online randevu tedavi ücretleri

Bitkisel Makat Çatlağı Tedavisi

Tıbbi olarak anal fissür olarak adlandıralan ancak halk arasında makat çatlağı/ yırtığı olarak bilinen sağlık sorunu aslında yalnızca iyi huylu bir yaradır. Yani bu yara zaman içerisinde ilerleyerek insan sağlığını tehlikeye sokacak boyutlara ulaşmaz. Ancak makat bölgesinde görülen en acılı rahatsızlıktır denebilir. Pek çok hasta için oldukça dayanılmaz bir acıya sebep olmaktadır.  Tabi ki acı göreceli bir kavramdır. Kimin acıyı nasıl tanımladığı da önemlidir. Ama genel kanı bu rahatsızlığın hastayı neredeyse tuvaletten gözü yaşlı çıkardığı şeklindedir.

Makat Çatlağı Nedir?

Bu hastalığı makat bölgesinde oluşan ve iyileşmeyen yara şeklinde tanımlamak mümkündür. İyileşmenin olmamasının sebebi ise bölgedeki kasların devamlı kasılarak yara olan kısma yeterli kan gitmesini engellemesidir. Bu sebeple yaraya ne kadar iyi bakım uygulansa da iyileşme gerçekleşmemektedir.

Hastalık iki aşamada incelenmektedir ve tedavi yöntemi hastalığın aşamasına göre belirlenmektedir. Bu aşamalar akut ve kronik dönem olarak ayrılmıştır. Akut dönem hastalığın ilk evreleri olarak tanımlanır. Akut dönemde tedavi ilaçla tedavi mümkündür. Ancak hastalığın ilerleyen dönemi olarak adlandırılan kronik dönemde ilaçla veya bitkisel ilaçla tedavi daha zordur, ilaca rağmen 2 haftada düzelme olmadıysa daha fazla açı çekmeye gerek yoktur, proktoloji uzmanıyla görüşmek doğru olur. Sayfanın sonuda yazan diğer tedavi seçenekleri düşünülebilir.

Bitkisel Makat Çatlağı Tedavi

Aşağıda etkileri ayrıntılı bir şekilde yazan bitkileri kendiniz hazırlayarak kullanabileceğiniz gibi bu bitkilerin özüyle üretilen Anuflex Merhem de kullanabilirsiniz. Anuflex merhem anal fissür tedavisinde kullanılmaktadır ama diğer ağrılı makat hastalıkalrında da ağrıyı geçirmek için kullanılabilir.Şimdi ise sizlere ne çok merak edilen ve tercih edilmek istenen tedavi şekli olan bitkisel tedaviden bahsedeceğiz. Bitkisel yöntemler er daim insanlar için en çok tercih edilen seçenek olmuşlardır. Ancak bu uygulamaların her zaman sonuç vermeyeceği de unutulmamalıdır. Bitkisel, doğal yöntemler insanlar tarafından çok rağbet görmesi sebebi ile maalesef ki çok suiistimal edilmiştir. Piyasa da yüksek meblağlarla satılan ancak işe yaramayan veyahut etkisi oldukça az olan kremler ve ürünler satılmaktadır. Bu yüzden bu tü ürünler tercih edilirken iyi araştırma yapılmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Bu yazımızda sizlere makat çatlağı tedavisi için kullanılacak bitkisel bir ürün içerisinde mutlaka bulunması gereken etken maddelerden bahsedeceğiz. Bu sayede alacağınız ürünün içeriğini kontrol ederek en uygun ürünü tercih edebileceksiniz.

Bu rahatsızlığın tedavisi için kullanılacak ürün mutlaka bölgesel olarak kullanılacak merhem, krem, pomad gibi bir ürün olmalıdır. Ağızdan alınacak herhangi bir ürünün bu hastalığın tedavisinde etkisi olmayacaktır.

Yazımızın giriş kısmında hastalığın iyileşmeme sebebinin bölgede bulunan kasların fazla çalışması sonucu yara olan kısma yeteri kadar kan gitmemesinde kaynaklı olduğundan bahsetmiştik. Tedavi için kullanılacak krem, merhem yada pomadın etkili olabilmesi için mutlaka kasları gevşetme ve rahatlatma özelliği bulunmalıdır. Kasların gevşemesi sayesinde bölgeye kan akışı sağlanacak ve yaranın iyileşmesi sağlanacaktır. Ayrıca kullanılacak ürün yaranın oluştuğu bölgeyi dışkıdan koruyacak nitelikte olmalıdır ki iyileşme süreci başlayabilsin. Bunlara ek olarak ürünün bölgedeki şişliği azaltarak yaşanan ağrıyı azaltması da iyileşme için gerekli olan bir durumdur. Şimdi sizlere etkili bir bitkisel üründe mutlaka olması gereken etken maddeleri ve etkilerini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

 Karanfil Yağı (Scidic Oleum)

Bu bahsettiğimiz etkileri sağlayacak etken maddenin uyuşturucu özelliği olmalıdır. Bu etkiyi sağlayacak doğal ürün ise karanfil özü/yağıdır. Makat çatlağı için yapılacak bitkisel bir karışımda mutlaka bulunması gereken ürünlerden biridir. Uygulandığı bölgedeki acı ve ağrı hissini uyuşturarak azaltması sayesinde dışkılama işlemini kolaylaştırmaktadır. Dışkılama sonrasında yaşanan acıyı aza indirmesi sayesinde bölgedeki kasları kasılmasını aza indirir. Bu sayede iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. Ayrıca karanfil yağının iyileştirici etkisi sayesinde süreci de hızlandırır.

Meyan Kökü Extraktı ( Liquiritiea Extrat)

Hazırlanacak karışımda mutlaka bulunması gereken maddelerden bir tanesi de meyan köküdür. Meyan kökü bitkisel kortizon özelliği taşıyan bir madde olması sayesinde ödemin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Kortizonlu kimyasal ilaçların uzun süre kullanılması çeşitli yan etkilere sebep olması bakımından sakıncalıdır. Ancak meyan kökü gibi doğal yollarla vücuda alınan kortizonun yan etkisi bulunmamaktadır. Kortizon çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde de güvenle kullanılan bir etken maddedir. Bu sağlık sorununda ise kortizon kullanımı ile hastalığın neden olduğu kaşıntı, ağrı ve yanma hissi tedavi edilebilmektedir. Maalesef ki meyan kökü özü piyasada az miktarda satılmamaktadır. Kişi bu maddeden almak istediğinden almak istediği miktarın çok üzerinde yaklaşık  5 kilo gibi bir miktar almak zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle evde kişilerin karışımı kendi hazırlaması zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda dışarıdan alınacak herhangi bir üründe meyan kökü extraktı olup olmadığı mutlaka kontrol edilerek ürün seçimi yapılmalıdır.

At Kestanesi Extraktı ( Equum Castanei Oleum)

Makat hastalıklarının tedavisiiçin oluşturulacak bir karışım içerisinde mutlaka bulunması gereken özlerden bir tanesi de at kestansei exttraktıdır. Bu madde basur tedavisi için hazırlanan karışımlarda da kullanılmaktadır. Bu madde sayesinde basur hastalığında sarkarak makattan dışarı çıkan damarlarda daralma sağlanmaktadır. Makat çatlağı tedavisinde de damarlarda daralma olmasını sağlayarak ödem ve şişliğin azaltılmasını, kanama varsa kanamanın azalmasını ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan acı hissinin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca genişleyen damarlarda düzelme sağlaması ile dolaşımın daha rahat bir şekilde devam etmesini de sağlamaktadır. At kestanesi hemoroid ve varis tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıkalrın tedavisi için üretilen normal beşeri ilaçların içinde de bulunmaktadır. Anal fissüre iyileşme sağladığı gibi varis ve hemoroidde damarlarda büzüşme yaparak etkili olmaktadır. Ödem giderici etkisi sayesinde anal fissür sebebiyle oluşan ödemi azaltır, ödem azalınca ağrı da azalır. Varis ve hemoroid gibi toplar damar genişlemednin belirgin olduğu durumların hepsinin tedavisinde kullanılmaktadır. Varis için üretilen beşeri ilaçların da içinde bulunur.

Aynı Sefa Yağı ( Calendula Oleum)

Yazımızın içerisinde birkaç kez hastalığın iyileşmemesindeki en önemli faktörün kasların kasılarak bölgeye yeterli miktarda kan gitmesi engellemesi olduğundan bahsetmiştik. Aynı sefa yağı bölgesel olarak kasların gevşemesini sağlamaktadır. Böylece fissürün kendini toplaması için uygun zemin hazırlamaktadır. Bu maddenin etkisi tıpkı cerrahi müdahale ile bölgeye enjekte edilen botox gibidir. Her ikisinde de amaç kasların kasılmasını önleyerek bölgesel düzelmeye yardımcı olmaktır. Kasların gevşemesi ile dolaşım normale döner, bölgeye kan gider ve iyileşme süreci başlar.

Piyasa da yüksek meblağlarla satılan makat çatlağı kremleri içerisinde nitrogliserin adlı bir etken madde bulunmaktadır. Bu bahsedilen etken madde ve aynı sefa yağı işlev bakımından tamamen aynıdır. Her iki üründe sürüldüğü bölgede gevşeme olmasını sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler ile hazırlanacak ve bölgesel olarak uygulanabilecek krem veya pomad tarzı ürünler hastalığın tedavisinde oldukça etkili olacaktır. Kullanılan maddelerin doğal olması sayesinde ise kimyasal ilaçların sebep olabileceği yan etkiler bertaraf edilmiş olacaktır. Ayrıca piyasada satılan uçuk rakamlı ürünlere nazaran oldukça ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Ayrıca makat hastalıklarında en sık karşılaşılan ve tedavinin ertelenmesine sebep olan utanma duygusunu orta dan kaldırmaktadır. Kişiler hazırladıkları veya aldıkları ürünü kendileri bölgesel olarak uygulayabilmektedir.

Sarı Kantaron Yağı ( Loannis Struthio Oleum)

Sarı kantaron antiseptik özelliği sayesinde yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca hücre yenileme özelliği sayesinde yaraların iyileşme hızını da arttırmaktadır. Kanlanma arttırıcı özelliği de yaraların hızla düzelmesinde etkilidir. Fissür de bir çeşit makat yarası olması sebebi ile hazırlanacak karışımda mutlaka bulunması gereken ürünlerden biri de sarı kantaron yağıdır.

  Papatya Özü  (Pyrethri Extraktı)

Papatya ekstraktı içeriği bakımından kas kasılmalarını aza indirerek gevşeme sağlama özelliğine sahiptir. Bu etkisi sayesinde basur kaynaklı ağrıların hafifletilmesi için yapılan sıcak su oturmasından suyun içine bir miktar papatya özü katılarak ağrıya sebep olan kasların gevşetilmesi sağlanmıştır. Aynı mantıkla fissür için yapılacak bir karışımda bu etken maddenin bulunması mutlaka önerilmektedir. Kaslarda gevşeme sağlanarak bölgedeki yaranın iyileşmesine olanak sağlanmaktadır. Paptya ile çay hazırlayıp bu çadan iki bardak papatya çayını leğendeki ılık suya koyup oturma banyosu yapmak uzun yıllardır uygulanmakta ve fissür hastalarında ciddi rahatlama sağlamaktadır.

Provitamin B5

Bu vitamin suda eriyen ve vücutta depolanamayan bir vitamindir. Yara iyileşmesinde ve deri güçlenmesinde etkili bir vitamindir. Vücutta depolanmaması sebebi ile vücutta oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırmak amacı ile haricen deri üzerine uygulanması faydalı olacaktır. Yara tedavi edici özelliği ve deri güçlendirici nitelikte olması sayesinde fissür için hazırlanacak karışımlarda aranan bir vitamindir.

Çinko Oksit ( Zinc Oxide)
Çinko oksit yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur, deformasyona uğramış hücrelerin bakım ve onarımında etkin rol oynar. Buna ek olarak antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerindeki mikroplarla savaşarak cilt kalitesini yükseltir. Bu faydaları göz önüne alındığından çinko oksitte verimli bir karışım için olmazsa olmazlardandır. Yara ve yanık merhemi olarak ta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lanolin

Lanolin koyun yapağından elde edilen bir maddedir. Cilt bakımında çok sık kullanılır. Lanolin cildin yumuşamasını sağlayarak cildi daha korunaklı hale getirme özelliğine sahiptir. Cildi korunaklı hale getirmesi sayesinde tercih edilen bir maddedir.

Cetly Stearly Alcohol ( Setil Alkol)
Bu ürün cilt deformasyonları düzeltmek ve önlemek amacı ile nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Bu ürün cildin üzerinde su tutulmasını sağlayan yağlı bir tabaka oluşturur ve bu sayede su kaybını azaltarak deri kalitesini arttırır. Bu etkileri göz önüne alındığından makat yaraları için uygulanacak tedavide bulunması gereken bir ürün olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Fenoksietanol
Yapılan karışımın bakteri üretmemesi gerekmektedir. Bu amaçla ürün içeisnde bulunması gereken madde ise fenoksietanoldür. Bu madde bakteri oluşumunu ve bozulmayı önlemektedir.

Vasaline
Fissürün geçmesi için makat kaslarının gevşemesi ve akıntı varsa akıntının ve kaşıntının önlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla yağlı kremlerin kullanılması önerilmektedir. Vazelinde bu tarz bir ürün olması sebebi ile tercih edilmektedir. Vazelin çatlağın zemininde bir bariyer oluşturarak çatlağı dışkı ile kirlenmekten korur.

Allontoin
Bu madde cildi rahtalatıcı özelliği ve iyileştirici etkisi sayesinde sağlık alanında pek çok rem, merhem ve pomad yapımında kullanılmaktadır. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlaması sayesinde ciltteki hasarlı bölgelerin onarımında etkin rol oynar. Bu sebeple etkili bir yara iyileştirme karışımında mutlaka bulunması gereken bir etken maddedir.

Fissürün bitkisel yollarla tedavi edilebilmesi için hazırlanacak ilaç ve karışımın mutlaka yukarıda saydığımız etken maddeleri içermesi lazım. Ancak bu etken maddeler doğru şekilde kullanırsa verim alınacak bir karışım elde edilmesi söz konusudur. Eğer karışımın kendiniz yapmak yerine satın alacaksanız da mutlaka içerisinde saydığımız maddelerin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Makat Çatlağı Bitkisel Krem

Yukarıda kısaca bahsedildiği gibi tümüyle birkisel aktiflerden oluşan tek krem Anuflex Kremdir. İçeriğinde yukarıda etkileri ayrıntılı şekilde yazılmış olan bitkilerin bir kısmı bulunmaktadır.

Makat Çatlağı Krem İsimleri

Hastanelerde sıkça proktolog, proktoglivenol, kortos gibi kremler yazılsa da bunların hiçbir etkisi olmaz çünkü bunlar basur kremleridir ve anal fissürde etkisi olmaz.
Fissür tedavisi için üretilen kremler şunlardır;
– Anuflex Merhem (tek başına kullanılması yeterlidir, tuvaletin önünde ve sonunda kullanılır)
– Anestol Merhem (tuvaletten önce kullanılır, ağrı kesici etkisi vardır, rektoderm ile birlikte kullanılır)
– Rectoderm Merhem (tuvaletten sonra kullanılır, ağrı kesici etkisi vardır, rektoderm ile birlikte kullanılır)
– Anrecta Merhem (Rectoderm ile aynı içeriğe sahiptir, marka farkı dışında fark yoktur, aynı şekilde kullanılır)

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım