online randevu tedavi ücretleri

Varis Belirtileri Nelerdir?

Sayfa İçeriği

İnsanlar boş zamanlarında özellikle sağlık sorunları konusunda araştırma yaparak değerlendirmelidir. Çünkü hastalıkların %95 gibi önemli bir bölümü tedavisi mümkündür. Özellikle erken tespit edilmesi halinde tedavisi hem daha kolay hemde daha ekonomik olacaktır. Bu nedenle özellikle toplumda sık görülen hastalıkların nedenleri ve belirtileri konusuna odaklanmalıyız. Toplumda sık görülen hastalıklardan biride toplardamar Genişlemesi olup, nedenlerine karşı bilgi sahibi olduğunuzda ciddi anlamda korunma imkanı sağlarsınız. Belirtileri konusunda dikkat ettiğinizde ise tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız yapılmaktadır.

Varis Belirtisi

Bacaklarda Sızlama (Kılcal Damarlarda)

Yukarıda belirttiğimiz ağrı problemi asıl varis hastalığını işaret ederken daha çok ince biz sızlama, yanma problemi yaşıyorsanız burada ise kılcal damar ön plana çıkmaktadır. Ciddi bir hastalık olmayıp, estetik sorun olarak kabul görmektedir. Tek sıkıntısı kişide sızlamaya neden olmasıdır. Hastalık olarak kabul görmediği için SGK bacaklarda yapılan tedaviyi karşılar, yüzde olan kılların tedavisini ise karşılamaz. Hasta tüm ücreti kendisi ödemesi gerekir.

Yorgunluk (Oturma İsteği)
Bu hastalar normal insanlara göre biraz daha çabuk yorulabilir. Özellikle ayakta çalışmaya devam edenler 2-3 saat gibi kısa bir sürede ciddi bir yorgunluk durumu oluşur. Buda kişide oturma isteğini beraberinde getirir. Öyle ki sokakta insan kaldırım taşlarına oturup, en azından 5-10 dakika dinlenmek isteyebilir.

Varis Bacak Kaşıntısı

Yine Toplardamar Genişlemesine bağlı olarak görülen bir şikayet bacak kaşıntısı daha çok hastalığın ileri derecelerinde görülür. Genişleyen damar cilde sürekli baskı yaparak cildin gerilmesine / kasılmasına neden olmaktadır. Bu durum kişide kaşınma problemini beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan kaşıntı isteğini Pruzon Krem gibi ürünlerle geçici olarak rahatlatmış olsanız bile sorun tedavi edilmediği sürece sürekli tekrarlayacaktır.

Bacaklarda Kramp

Akşam olup, insanlar evlerine çekildiğinde dinlenmek, istirahat etmek isterler, fakat hastalarda maalesef asıl sıkıntı akşam saatlerinde başlamaktadır. Öğlen sonra başlayan bacak ağrılarını maalesef 30-60 saniye sürecek kramp nöbetlerine bırakmaktadır. Bir çok insanı uykusunda yaşayan kramp problemi sizi uykunuzdan can acısıyla uyandıracak kadar zor bir durumdur.

Diğer Kramp Nedenleri? Halk arasında kramp olarak bilinen kas kasılması sadece hastalıkla ile alakalı olmayıp, az su içen, sıcak havalarda spor yapan insanlarda da görülmektedir. Ruhsal ve sinirsel nedenlerden dolayıda olan kramp ayrıca bacaklarda bulunan adele zorlanması, incinmesi yine akşam kramp nöbetlerine neden olmaktadır. Hastalık dışı olan kramplarda bol su içmek çözüm olabilir.

Ayaklarda Şişlik / Sertleşme

Toplardamar Genişlemesine bağlı varis hastalığı olan insanlar uzun süre ayakta kalmaları yada uzun süre hareketsiz oturmaları bacaklarda şişliğe neden olmaktadır. Genelde bilekler ve bacaklarda görülür. Diz altı kısmında görülen şişlikler ise hastalığın ileri seviye olduğu anlamına gelir. Genelde toplardamarda sıvı kaçağı nedeniyle oluşmaktadır. Bunun için bazı tabletler bulunmakta olup, şişlik ve ödemi azaltmaktadır.

Parmaklarda Uyuşma

Bir diğer şikayet ise bacak parmaklarında uyuşma, karıncalanma görülür. Kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bu durum insanı ister istemez germektedir. Bir noktadan sonra kendi kendine kaybolmaktadır.

Ciltte Renk Değişimi

Değerli arkadaşlar ortaya çıkan şikayete göre hastalığın ilerleme durumu anlaşılır. Örnek kramp, kaşıntı gibi sorunlar ilerlediğini göstermektedir. Bu durumu destekleyen bir diğer bulgu ise varisli bölgelerde daha çok ayak bileklerinde cildin önce sertleşip, devamında koyulaşmaya başlaması görülür.

Damarların Belirgin Hale Gelmesi

Toplardamar genişlemesi bir noktadan (orta boy) sonrası öylesine belirgin hale gelir ki bacaklarınıza baktığınızda çok rahat görülür. Tam olarak görebilmek için öncelikle 10 dakika ayakta kalmak gerekir. Cilt dışına taşan ve kıvrımlı damarlar hastalığın kalın varis olduğu anlamına gelir ve tedavi olmak için acele etmelisiniz.

Bacaklarda Kanama

Bir üstteki şikayeti yaşayan insanların tedavi için acele etmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü ciltte sertleşme ve renk değişimi maalesef hastalığın çok ileri anlamına gelmektedir. Bu noktadan sonra karşılaşacağınız bir diğer belirti üzgünüm ama kanama olabilir. Damarların aşırı derece genleşerek çatlamaya neden olmasıdır. Ciddi bir kanama olup, kanı durdurmak için bazen tampon uygulaması gerekebilir.

İyileşmeyen Yaralar (Varis Ülseri)

Evet arkadaşlar aşağı doğru eklenen her belirti hastalığın ne kadar ileri olduğunu göstermektedir. Bir üstte bahsi geçen kanama sadece bacakların kanaması olmayıp, o bölgede iyileşmesi çok zor olan yaralar yani varicos ulcus dediğimiz durumun çıkmasına neden olmaktadır. Bir anlamda cildin çürümesi diyebiliriz. Öyle ki cilt çürümesine bağlı olarak kötü koku meydana gelebilir. Bu durumda önce ülserin tedavi edilmesi gerekir.

Şikayetler Sabah Az / Akşama Doğru Artacak Şekilde Görülür
Hastaların yaşadığı şikayetler genelde sabahları yok denecek kadar az olup, öğlen sonrası bacaklarda artan baskı ile şikayetler artmakta ve daha belirgin hale gelmektedir. Tedaviniz biraz zaman alacaksa (hamile hastalarda doğum sonrası beklenir) burada çorap yaşadığınız şikayetlerin azaltılması konusunda oldukça etkili olacaktır.

Soğuk Havalarda Az / Sıcak Havalarda Risk Artar
Hastalar maalesef sıcak ortamlardan uzak kalması gerekir. Sahilde güneşlenme, güneşli havalarda yürüme, sauna, sıcak banyo, hamam vs gibi ortamlardan uzak durması gerekir. Banyo yaptığınız su deniz suyunun sıcaklığında olmalıdır. Denizde istediğiniz kadar yüzebilir fakat güneşlenmekten uzak durmalısınız.

Varis Şikayetleri İçin Ne Yapmalı?

Sayfada yer alan şikayetlerden bir yada birden fazlasını yaşıyorsanız mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Doktora muayene olana kadar şikayetleri azaltmak için uygun basınçlı çorap giyilebilir. İstirahat edilirken ayaklar biraz yukarda tutulur. Hastalık uzmanlık alanı gerektirdiği için özellikle kalp damar cerrahisi bölümüne randevu almak gerekir. Türkiye’nin en büyük 4 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermekte olup, SGK mensubu olan olmayan tüm hastalar ücretsiz muayene imkanından yararlanır.

 

Varisin Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
Tekrar belirtmek gerekirse tüm ağrıların toplardamar genişlemesi ile alakası olmadığını belirttik, peki yaşadığımız ağrı şikayetinin hastalıkla alakalı olup, olmadığını nasıl anlayacağız. Burada sorunun neden kaynaklandığını ayrıştırmak için dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Dilerseniz hemen o ince ama önemli detaylara başlayalım.

Şikayetler Gün İçinde Başlar, Şiddeti Giderek Artar
Hastalığın neden olduğu ağrılar genelde sabahları yok denecek kadar küçük bir ihtimaldir. Daha çok öğlen ve öğlen sonrası başlayarak akşama doğru şiddeti giderek artmaktadır. Özellikle ayakta çalışan insanlarda bu durum çoğu zaman rutin hale gelebilir.

Önlem Aldığınızda Kendiliğinden Geçer
Varisten kaynaklanan ağrıların belirgin bir diğer özelliği ile önlem alındığında 10-30 dakika içinde hafifleyip kaybolmasıdır. Peki ağrıların doğal bir şekilde kaybolması için ne yapmak gerekir? tüm hastalara önerdiğimiz bu uygulamalara bir bakalım.

Yere Uzanın, Bacaklarınızı Yukarıda Tutun
Yapabileceğiniz en kolay uygulamalardan biri yere uzanmak olup, bunun için yatak, koltuk vs olabilir. Uzandığınızda bacaklarınızı 20-30 cm kadar yukarıda tutmak gerekir. Burada amaç bacakları kalp seviyesinden yukarıda tutmaktır. Bacaklarınızın altına 1-2 yastık koyarak bu şekilde uzanmak ağrının hafiflemesi ve yok olmasını sağlar.

30-45 Dakika Yürüyün, Ağrılardan Kurtulun
Bacak ağrıları tüm varis hastalarında görünmez. Çünkü bazı insanlar günlük hayatta bir yere gidip gelmek için araç kullanmak yerine yürüyüş tercih ederler. Bu şekilde günlük 30-45 dakika yürüyüş yapan biriyseniz ağrı problemi ile karşılaşmazsınız. Varisin ağrısını anlamak için yapacağımız yöntemlerden biride ağrı esnasında hafif tempolu olarak yürüyüşe başlamaktadır. Yürüyüşün bitmeden ağrının hafiflediği ve kaybolduğunu göreceksiniz. Yürüyüş esnasında bacak kasları çalıştığın için çözüm olmaktadır. Bu yürüyüşleri bir standart haline gelmeniz halinde bacak ağrıları başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa da çözüm bulmuş olursunuz. Onlardan biri kilo alma ve fazla kilo problemi olacaktır.

Varis Çorabı Kullanın
Yapılacak testlerden biride çorap kullanımı olup, kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren bacaklardaki ağrının ve kaşıntının kaybolduğunu görürsünüz. İlk etapta ürün bacağınızı kavrayacağı ve genişlemiş toplardamarı toparlamak için sıkacağı için belki bir rahatsız edecektir. Fakat özellikle tedavisi doğum sonrasına kadar mümkün olmayan hamile kadınlarda şikayetlerin azaltılması için etkili olmaktadır.

Bacaklarda Kaşıntı ve Kramp Problemine Kulak Verin
Hastalık ilerleyen süreçte insanlarda sadece ağrı yapmakla kalmayıp, aynı zamanda deride kaşıntıya neden olmaktadır. Kirli kan damarlarda beklediği için kaşıntı mutlaka görülür. Bazı insanlar kaşıntıyı biraz abartarak kanamaya neden oldukları söylenebilir. Kramp ise özellikle geceleri ortaya çıkar ve çoğu zaman kişiyi uykusundan kıvranarak uyandırmaktadır. Neyse ki 20-40 saniye içerisinde kendiliğinden geçen bir tür adele problemidir. Daha uzun sürse dayanması çok zor olacaktır.

Kesin Teşhis ve Tedavi İçin Doktora Başvurun
Biz burada bir takım bilgi ve öneriler versek de her zaman için en doğrusu yaşadığınız sorunu bir doktor ile paylaşarak muayene olmaktır. Yukarıda yer alan şikayetleri yaşıyor ve 1 hafta içinde kendiliğinden geçmiyorsa fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Idea varis tedavi merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan kliniklerinde tüm insanlar için ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.

Varis ile Kılcal Damar Çatlaması Farklıdır
Konuya geçmeden önce önemli bir hususu ele almak istiyorum. Varis ile kılcal damar sürekli karıştırılmaktadır. Toplardamar Genişlemesi olup, daha çok bacaklarda, ellerde ve genital bölgede görülür. Kılcal Damar problemi ise toplardamarlarla alakası olmayıp, kadınlarda bacaklar erkeklerde ise yüz bölgesinde görülür. Toplardamar genişlemesi ciddi bir hastalık olarak kabul edilir, tedavi edilmesi gerekirken, kılcal damar problemi ise hastalık olarak kabul edilmeyip, estetik sorun olarak görülmektedir.

Kılcal Damarlar ve Orta Boy Varisler Şikayete Neden olmayabilir
Önemli gördüğüm bir diğer husus ise hastalığın herkeste şikayete neden olmayacağıdır. Bazı insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda bozarken bazılarında ciddi bir etkiye neden olamayabilir. Bunun dışında kılcal damarlar herhangi bir şikayete (sızlama dışında) neden olmazken aynı şekilde ilerleme sürecinde olan orta boy varislerde yine şikayet / belirti görülmeyebilir.

 

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım