online randevu online randevu tedavi ücretleri

Örümcek Ağı İle Yüz Gençleştirme

Örümcek ağı yöntemi içeriğinde hormon ve doku büyüme aktivatörleri bulunan sütür ipliklerinin iğneler vasıtası ile gençleştirme istenen cilt bölgesine cilt altı planda ( özellikle intradermal) çapraz şekilde (örümceğin ağı şeklinde) yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem ile cilt altı planlada yerleştirilen iplikler den hormon ve doku büyüme faktörleri salgılanmakta , bunun neticesinde cilt altı ve dermal bölgede özellikle kollajen ve elastin denen bağ doku proteinlerin sentezinde bir artış olmaktadır.

Kollajenin sentezinin artması o bölgede ki dokuda bir dolgunluk, gençlik oluşturmakta, elastinin artması ile de ciltte elastikiyet artıcı oluşmaktadır. Kollajen ve alastin sentezine ek olarak cilt altı planda yerleştirilen iplikle o bölgede bir inflamatuvar (iltihabi) süreci başlatmakta , böylece o bölgeye yoğun bir inflamatuvar hücre göç oluşmaktadır. Böylece uygulama yapılan bölgede bir sentez artışı, damarlanma oluşumu ve kanlanma artışı ile parlaklık, dolgunluk ve yenilenme oluşmaktadır.

Örümcek ağı yöntemi lokal anestezi altında uyutulmadan günübirlik bir tedavi prosedürüdür. İşlem öncesi genellikle işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik topikal krem sürülmekte ve 20 dakika anestezi sağlanması için beklenir. Eğer hasta ağrıya karşı çok hassas ise lokal anestezi uygulanarak da konfor arttırılabilmektedir. İşlem yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. İşlemden sonra hasta evine –işine dönebilmektedir.

Bu sebeble öğle arası tatilinde bile uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında iğne giriş yerlerinde bazen noktasal kanamalar olabilmekte ve bunun sonucunda 2-3 gün süren noktasal morluklar oluşabilmektedir. Sinir hasarı teorik olarak belirtilmiş olsa da , pratikte pek mümkün değildir. Çünkü, yüz mimiklerini inerve eden sinirler genellikle yüz kaslarının üzerinden veya derin yüzünden seyretmektedir. Bu sebeble hasarlanması kolay değildir.

Hastaların işlemden önce dikkat etmesi gereken kurallar

  • İşlemden 1 hafta önce kullanıyor isekan sulandırıcı ilaçların (aspirin, corasprin, coumadin….) kesilemesi.
  • Alkol kullanıyor ise en az 3 gün öncesinden kesilmesi (kanamayı artırıcı etkisinden dolayı).
  • Bitkisel çay, detoks ürünleri, ödem atıcı bitkisel ürünler kanamayı arttırdığından dolayı 3 gün önce kesilmelidir.

Hastaların işlemden sonra dikkat etmesi gereken kurallar

  • 3 gün süre ile alkol tüketilmemesi
  • İşlem yapılan gün sıcak su ile duş alınmaması
  • 1 hafta süre ile ağır fiziksel aktivite yapılmaması

Örümcek ağı yönteminin etkisi hemen görülse de asıl etki 2.ay sonunda ortaya çıkmakta ve 1,5-2 yıl kadar sürmektedir. Diğer agresif germe operasyonlarına göre komplikasyon oranı oldukça düşük,  kısa sürede uygulanabilen, etkili bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım