online randevu online randevu tedavi ücretleri

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Çağdaş kıl dönemsi ameliyatları arasında en başarılısıdır. Kıl dönmesi problemini kesin çözüme kavuşturmak için ameliyat kaçınılmaz. Bu güne kadar onlarca teknik geliştirilmiştir. Bir çoğu sağlıklı dokuya zarar verdiği için uygulanışı son bulmuştur. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanmış olan Mikro Sinüsektomi şuan en avantajlısı diyebiliriz. Çünkü klasik yöntemlere göre bir çok üstünlüğü olup, sadece 5 dakikada narkoza gerek kalmadan yapılıyor oluşu ve hastanede yatma, iş gücü kaybı yaşanmıyor oluşu çok ideal bir uygulamadır. Bu sayfada yöntemi, nasıl yapıldığı, avantajları ve dezavantajlarını tanıyacağız.

Mikro Sinüsekromi Ameliyatı Nedir?

Özet şekilde belirtmek gerekirse kıl dönmesi tedavisinde uygulanan bir ameliyat yöntemi olup, yenilikçi uygulamalar arasında yer almaktadır. Fark ve avantajlarını tek satır ile anlatma imkanı olmayıp, sayfanın devamında başlıklar halinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Aynı zamanda sizlerden gelen sorulara genel cerrahi uzmanlarımız yanıt vermektedir.

Nasıl Yapılır?
Klasik uygulamalara göre en büyük farkı sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede ve ayaktan yapılmasıdır. Ayaktan yapmak demek yani ameliyathane ortamına gerek kalmadan yapılan tedavi demektir. Ayaktan yapılan bir yöntem olduğu için narkoz (genel anestezi) gerekmez. Genel anestezi yapılmadığı için hasta tedavi sonrası hastanede yatmaya gerek yoktur.

Sadece 2-3 cm Alanda Kesi Yapılır
Mikro Sinüsektomi başarılı olmasında en büyük etken tedavinin en küçük kesi ile yapılmasıdır. Bunun için mümkün oldukça kesi 1-2 cm’e kadar düşürülmektedir. Klasik ameliyatlarda bu kesi oranı 10 ile 25 cm arasında olmaktadır. Kesi ne kadar büyük olursa yaşayacağınız ağrı, kanama, iltihap riski artmaktadır.

Kıl Yumağı Kapsülü İle Birlikte Çıkarılır
Son zamanlarda ameliyatsız yada saçma bir şekilde lazerle tedavi ettiğini söyleyenler bir delik açarak cilt altında biriken kılları 10-30 dakika içerisinde azar azar çıkarmaktadır. Fakat kılları saran koruyucu zar çıkarılmadığı için tedavi sonrası tekrarlama riski %50 gibi yüksektir. Micro Sinüsectomi uygulamasında ise cilt altında biriken kıllar onu saran zar ile çıkarılmaktadır. Bu nedenle tekrarlama riski %3 ile %5 gibi çok düşük bir ihtimaldir.

Hastanede Yatmak Yok İş Gücü Kaybı Yok
Diğer klasik ameliyatlarda hasta en az 5-7 gün hastanede yatması gerekir. Bununla sınırlı kalmayıp, evinde 2-3 ay gibi bir süre istirahat etmeli ve bazı yöntemlerde yüzüstü yatması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile hastanın sadece 10 dakika zaman ayırmasının yeterli olacağını belirtir. Çünkü tedavi süresi sadece 5 dakika sürmekte olup, 15-20 dakika salonda dinlendkten sonra hastamızı kontrol ederek evine, işine, okuluna tatiline gönderiyoruz.

Pansumana Gerek Yok
Flap yöntemi ile yapılan ameliyatlar 28-30 cm alanda kesi ile yapılır. Hasta en az 6 ay kalçası üzerine oturamaz ve iltihap problemine karşı günlük pansuman yapılması gerekir. Micro Sinüsectomi ile tedavi olduğunuzda ise hiç bir şekilde pansumana gerek olmadığı gibi tedavi sonrası araç kullanarak evinize dönebilirsiniz.

Tekrarlama Riski Çok Düşük
Klasik ameliyatların zor oluşu insanları ameliyatsız tedavi gibi bilimsel olmayan uygulamalara itse de körü körüne yapılan kristalize ve gümüş fenol tedavilerinde tekrarlama riski çok yüksektir. Çünkü tüm kılların çıkarıldığından emin olunmadığı gibi ayrıca kılları saran kapsül çıkarılmamaktadır. O nedenle ameliyatsız kıl dönmesi kelimelerinin güzelliğine kanmayın kalıcı bir sonuca ulaşma imkanı yoktur.

Ağrısız Bir Yöntemdir
Klasik yöntemlerde doku hasarı büyük olması nedeniyle en az 15 gün şiddetli bir ağrı yaşarken Micro Sinüsektomi ise ağrı kesici bile kullanmaya gerek olmayacak düzeyde bir ağrı hissedilir. Ağrı minimal olduğu ve ameliyat yerinde sorun olmayacağı için hasta ilk gün istediği pozisyonda yatabilir oysa diğer yöntemlerde 12-15 gün yüzüstü yatmak gerekmektedir.

Dren Takmaya Gerek Yoktur
Klasik yöntemlerde kesi büyük olması nedeniyle o bölgede oluşan kirli kanı emmesi için dren adı verilen vakum aleti takılmaktadır. Mikro Sinüsektomi ise kirli kan oluşmayacağı için dren takmaya gerek yoktur.

Ameliyat ve Dikiş İzi Kalmaz
Diğer yöntemlerde çok ciddi ameliyat izi kalırken Mikro Sinüsektomi yönteminde ise cerrahi gizli dikiş yapılması nedeniyle nerdeyse hiç iz kalmaz. Çünkü dikiş yapılan alan sadece 2 cm genişliğindedir va kalçaların arasında kaldığı için görünmez.

Üç Gün Sonra Banyo Yapmaya Başlarsınız
Yine klasik ameliyatlarda hastanın 15-20 gün banyo yapması yasaklanırken Micro Sinüsektomi için banyo oldukça faydalı olup, hastamıza üç gün sonrası banyo yapmaya başlayabileceğini belirtiyoruz.

Mikro Sinüsektomi Fiyatları
Yine klasik ameliyatlar 5000 – 15.000 TL bir fiyat ile yapılırken Mikro Sinüsektomi SGK sı olanlara 1350, SGK sı olmayanlara 2700 TL gibi bir rakama gerçekleşmektedir. SGK mensubu hastalar %50 indirim imkanından yararlanır.

Kıl Dönmesi Belirtileri

İltihap (Akıntı)
Cilt altında biriken kıllar arttıkça vücut bunları eritmek maksadıyla sıvı salgılar. Fakat bu sıvı o kılları eritme imkanı yoktur. Salgılanan bu sıvının cilt dışına çıkması her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle kuyruk sokumunda büyük sivilce benzeri şişlikler görülür. Kıl Dönmesi iltihabı olup, cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekir. Bunların kendisi boşalması halinde ise insan vücuduna zarar vermektedir.

Kötü Koku
Yukarıda bahsi geçen kıl dönmesi iltihabını (akıntısını) kişi her zaman farkında olamayabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu iç çamaşırımızda ortaya çıkan normal olmayan kötü kokulardır. Bu iltihaplar gün boyu çamaşırı kirletmesi nedeniyle sürekli kötü kokuya neden olmaktadır.

Makat Kaşıntısı
İltihaplanma ilk ortaya çıktığında büyük bir sivilce gibi olur ve makat bölgesinde kaşıntıya neden olmaktadır. Tabi ki makat kaşıntısı tek başına pilonidal sinus belirtisi olmayıp, aynı zamanda mayasıl, hemoroid gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Ağrı ve Ateş
Cilt altında biriken kılları saran kapsül kişinin sert oturup kalkması halinde zarar görüp, patlama riski bulunmaktadır. İşte bu aşamada hasta çok şiddetli ağrı ve ateşlenme ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?
Makat bölgesinde bir çok hastalık nüfus etmekte olup, kesin teşhis için mutlaka bir Genel Cerrahi (Proctoloji) uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Bunun için sizlere ücretsiz muayene imkanı sunan kliniğimizin İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan şubelerine randevu alarak gelebilirsiniz.

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15400-pilonidal-disease

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Mervenur

    Mikrosinusektomi tedavisi olmak istiyorum fakat hastanenizi netten araştırırken çok fazla şikayetle hastanenizin daha önce kapatıldığı ve sonradan tekrar açıldığı yazıyor. Hakkınızda çok şikayet var bu da beni korkuttu
    Admin
    Evet ne yazık ki önceki çalışan doktorlar çok sorun çıkardığı için sistemden ayrılıp kendi siteleri olan Medicinarts ile yollarına devam etmek zorunda kaldılar. İsimden de anlaşılacağı üzere Medical Art kelimesinin çakması olan Medicinarts ve Medicine art kelimeleriyle hasta bulmaya çalışmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım

[]
1 Step 1
SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right