online randevu online randevu tedavi ücretleri

Varis Ülseri Tedavisi

Yaşadığımız hayatta en büyük hatamız son derece önem verilmesi gereken sağlığımızı aksine bir yol izleyerek sürekli ihmal ediyor olmamızdır. Bu durum özellikle Varis hastalarında sık görülen bir durumdur. Normalde ayakta uzun süre sabit çalışmak yerine arada bir hareket etmemizi sağlayan uygulamalara yer versek damar genişlemesi riski azalmaktadır. Aynı şekilde ortaya çıkan şikayetleri dikkate alıp, erken süreçte muayene ve tedavi olmanız halinde ise daha kolay ve avantajlı bir şekilde sağlığınıza kavuşma imkanınız olacaktır. Bunun tersini yapmanız halinde ise elbet bir bedeli olacaktır.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Öncelikle kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, sadece kılcal damarların tedavi edilmemesi sızlama, yanma dışında ciddi bir sıkıntıya neden olmazlar. Sizdeki sorun toplardamarlarda görülen damar genişlemesi ise mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aksi halde aşağıda yer alan sorunlarla karşılaşırsınız.

Belirti ve Şikayetlerde Artış
İlk etapta sadece toplardamarlarda kapakçık bozulması olarak ortaya çıkan sorun zamanlar kirli kanın damarlarda beklemeye devam etmesi ilse damarların genişlemesine ve cilt üzerinden rahatça görülmesine neden olmaktadır. Tabii ki bu durum sadece estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmayıp, aynı zamanda bacaklarda ağrı gibi sıkça görülen şikayetlere neden olmaktadır. Bacak ağrıları daha çok gün içerisinde başlayıp, akşama doğru şiddeti artmakta ve devamında gece krampları gibi görülmektedir. Aynı şekilde hızla genişleyen damarlar ciltte kaşıntı, şişlik, ödem ve bunlara bağlı olarak ciltte renk değişimlerini ve sertleşmeyi beraberinde getirmektedir.

İyileşmesi Zor Bacak Yaraları (Varis Ülseri – ulcus cruris)

Bacaklarınızda renk değişimi ve ciltte sertleşme gibi bir durum görmeniz halinde çok fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına giderek tedavi olmanız gerekir. Çünkü bu noktadan sonra bacaklarınızda kanama ve buna bağlı olarak iyileşmesi güç yaralar varis ülseri ortaya çıkmaktadır. Bu durum maalesef işi iyice zora sokmaktadır. Kendiliğinden iyileşmesi neredeyse imkansız yaralardır.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Evet arkadaşlar hastalığın tedavisi yapılmadığında bacaklarda kanama (damarlarda çatlama) olduğunu görürsünüz. Bu kanamalar maalesef iyileşmesi güç yaralara neden olmaktadır. Kanama öylesine ciddi ki bazen durdurmak için mutlaka tampon uygulanması gerekir. Türkçe karşılığı bacak yarası anlamına gelen varis ülseri bacakların önce yara sonrada kötü bir koku ile çürümesine neden olmaktadır. Dilerseniz aşağıda resimler ile hastalığa bir göz atalım.

 

Varis Yarası Nasıl Geçer?

Öncelikle bu sorununda kendi kendine yada bitkisel ürünler, karışımlar vs ile geçme imkanı olmayacaktır. Mutlaka bilimsel anlamda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunun için yine varisin tedavisinde olduğu gibi alanında tecrübeli bir kalp damar cerrahi uzmanından yardım almanız gerekir. Altı şubemizde fleboboloji (kalp damar cerrahisi) uzmanı size bu konuda da hizmet vermektedir. Ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Eski Yöntem (Oksijenle)

Bacak yaralarının tedavisi geçmişte sadece gelişmiş hastanelerde yapılırdı. Çünkü oksijen birimi olan sağlık merkezlerinde yaklaşık 6 ay sürecek bir oksijen tedavisi gerekirdi. Oldukça zor ve masraflı tedavi sonrasında daha gelişmiş bir uygulama olan PRP uygulaması geliştirildi ve kliniklerimizin her altı şubesinde de uygulanmaktadır.

Varis Yarası Tedavisinde Yeni Yöntem (PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır)

Varisten kaynaklanan ülserin tedavisinde en gelişmiş yöntemlerden biri olan PRP (Platelet Rich Plasma) kişinin kendi kanı ile ortaya çıkan yaranın iyileşmesini sağlamaktadır. Hastadan alınan kan PRP cihazı ile çok özel bir serum haline getirilmektedir. Elde edilen bu serum çok ince bir iğne yardımcı ile hastada ortaya çıkan yaraya enjekte edilmektedir. Yaranın durumuna göre bu uygulama bir kaç seans şeklinde uygulanır.

Evet arkadaşlar burada ortaya çıkan sonuç damar genişlemesi hastalığı kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğidir. Aksi halde sayfada gördüğünüz şekilde dahada zorlaşmaktadır. Yukarıda PRP ile bacak yarası tedavi edilmesinden sonra mutlaka ülsere neden olan damar genişlemesi tedavi edilmesi gerekmektedir.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Vücudumuzda, dokularda biriken kirli kanın kalbe geri taşınmasını sağlayan damar sistemi toplardamarlardır. (Venöz sistem) Toplardamar sistemi bacaklarda derin ve yüzeysel venler olarak ikiye ayrılmaktadır. Derin venlerde kanın durağanlaşması kümeleşmeye eğilim göstermesi sonucu pıhtı oluşturmakta ve bu durum derin ven trombozu (DVT) olarak adlandırılmaktadır.

Derin Ven Trombozu Belirtileri Nelerdir?

Derin ven trombozu erken dönem (Akut DVT) ve geç dönem (Kronik DVT) olarak ikiye ayrılır. Akut DVT ilk 15 günlük dönemdir. Ve bu dönemde bacakta şişlik, şiddetli ağrı, ısı artışı, kırmızı ren değişikliği belirtileri oluşur. Bölge olarak bacaklarda en sık baldır ve uyruk venlerinde görülmektedir. Her iki bacak arasında ciddi çap farklı oluşmaktadır. Nadir olarak kol ve karın içi venlerde de DVT görülmektedir.

Akut dönemde yumuşak pıhtı koparak vücudumuzun çeşitli yerlerindeki toplardamarları tıkayarak emboli oluşturabilmektedir. Bacaklardaki DVT sonrası en sık Akciğer Embolisi görülür. Ani gelişen sırt ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ağızdan öksürükle kan gelmesi gibi belirtiler Akciğer Embolisini akla getirmelidir.

Derin Ven Trombozu Nedenleri

Damar içinde pıhtı oluşumuna başlıca 3 faktör etki etmektedir. Bunları maddeler halinde sıralayarak daha açık bir dille anlatabiliriz.

  1. Damarın içi yüzeyinde (endotelde) hasar oluşması (Travma, kemoterapi, sigara, damardan ilaç kullanımı gibi)
  2. Hareketsizlik (Uzun süre yoğun bakımda yatış, kalça protezi gibi büyük cerrahi müdahale gerektiren ortopedik ameliyatlar, uzun süren araba veya uçak yolculuğu v.b. gibi)
  3. Pıhtılaşmaya meyil sendromları (Trombofili Sendromları)

Ailesel geçiş nedeniyle sık tekrarlayan düşük yapma öyküsü, genç yaşta bacaklarda veya kolda, karın içi damarlarda pıhtı oluşma öyküsü olan hastalar bu grupta detaylı incelenmelidir. Bu hastalarda, toplumun geri kalan bireylerine oranla kan, damarın içinde pıhtılaşmaya genetik nedenlerden dolayı dolma çok meyillidir. Obezite (Şişmanlık), herhangi bir hormon replasman tedavisi; kontrolsüz doğum kontrol hapı kullanımı, hamilelik gibi durumlar da başlı başına pıhtılaşmayı arttıran nedenlerdir.

Hamilelik sırasında vücutta salınan hormonlar kanın pıhtılaşmaya meyilini arttırmaktadır. Ayrıca annenin ve bebeğin kanı beraber kan dolaşımında olduğundan kan volümü artmakta ve pıhtı oluşum riski artmaktadır. Yine bebeğin karın içi ve kasık damarlarına yaptığı baskı sonucu pıhtılaşma riski ve buna bağlı DVT riski hamilelikte artmaktadır.

Varis Kanaması

Derinin çok inceldiği noktadan damar patlayıp kanama olabilir, çok dramatik bir tablodur, bir anda her yer kan olur ve aile çok panikler. Kanayan noktaya baskı uygulamak genellikle kanamayı durdurur. 3-4 dakikalık basında rağmen kanama durmuyorsa uzman doktordan destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım