online randevu online randevu tedavi ücretleri

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Soruna yüzeysel baktığınızda sadece dışkılama sorunu olarak görülebilir. Fakat bir çok makat hastalığın doğrudan yada dolaylı olarak nedeni, belirtisi olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.  Sorunun çözümü için ilk olarak nedenleri bilinmelidir.

Kabızlık Nasıl Geçer?
Yukarıda verilen bağlantıya tıkladığınızda sorunun kaynağı en az 10 farklı neden olduğunu görürsünüz. Buda şunu gösteriyor ki her insanda farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Öncelikle sizde ortaya çıkış nedenini bulmalısınız. Örnek ben daha çok et türü besinleri tüketen biriysem bu bende doğal olarak lif yönünden yetersiz beslenmem anlamına gelecektir. Burada çözüm yolu aynı zamanda lif yönünden zengin gıdalar tüketerek dengelemek gerekir. Bu sadece bir örnek olup, şimdi dilerseniz en çok etkisini göreceğiniz önerilere geçelim.

Bol Su İçmek Gerekir 
Kabızlık yada diğer adıyla Konstipasyon iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Birincisi barsaklarda bekleyen dışkının sert ve susuz olması bir diğer yönü ise barsak kaslarının yeteri kadar çalışmaması ile izah edilir. Özellikle dışkısı sert, kuru olan insanlarda sıvı yönünden yetersizlik ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu aşmak için günlük 1,5 – 2 Litre su, sıvı tüketimi gerekmektedir.

Lifli Gıdalara Ağırlık Verin
İnsanlar en çok et sever fakat lif yönünden fakir olması nedeniyle maalesef ölçülü tüketmek gerekir. Yanında mutlaka lifli gıdalarla dengelemek gerekir. Aynı durum süt içinde geçerli, özellikle bebeklerde kabızlığın nedeni süttür.

Tuvalete Gitme Alışkanlığı Oluşturun
Bir çok insan tamamen sıkışmadan tuvalete gitmez, bazı insanlar ise dışarıda yeteri kadar hijyenik olmadığı için hiç gitmemektedir. Dışkıyı erteleme anlamına gelen bu durum maalesef dışkıda sertleşme yanı sıra barsak tembelliğine neden olmaktadır. Özellikle sabah yataktan kalktığınızda mutlaka tuvalete gitme alışkanlığı oluşturmalısınız.

Fazla Kilo Problemi Varsa Kurtulmalısınız
Lezzetli yemekleri tüketmek güzel fakat kontrol dışı olması halinde maalesef fazla kilo ve Obezite sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bir çok hastalığın nedeni olan fazla kilo aynı zamanda kabızlık nedenleri arasında yer almakta olup, fazla kilo problemi olan ve sorunlu doğum süreci yaşayan kadınlarda karın adelesinde zayıflamaya neden olmaktadır. Bu durum dışkının makat üst kısmında beklemesi ve sertleşmesine neden olmaktadır.

Stresten Uzak Durmalısınız
İnsan sağlığının bozulmasında en önemli nedenlerden biride stres olup, belki ilk defa duyacaksınız ama kabızlık nedenleri arasında ciddi bir yere sahiptir. Niye stres dışkının sertleşmesine mi neden oluyor? diyenler olacaktır. Hayır arkadaşlar yukarıda da belirttiğim üzere Konstipasyon nedenlerinden biride barsak kaslarında yavaşlama olup, stres ve depresyon gibi sorunlar barsak kaslarının daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Barsak kasları dışkıyı anüse ittirme görevi bulunmaktadır. Anüse ittirme azalınca Konstipasyon kaçınılmaz hale gelmektedir.

Kansızlık İlacı Kullananlar Dikkatli Olmalı
Kadınlarda en sık görülen sorunlardan biride kansızlık olup, özellikle yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi gibi belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Doktora gittiğinizde ilk olarak kan değerleri ölçülür ve sınırın altında değilse demir etkisi gösteren ilaçlar kullanmanız önerilir. Bu ilaçların yan etkisi olarak kabızlığa neden olmasıdır. Bu ilaçları kullanan kadınlar mutlaka lif yönünden zengin gıdalar tüketmelidir.

Günlük Yürüyüş Yapın Son olarak hareketli bir yaşamı benimsemek gerekir. Bunun için günlük 30-60 dakika tempolu yürüyüş yeterli olacaktır. Yürüme esnasında barsak kasları çalışacağından oldukça etkisi olacaktır. Varis hastalarında bacak ağrılarının kendiliğinden kaybolmasını sağlar.

Kabızlığın Neden Olduğu Hastalıklar
Ortaya çıkan bu sorun çözümlenmezse maalesef daha can sıkıcı sorunlara neden olabilmektedir. Makat hastalıkları arasında en sık görülen Hemoroid ve Anal Fissur kabızlıklar doğrudan ve dolaylı olarak alakalıdır

Sinemaki Otu Çayı
Kabızlıkta en etkili bitkidir hatta biraz fazla tüketilirse ishal bile yapabilir. Çayı hazırlarken miktarları net ölçülü kullanılırsa doz aşımı ve ishal olunmaz. Sinemaki otu her ne kadar doğal bir ürün olsa da aslında getirdiği çözüm doğal değildir, bağırsak hareketlerini suni bir şekilde hızlandırır. Doğal olmayının en önemli sorunu kalıcı etki yapmaz, içilmesi unutulduğu gün kabız kalınmış olunur. Bekunis Draje adlı ilacın içinde de sinameki otu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım