelisiniz. Fakat herhangi bir zorlama olmaksızın ortaya çıkan kanamalarda ise kişi mutlaka doktora müracaat etmelidir. Anüsten kan gelen bir kişi muayene için genel cerrahi bölümüne özellikle Proktoloji uzmanına başvurmalıdır. Çünkü proktoloji makat hastalıkları alanında uzman hekimlerden oluşmaktadır.

Dış Basur Kanar mı?

Hayır dış basuru örten deri güçlü olduğu için pek kanamaz ama dışarı çıkan boğulmuş basur veya pıhtı toplanması denilen anal hematom patlayı kanayabilir. Dışarda kanama varda basur dığiı sorun düşünülmelidir.

Makatta Kanama Teşhisi

Proktoloji kliniklerinde artık her hastaya mutlaka yapılan anoskop muayenesiyle kanamaların önemli bir kısmı teşhis edilebilir ve şüpheli durum varsa anoskopla biopsi alınabilir. Seyrek olarak anoskopla görülebilecek seviyeden daha yukarıda kanamalar olabilir ( bu kanamalar kırmızı kan şeklinde değil vişne çürüğü gibi koyu renkli gelir) bu durumda sigmoidoskop veya kolonoskop yapmak gerekir.

Ücretsiz Muayene Fırsatından Yararlanın
Anal Bölge Hastalıkları Merkezi İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan 6 kliniğinde SGK anlaşmalı olarak hizmet vemektedir. SGK mensubu hastalara muayene ücretsiz olup, cerrahi tedavi uygulanması halinde %50 indirimli olarak yapılmaktadır. Tüm şubelerinde alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarının görev yaptığı Medicalart’tan yararlanmak için randevu almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım

[]
1 Step 1
SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right