online randevu tedavi ücretleri

Varis Ameliyatı Riskleri

Sayfa İçeriği

Türkiye’de hızla gelişen sağlık koşulları bir çok hastalıkta tedavilerin ameliyatsız yöntemlerle daha kolay ve yüksek başarı oranı ile yapılmasını sağlamaktadır. O hastalıklardan biride damarsal problemler arasında en sık görülen Varis olup, 2000 yılına kadar tedavisi sadece ameliyat ile yapılıyordu.

Varis tedavileriyle ilgili video ve fotoğraflar için instagram.com/varistedavisi

2000 Yılı başında geliştirilen Lazer yöntemi ile ameliyatsız tedavilerin önü açılmıştır. Devamında ise Radyo Frekans ve Skleroterapi uygulamaları ile tüm kılcal damar ve toplardamar genişlemelerinin yalnızca ameliyatsız yöntemlerle yapılması mümkün hale gelmiştir.

Ameliyatsız Tedaviler Yeterince Bilinmiyor! Fakat ülkemizde insanların büyük bir bölümü varis tedavilerinin ameliyat ile yapıldığını bilmektedir. Bu durum onların korku ve endişeye kapılmalarına neden olmakta ve genelde tedaviyi sürekli ertelemelerine neden olmaktadır. Aynı şekilde para göz insanların tuzaklarına düşmelerine neden olmaktadır. Varis kremi, bitkisel karışım, sülük vb bilimsel anlamda tedavi edici özelliği olmayan yollara başvurmaktadır.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tekrar belirtmek gerekirse ameliyat ile tedavi olmak zorunda değilsiniz. Çünkü sadece varis tedavisi ile ilgilenen merkezlerde tedaviler Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Hasta yoğunluğu oldukça yüksek olan kamu hastanelerinde bu yöntemleri tam anlamıyla bulmanız imkansızdır. Daha çok varis ameliyatı uygulanmakta olup, bir çok yöntem geliştirilmiştir. Bunlarda büyük bir bölümünün uygulanması son bulmuş olup, bir çoğu ile halen devam etmektedir. Aşağıda günümüzde uygulaması devam eden yöntemlere birlikte bakalım.

Kapakçık Onarımı
Varis nedenleri sayfasında hastalığın neden olduğunu belirtirken asıl sorunun toplardamarlarda bulunan kapakçık bozulması olduğunu belirttik, kirli kanı geri kaçırmamakla görevli kapakçıklar her 5-10 cm aralıklarla bulunmaktadır. Bozulması sonucu damarlarda genişleme görülür. Varis ameliyatı uygulamalarında eski tarihlerde kapakçık onarımı uygulanmış kısa sürede tüm hastalarda hastalık tekrra oluştuğu için terk edilmiş bir yöntemdir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Doktor tecrübesine göre genelde 30 dakika ile 2 saat sürecek bir operasyon olduğu söylenebilir.

Varis Ameliyatı Riskleri

Yukarıda sadece 2 yöntem anlatılmış olup, daha bir çok uygulaması devam eden yöntem bulunmaktadır. Şimdi bu ameliyat yöntemleri ile tedavi olduğunuzda yaşayacağınız sorunlara bakalım. Her ameliyatta olduğu gibi varis ameliyatı da belirli riskler yanı sıra dezavantajları bulunmaktadır.

3-7 Gün Hastanede Yatmak Gerekir
Öncelikle büyük ameliyatlarda olduğu gibi büyük oranda genel anestezi (narkoz) ile yapılmaktadır. Narkoz ile yapılan ameliyatlarda hasta mecburen belli bir süre hastanede yatması / doktor kontrolünde olması gerekir. Varis ameliyatı olan hastalar genelde doktor tavsiyesine göre 3 ile 7 gün arasında yatması gerekir.

Ağrılı Bir Uygulamadır
Ameliyat sonrası narkoz etkisi geçene kadar ciddi bir şikayet olmasa da 24 saat sonrası maalesef huzursuzluk yaşayacağınız bir süreç sizi beklemektedir. Stripping yöntemi uygulandığında kasıklar ve bacak kısmında kesikler olacağı için maalesef ciddi bir ağrı problemi ortaya çıkacaktır. Genelde yüksek dozda ağrı kesiciler ile hafifletilir.

20-45 Gün İş Gücü Kaybı Yaşarsınız
Tek sorun hastanede yatma ve ağrılarla sınırlı kalmayıp, taburcu olduğunuzda 20 ile 45 gün arasında evinizde istirahat etmeniz gerekir. Çünkü ameliyat sonrası bir süre yürümemek gerekir. Çalışanlar için iş gücü kaybına neden olurken, öğrenciler içinde maalesef derslerden geri kalması ile sonuçlanmaktadır. Uzun bir süre yatmaya alışan hasta yürümeye başlaması ile birlikte aksama görülebilir. Burada telaş etmeyin 1 hafta içinde normale dönecektir.

Şişlik ve Morluklar Oluşur
Stripping yönteminde vücudunuzdan önemli dolaşım sistemlerinden biri olan toplardamar çıkarıldığı için haliyle şişlik ve morluk gibi sorunlar kaçınılmaz olacaktır. Bu sorunların tamamen düzelmesi yaklaşık 6 ay sürebilmektedir.

Tüm Varisler Tedavi Edilemez!
En önemli sorunlardan biride tedavisi mümkün olan ve olmayan varisler şeklinde ayrım yapılmaktadır. Çünkü ameliyatla sadece kalın varisler yani (Toplardamar genişlemeleri) tedavi edilmektedir.

Tekrarlama Riski Olarak Algılanır
Yukarıdaki başlıkta da belirtildiği gibi ameliyatla tüm varisler tedavi edilemez. Kılcal, başlangıç ve orta boy venler tedavi edilmediği için sorun ilerlemeye devam eder. Ameliyat sonrası 1-2 yıl içinde tedavi edilmeyen venler daha belirgin hale geleceği için kişi tekrarladı sanır. Oysaki tedavi edilen venlerin tekrarlama gibi bir olasılığı yoktur. Dediğim gibi ameliyatla tüm varisler tedavi edilemediği için sürekli ameliyat olmanız gerekebilir.

Kılcal Damar Tedavileri İmkansızdır!
En küçük varis olarak adlandırılan kılcal damar çatlaması 1 ile 2,5 mm arasında olup, hastalıktan çok estetik sorun olarak kabul edilmektedir. Kadınların bacaklarında erkeklerin yüz bölgesinde daha sık görülen kılcal damarlar özellikle etek giyen bayanlar için ciddi sorun anlamına gelmektedir. Ameliyat ile tedavisi mümkün olmayıp, ameliyatsız yöntemlerden Lazer, Radyo Frekans yada iğne girebilecek kadar kalın olan kılcallar da köpük yöntemi uygulanmalıdır.

Bandaj Yada Varis Çorabı Gerekir
Ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlardan biride hastanın bacağında bandaj yada varis çorabı olması gerekir. Yaraların iyileşmesi konusunda gerekli olup, yaklaşık 6 ay bu şekilde zaman geçirmek gerekir.

Ameliyat / Dikiş İzi Kalacaktır
Tedavi sonrası estetik yönden sorunlarda ortaya çıkacaktır. Uygulama kesi ile yapıldığı için genelde dikiş uygulaması yapılır. Tüm dikişlerde olduğu gibi uzun bir süre belirgin bir dikiş izi kalır.

Varis Ameliyatı Fiyatları
Biz Medicalart olarak ameliyat uygulamadığımız için size fiyat bilgisi verme imkanımız bulunmuyor. Fakat Türkiye genelinde bir kıyaslama yapmak gerekirse öncelikle yaşadığınız yer, hizmet aldığınız hastanenin kalitesine bağlı olarak 4000 ile 20.000 TL arasında bir masrafla karşılaşabilirsiniz. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yataklı kurum gerekmemesi, narkoz olmaması ve narkoz öncesi tahlillere ihtiyaç duyulmaması sebebiyle çok daha ekonomik yapılabilmektedir.

Varis Ameliyatı Olmak Zorunda Değilsiniz!
Yukarıda yer alan bilgiler maalesef insanı tedirgin etmeye yetiyor. Şimdi dilerseniz biraz keyfinizi yerine getirecek bilgiler verelim. Öncelikle varis ameliyatı olmak zorunda değilsiniz. Hastalığın derecesi kılcal, orta ve kalın hiç fark etmez tümü ameliyatsız yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavileri İnceleyin

Medicalart klinikleri tüm varislerde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır. Sadece 10 dakika içinde yapılan uygulama ile narkoz, hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi sorunlar yaşanmaz. Cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemler ile anında sağlığınıza kavuşma imkanı bulunmaktadır.

Tüm Varislerde Uygulanır Kılcal, orta ve kalın varislerde yani tümünde başarıyla uygulanmaktadır. Bu haliyle vücudunuzda tespit edilen tüm venler tedavi edilmektedir. Kılcal varislerde mikro skleroterapiyle mükemmel sonuçlar almaktayız.

Ücretsiz Muayene
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olan Medicalart kliniklerinde tüm hastalar için ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır. SGK mensubu olmanıza gerek kalmadan tüm bireyler kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanlarından yararlanır. Yapmanız gereken aşağıdaki telefonlardan size en yakın şubemize randevu almaktır.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım