online randevu online randevu tedavi ücretleri

Basur Belirtileri

Hastalıklarda en önemli unsur erken teşhis olup, bunun için sinyal niteliğinde olan belirtilere karşı çok dikkatli olmalıyız. Özellikle makat hastalıklarında bir çok belirti (kanama, ağrı, kaşıntı, apse, akıntı vs ) görülmekte olup, kesinlikle fizyolojik (normal) bir durum olarak görmek yerine hastalıkların belirtisi olabileceğini bilmelisiniz. Özellikle kanama ve ağrı problemi yaşıyorsanız çok fazla geç kalınmadan Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Asıl konumuza geçmeden önce hastalığı iki sınıfa ayırmak gerekir. Çünkü hemoroid makat iç kısmında olabileceği gibi anüs dış kısmında olabilmektedir. Bu nedenle iç ve dış basur olarak adlandırılır, belirti ve şikayetlerinde farkılıklar görülür. Aynı şekilde tedavileri de ciddi anlamda farklılık taşımaktadır. Şimdi dilerseniz basur hastalarında en sık görülen belirti ve şikayetlere göz atalım.

Makat Kanaması
Hastalığın ilk başlarında ilk olarak kişide kanamalar ortaya çıkmaktadır. Dışkılama esnasında ortaya çıkan bu kanama genelde ağrısız olur. Bu tür şikayetle doktora geldiğinizde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan Lazerle Hemoroid Tedavisi ile sağlığınıza kavuşursunuz.

Toplardamar Tahriş Olmasına Bağlı Kanama Oluşur! Makatta kanama problemi ve nedenlerini sizlere en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorum. O nedenle konuya biraz daha derinlemesine bakmak gerekir. Kabız insanların ortak huyu dışkılama esnasında ıkınma anal bölgede bulunan toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu genişleme aynı zamanda anüs bölgesi kaslarının gevşemesine neden olmaktadır. Bu noktadan sonra toplardamarlar makat iç kısmına sarkarak dışkı ile sürtünür hale gelmektedir. Bu sürtünme ve tahriş sonucu dışkılama esnasında kanama görülür. Basur hastaları genelde tuvaletten bu yüzden uzun zaman harcarlar. Dışkılama bitmesi ile birlikte kanama bir süre sonra son bulur.

Anüs (Makat İç Kısmında Meme) Oluşumu
İlk başlarda sadece makat kanamasının görüldüğü hastalık ilerleyen süreçte makat iç kısmında şişlik benzeri meme oluşur. Hastalığın derecesi / evresi bu şişliğin durumuna göre belirlenmektedir. 2. Derece olması halinde dışkılama esnasında dışarı çıkar, kalkınca geri girer. 3. Derece olması halinde yine dışkılama esnasında dışarı çıkar fakat bazen girmeyebilir. Girmemesi halinde kişi parmağı ile geri sokması gerekir. 4. Derece yani son evrede ise hemoroid memeleri hep dışarıda yer almaktadır. Konuyu daha net anlamak için aşağıda animasyon formunda hazırlanan video’ya göz atmalısınız.

Kaşıntı Dış basur hastalığında en sık görülen şikayetlerden biri fakat, makatta kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl ile alakalıdır. Türkçe karşılığını özetlemek gerekirse anal bölge cildinin zarar görerek korunaksız ve tehlikelere açık hale gelmesidir. Aynı şekilde 4. derece iç hemoroid olup, memeler dışarıda olduğunda iç çamaşıra sürtünmesi sonucu yine o bölgede kaşıntı görülür.

Ağrı
Evet değerli arkadaşlar Hemoroid Belirtileri arasında aktaracağım son şikayet ise ağrı olup, daha çok hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülür. Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) hastalığı ile karıştırılmaktadır. Çünkü anal bölgede en çok ağrıya neden olan hastalık Anal Hematom olup, en az ağrıya sebebiyet vereni ise Basur diyebiliriz.

Tromboze hemoroid (Boğulmuş Basur) Ağrı Yapar Evet arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse anal bölge hastalıkları arasında en az ağrı şikayetine neden olan hemoroid olup, genelde 3. ve 4. derecelerde meme boğulmasına bağlı olarak görülür. Yukarıdaki bilgilerde 3. ve 4. derece haline gelen hastalıkta memeler makat kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Çok çetin bir ağrılı süreç başlamaktadır. 1 Haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 hafta hafifleyerek devam etmektedir.

Tuvalette Uzun Süre Kalma İsteği (Rahatlayamama)
Hemoroid hastaları normal insanlara göre daha uzun süre tuvalette durmaktadır. Bunun nedenlerinden biri kabızlık, kanama olduğu gibi aynı zamanda rahatlayamama yani sürekli dışkılama isteği oluşur.

Basur Belirtileri Alan Kişi Ne Yapmalı?

Evet arkadaşlar sayfada basur hastalarında baştan sonra görülmesi muhtemel belirti ve şikayetlerini aktardık, bir yada birden fazla 1 haftadan uzun süren şikayetlerde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Burada doktor seçimi çok önemli olup, dahiliye yerine genel cerrahi uzmanlarının Proktoloji ile ilgilenenlerine gitmelisiniz.
Unutmayın bu belirtiler akla basusu getirir ama bir çok bulgu bölge kanserlerinde de görülmektedir.

Basura Ne İyi Gelir?

Basura ne iyi gelir? Sorusuna verilen yanıtları yerine getirerek sancılı bir sürece sahip olan bu hastalığa karşı direnç kazanabilirsiniz. Basura tıp literatüründe “hemoroid” denir ve insanlarda ciddi hasarlara yol açan bir hastalıktır. Toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan bu hastalığın çeşitli nedenleri vardır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında basurun neden oluştuğu ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bağırsaklar ile birebir ilgili olan basurdan korunmak için sıralayacağımız tedbirleri almanız faydalı olacaktır.

  • Basura yakalanmamak için bağırsaklarınıza dikkat etmeli ve tuvalet ihtiyacınızı düzenli bir şekilde karşılamalısınız.
  • Tek nedeni olmamakla beraber gerekçesi olarak yağlı ve acılı yiyecekler gösterilebilir. Bu nedenle yemek listenizde bu tür yiyeceklere daha az yer vermelisiniz.
  • Çözücü özelliğe sahip olan suyu hayatınızın merkezine yerleştirmelisiniz. Alternatif olarak şeftali ve kayısı suyu da tüketilebilir.
  • Hareketli yaşam sizleri basurdan da koruyacaktır. Basurun nedenleri arasında yer alan oturarak çalışma ve hareketsizlikten mutlaka uzak durmalısınız.
  • Fakat hemoroide yakalanan hastaların uzun süre yürümesi ve ayakta kalması da sorun yaşamasına neden olabilir.
  • Bu sorunu yaşayan insanların ağır bir yük taşımaması ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmesi yine alınacak tedbirler arasında gösterilebilir.

Yukarıda sıralanan tüm tedbirler basuru yok etmek için asla yeterli değildir. Şikayetler kendini gösterdiği andan itibaren uzman bir hekimden destek almak şarttır.

Bitkisel Karışımlar Basura İyi Gelir Mi?

Bitkisel karışımların basuru ortadan kaldırmak gibi bir etkisi kesinlikle yoktur. Anlık yaratmış olduğu rahatlatıcı etki dışında sorununda çözümünde yetersiz kalan bitkisel çözümler yerine tıbbın sunmuş olduğu imkanlardan faydalanılmalı ve erken teşhis ile basurdan korunulmalıdır.

Basur Tedavi Ücretleri

  • SGK, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI’na bağlı olan hastalar için %50’lik bir indirim hali ile uygulanır.
  • SGK’sız hastalarımızın lazer ve RBL yöntemi ile görmüş oldukları tedaviye 2700 TL ödemeleri gerekmektedir.
  • Sosyal güvencesi olan hastalarımızın ödeyeceği tutar yarı yarıya düşeceğinde ücretler ilk seans için; 1350 TL.

Basur Neden Olur

Hastalığın oluşmasında bir çok sebep olmasına karşın en önemli 2 neden bulunmaktadır. Birisi kabızlık (konstipasyon) olup, diğeri ise kabızlığa bağlı tuvalette uzun zaman geçirme, ve tabii ki rahatlayabilmek için ıkınma gereksinimidir.

Kabızlık Problemini Ikınarak Çözmeye Çalışmayın!
Evet değerli arkadaşlar çeşitli nedenlerle günümüzde küçük, büyük herkes kabızlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kabızlıktan kurtulmak, için bulduğumuz çözüm yolu %95 aynı olup, tuvalette uzun süre zaman geçirmek ve bu süreçte dakikalarca ıkınmaktır.

Ikınmak Nasıl Bir Soruna Neden Olur?
Diyebilirsiniz, oysa ki hemoroid yada halkımız tabiri ile hastalığın en önemli nedeni ıkınmaktır. Kabızlık problemi ile mücadele eden insanların en büyük silahı ıkınmak olup, oysaki basurun oluşması gibi önemli bir tehlikeden haberdar olmazlar. Ikınmak yerine mutlaka farklı çözüm yolları bulması gerekir.

Ikınma Toplardamarların Genişlemesine Neden Olur!
Dışkılama esnasında oluşan zorlanma ve insanın ıkınması anüs iç bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Damarların genişlemesi tek başına bir sorun olmayıp, asıl tehlike bölgedeki taşıyıcı bağ dokularının gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık Makat Yırtığına Davetiye Çıkarıyor?
Sadece hemoroid hastalığı ile sınırlı kalmayan kabızlık aynı zamanda dışkılama esnasında zorlanmaya neden olması nedeniyle makat çatlağı hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Bağırsaklarda bekleyen dışkı daha sert ve kalın olması nedeniyle anüs iç kısmında çok ince bir çiziğe neden olmaktadır. Bu çizik zamanla büyüyerek dışkılama esnasında insanın dayanamayacağı acı yaşatır. O nedenle kabızlık problemi önlem alınması gereken bir hastalıktır.

Basur Hastalığının Diğer Nedenleri Nelerdir?
%90 oranında kabızlık ve ıkınma yönünde oluşan bu hastalığı diğer nedenlerine bakıldığında ise genetik olduğu görülmektedir. Tabii ki bu genetik genellikle o ailenin beslenme alışkanlığı ile alakalıdır. Çünkü çok fazla acı ve baharatlı yiyecek tüketen aileler bu sorunlarla karşılaşmaktadır.

Doğum Yapan Kadınlarda Basur Neden Olur?

Bir çok kadın gebelik sürecinde hemoroid olduğunu belirtmektedir. Bunların önemli bir bölümü doğum esnasında olup, normal doğum yapan kadınların 10 dakika ile 1 saat arasında süren ıkınma durumu kabızlık problemi yaşayan insan gibi yine anüs bölgesinde yer alan toplardamarların gevşeyip, taşıyıcı kasların zayıflamasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım