online randevu online randevu tedavi ücretleri

Yaz Aylarında Varis Şikayetleri Artırıyor

Okulların kapanması ile birlikte Türkiye’nin her yerinde tatil planları çoktan yapılmaya başlandı. Büyük oranda denize kıyısı olan tatil yerleri tercih edilse de kimi aile bireyleri tatilini memleketlerinde geçirecektir.  Nereye giderseniz gidin fakat sağlığınızı sakın ikinci plana atmayın. Çünkü sıcak yaz ayları ile birlikte bazı hastalıklarda görülen şikayetler iki katına çıkmaktadır. O hastalıklardan biride milyonlarca kişiyi etkisi altın almış olan varis olup, yaz aylarında hastalar daha fazla ağrı, kaşıntı, kramp ve yorgunluk belirtisi ile doktora başvurmaktadır. Bu sayfada varis hastalarının sıcak yaz aylarında yapmaması ve yapmaması gereken hususlara yer vereceğiz.

1) Plajda Güneşlenmekten Kaçının
Denize girdiğinizde vücut kaslarının her zamankinden daha çalışması nedeniyle doğal bir yorgunluk oluşturmaktır. Kişi denizden çıktığında kendini kumsala atmaktadır. Maalesef bu durum varis hastaları için sakıncalı olup, şikayetlerin artmasına neden olmaktadır. Çünkü varis hastaları sıcak uygulamalardan kaçınması gerekir. Bunun için ilk kısıtlama güneşin etkili olduğu saatlerde güneşlenmekten kaçınmalısınız. Bu saatleri denizde yüzerek değerlendirebilirsiniz.

2) Sıcak Havalarda Mümkünse Dışarı Çıkmayın
Yaz aylarında 30-35 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar hastaların yürüyüş yapmalarını da kısıtlıyor. Bu nedenle daha çok akşama doğru 1600 ile 1700’dan sonra günlük 30-45 dakika arası yürüyüşe devam edebilirsiniz.

3) Sıcak Banyo, Hamam ve Sauna’dan Uzak Durun
Özellikle yaz aylarında hastalar kesinlikle hamam, sauna ve sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine denize girebilir, ılık yada soğuk su ile banyo yapabilirsiniz. Özellikle soğuk su varisli bacaklarda rahatlatıcı etkisi olacaktır. Kesinlikle hamam ve sauna gibi ortamlardan uzak durmalısınız.

Sıcak Hava Varisleri Daha Belirgin Hale Getirir
Güneşin etkisi ile birlikte daha belirgin hale gelen damarlar daha dikkat çekici olabilmektedir. Tabii ki tek sıkıntı estetik yönden kötü görünüm olmayıp, aynı zamanda öğlen ve öğlen sonrası başlayan ciddi anlamda yorgunluk ve bacaklarda ağrı ve ağırlık hissi kişiyi bezdirebilir. Bu tür sıkıntıları doğal yollarla aşmak için gerekli önerileri görelim.

Ilık Yada Soğuk Su İle Duş Alın
Yaz aylarında güneş banyosuna maruz kalan hastalar şikayetleri başlamadan durdurmak için başvurabilecekleri doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında yaz aylarının vazgeçilmezi duş olup, dikkat edilmesi gereken suyun sıcak olmaması gerektiğidir. Çünkü sıcak su sizi rahatlatmak yerine iyice şikayetlerin artmasına neden olur. O neden varis hastaları duş alırken ılık yada tamamen soğuk konuma alarak duş almaları önerilir. Bu şekilde daha dinç bir gün geçirebilirler.

Bacaklarınızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutun
Akşama doğru bacaklarınızda ağrı başlıyorsa bunun içinde doğal bir yöntem olan bacakları yukarıda tutma işlemini yapıyoruz.Bunun için bir yere yatak, koltuk vs uzanın ve bacaklarınızın altına 1-2 yastık koyarak bacakların vücudunuzun seviyesinden daha yukarıda olmasını sağlayın. Böylelikle kan akışı hızlanacak olup, ağrı problemi kendi kendine yok olacaktır.

Yaz Aylarında Varis Tedavisi Yapılır mı?
Tatil sezonu ile birlikte varis hastalarının sayısında artış görülmektedir. Çünkü tatile daha sağlıklı ve pürüzsüz bacaklarla girmek istenir. Hem hastalıktan, hemde şikayetlerden kurtulmak için mutlaka tedavi olmalısınız. Tedavi için herhangi bir mevsim olmayıp, yılın 365 günü tedavi olabilirsiniz. Unutmamanız gereken hastalık tedavi edilmediği sürece şikayetlerin artarak Varis Ülseri dediğimiz bacaklarda iyileşmeyen yaralara neden olmasıdır.

Sadece 10 Dakikanızı Ayırarak Sağlığınıza Kavuşun
Varis tedavisi eskisi gibi artık ameliyata gerek kalmadan sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi Idea sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlıyor. Türkiye’nin 4 büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan klinikleri ile hizmet veren kurum aynı zamanda ücretsiz muayene imkanı sunuyor.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarımızdan Bilgi Alın
Türkiye’de bir ilke imza atan kurum tüm hastalar için ücretsiz muayene uygulamasını başlattı. Bu şekilde hasta ve doktorları buluşturmayı amaçlıyoruz. Tüm kliniklerimizde alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. Muayene esnasında varis teşhisi konursa onay vermeniz halinde 10 dakikada sağlığınıza kavuşursunuz.

Tatilinize Ara Vermeden Varislerden Kurtulun
Idea hekimleri geliştirdikleri ameliyatsız yöntemlerle cilt üzeri ve damar içinden tüm varisleri tedavi etmektedir. Ameliyat olmadığı için narkoz, uyuşturma vs gerekmez. 10 Dakika gibi kısa bir sürede varislerden kurtularak tatilinize kaldığınız yerden devam edersiniz. Çünkü ameliyat olmadığı için hastanede yatmak, evde istirahate etmek gerekmez.

Siz Sorun, Doktorlarımız Cevaplasın
Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sizlerden gelen sorulara geçelim. Aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak öğrenmek istediğiniz hususları doktorlarımıza sorabilirsiniz. Sizlerden gelen sorulara kalp damar cerrahi uzmanlarımız içtenlikle yanıt vermektedir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve sağlıklı bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Merhaba ben yeni köpük tedavisi oldum temmuzdada tatile gidecegim bu tedavinin tatilime engeli varmıdır?

    1. admin

      hayır yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım