online randevu tedavi ücretleri

Anismus

Sayfa İçeriği

Anismus vajinusmusa benzer şekilde makat kaslarının kramp şeklinde kasılması problemidir. Sorunun ana kaynağı Pubo Rektal makatı oluşturan kaslarda oluşmaktadır. Sorun sadece kasılma ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda dışkılama sonrası beklenen gevşeme yeteri kadar olmaması ortaya çıkmaktadır.

 

Anismus Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Makatta ağrı
En sık ve en bezdirici belirtidir. Günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra makatta kasılma olur. Bu kasılma kola bacağa kramp girmesi gibidir. Bazen dayanılmaz düzeylerde olabilir. Kasılma muayene esnasında oluştuysa muayenede tespit edilebilir ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle muayenede tespit edilemez. Kontrolsüz spazm her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Bu belirtiler makat çatlağında da görülür ancak çatlakta hastalığın kendisi de tespit edilir.

Dışkıyı Boşaltamama

Hasta rahatça dışkılayamaz, tuvalette uzun kalması ve çok ıkınması gerekir. Buna rağmen tam boşaltamamış hissiyle tuvaletten çıkar. Burada kasılmadan çok anal bölge adalelerinin güçlü olması etkendir. Parmakla muayenede bu aşırı güçlü yapı hissedilir . Anal kalan yüksekliği normalden daha fazladır. Bu gurup hastalar sıkça dışkısını parmakla boşaltmak zorunda kalırlar ve kabızlık sorunu da yaşarlar.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?

Kasların gevşek olduğu yada çeşitli yaralanma sebebiyle gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunların kısmen düzelmesi için çeşitli egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin en bilineni kegel egzersizidir. Elektriksel uyarıcılarla da bu yapılabilir ancak anismusta kaslar zaten fazlasıyla güçlü olduğu için bu tür egzersizlerin yararı olmaz hatta tam tersi etki de yapabilir.

Anismus Teşhis Nasıl Konur?

Hastanın anlattıklarıyla yönlenilir, net muayene bulgusu yoktur. İleri tetkik olarak anal manometri ve defakografi yapılabilir ve özellikle manometri yol gösterici olabilir ama hiçbir şey “kesin anismus” dedirtmez. Anoskop, rektoskop, kolonoskop ve ultrason gibi girişimlerin teşhiste ciddi yarar olmaz, ekonomik kayıp dışında anlamı yoktur. En kıymetli bilgileri hastayı dikkatli dinlemekle elde edebiliyoruz.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Kesin sonuç veren net bir tedavisi yoktur ancak çeşitli uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Anismus ameliyatı

Anüsü sıkan kaslardan puborektal kasın kesilmesi şeklinde yapılan ameliyatta başarı düşük olduğu, hastanın tam rahatlayamaması sebebiyle pek uygulanmamaktadır. Zor dışkılamanın eşlik ettiği kasların güçlü olduğu hastalarda anal fissür (makat çatlağı) tedavisinde uygulanan L.İ.S (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatı yapılabilir ama başarısı düşük bir ameliyattır bunun yanı sıra gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi yan etkileri olabilen bir ameliyattır.

Anismus Botox Tedavisi

En etkili yöntemdir. Her ne kadar kesin sonuç denemese de % 95 gibi oldukça yüksek başarısı vardır. Puborektal kasın felç olması sağlanır. Hastaların % 95 inde tam düzelme sağlanır % 5 lik kısımda ne yazık kişide hiçbir düzelme gözlenmez. Bu şekilde cevap vermeyen hastalara 15 gün sonra ikinci doz botox yapıldığında bunların da bir kısmının düzeldiği görülmüştür. Uygulama 1 dakikada 2 enjeksiyon şeklinde yapılır ve son derece basittir. Bu güne kadar tespit edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur. Bu düzeyde başarı elde edebilmek için 100 ünite botox yapılması gerekir.

Karıştığı Hastalıklar
Bölgede ağrı yapan tüm hastalıklarla karıştırılabilir. Bunlar
– Hemoroid (basur)
– Anal fissür (makat çatlağı, makatta yırtık)
– Apseler  (peri anal apse, rektal apse)
– Proktit (iltihap)
– Rectit(rektum iltihabı)
– Sarkma (makat ya da bağırsak dışarı çıkar)
– Soliter ülser (rektumda yara)

Anismus Hangi Bölüme Gider

Anismus teşhis ve tedavisi ile ilgilenen asıl branş proctoloji bölümü, ilgilenen uzman proctoloji uzmanı yani proktologdur. Yaşadığınız yerde proctoloji uzmanı ya da proctoloji kliniği yoksa o zaman genel cerrahi kliniği ve genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir. Proctoloji bölümü genel cerrahinin üst branşıdır ve sadece makat bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Makatta Kasılma

Aslında temel sorun budur ve kasın gevşetilmesi tek çözümdür. Makat kasının neden kasıldığı konusu kesinleştirilebilmiş değildir. Kişinin ruhsal haliyle yakından ilgilidir. Yukarıda bahsedildiği gibi bu kas kesilerek ya da botoxla gevşetilebilir. Çok yaygın yapılmasa da kasın hipnozla gevşetilmesi de mümkündür.

Özetle;
Anismusu ciddi hastalık sınıfına sokmayız ama hastayı ciddi düzeylerde rahatsız edebilir, en etkili tedavisi botox enjeksiyonudur.
Hipnozla tedavinin başarılı olacağı da bilinmelidir. Yetkin bir hipnoterapist anüs kaslarında kalıcı gevşeme yeteneği kazandırabilir.

Kaynak
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673688901882

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım