online randevu tedavi ücretleri

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

İnsanlar bazen bilinçsiz, bazende ihmalkar davranması nedeniyle çok basit bir şekilde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yine öyle bir sorunu tanıyacağız. Hepimizin yakından bildiği siğil, genelde ellerde görmeye alışkın olsakta bu sadece eller ve ayaklarımız ile sınırlı kalmamaktadır. Çünkü asıl can sıkıcı olanı ise anüs ve genital bölgede görülenidir. Halk arasında siğil olarak bilinen Kondilom diğer siğillerden hiç bir farkı yoktur. Sadece görüldüğü yer farklı olduğunu bilmelisiniz. Aynı zamanda bulaşıcı olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

Kondilom (Makat Siğili) Nedir?

Kısa adı HPV (Human Papilloma Virus) yukarıda da belirtildiği gibi bildiğimiz siğil arkadaşlar kondilom denmesi ise sorunun makat bölgesinde görülmesinden dolayıdır. HPV nin farklı tipleri farklı bölgelere yerleşir ama tedavide bir değişiklik olmaz, yüzlerce tipin hepsi aynı yöntemlerle tedavi edilir. Bu tiplerin bir kısmı için aşı uygulanmaktadır ama bu tipler sadece kadın cinsel organında olanlardır.

Neden Olur, Kimlerde Görülür?
Biz insanlar bu sorunu her ne kadar ciddiye almasakta aslında ciddi hastalık ve aynı zamanda bulaşıcıdır. Bu nedenle sizde ortaya çıkan anüs siğili muhtemelen diğer insanlardan bulaşmıştır. Diğer insanlardan bulaşacağı gibi aynı zamanda elimizde olan siğilleri biz vücudumuzun diğer yerlerine bulaştırma riski bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz en sık görülme yöntemlerini alalım. Bu vesile ile korunma yöntemlerini görmüş olursunuz.

Cinsel İlişki İle Bulaşır (Ters İlişki) Özellikle ters ilişki yaşayan insanlarda sıkça görülür. Ters ilişki yaşadığınız insanda böyle bir sorun olması %95 oranında sizede bulaşma durumu oluşturacaktır. Bulaşma süreci haftalar yada aylar sürebilir. Mikrop size ilk bulaştığı andan itibaren vücudunuza yerleşip, ilerlemeye başlayacaktır. Erkek kadın arasındaki normal cinsel ilişki ile de kadından erkeğe, erkekten kadına bulaşabilir. Bu durumda genital siğil denir.

Ortak Kullanım Alanları Özellikle alaturka tuvaletleri düşünün herhangi bir koruyucu önlem almadığınızda kondilom hastası oturduğu yere sizde oturmanız halinde buda önemli bulaşma nedenidir. O nedenle mutlaka genele açık tuvaletleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Hatta aynı musluğu kullanmak bile siğil riski oluşturur.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Mikrop size bulaştığında anında ortaya çıkmayıp, öncelikle bazı belirtileri ortaya çıkmaktadır. Anal kondilom belirtileri arasında en önemli bulgu makat kaşıntısı olup, ortaya çıkmadan önce ciddi makat kaşıntısı görülür. Tabiki her makatta kaşıntı problemi kondilom olmayacağını bilmelisiniz. Çünkü dış hemoroid problemide makat kaşıntısı yapmaktadır. Kaşıntı sonrası makat etrafında siğiller ortaya çıkmaktadır. İlk etapta kaşıntıyı ciddiye almak gerekir.

Kondilom Sadece Makatta mı Olur?

Hayır arkadaşlar siğiller el, ayak ve aynı zamanda kadınlarda vajinada görülür. Aynı şekilde erkeklerin makat bölgesi gibi cinsel organlarıda da görülür. Genelde dediğim gibi vajinal siğil olan bir hanımlar ilişkiye girmeniz halinde sizdede görülür. Anlayacağınız her zaman dikkatli ve temkinli olmak gerekiyor.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sabır gerektiren bir sürece hazır olmalısınız. Hani tedavi oldum, bittim denilecek bir durum değildir. Çünkü en az 6 ay – 1 yıl boyunca kontrol altında tutulması gereken bir sorundur. İlk yapılması gereken tüm siğillerin tedavi edildiğine emin olmaktır. Çünkü unutulan bir siğil bile yeniden çoğalmasına neden olmaktadır.

Radyo Frekans ile Ameliyatsız Tedavi
İdea klinik olarak tüm proktoloji uzmanlarımız anal kondilomun tedavisi için radyo frekans yöntemi uyguluyor ve öneriyoruz. Tedavi şekli siğillerin temiz cilde kadar temizlenmesi işlemidir. Sadece bir kaç dakika süren işlem ameliyatsız olması nedeniyle hastalarımız hiç bir sıkıntı yaşamaz. Tedavisi yapılan hasta takibe alınır. Yeni vakalar çıkması halinde tekrardan yakılmaktadır. 6 ay – 1 yıl boyunca hiç bir sıkıntı görülmemesi halinde ise kişi siğil probleminden kurtulduğu anlamına gelir.

İlaçla Siğil Tedavi Edilir mi?

İlaçla yakma işlemi denenmiş, fakat kontrolsüz yanıklara neden olduğu için önerilmektedir. Bir diğer imunoterapi sınıfı ilaçlar vardır bunların etkisi sınırlıdır daha önemlisi dışardakiler tedavi edilse bile bu arada bağırsağın içindekiler büyümeye devam eder ve daha büyük felakete sebep olabilir. İlaç daha çok gövdedeki siğiller için kullanılır.

Makat Siğili (Kondilom) Tedavi Ücreti

Yaygınlığa ve bağırsaklara ilerlemiş olup olmamasına göre ücretler değişmektedir. Çok ileri olmayan hastalarda 2000 TL’den başlar, bağırsaklara kadar ilerlemiş olan siğillerde ücret değişiklik gösterebilir. Sınıflanamayacak kadar ileri vakalarda ücret muayeneyle belirlenir. Net ücret öğrenmek için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Kondilom Aşısı

Kandın genital siğilleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir, daha doğrusu rahim boynu kanserlerinin en önemli nedeni kondilomdur. Bu sebeple HPV aşısı yapılarak rahim boynu kanserleri önlenebilmektedir. WHO nun bu konuda koyduğu uygulama kuralı 24 yaşını geçmemiş, cinsel ilişkiye girmemiş kadınlardır. Koruma amaçlı yapılan aşı genital siğile neden olan HPV tip 6-11-16 ve 18 olmak üzere 4 tipinden korumaktadır. Anal bölge siğilinde bu tür aşılar önerilmez ve uygulanmaz.  Makatınızdaki siğilleri tedavi için gittiğiniz klinik veya doktor size böyle bir aşı önerdiyse kesinlikle kliniğini yakınlarındaki eczaneden satın almayın. Çünkü asla koruyuculuğu olmayan ve 357 TL ye satılan bir aşının önerilmesi hekim-ilaç firması ekonomik ilişkisi olabileceğini düşündürür. Böylesi ekonomik çıkar ilişkisine dayalı olabilecek şekilde ayak tabanı, vücut, el, yüz siğilleri için de geçerlidir. Kadın genital siğiliniz yoksa aşı önerisine uymadan önce bilimsel kurallar dahilinde çalıştiğina inandığınız başka bir doktorun önerisini dinlemelisiniz.

Makat Siğili Hangi Bölüme Gider

Gidilecek en doğru branş proktoloji bölümü, gidilecek uzman proktologdur çünkü proktoloji uzmanlarının asıl ilgilendiği hastalıklar anüs bölgesi hastalıklarıdır. Yaşadınız yerde proktoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanıyla görüşebilirsiniz.

Kondilom Teşhisi Nasıl Konur

Gözle muayene yeterli olmaktadır ancak bağırsağa ilerleyip ilerlemediğinden ve ilerlemişse seviyesinden emin olmak için anoskop muayenesi şarttır. Anoskop dışında ek bir teknolojiye ihtiyaç olmaz. Şüpheli durumda biopsi alınarak teşhis kesinleştirilebilir. 0532 5745536 no lu telefona whatsapp tan fotoişraf göndermeniz halinde teşhis konulabilir ancak bağırsaktaki durumdan emin olunamayacağı için net ücret vermek mümkün olmayacaktır.

Kondiloma akümünata hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, aşağıda bulunan soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Soracağınız sorunun cevabı en gec 2 günde buradan yayınlanacaktır. Şimdiden herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Siğilden Korunma

Bir çok sağlık sorununun nedeni dikkatsizlik olup, hijyen kurallarına riayet edilmemesi halinde bir çok hastalık ile karşı karşıya kalabiliriz. Onlardan biride anal bölgenin en can sıkıcı hastalıklarından olan Anal siğil yada halk arasında bilinen tabiri ile anüs siğili diyebiliriz. İnsan vücudunun bir çok yerine el, ayak, makat, genital bölge olmak üzere yaklaşık 70 farklı türü bulunmaktadır. Biz bu sayfada anal bölgede görülen ve bulaşıcı olanı ele alacağız.

Kondilom Bulaşıcı Bir Hastalık (Virüstür)

HPV (Human Papilloma Virus) olarak anılan hastalık kişiye mutlaka başka bir insandan bulaşması gerekir. Bulaşma riskleri hayli çeşitli olup, bir çoğumuzun aklına bile gelmeyen Alafranga tuvaletler olmaktadır.

Genele Açık (Alafranga) Tuvaletlerde Dikkatli Olun
Yüzlerce binlerce insanın kullanımına açık olan tuvaletlerde son zamanlarda özellikle alafranga taşlar dikkat çekmektedir. Bu ortamları bir kondilomlu hastanın kullanması sonradan o taşı kullanan insanlara siğilin bulaşma riskini artırmaktadır. HIV virusu temas ettiği yerden diğer insanlara kolayca bulaşabilmektedir.

Tottolet Benzeri Sistemler Kullanın
Medicalart’a gelen hastalar tuvaletlerimizi kullanmaları halinde görecekler ki klozet üzerinde Tottolet denilen bir sistem bulunmaktadır. Klozetin üzerine naylon türü koruyucu bir bant çekerek daha hijyenik hale gelmektedir. Tuvalete girenler düğmeye bastıklarında yeni bir koruyuca madde gelecek ve klozet ile temasınız olmayacaktır.

Peçete Benzeri Koruyucu Araç Kullanın
Tuvalete girdiğinizde klozete direkt oturmak yerine oturduğunuzda makat bölgesinin temas edeceği kısımlara tuvalette varsa kağıtlardan yoksa peçete yada tuvalet kağıdı koyabilirsiniz. Böylece yine klozet ile bölgenin temas etmesini önlersiniz.

Ters İlişki Risk İçerir

Özellikle toplumda homoseksüel olarak tabir edilenlerde bu sorun sıkça karşılaşılır. O kişi ile temas edildiğinde size bulaşması kaçınılmaz olacaktır. Aynı şekilde sizden başkalarına bulaşarak varlığını devam ettirecektir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Ellerimizdeki siğilden herhangi bir farklı olmayıp, sadece görüldüğü yer değiştiği için ismi de değişmektedir. Genelde makatta kaşıntıya neden olmakta ve küçük pütürlü şişlikler olarak görülür.

Tedavisi Zaman ve Sabır Gerektirir

Kondilomun tedavisi için radyo frekans uygulamaktayız. Ortaya çıkan siğilleri kontrollü bir şekilde yapan bu cihaz hiç bir siğil kalmamak üzere uygulamak gerekir. Çünkü bir tane bile kalması yeniden yayılması için yeterlidir. O nedenle tedaviniz yapıldıktan 1 ay sonra kontrole gelmeniz gerekir. Yapılan kontrolde görülen varsa tekrar yakılmalı, yoksa 3 ay sonra kontrole gelmeli bu şekilde 6 ay içinde herhangi bir siğil görülmemesi halinde kişi sağlığına kavuşmuş olur.

Ailesinde Kondilom Olan Ne Yapmalı?

Aile bireylerinden birinde makat siğili olması halinde daha dikkatli davranmalısınız. Mümkün mertebe aynı havlu, bornoz vs kullanmayın. Eşler cinsel ilişki esnasında koruyucu araçlardan yararlanmalıdır.

Sitemizde Anal siğil ve tedavisine dair detaylıca bilgiler verilmektedir. Ayrıca doktorlarımıza merak ettiğiniz konularda sorularınızı sorabilirsiniz.

Anüs Siğilleri Nasıl Bulaşır?

İlk akla gelen ters ilişki yani anal ilişki gelir, ancak anal ilişkiyle bulaşması yanı sıra siğili olan kişiyle tokalaşmak, o kişinin dokunduğu musluğa dokunmak, klozetten direk bulaşması gibi değişik yollarla da bulaşabilir. İlk neden önlenebilir olsada 2. sebep yani bu hastalığı taşıyan insanı tespit etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için asıl hasta olan kişinin çevresine saygı gösterip hastalığı yok edip bulaşma riskini ortadan kaldırmalıdır.

Anal Kondilom Bulaşma Yolları ;

  • Hasta olan kişinin kişisel eşyalarının kullanılması
  • Anüs siğili olan kişinin elini yıkamadan dokunduğu yere dokunmak
  • Yine Makatında siğil olan kişinin dışkılama sonrası elini makat bölgesine dokunduktan sonra çok iyi yıkamadan tokalaştığı kişiler risk altındadır.
  • Klozete oturan kişide anal kondilom varsa etrafa dokunarak mikrobu sonra geleceklere bulaştırabilir.
  • Klozetin kenarlarına bulaşabilir, klozet örtüleri korunma için iyidir
  • Kadınlarda vajina bölgesinde geriye doğru bulaşabilir
Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım