online randevu online randevu tedavi ücretleri

Varis Belirtileri Nelerdir?

İnsanlar boş zamanlarında özellikle sağlık sorunları konusunda araştırma yaparak değerlendirmelidir. Çünkü hastalıkların %95 gibi önemli bir bölümü tedavisi mümkündür. Özellikle erken tespit edilmesi halinde tedavisi hem daha kolay hemde daha ekonomik olacaktır. Bu nedenle özellikle toplumda sık görülen hastalıkların nedenleri ve belirtileri konusuna odaklanmalıyız. Toplumda sık görülen hastalıklardan biride Varis (Toplardamar Genişlemesi) olup, nedenlerine karşı bilgi sahibi olduğunuzda ciddi anlamda korunma imkanı sağlarsınız. Belirtileri konusunda dikkat ettiğinizde ise tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız yapılmaktadır.

Varis ile Kılcal Damar Çatlaması Farklıdır
Konuya geçmeden önce önemli bir hususu ele almak istiyorum. Varis ile kılcal damar sürekli karıştırılmaktadır. Varis (Toplardamar Genişlemesi) olup, daha çok bacaklarda, ellerde ve genital bölgede görülür. Kılcal Damar problemi ise toplardamarlarla alakası olmayıp, kadınlarda bacaklar erkeklerde ise yüz bölgesinde görülür. Toplardamar genişlemesi ciddi bir hastalık olarak kabul edilir, tedavi edilmesi gerekirken, kılcal damar problemi ise hastalık olarak kabul edilmeyip, estetik sorun olarak görülmektedir.

Kılcal Damarlar ve Orta Boy Varisler Şikayete Neden olmayabilir
Önemli gördüğüm bir diğer husus ise hastalığın herkeste şikayete neden olmayacağıdır. Bazı insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda bozarken bazılarında ciddi bir etkiye neden olamayabilir. Bunun dışında kılcal damarlar herhangi bir şikayete (sızlama dışında) neden olmazken aynı şekilde ilerleme sürecinde olan orta boy varislerde yine şikayet / belirti görülmeyebilir.

Bacaklarda Ağrı (Toplardamar Genişlemesinde)
Toplar damar genişlemesi olan hastalarında en sık görülen şikayetlerden birisi bacaklarda ortaya çıkan ağrıdır. Öncelikle ağrı ile sızlanmayı bir birinden ayırmak gerekir. Çünkü sızlama kılcal damar belirtisi iken, ağrı toplardamar genişlemesine bağlı olarak damarlarda kan pıhtılaşması nedeniyle olmaktadır. Daha çok dizlerin alt kısmında günün ilerleyen saatlerinde başlayıp, akşamları yoğunlaşan bir yakınma halidir.

Bacak Ağrılarından Kolayca Kurtulun Yaşadığınız sorunun varis kaynaklı bir ağrı olduğunu anlamak için yapmanız gereken günlük 30-60 dakika yürüyüş yapmaktır. Bu şekilde devam etmeniz halinde ağrıdan eser kalmayacaktır. Çünkü yürüyüş esnasında bacak kasları kalp gibi çalışarak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Aynı şekilde özellikle akşamları evinize geldiğinizde ayaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutarak kirli kanın kalbe gitmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için özel varis yastığı şeklinde medikal ürün geliştirilmiştir. Varis ağrısı problemini önlemenin bir diğer yolu ise Varis Çorabı kullanmaktır. Tedavi edici özelliği olmamasına karşın şikayetlerin azaltılması konusunda etkilidir.

Bacaklarda Sızlama (Kılcal Damarlarda)
Yukarıda belirttiğimiz ağrı problemi asıl varis hastalığını işaret ederken daha çok ince biz sızlama, yanma problemi yaşıyorsanız burada ise kılcal damar ön plana çıkmaktadır. Ciddi bir hastalık olmayıp, estetik sorun olarak kabul görmektedir. Tek sıkıntısı kişide sızlamaya neden olmasıdır. Hastalık olarak kabul görmediği için SGK bacaklarda yapılan tedaviyi karşılar, yüzde olan kılların tedavisini ise karşılamaz. Hasta tüm ücreti kendisi ödemesi gerekir.

Yorgunluk (Oturma İsteği)
Bu hastalar normal insanlara göre biraz daha çabuk yorulabilir. Özellikle ayakta çalışmaya devam edenler 2-3 saat gibi kısa bir sürede ciddi bir yorgunluk durumu oluşur. Buda kişide oturma isteğini beraberinde getirir. Öyle ki sokakta insan kaldırım taşlarına oturup, en azından 5-10 dakika dinlenmek isteyebilir.

Kaşıntı
Yine Toplardamar Genişlemesine bağlı olarak görülen bir şikayet bacak kaşıntısı daha çok hastalığın ileri derecelerinde görülür. Genişleyen damar cilde sürekli baskı yaparak cildin gerilmesine / kasılmasına neden olmaktadır. Bu durum kişide kaşınma problemini beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan kaşıntı isteğini Pruzon Krem gibi ürünlerle geçici olarak rahatlatmış olsanız bile sorun tedavi edilmediği sürece sürekli tekrarlayacaktır.

Kramp
Akşam olup, insanlar evlerine çekildiğinde dinlenmek, istirahat etmek isterler, fakat varis hastalarında maalesef asıl sıkıntı akşam saatlerinde başlamaktadır. Öğlen sonra başlayan bacak ağrılarını maalesef 30-60 saniye sürecek kramp nöbetlerine bırakmaktadır. Bir çok insanı uykusunda yaşayan kramp problemi sizi uykunuzdan can acısıyla uyandıracak kadar zor bir durumdur.

Diğer Kramp Nedenleri? Halk arasında kramp olarak bilinen kas kasılması sadece varis hastalığı ile alakalı olmayıp, az su içen, sıcak havalarda spor yapan insanlarda da görülmektedir. Ruhsal ve sinirsel nedenlerden dolayıda olan kramp ayrıca bacaklarda bulunan adele zorlanması, incinmesi yine akşam kramp nöbetlerine neden olmaktadır. Hastalık dışı olan kramplarda bol su içmek çözüm olabilir.

Ayaklarda Şişlik / Sertleşme
Toplardamar Genişlemesine bağlı varis hastalığı olan insanlar uzun süre ayakta kalmaları yada uzun süre hareketsiz oturmaları bacaklarda şişliğe neden olmaktadır. Genelde bilekler ve bacaklarda görülür. Diz altı kısmında görülen şişlikler ise hastalığın ileri seviye olduğu anlamına gelir. Genelde toplardamarda sıvı kaçağı nedeniyle oluşmaktadır. Bunun için bazı tabletler bulunmakta olup, şişlik ve ödemi azaltmaktadır.

Parmaklarda Uyuşma
Bir diğer şikayet ise bacak parmaklarında uyuşma, karıncalanma görülür. Kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bu durum insanı ister istemez germektedir. Bir noktadan sonra kendi kendine kaybolmaktadır.

Ciltte Renk Değişimi
Değerli arkadaşlar varis belirtileri ortaya çıkan şikayete göre hastalığın ilerleme durumu anlaşılır. Örnek kramp, kaşıntı gibi sorunlar ilerlediğini göstermektedir. Bu durumu destekleyen bir diğer bulgu ise varisli bölgelerde daha çok ayak bileklerinde cildin önce sertleşip, devamında koyulaşmaya başlaması görülür.

Damarların Cilt Dışına Taşması / Belirgin Hale Gelmesi
Toplardamar genişlemesi bir noktadan (orta boy) sonrası öylesine belirgin hale gelir ki bacaklarınıza baktığınızda çok rahat görülür. Tam olarak görebilmek için öncelikle 10 dakika ayakta kalmak gerekir. Cilt dışına taşan ve kıvrımlı damarlar hastalığın kalın varis olduğu anlamına gelir ve tedavi olmak için acele etmelisiniz.

Bacaklarda Aniden Ortaya Çıkan Kanama
Bir üstteki şikayeti yaşayan insanların tedavi için acele etmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü ciltte sertleşme ve renk değişimi maalesef hastalığın çok ileri anlamına gelmektedir. Bu noktadan sonra karşılaşacağınız bir diğer belirti üzgünüm ama kanama olabilir. Damarların aşırı derece genleşerek çatlamaya neden olmasıdır. Ciddi bir kanama olup, kanı durdurmak için bazen tampon uygulaması gerekebilir.

İyileşmesi Zor Yaralar (Varis Ülseri)
Evet arkadaşlar aşağı doğru eklenen her belirti hastalığın ne kadar ileri olduğunu göstermektedir. Bir üstte bahsi geçen kanama sadece bacakların kanaması olmayıp, o bölgede iyileşmesi çok zor olan yaralar yani varis ülseri dediğimiz durumun çıkmasına neden olmaktadır. Bir anlamda cildin çürümesi diyebiliriz. Öyle ki cilt çürümesine bağlı olarak kötü koku meydana gelebilir. Bu durumda önce varis ülseri tedavi edilmesi gerekir.

Şikayetler Sabah Az / Akşama Doğru Artacak Şekilde Görülür
Hastaların yaşadığı şikayetler genelde sabahları yok denecek kadar az olup, öğlen sonrası bacaklarda artan baskı ile şikayetler artmakta ve daha belirgin hale gelmektedir. Tedaviniz biraz zaman alacaksa (hamile hastalarda doğum sonrası beklenir) burada çorap yaşadığınız şikayetlerin azaltılması konusunda oldukça etkili olacaktır.

Soğuk Havalarda Az / Sıcak Havalarda Risk Artar
Varis hastaları maalesef sıcak ortamlardan uzak kalması gerekir. Sahilde güneşlenme, güneşli havalarda yürüme, sauna, sıcak banyo, hamam vs gibi ortamlardan uzak durması gerekir. Banyo yaptığınız su deniz suyunun sıcaklığında olmalıdır. Denizde istediğiniz kadar yüzebilir fakat güneşlenmekten uzak durmalısınız.

Varis Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Sayfada yer alan şikayetlerden bir yada birden fazlasını yaşıyorsanız mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Doktora muayene olana kadar şikayetleri azaltmak için uygun basınçlı çorap giyilebilir. İstirahat edilirken ayaklar biraz yukarda tutulur. Hastalık uzmanlık alanı gerektirdiği için özellikle kalp damar cerrahisi bölümüne randevu almak gerekir. Varis tedavi merkezi bu konuda ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Türkiye’nin en büyük 4 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermekte olup, SGK mensubu olan olmayan tüm varis hastaları ücretsiz muayene imkanından yararlanır.

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. nesir

    45 yaşında bayanım,öğretmenim,bacaklarımda kılcal damarlar var,tedavi ediyormusunuz,tedavide hangi yöntemi kullanıyorsunuz?
    Op Dr Orhan Coşkun
    Evet her tür varisi en uygun yöntemlerle tedavi ediyoruz. Sizde hangi yöntemi kullanacağımızı muayeneyle veya ilgili sayfa üzerinden göndereceğiniz fotoğrafa göre belirleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım