online randevu tedavi ücretleri

Basur Belirtileri

Sayfa İçeriği

Basura Ne İyi Gelir?

Basura ne iyi gelir? Sorusuna verilen yanıtları yerine getirerek sancılı bir sürece sahip olan bu hastalığa karşı direnç kazanabilirsiniz. Basura tıp literatüründe “hemoroid” denir ve insanlarda ciddi hasarlara yol açan bir hastalıktır. Toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan bu hastalığın çeşitli nedenleri vardır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında basurun neden oluştuğu ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bağırsaklar ile birebir ilgili olan basurdan korunmak için sıralayacağımız tedbirleri almanız faydalı olacaktır.

  • Basura yakalanmamak için bağırsaklarınıza dikkat etmeli ve tuvalet ihtiyacınızı düzenli bir şekilde karşılamalısınız.
  • Tek nedeni olmamakla beraber gerekçesi olarak yağlı ve acılı yiyecekler gösterilebilir. Bu nedenle yemek listenizde bu tür yiyeceklere daha az yer vermelisiniz.
  • Çözücü özelliğe sahip olan suyu hayatınızın merkezine yerleştirmelisiniz. Alternatif olarak şeftali ve kayısı suyu da tüketilebilir.
  • Hareketli yaşam sizleri basurdan da koruyacaktır. Basurun nedenleri arasında yer alan oturarak çalışma ve hareketsizlikten mutlaka uzak durmalısınız.
  • Fakat hemoroide yakalanan hastaların uzun süre yürümesi ve ayakta kalması da sorun yaşamasına neden olabilir.
  • Bu sorunu yaşayan insanların ağır bir yük taşımaması ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmesi yine alınacak tedbirler arasında gösterilebilir.

Yukarıda sıralanan tüm tedbirler basuru yok etmek için asla yeterli değildir. Şikayetler kendini gösterdiği andan itibaren uzman bir hekimden destek almak şarttır.

Bitkisel Karışımlar Basura İyi Gelir Mi?

Bitkisel karışımların basuru ortadan kaldırmak gibi bir etkisi kesinlikle yoktur. Anlık yaratmış olduğu rahatlatıcı etki dışında sorununda çözümünde yetersiz kalan bitkisel çözümler yerine tıbbın sunmuş olduğu imkanlardan faydalanılmalı ve erken teşhis ile basurdan korunulmalıdır.

Basur Tedavi Ücretleri

  • SGK, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI’na bağlı olan hastalar için %50’lik bir indirim hali ile uygulanır.
  • SGK’sız hastalarımızın lazer ve RBL yöntemi ile görmüş oldukları tedavi 4500 TL’den başlar, 9000 TL’ye kadar çıkabilir.
  • SGK’sı olmayan hastalar için bu ücretlerin iki katı uygulanır.

Basur Neden Olur

Hastalığın oluşmasında bir çok sebep olmasına karşın en önemli 2 neden bulunmaktadır. Birisi kabızlık (konstipasyon) olup, diğeri ise kabızlığa bağlı tuvalette uzun zaman geçirme, ve tabii ki rahatlayabilmek için ıkınma gereksinimidir.

Kabızlık Problemini Ikınarak Çözmeye Çalışmayın!
Evet değerli arkadaşlar çeşitli nedenlerle günümüzde küçük, büyük herkes kabızlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kabızlıktan kurtulmak, için bulduğumuz çözüm yolu %95 aynı olup, tuvalette uzun süre zaman geçirmek ve bu süreçte dakikalarca ıkınmaktır.

Ikınmak Nasıl Bir Soruna Neden Olur?
Diyebilirsiniz, oysa ki hemoroid yada halkımız tabiri ile hastalığın en önemli nedeni ıkınmaktır. Kabızlık problemi ile mücadele eden insanların en büyük silahı ıkınmak olup, oysaki basurun oluşması gibi önemli bir tehlikeden haberdar olmazlar. Ikınmak yerine mutlaka farklı çözüm yolları bulması gerekir.

Ikınma Toplardamarların Genişlemesine Neden Olur!
Dışkılama esnasında oluşan zorlanma ve insanın ıkınması anüs iç bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Damarların genişlemesi tek başına bir sorun olmayıp, asıl tehlike bölgedeki taşıyıcı bağ dokularının gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık Makat Yırtığına Davetiye Çıkarıyor?
Sadece hemoroid hastalığı ile sınırlı kalmayan kabızlık aynı zamanda dışkılama esnasında zorlanmaya neden olması nedeniyle makat çatlağı hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Bağırsaklarda bekleyen dışkı daha sert ve kalın olması nedeniyle anüs iç kısmında çok ince bir çiziğe neden olmaktadır. Bu çizik zamanla büyüyerek dışkılama esnasında insanın dayanamayacağı acı yaşatır. O nedenle kabızlık problemi önlem alınması gereken bir hastalıktır.

Basur Hastalığının Diğer Nedenleri Nelerdir?
%90 oranında kabızlık ve ıkınma yönünde oluşan bu hastalığı diğer nedenlerine bakıldığında ise genetik olduğu görülmektedir. Tabii ki bu genetik genellikle o ailenin beslenme alışkanlığı ile alakalıdır. Çünkü çok fazla acı ve baharatlı yiyecek tüketen aileler bu sorunlarla karşılaşmaktadır.

Doğum Yapan Kadınlarda Basur Neden Olur?

Bir çok kadın gebelik sürecinde hemoroid olduğunu belirtmektedir. Bunların önemli bir bölümü doğum esnasında olup, normal doğum yapan kadınların 10 dakika ile 1 saat arasında süren ıkınma durumu kabızlık problemi yaşayan insan gibi yine anüs bölgesinde yer alan toplardamarların gevşeyip, taşıyıcı kasların zayıflamasına neden olmaktadır. Normal doum esnasında olan memeler geçici şişliklerdir 2-3 haftada kendiliğinden kaybolur.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım