online randevu online randevu tedavi ücretleri

Meme Küçültme Operasyonu

Meme küçültme ( redüksiyon mamoplasti)

Meme küçültme operasyonu , aşırı büyük ve sarkık memelerin estetik açıdan düzeltilmesi ve kol ağrısı, omuz ağrısı ve meme altı pişik gibi sorunların giderilmesine yardımcı olan bir operasyondur. Göğüs küçültme operasyonu estetik bir operasyon ile fonksiyonel bir operasyonun iç içe geçişinin mükemmel örneğidir. Çünkü operasyonda hem estetik kaygılar giderilmekte hem de hastanın kol ağrısı, omuz ağrısı, meme altı pişik gibi tıbbi rahatsızlıklarda düzelmektedir.

Göğüs küçültme operasyonunda aşırı ve sarkık olan doku alınmakta , meme dikleştirilmesi ve estetik açıdan kabul edilir bir göğüs oluşturulmaktadır. Bu tür operasyonlar genel olarak 3 ana yöntemle yapılmaktadır.

Vertikal skar mamoplasti meme başı çevresi ve altı cildinden dezepitelizasyon (cilt soyma) yapılıp, meme başı altından fazlalık oluşturan meme dokusu ve yağ dokusu çıkarılmaktadır. Operasyon sonrası iz göğüs başı çevresi ve altı bölgede oluşmaktadır. Vertikal skar mammoplasti genel olarak her türlü büyüklükteki göğüslerde uygulanabilse de çoğunlukla az ve orta büyüklükteki göğüslere daha iyi uygulanabilmektedir. Operasyon sonrası izin sadece meme başı etrafında ve altında kalacak olması estetik olarak bir avantaj sağlamaktadır.

Ters T skar mamoplasti bu operasyon sonrasında iz göğüs başı çevresi ile birlikte altında ters T şeklinde oluşmaktadır. Aşırı büyük göğüslere kolaylıkla uygulanabilmektedir. Operasyon görüş alanının mükemmel olmasından dolayı kolay şekil verilebilmekte , hem de istenen miktarda yağ dokusu çıkarılabilmektedir. Aşırı iz oluşması ise dezavantajıdır.

Amputasyon tekniği bu operasyon genellikle yaşlı hastalara, operasyon süresinin uzun olmasının istenmediği morbiditesi olan hastalara ( diyabet, hipertansiyon….) ve göğüslerin aşırı sarkık olduğu hastalara uygulanmaktadır. Operasyonda meme başı ve çevresi 4 cm lik daire şeklinde greft olarak çıkarılmakta, meme dokusu ve cildine istenen miktarda eksizyon yapıldıktan sonra meme başı olası bölgeye greft şeklinde dikilmektedir. Operasyonun uygulamasının basit ve hızlı olması avantajıdır. Ancak operasyon sonrası meme başı ve çevresinde nekroz- doku kaybı oluşabilmesi, göğüs başının his kusurunun olması ve aşırı bir iz kalması dezavantajlarıdır.

Göğüs küçültme operasyonundan sonra genellikle 1. Gün yara boşluğuna yerleştirilen dren ( kanın dışarı akmasını sağlayan sistem) ler çekilir, 15. Gün dikişler alınır. Ancak son zamanlarda dikiş alınma stresini istemeyen, sık kontrollere gelemeyen hastalara emilen dikişler de kullanılmaktadır. Atılan bu dikişler kendiliğinde yaklaşık 1-2 ay içerisinde vucut tarafından emilmektedir. Hasta operasyondan sonra 3 hafta süre ile şeklin oturmasına yardımcı baskılı sütyen kullanmalıdır. Ayrıca iz takıntısını gidermek için operasyondan sonraki 2. Hafta ile 3. Haftada hastalara iz giderici – azaltıcı kremler önermekteyiz. Göğüs küçültme operasyonlarından sonra uygulanan yönteme göre memelerde iz oluşmaktadır. İlk aylar bu izler belirgin ve kızarık olarak  görünse de, zamanla özellikle de 6. Aydan itibaren soluklaşmakta ve giderek belirsiz bir görünüm almaktadır.    operasyonundan sonra hastalarda süt vermede kayıp ve göğüs başı his kaybı oluşabilmektedir. His kaybı genellikle geçicidir, 6 ay içinde düzelmektedir, ancak süt vermede kayıp oluşmuş ise genellikle kalıcıdır.

Meme Küçültme Fiyatları Ne Kadar?
Türkiye’de ilk defa fiyatları net bir şekilde açıklayan Medicalart bu tür bilgileri tek bir sayfadan aktarmaktadır. Bu nedenle aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak tedavi ücretleri www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html sayfasına bakınız.

Bu konuda sormak, öğrenmek istediğiniz hususları ile aşağıda yer alan yorum formu ile iletebilirsiniz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin sorularınıza yanıt vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım