online randevu tedavi ücretleri

Damar Beni Tedavisi

Sayfa İçeriği

Damar (kan beni de denmektedir) beni adından da anlaşılacağı gibi damardan oluşmuş benlerdir. Nasıl ve neden oluştuğu bilinmemektedir.Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damar benleri büyüme eğilimindedirler. Vücudumuzda damar olan heryerde görülebilenkan benleri büyüdükçe hemanjiom yada hemangioma adını almaktadır.

Damar Beni Çeşitleri Nelerdir?

Chery
Vücutta kırımızı ben olarak ta adlandırılmaktadır. Küçük kan benleridir, kırmızı noktacıklar şeklindedir. Ciltten hafif kabarıktır, estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz. Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir. Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir. Tedavisi lazerle oldukça basit olan bu vakalar mutlaka bir ben tedavi merkezinde sadece 5-10 dakikada aldırılabilir. Tedavisi yapılan kırmızı benler tekrar oluşmaz ama vücudun başka bölgelerinden başkaları çıkabilir.

Spider Anjioma

Türkçede gül lekesi ve kılcal damar çatlaması da denir. Her yaşta görülebilir. Ortasında küçük bir kan beni etrfında örümcek ağı gibi kılcal varis vardır. Lazerle ve radyo frekansla tedavi edilir. Son derece basit ve ekonomik şekilde yok edilebilir. Daha çok yüz bölgesinde, elmacık kemiklerinin üstü ya da alt göz kapağında rastlanır.

Şarap Lekesi
Latince adı Porto wine stein dır. Dar bir alanda olabileceği gibi yüzün ya da vücudun bir tarafını kaplayacak kadar geniş te olabilir. Tedavi oldukça zordur. tek yöntem lazerdir, 30-40 seans sürebilir. Tedavinin sonunda şarap lekesi büyüklüğünde yanık izi kalır.Şarap lekesi kırmızı leke şeklindedir.
En çok yüz bölgesinde görülür. Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez. Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar. Büyük hemanjiomlar ameliyatla tedavi edilebilir ancak zor ve riskli bir ameliyattır ve tekrarı çok sıktır.
Ameliyatsız yöntemler (lazer, radyo frekans, İRC, termokoagülasyon, köpük ) daha risksizdir ve tedavi başarısı daha yüksektir.
Kan beni en sık dudaklarda görülür. Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir. Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir. Büyüdükçe daha zor yok edilir. Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir. Bu konuda anne babaların çok hassas olması gerekir. Çünkü yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan bu hastalığı cilt üzerinden rahatça farkedilir.
İyi huylu tümör olarak tabir edilen hemanjiomlar kendiliğinden kaybolabileceği gibi aksine ilerleme yani büyüme sürecine girebilmektedir. Buna karşı aileler bebeklerinin vücudunun her yerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler kan beni sınıfına sokulmaz.

Yeni doğanlardaki hemanjiomlar yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde yok edilmelidir. İdea Klinik Ben Tedavi Merkezi tarafından hazırlanan bilgiler ile siz ve ailenizin sağlığı hakkında sorular ve merak ettiğiniz konuları aşağıdaki soru ve yorum formu yada yukarda telefonlardan arayarak danışabilirsiniz. Unutmayın Medicalart’ta tüm muayeneler ücretsizdir.

Damar Beni Tedavisi

Yukarıda her sorun için ayrı ayrı basedilmiş olsa da şu şekilde özetleyebiliriz; lazer, radyo frekans, plazma, elektrokoter, İRC (infra red coagülator), lazer, skleroterapi, köpükle tedavi.
Yöntem seçimi benin yapısına, doktorun bu konudaki tecrübesine ve gidilen kliniğin teknolojik birikimine göre seçilir. İdea Klinik şubelerinde yukarıda yazılan ve dünyadaki tüm yöntemler uygulanmaktadır.

İlaçla Damar Beni Tedavisi

Hemanjiom Dideral Tedavisi

Kullanılan tek ilaç propranololdur. Piyasa yani kutu adı dideraldir. Dideral ile tedavisi yan etkileri olan bir yöntem olduğu için ilacın dozu kesinlikle bu konuda birikimli bir doktor tarafından ayarlanmalıdır.
Özellikle ilk bir yaşında etkili olma ihtimali yüksektir. Bunun nedeni ilk yaşta damarı geliştirici faktörün yüksek olmasıdır. Damarı geliştirici faktör yüksek olduğu için çok uyarılır ve tümörleşme olur. Eğer büyüme varsa çok yakından takip edilmeli, dideral başlanmalı yine büyüme varsa diğer yöntemlere geçilmelidir. İlk bir yaşında dideral tedavisini denenmeden diğer agresif yöntemlere geçilmemelidir. Para düşkünü bazı kişiler bebeğin ebeveynlerinde telaş ve panik oluşturarak yüksek bedellerle tedaviye razı etmeye çalışabilmektedir.
Bu şekilde yaklaşan kişilere karşı dikkatli davranılmalı, teklifi kabul etmeden önce başka uzmanların görüşü mutlaka alınmalıdır. Dideral ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır, dozunu ayarlamak ciddi birikim gerektirir bu sebeplerle dideral kullanan birilerinin ya da eczacının önerisi ile değil hastanede yatarak doz belirlenmelidir.

Dilde Hemanjiom

Görünüm olarak insanları korkutan hemanjiomun bulunduğu yer dil olunca korku da iki kat artıyor çünkü derisi ince ve sürekli hareket halinde olduğu için daha sık kanamaktadır..
Konuşmak gibi en insani ihtiyacımızı karşılayan dilimizde böyle bir sorun ile karşılaşmak elbette üzücü. Fakat modern tıpta diğer hastalıklara çare bulunduğu gibi buna da çare bulunmuştur.

  • Bir kısmı kendiliğinden geçen dildeki hemanjiomların büyümesi tehlike çanlarının çalmasına neden olur.
  • Hemanjiomlar dilde kabarık ya da düz bir şekilde oluşabilirler.
  • Dilde çıkan damarsal yukamak kolay bir şekilde fark edilebilir ve modern metotlar ile yok edilebilir.

Kliniğimiz hemanjiomlar alanında 20 yıllık deneyime sahip olan uzman hekimlerimiz tarafından 6 şubede yapılmaktadır. Bizlere ulaşmak için internet sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan aramanız yeterlidir.

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi

Bebeklerin yüz kısmında meydana geldiğinde trajik bir görüntünün oluşmasına neden olur. Fakat bulunduğu yer neresi olursa olsun büyümelerine fırsat vermeden alınması gereken hemanjiom bitkisel tedavi adı altında satılan hiçbir ürünü kullanmamanız, sağlığınız ve ekonominiz için oldukça önemlidir.
Tıptaki gelişmeleri yakından takip eden ve modern metotları kullanarak hizmet sunan kliniğimizde tüm çağdaş yöntemler kullanılır. Dilerseniz yazımızın devamında bu metotları yakından inceleyelim.

Lazerle Dilde Hemanjiom Tedavisi

Lazer tekniğini birçok hastalığın tedavisinde görmek mümkün.

  • Dilde kabarık bir şekilde oluşmamış hemanjiomlar için kullanılır.
  • Lazer cihazından hemanjiomlu alana gönderilen ışıklar ısının oluşmasına neden olur.
  • Yoğunlaşan ısı hemanjiomu tahrip ederek etkisiz hale getirir.

Lazer tekniğinin yanında alternatif yöntemlere de başvuran MedicalArt kliniğimiz başarılı kadrosu ile bir telefon yakınınızdadır.

Köpükle Dilde Hemanjiom Tedavisi

Dilde yer alan hemanjiomlar iki şekilde kendini gösterdiğini yukarıda belirtmiştik. Lazer tekniği ile yok ettiğimiz kabarık olmayan hemenjiomların yanında, kabarık yapıda bulunan hemanjiomlar da vardır. İşte bu noktada devreye giren köpükle tedaviler son dönemlerde oldukça popülerdir. Sklerozan maddesinin bene enjekte edilmesi ile tamamlanan operasyon kurumumuzda başarı ile gerçekleşmektedir.

Hemanjioma Hangi Bölüm Bakar?

Hemanjiomun daha çok yeni doğan çocuklarda meydana gelir. Bu nedenle hemanjiom ile karşılaşan ailelerin soluğu “Çocuk Hastalıkları” bölümünde aldığını görüyoruz. Fakat hemanjiom bir damar hastalığıdır ve “Kalp ve Damar Hastalıkları” bölümünün ilgi alanıdır. Dolayısı ile hemanjiom vakası ile karşılaştığınızda iyi bir Kalp ve Damar Cerrahı’nın tedavisi altına girmelisiniz.
Çocuk hastalıkları bazı hastanelerde de hematoloji bölümleri hemanjiomun ilaçla trdavisinde kullanılan dideral dozunu belirlemektedir. Dideral riskli bir ilaç olduğu için bu şekilde birikimli kliniklerden yardım almalısınız.

Damar Beni tedavi Fiyatları

Fiyatlar benin büyüklüğüne, yerleşim yerine, tipine, uygulanacak tedavi yöntemine, kliniğin ücret politikasına göre çok değişebilmektedir. Vücutta chery denilen küçük kırmızı benlerin tedavi ücreti sabittir ve Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Ankara, İzmir ve Bursa şubelerimizin hepsinde aynıdır. Yani bir şubeden aldığınız ücret tüm şubelerde geçerlidir.
Vücuttaki kırmızı benlerin ücreti ; SGK sı olmayan hastalar için ilk ben 800 TL’den başlar, eklenen her ben 400TL’den başlar, SGK sı olanlar için ilk ben 400 TL’den başlarken, eklenen her ben 200 TL’den başlar.

Şarap lekesi ve hemanjiom tedavi ücretleri muayeneyle belirlenir.
Uygulanan bu ücretler net ücretlerdir, seansla ilgili değildir. Birden fazla seans uygulansa da ek ücret alınmaz. İlk seansta alınan ücret karşılığında tamamen iyileşene kadar ücret talep edilmez.

Daha ayrıntılı bilgi için sanal muayene sayfamızı kullanabilir veya aşağıdaki cep telefonlarından whatsapp üzerinden fotoğraflar gönderebilirsiniz. Fotoğrafa göre ücret verilebilen hastalara net ücret verilecektir ancak anjiografi, doppler, MR gibi ek tetkik gerekecek hastalar ancak bunların sonucuna göre ücretlendirilecektir.

Ankara: 0532 350 2587
Bakırköy: 0542 621 0888
Şişli: 0532 463 9682
İzmir: 0542 295 52 54
Bursa: 0532 152 26 75

Bu telefonlardan whatsapp üzerinden fotoğraflar göndererek kabaca ücret alabilirsiniz.

Yazan
Op Dr Atilla KAYA

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/pediatrics/departments/vascular-anomalies#what-we-treat-tab

 

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım