online randevu online randevu tedavi ücretleri

Anal Kondilom Nasıl Bulaşır

Kondilom özelliklede anüs kondilomu dendiğine akla öncelikle cinsel ilişki gelmektedir. Çünkü anal siğil en sık görüldüğü grup homoseksüellerdir. Bu isatistik bilgisi ön yargı oluşturmamalıdır. Çünkü sonuçta kondilom human papillom virüs denilen küçük mikroplarla bulaşıp yayılan bir hastalık olup cinsellik dışı yollarla da bulaşabilir. Bebeklerde bile görülebilmektedir.Homoseksüel olarak örnek verilmesi daha fazla anal yolla yapılan cinsel ilişkiden dolayıdır. Kabaca özetlenmek gerekirse ters yönden ilişki Anal Kondilumun en belirgin sebebidir. Tabiki tek neden bu olmayıp bunun dışındaki sebepleri de bilmekte yarar var.

Anal Kondilom Bulaşma Yolları ;

  • Kondilom olan kişinin kişisel eşyalarının kullanılması
  • Makat siğili olan kişinin elini yıkamadan dokunduğu yere dokunmak
  • Yine Makatında siğil olan kişinin dışkılama sonrası elini makat bölgesine dokunduktan sonra çok iyi yıkamadan tokalaştığı kişiler risk altındadır.
  • Klozete oturan kişide anal kondilom varsa etrafa dokunarak mikrobu sonra geleceklere bulaştırabilir.
  • Klozetin kenarlarına bulaşabilir, klozet örtüleri korunma için iyidir
  • Kadınlarda vajina bölgesinde geriye doğru bulaşabilir

Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda anal ilişki dışında da kondilom bulaşabileceği anlaşılır. Diğer taraftan elinde siğil olan kişilerin anüs bölgesinde siğil görülme sıklığı normal insanlardan daha sıktır.

Makat Bölgesi Siğilleri Nasıl Bulaşır
Tek yol dokunmak yani dokunacak kadar yakın ilişkidir, nezle gibi havadan bulaşmaz. Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere kişinin kendinden diğer vücut bölgelerine (penisinden makatına, makatından penisine veya makatından bağırsaklarına ) ve yakın ilişkide olduğu kişilere bulaşabilir bu sebeple teşhis konduğu anda tedavi planlanmalı ve bir an önce tedavi edilmelidir. Şüpheli çıkıntılar varsa en kısa sürede proctoloji uzmanına muayene olmalı, önerilerine uyulmalıdır.

Kondilomdan Nasıl Korunulur
Korunma aslında hastalığı taşıyan kişinin dikkatiyle mümkündür ancak sağlıklı kişiler de dikkatli olarak mutlak olmasa da korunabilirler.
Kondom kullanılmalı, özellikle şüpheli ilişkilerde kesinlikle buna dikkat edilmelidir.
Hastalığı taşıyan kişi çevresini korumak için gün içinde el temizlik losyonlarıyla ellerini yıkamalıdır
Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır

Anal Kondilom Tedavisi
En etkili ve en pratik tedavi yöntemi daha doğrusu teknolojisi radyo frekanstır. Radyo frekansla dakikalar içinde kalıcı olarak yok edilebilir. radyo frekans bir çok üstünlüğü nedeniyle ilk tercih edilen yöntemdir. Radyo frekans olmayan sağlık kuruluşlarında elektrokoter veya krio kullanılmaktadır, hiç uğraşmak istemeyen kuruluşlar ise ilaç yazıp gönderir. Yine krioterapi de son derece yetersiz bir yaklaşımdır.

Kondilom Aşısı
Aşının çok pahalı olması sebebiyle suistimale açık bir uygulamadır. Dünya sağlık örgütünün uygulama önerisi şu şekildedir. Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınların 3 doz şeklinde aşılanması kadınlardaki rahim boynu kanserlerden korunmak için etkili bir yaklaşımdır. Yani burada amaç kondilomdan çok onun neden olduğu rahim ağzı kanserinden korunmaktır. Rahim ağzı kanserine neden olan tip anüs bölgesinde görülenden tip HPV den farklıdır. yani aşı anüs kondilomundan korunma sağlamaz.
Doktorunuz size tedaviden önce veya sonra aşı yapılmasını öneriyorsa uzak durun çünkü gerçekten hastalığı yeterince bilmiyor demektir. Hastalığı yeterince bilmeyen doktor tedavi ve takibi de yeterince iyi bilmiyor demektir.
Aşı yaptırmak konusunda bu yazıya rağmen tereddüt yaşıyorsanız bu konunun uzmanı enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile görüşüp karar verin böylece boşa işlem yapmamış olursunuz.

Anal Kondilom Hangi Bölüme Gider
Asıl gidilmesi gereken bölüm proctoloji bölümüdür, yaşadığınız yerde proctoloji uzmanı yoksa genel cerrahi polikliniğine gidebilirsiniz. Gittiğiniz< klinik veya branş hangisi olursa olsun kesinlikle anoskop yaptırmadan tedavi başlamamalısınız yoksa dışardakiler tedavi edilir ancak içerdekiler büyümeye devam eder. Bu da çok riskli bir durumdur.

Makat Siğili Kremi
Türkiye’de satışan tek krem Aldara Kremdir. Bölgesel olarak immuniteyi artırır. Çok yakıcı olması sebebiyle kullanımı çok sıkıntılıdır. Özellikle bağırsağa ilerleyenlere hiç etkisi olmayacağı için yetersiz kalma ve zaman kaybetme konusunda sıkıntılı bir tedavidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım