online randevu online randevu tedavi ücretleri

Basur Belirtileri

Hastalıklarda en önemli unsur erken teşhis olup, bunun için sinyal niteliğinde olan belirtilere karşı çok dikkatli olmalıyız. Özellikle makat hastalıklarında bir çok belirti (kanama, ağrı, kaşıntı, apse, akıntı vs ) görülmekte olup, kesinlikle fizyolojik (normal) bir durum olarak görmek yerine hastalıkların belirtisi olabileceğini bilmelisiniz. Özellikle kanama ve ağrı problemi yaşıyorsanız çok fazla geç kalınmadan Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Asıl konumuza geçmeden önce hastalığı iki sınıfa ayırmak gerekir. Çünkü hemoroid makat iç kısmında olabileceği gibi anüs dış kısmında olabilmektedir. Bu nedenle iç ve dış basur olarak adlandırılır, belirti ve şikayetlerinde farkılıklar görülür. Aynı şekilde tedavileri de ciddi anlamda farklılık taşımaktadır. Şimdi dilerseniz basur hastalarında en sık görülen belirti ve şikayetlere göz atalım.

Makat Kanaması
Hastalığın ilk başlarında ilk olarak kişide kanamalar ortaya çıkmaktadır. Dışkılama esnasında ortaya çıkan bu kanama genelde ağrısız olur. Bu tür şikayetle doktora geldiğinizde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan Lazerle Hemoroid Tedavisi ile sağlığınıza kavuşursunuz.

Toplardamar Tahriş Olmasına Bağlı Kanama Oluşur! Makatta kanama problemi ve nedenlerini sizlere en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorum. O nedenle konuya biraz daha derinlemesine bakmak gerekir. Kabız insanların ortak huyu dışkılama esnasında ıkınma anal bölgede bulunan toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu genişleme aynı zamanda anüs bölgesi kaslarının gevşemesine neden olmaktadır. Bu noktadan sonra toplardamarlar makat iç kısmına sarkarak dışkı ile sürtünür hale gelmektedir. Bu sürtünme ve tahriş sonucu dışkılama esnasında kanama görülür. Basur hastaları genelde tuvaletten bu yüzden uzun zaman harcarlar. Dışkılama bitmesi ile birlikte kanama bir süre sonra son bulur.

Anüs (Makat İç Kısmında Meme) Oluşumu
İlk başlarda sadece makat kanamasının görüldüğü hastalık ilerleyen süreçte makat iç kısmında şişlik benzeri meme oluşur. Hastalığın derecesi / evresi bu şişliğin durumuna göre belirlenmektedir. 2. Derece olması halinde dışkılama esnasında dışarı çıkar, kalkınca geri girer. 3. Derece olması halinde yine dışkılama esnasında dışarı çıkar fakat bazen girmeyebilir. Girmemesi halinde kişi parmağı ile geri sokması gerekir. 4. Derece yani son evrede ise hemoroid memeleri hep dışarıda yer almaktadır. Konuyu daha net anlamak için aşağıda animasyon formunda hazırlanan video’ya göz atmalısınız.

Kaşıntı Dış basur hastalığında en sık görülen şikayetlerden biri fakat, makatta kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl ile alakalıdır. Türkçe karşılığını özetlemek gerekirse anal bölge cildinin zarar görerek korunaksız ve tehlikelere açık hale gelmesidir. Aynı şekilde 4. derece iç hemoroid olup, memeler dışarıda olduğunda iç çamaşıra sürtünmesi sonucu yine o bölgede kaşıntı görülür.

Ağrı
Evet değerli arkadaşlar Hemoroid Belirtileri arasında aktaracağım son şikayet ise ağrı olup, daha çok hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülür. Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) hastalığı ile karıştırılmaktadır. Çünkü anal bölgede en çok ağrıya neden olan hastalık Anal Hematom olup, en az ağrıya sebebiyet vereni ise Basur diyebiliriz.

Tromboze hemoroid (Boğulmuş Basur) Ağrı Yapar Evet arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse anal bölge hastalıkları arasında en az ağrı şikayetine neden olan hemoroid olup, genelde 3. ve 4. derecelerde meme boğulmasına bağlı olarak görülür. Yukarıdaki bilgilerde 3. ve 4. derece haline gelen hastalıkta memeler makat kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Çok çetin bir ağrılı süreç başlamaktadır. 1 Haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 hafta hafifleyerek devam etmektedir.

Tuvalette Uzun Süre Kalma İsteği (Rahatlayamama)
Hemoroid hastaları normal insanlara göre daha uzun süre tuvalette durmaktadır. Bunun nedenlerinden biri kabızlık, kanama olduğu gibi aynı zamanda rahatlayamama yani sürekli dışkılama isteği oluşur.

Basur Belirtileri Alan Kişi Ne Yapmalı?

Evet arkadaşlar sayfada basur hastalarında baştan sonra görülmesi muhtemel belirti ve şikayetlerini aktardık, bir yada birden fazla 1 haftadan uzun süren şikayetlerde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Burada doktor seçimi çok önemli olup, dahiliye yerine genel cerrahi uzmanlarının Proktoloji ile ilgilenenlerine gitmelisiniz.
Unutmayın basur belirtileri akla basusu getirir ama bir çok bulgu bölge kanserlerinde de görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım