online randevu online randevu tedavi ücretleri

Varis Ülseri Tedavisi

Yaşadığımız hayatta en büyük hatamız son derece önem verilmesi gereken sağlığımızı aksine bir yol izleyerek sürekli ihmal ediyor olmamızdır. Bu durum özellikle Varis hastalarında sık görülen bir durumdur. Normalde ayakta uzun süre sabit çalışmak yerine arada bir hareket etmemizi sağlayan uygulamalara yer versek damar genişlemesi riski azalmaktadır. Aynı şekilde ortaya çıkan şikayetleri dikkate alıp, erken süreçte muayene ve tedavi olmanız halinde ise daha kolay ve avantajlı bir şekilde sağlığınıza kavuşma imkanınız olacaktır. Bunun tersini yapmanız halinde ise elbet bir bedeli olacaktır.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, sadece kılcal damarların tedavi edilmemesi sızlama, yanma dışında ciddi bir sıkıntıya neden olmazlar. Sizdeki sorun toplardamarlarda görülen damar genişlemesi ise mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aksi halde aşağıda yer alan sorunlarla karşılaşırsınız.

Belirti ve Şikayetlerde Artış
İlk etapta sadece toplardamarlarda kapakçık bozulması olarak ortaya çıkan sorun zamanlar kirli kanın damarlarda beklemeye devam etmesi ilse damarların genişlemesine ve cilt üzerinden rahatça görülmesine neden olmaktadır. Tabii ki bu durum sadece estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmayıp, aynı zamanda bacaklarda ağrı gibi sıkça görülen şikayetlere neden olmaktadır. Bacak ağrıları daha çok gün içerisinde başlayıp, akşama doğru şiddeti artmakta ve devamında gece krampları gibi görülmektedir. Aynı şekilde hızla genişleyen damarlar ciltte kaşıntı, şişlik, ödem ve bunlara bağlı olarak ciltte renk değişimlerini ve sertleşmeyi beraberinde getirmektedir.

İyileşmesi Zor Bacak Yaraları (Varis Ülseri – ulcus cruris)
Bacaklarınızda renk değişimi ve ciltte sertleşme gibi bir durum görmeniz halinde çok fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına giderek tedavi olmanız gerekir. Çünkü bu noktadan sonra bacaklarınızda kanama ve buna bağlı olarak iyileşmesi güç yaralar varis ülseri ortaya çıkmaktadır. Bu durum maalesef işi iyice zora sokmaktadır. Kendiliğinden iyileşmesi neredeyse imkansız yaralardır.

Varis Kanaması
Derinin çok inceldiği noktadan damar patlayıp kanama olabilir, çok dramatik bir tablodur, bir anda her yer kan olur ve aile çok panikler. Kanayan noktaya baskı uygulamak genellikle kanamayı durdurur. 3-4 dakikalık basında rağmen kanama durmuyorsa uzman doktordan destek alınmalıdır.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Evet arkadaşlar hastalığın tedavisi yapılmadığında bacaklarda kanama (damarlarda çatlama) olduğunu görürsünüz. Bu kanamalar maalesef iyileşmesi güç yaralara neden olmaktadır. Kanama öylesine ciddi ki bazen durdurmak için mutlaka tampon uygulanması gerekir. Türkçe karşılığı bacak yarası anlamına gelen varis ülseri bacakların önce yara sonrada kötü bir koku ile çürümesine neden olmaktadır. Dilerseniz aşağıda resimler ile hastalığa bir göz atalım.

 

 

Varis Yarası Nasıl Geçer?
Öncelikle bu sorununda kendi kendine yada bitkisel ürünler, karışımlar vs ile geçme imkanı olmayacaktır. Mutlaka bilimsel anlamda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunun için yine varisin tedavisinde olduğu gibi alanında tecrübeli bir kalp damar cerrahi uzmanından yardım almanız gerekir. Altı şubemizde fleboboloji (kalp damar cerrahisi) uzmanı size bu konuda da hizmet vermektedir. Ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Eski Yöntem (Oksijenle)
Bacak yaralarının tedavisi geçmişte sadece gelişmiş hastanelerde yapılırdı. Çünkü oksijen birimi olan sağlık merkezlerinde yaklaşık 6 ay sürecek bir oksijen tedavisi gerekirdi. Oldukça zor ve masraflı tedavi sonrasında daha gelişmiş bir uygulama olan PRP uygulaması geliştirildi ve kliniklerimizin her altı şubesinde de uygulanmaktadır.

Yeni Yöntem (PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır)
Varisten kaynaklanan ülserin tedavisinde en gelişmiş yöntemlerden biri olan PRP (Platelet Rich Plasma) kişinin kendi kanı ile ortaya çıkan yaranın iyileşmesini sağlamaktadır. Hastadan alınan kan PRP cihazı ile çok özel bir serum haline getirilmektedir. Elde edilen bu serum çok ince bir iğne yardımcı ile hastada ortaya çıkan yaraya enjekte edilmektedir. Yaranın durumuna göre bu uygulama bir kaç seans şeklinde uygulanır.

Evet arkadaşlar burada ortaya çıkan sonuç damar genişlemesi hastalığı kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğidir. Aksi halde sayfada gördüğünüz şekilde dahada zorlaşmaktadır. Yukarıda PRP ile bacak yarası tedavi edilmesinden sonra mutlaka ülsere neden olan damar genişlemesi tedavi edilmesi gerekmektedir.

Varis Tedavisi
Ülserlerin tedavisine başlandığında varisin de tedavisi planlanmalıdır, iltihap sebebiyle ertelense de temel sorun olan varisler ortadan kaldırılmalıdır. böylece hem ülser daha çabuk iyileşir hem de yeni yaralar çıkması engellenmiş olur. yaraların oluşması da ilerlemesi de varisin yaptığı basınca bağlı olarak derinin beslenememesi olduğundan dolayı verisler de ortadan kaldırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım