online randevu tedavi ücretleri

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Sayfa İçeriği

Fissürün en önemli sebebi kabızlıktır. Günlük hayatta insanların %50 gibi büyük bir bölümü kabızlık problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Tüketilen gıdalar, yeteri kadar sıvı almama ve hareketsiz yaşam Konstipasyon riskini tetiklemektedir. İlk başta ciddiye alınmayan bu sorun maalesef bir çok makat hastalığına doğrudan yada dolaylı olarak neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse Basur yada bu sayfada detaylarını inceleme imkanı bulacağımız Anal Fissür (Makat Çatlağı) g

enelde kabızlık problemi ile ortaya çıkar.

Botoxla Tedavi Ücreti

Ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatla kesilerek gevşetilen kasın ilaçla gevşetilmesidir. İşlemi 1 dakika içerisinde, 100 İ. Ünite botox uygulayarak yapıyoruz . Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Bu dozda başarı şansı % 95  civarıdır, tedavi ücreti muayene dahil 2750TL dir. Botox yaptıracağınız kliniği iyi seçmeli, bir ampul ilacın sizde kullanıldığından emin olmalıdınız. Bunun en iyi yolu  botoxun kutusunun yanınızda açılmasını talep edin uygulamadan sonra yapılan ilacın kutusunu ve şişesini görmek istediğinizi söyleyin. Çünkü ilaç pahalı olduğu için tasarruf amacıyla bir şişe ilacı 2-4 hastaya yani her hastaya 25-50 ünite yapan klinikler de vardır. Bu dozlarda botoxun başarısı çok düşer.

Makat Çatlağı Ameliyat Ücreti

Kapalı yöntemle yapıyoruz. 1-2 cm lik bölgeyi uyuşturarak 7-8 dakikada yapıyoruz. Tedavi sonrası kalkıp gidebiliyorsunuz. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabilir. Ameliyatın başarı oranı % 99 lar düzeyindedir. Ameliyat ücreti 3500 TL’den başlamaktadır.

Makat Çatlağı Video

Anal Fissür Nedir?
Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak da bilinen bir tür anal bölge hastalığı olup, özellikle 10-15 gün içerisinde muayene ile teşhis konarak geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın yapısına bakacak olursak anüs iç kısmında küçük bir çizik diyebiliriz. Bir şey doğrarken bıçakla hafifçe elinizi kesmek gibidir.

Makat Çatlağı Neden Olur?
Bu çizik genellikle dışkılama esnasında dışkının sert olması ile ortaya çıkar. Kabız insanların dışkısı kalın ve sert olduğu için dışkılama esnasında makat kasları oldukça zorlanır. Çoğu zaman dışkı çıkarken bir çizik oluşturarak geçer.

Belirtileri Nelerdir?
İnsan vücudunda yer alan sinirler ile en ufak bir olumsuzluktan bile hemen haberdar oluruz. Doğada bir karıncanın ısırması bile insanın ciddi anlamda canını yakarken anüs iç kısmında oluşan o çizik dayanılmaz bir acıya neden olmaktadır. Evet arkadaşlar anal fissür belirtisi olarak ilk ele alacağımız unsur can yanması olacaktır. Her dışkılama esnasında yaşanan bu bu sorun maalesef insanı tuvalete gitmeye korkar hale getirmektedir. Nedeni ise dışkının o çiziğe sürtünerek geçmesidir. Yani elinizdeki bir kesiğe limonun değmesi gibi canınızı yakacaktır. Bu can yanması ilk başlarda dışkılama sonrası 3-4 dakika içinde geçerken 15 gün sonrası yani hastalık ilerleyip, kronik hale gelmesi ile 3-4 saat daha devam etmektedir. Genelde doktorlar hastalığın yeni dönem yada kronik oluşunu ağrı şikayetine bakarak netleştirir. Bir diğer belirti ise dışkılama sonrası 2-3 damla olacak şekilde taze kan gelebilir.

Makat Çatlağı Ağrısı Nasıl Geçer?
Hastalığın tedavi olmadan geçen her günü sizi daha fazla dayanılmaz acı ve şikayet ile baş başa bırakacaktır. Yani kendisi yada ağrısı kendi kendine geçme imkanı yoktur. Bu nedenle mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Bunun için Medicalart Anal Fissür Tedavi Merkezinde ücretsiz muayene olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Erken Dönem Anal Fissür Krem İle Tedavi Edilir
Yazının ilk giriş kısmında hastalığın 10-15 gün içerisinde tedavi edilmesi gerektiğini belirttim. Çünkü 15 günlük süreçte yeni dönem olarak anılmakta ve genelde Rectoderm gibi nitro gliserinli kremler ile tedavi denenmektedir. Çoğu zaman başarılı olan bu tedavi yöntemi ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan sağlığınıza kavuşursunuz. Fakat 15 günü geçmesi halinde hastalık kronikleşeceği için krem ile tedavisi mümkün olmayacaktır. Bu durumda cerrahi müdahale gerekir.

Kronik Makat Çatlağı İçin Botoks Tedavisi Önerilir
Krem ile tedavi imkanı olmayanlar için geriye Botoks yada ameliyat kalmaktadır. Medicalart doktorları olarak hastalarımıza en iyi imkanları sağlamaya gayret gösteriyoruz. Tüm kronik anal fissür hastalarında sadece 1 dakika gibi kısa sürede uygulanan Botoks enjeksiyonu öneriyoruz. Evet yanlış okumadınız sadece 1 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz. Nasıl yapıldığını merak edenler, görmek isteyenler aşağıda yer alan video’da görebilirsiniz.

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı
Botoks enjeksiyonu her yerde bulma imkanınız yoktur. O nedenle makat çatlağı tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise ameliyat olup, bir çok teknik geliştirilmiştir. Bir çoğu başarısız olması ve tekrarlama riskinin yüksek olması ile uygulanışı son bulmuştur. Günümüzde en başarılısı olarak gördüğümüz L.I.S (Lateral internal sphincterotomy) yöntemi ile yapılmaktadır. Burada amaç hastalığın iyileşmesine neden olan kasın kesilmesidir. Doktor tecrübesi gerektiren bir yöntem olduğunu belirtmeliyim. Hata ile sağlıklı kasların kesilmesi halinde hastada gaz ve dışkı kaçırma görülür. Çatlağın iyileşmesini önleyen kası kesebilmek için öncelikle 1-1,5 cm genişliğinde bir delik açmak gerekir. O delikten girilerek elektrokoter yardımı ile kesilir. Kesi oldukça küçük olduğu için dikiş atmaya gerek görülmez. Hasta bu şekilde 2 günde sağlığına kavuşur.

Tedavi Sonrası Tekrarlmı
Anal Fissür yapısını ele aldığımızda durup, dururken ortaya çıkan bir hastalık değildir. Genelde bizlerin ihmali ile ortaya çıkar. Özellikle kabızlık probleminden kurtulmadığımız sürece başta hemoroid olmak üzere Anal Fissür görülür. Tedavi olduğunuz yerden değilde biraz yanında olur. Yani kabızlık probleminden mutlaka kurtulmak gerekir. Nasıl sağlıklı bir insan kabız kaldığında makatında çatlak olabilirse iyileşen kişinin yeniden çatlak olma ihtimali vardır.

Makat Çatlağı Kansere Dönüşür mü?
Tedavi edilmeyen tüm sağlık sorunları içinden çıkılması güç bir hal almaktadır. Aynı şekilde Anal Fissür tedavi edilmemesi halinde makat kanseri olabileceği yönünde bir inanış bulunmamaktadır. İsim olarak çok benzeyen ve bu sebeple hastalar tarafından sıkça karıştırılan Anal Fistül probleminde durum farklıdır, uzun süre tedavi edilmeyen fistüller kanserleşebilir.

Makat Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar dışkılama esnasında can yanması ve kanama gibi sorunlarla karşılaşırsak mutlaka bir doktora muayene olunması gerektiğini biliyoruz. Bunun için tercih etmeniz gereken bölüm Genel Cerrahi olup, doktor seçiminde ise makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde tecrübeli olan Proctoloji uzmanlarını tercih etmelisiniz.

 Ücretsiz Muayene İmkanlarından Yararlanın
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı kliniği Medicalart Anal Fissür hastaları içinde ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Bunun için SGK güvenceniz olması gerekir. Sadece ücretsiz muayene ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Alanında tecrübeli proktoloji uzmanlarının görev yaptığı kurum istanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 6 farklı kliniği ile hizmet vermektedir.

Makat Çatlağı Bitkisel Çözüm
Çözüm için aşağıdaki bitkilerin açıklanan etkilerinden yararlanarak fissürden kurtulmanız mümkün.

 Karanfil Yağı (Scidic Oleum)

Bu bahsettiğimiz etkileri sağlayacak etken maddenin uyuşturucu özelliği olmalıdır. Bu etkiyi sağlayacak doğal ürün ise karanfil özü/yağıdır. Makat çatlağı için yapılacak bitkisel bir karışımda mutlaka bulunması gereken ürünlerden biridir. Uygulandığı bölgedeki acı ve ağrı hissini uyuşturarak azaltması sayesinde dışkılama işlemini kolaylaştırmaktadır. Dışkılama sonrasında yaşanan acıyı aza indirmesi sayesinde bölgedeki kasları kasılmasını aza indirir. Bu sayede iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. Ayrıca karanfil yağının iyileştirici etkisi sayesinde süreci de hızlandırır.

 

Meyan Kökü Extraktı ( Liquiritiea Extrat)
 Hazırlanacak karışımda mutlaka bulunması gereken maddelerden bir tanesi de meyan köküdür. Meyan kökü bitkisel kortizon özelliği taşıyan bir madde olması sayesinde ödemin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Kortizonlu kimyasal ilaçların uzun süre kullanılması çeşitli yan etkilere sebep olması bakımından sakıncalıdır. Ancak meyan kökü gibi doğal yollarla vücuda alınan kortizonun yan etkisi bulunmamaktadır. Kortizon çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde de güvenle kullanılan bir etken maddedir. Bu sağlık sorununda ise kortizon kullanımı ile hastalığın neden olduğu kaşıntı, ağrı ve yanma hissi tedavi edilebilmektedir. Maalesef ki meyan kökü özü piyasada az miktarda satılmamaktadır. Kişi bu maddeden almak istediğinden almak istediği miktarın çok üzerinde yaklaşık  5 kilo gibi bir miktar almak zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle evde kişilerin karışımı kendi hazırlaması zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda dışarıdan alınacak herhangi bir üründe meyan kökü extraktı olup olmadığı mutlaka kontrol edilerek ürün seçimi yapılmalıdır.

At Kestanesi Extraktı ( Equum Castanei Oleum)
Makat hastalıklarının tedavisiiçin oluşturulacak bir karışım içerisinde mutlaka bulunması gereken özlerden bir tanesi de at kestansei exttraktıdır. Bu madde basur tedavisi için hazırlanan karışımlarda da kullanılmaktadır. Bu madde sayesinde basur hastalığında sarkarak makattan dışarı çıkan damarlarda daralma sağlanmaktadır. Makat çatlağı tedavisinde de damarlarda daralma olmasını sağlayarak ödem ve şişliğin azaltılmasını, kanama varsa kanamanın azalmasını ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan acı hissinin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca genişleyen damarlarda düzelme sağlaması ile dolaşımın daha rahat bir şekilde devam etmesini de sağlamaktadır. At kestanesi hemoroid ve varis tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıkalrın tedavisi için üretilen normal beşeri ilaçların içinde de bulunmaktadır. Anal fissüre iyileşme sağladığı gibi varis ve hemoroidde damarlarda büzüşme yaparak etkili olmaktadır. Ödem giderici etkisi sayesinde anal fissür sebebiyle oluşan ödemi azaltır, ödem azalınca ağrı da azalır.

Aynı Sefa Yağı ( Calendula Oleum)
Yazımızın içerisinde birkaç kez hastalığın iyileşmemesindeki en önemli faktörün kasların kasılarak bölgeye yeterli miktarda kan gitmesi engellemesi olduğundan bahsetmiştik. Aynı sefa yağı bölgesel olarak kasların gevşemesini sağlamaktadır. Böylece fissürün kendini toplaması için uygun zemin hazırlamaktadır. Bu maddenin etkisi tıpkı cerrahi müdahale ile bölgeye enjekte edilen botox gibidir. Her ikisinde de amaç kasların kasılmasını önleyerek bölgesel düzelmeye yardımcı olmaktır. Kasların gevşemesi ile dolaşım normale döner, bölgeye kan gider ve iyileşme süreci başlar.

Piyasa da yüksek meblağlarla satılan makat çatlağı kremleri içerisinde nitrogliserin adlı bir etken madde bulunmaktadır. Bu bahsedilen etken madde ve aynı sefa yağı işlev bakımından tamamen aynıdır. Her iki üründe sürüldüğü bölgede gevşeme olmasını sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler ile hazırlanacak ve bölgesel olarak uygulanabilecek krem veya pomad tarzı ürünler hastalığın tedavisinde oldukça etkili olacaktır. Kullanılan maddelerin doğal olması sayesinde ise kimyasal ilaçların sebep olabileceği yan etkiler bertaraf edilmiş olacaktır. Ayrıca piyasada satılan uçuk rakamlı ürünlere nazaran oldukça ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Ayrıca makat hastalıklarında en sık karşılaşılan ve tedavinin ertelenmesine sebep olan utanma duygusunu orta dan kaldırmaktadır. Kişiler hazırladıkları veya aldıkları ürünü kendileri bölgesel olarak uygulayabilmektedir.

Sarı Kantaron Yağı ( Loannis Struthio Oleum)
Sarı kantaron antiseptik özelliği sayesinde yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca hücre yenileme özelliği sayesinde yaraların iyileşme hızını da arttırmaktadır. Kanlanma arttırıcı özelliği de yaraların hızla düzelmesinde etkilidir. Fissür de bir çeşit makat yarası olması sebebi ile hazırlanacak karışımda mutlaka bulunması gereken ürünlerden biri de sarı kantaron yağıdır.

  Papatya Özü  (Pyrethri Extraktı)
Papatya ekstraktı içeriği bakımından kas kasılmalarını aza indirerek gevşeme sağlama özelliğine sahiptir. Bu etkisi sayesinde basur kaynaklı ağrıların hafifletilmesi için yapılan sıcak su oturmasından suyun içine bir miktar papatya özü katılarak ağrıya sebep olan kasların gevşetilmesi sağlanmıştır. Aynı mantıkla fissür için yapılacak bir karışımda bu etken maddenin bulunması mutlaka önerilmektedir. Kaslarda gevşeme sağlanarak bölgedeki yaranın iyileşmesine olanak sağlanmaktadır. Paptya ile çay hazırlayıp bu çadan iki bardak papatya çayını leğendeki ılık suya koyup oturma banyosu yapmak uzun yıllardır uygulanmakta ve fissür hastalarında ciddi rahatlama sağlamaktadır.


Provitamin B5
Bu vitamin suda eriyen ve vücutta depolanamayan bir vitamindir. Yara iyileşmesinde ve deri güçlenmesinde etkili bir vitamindir. Vücutta depolanmaması sebebi ile vücutta oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırmak amacı ile haricen deri üzerine uygulanması faydalı olacaktır. Yara tedavi edici özelliği ve deri güçlendirici nitelikte olması sayesinde fissür için hazırlanacak karışımlarda aranan bir vitamindir.

Çinko Oksit ( Zinc Oxide)
Çinko oksit yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur, deformasyona uğramış hücrelerin bakım ve onarımında etkin rol oynar. Buna ek olarak antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerindeki mikroplarla savaşarak cilt kalitesini yükseltir. Bu faydaları göz önüne alındığından çinko oksitte verimli bir karışım için olmazsa olmazlardandır.

Lanolin
Lanolin koyun yapağından elde edilen bir maddedir. Cilt bakımında çok sık kullanılır. Lanolin cildin yumuşamasını sağlayarak cildi daha korunaklı hale getirme özelliğine sahiptir. Cildi korunaklı hale getirmesi sayesinde tercih edilen bir maddedir.

Cetly Stearly Alcohol ( Setil Alkol)
Bu ürün cilt deformasyonları düzeltmek ve önlemek amacı ile nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Bu ürün cildin üzerinde su tutulmasını sağlayan yağlı bir tabaka oluşturur ve bu sayede su kaybını azaltarak deri kalitesini arttırır. Bu etkileri göz önüne alındığından makat yaraları için uygulanacak tedavide bulunması gereken bir ürün olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Fenoksietanol
Yapılan karışımın bakteri üretmemesi gerekmektedir. Bu amaçla ürün içeisnde bulunması gereken madde ise fenoksietanoldür. Bu madde bakteri oluşumunu ve bozulmayı önlemektedir.

Vasaline
Fissürün geçmesi için makat kaslarının gevşemesi ve akıntı varsa akıntının ve kaşıntının önlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla yağlı kremlerin kullanılması önerilmektedir. Vazelinde bu tarz bir ürün olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Allontoin
Bu madde cildi rahtalatıcı özelliği ve iyileştirici etkisi sayesinde sağlık alanında pek çok rem, merhem ve pomad yapımında kullanılmaktadır. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlaması sayesinde ciltteki hasarlı bölgelerin onarımında etkin rol oynar. Bu sebeple etkili bir yara iyileştirme karışımında mutlaka bulunması gereken bir etken maddedir.

Fissürün bitkisel yollarla tedavi edilebilmesi için hazırlanacak ilaç ve karışımın mutlaka yukarıda saydığımız etken maddeleri içermesi lazım. Ancak bu etken maddeler doğru şekilde kullanırsa verim alınacak bir karışım elde edilmesi söz konusudur. Eğer karışımın kendiniz yapmak yerine satın alacaksanız da mutlaka içerisinde saydığımız maddelerin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Bu yazımızda makat çatlağı için uygulanacak bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ancak bu konudan bahsetmeden önce uygulanan cerrahi müdahalelerden de kısaca bahsedeceğiz.

Ameliyat
Tedavi seçenekleri arasında en son tercih edilen yöntemdir. Bunun sebebi ise ameliyat esnasında kesilen makat kaslarının gaz ve dışkı kaçırma riskine sebep olmasıdır. Bu hastalar için oldukça olumsuz bir sonuç olması sebebi ile bu yöntem pek tercih edilmemektedir. Birçok farklı ameliyat yöntemi olsa da hekimler tarafından ortak kabul gören yöntem LİS yöntemidir. Bu yöntem açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Açık yöntem, kesinin büyük olması sebebi ile pek tercih edilmemektedir. Kapalı yöntemde kesi boyutu daha küçük olması ile tercih sebebidir.

Doktora Sor
Makat çatlağı hakkında bizim aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak istedikleri hususları doktorlarımız içtenlikle yanıt vermektedir. Bunun için aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım