online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sayfa İçeriği

Daha çok genç ve orta yaş yetişkin erkeklerde görülen Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) hastalığının bilimsel çözümü (Kıl Dönmesi Ameliyatı) ile ilgili bilgiler vereceğim. Daha önceki paylaştığımız yazılarda hastalığın nedenleri, belirtileri ve çözüm yolları aktarılmış olup, hastalıktan kurtulmak için bilimsel çözümün ameliyat olduğu olduğu görülmüştür. Yani Pilonidal Sinüs probleminden bilimsel anlamda kurtulmak için cerrahi müdahale yani ameliyat gerekmektedir. Bu nedenle bugüne kadar yaklaşık 15 farklı kıl dönmesi ameliyatı denenmiştir. Bir çoğunun uygulanması son bulmasına karşın bir çoğu devam etmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sayfamızın ana konusu kıl dönmesi ameliyatları olup, yukarıda da belirtildiği gibi yaklaşık 15 farklı yöntem olup, bir çok yöntemi sayfada tanıma imkanı bulacağız. Nasıl yapıldığı, avantajları, dezavantajları ve ameliyat sonrası süreçte yaşanacak olan ağrı, kanama, iltihap, pansuman vs hakkında kıyaslamaya çalışacağız.

En İyi Kıl Dönmesi Ameliyatı Hangisidir?

Sorunun çözümünü ve bu kapsamda bir çok teknik geliştirildiğini gördük, peki hangi yöntem daha iyi, daha gelişmiş, bunu nasıl anlayacağız? evet arkadaşlar öncelikle ameliyat olmadan önce doktorunuza uyguladığı yöntemi mutlaka sormalısınız. Her hekim en fazla 1 yada 2 teknik bilmekte ve uygulamaktadır. Yani size Mikro Sinüsektomi yada Bascom şeklinde uygulanacak yöntemi belirtmelidir. Sizde hemen onay vermek yerine yöntemleri ve avantajlarını inceledikten sonra kararınızı vermelisiniz. Karar verirken, aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

En Küçük Kesi İle Yapılmalı
Doktorunuzun uyguladığı yöntem mutlaka en küçük kesi ile yapılmalıdır. Çünkü Mikro Sinüsektomi 2 ile 4 cm arasında kesi ile yapılırken Flap yönteminde 30 cm’ye varan kesi yapılmaktadır. Bu nedenle en az kesi yapılan yöntemi tercih etmelisiniz.

Narkoz, Hastanede Yatma, İş Gücü Kaybı Olmamalıdır
En iyi kıl dönmesi ameliyatlarının karşılaması gereken bir diğer avantaj ise öncelikle genel anestezi dediğimiz narkoz zorunluluğu olmamalıdır. Çünkü Bascom ve Mikro Sinüsektomi gibi uygulamalar narkoz ve ameliyathane ortamı gerektirmeden yapılmaktadır. Aynı şekilde tedavi sonrası günlerce istirahat, iş gücü kaybı yaşatmaması gerekir.

Ağrı Minimum Olmalıdır
Ameliyat sonrası görülen ağrı minimum düzeyde olmalıdır. Bunun için kesi oranı minimum düzeyde olmalıdır. Mikro Sinüsektomi uygulamasında ortaya çıkan minimum ağrı antibiyotikle geçmektedir. Klasik yöntemlerde ise ağrı 6 aya kadar sürebilmektedir.

Pansuman Gerekmemeli / İltihap Olmamalıdır
Klasik yöntemlerde en sık görülen iltihap problemine karşı günlük pansuman gerekmektedir. Kişiyi ciddi anlamda zora sokan bu durumu yaşamamak için mutlaka yenilikçi yöntemlerle (Mikro Sinüsektomi, Bascom, Karidakis, Sinisotomi ve Pit Picking) uygulamaları önerilmektedir. Belirtmiş olduğu yöntemlerde kesi minimum olduğu için pansumana gerek görülmez.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları
Yukarıda yazılan beklentileri karşılayan yöntemlerdir. Mikro sinüsektomi, bascom, pit picking ve sinüsotomi ameliyatlarıdır. Gelelim yöntemin kısa anlatımla ayrıntılarına.

Kıl Dönmesi Ameliyatları Farkları

Çağdaş Ameliyatlar            Klasik Ameliyatlar

5-10 dakika sürer                           30-60 dakika sürer
İstirahat gerekmez                      12 gün yatmak gerekir
Ağrı minimaldir                                Ağrı belirgindir
Kesik 2 – 3 CM dir                          Kesik 20-30 CM dir
Aynı gün işe dönülebilir               İşe dönüş 2-6 haftadır
2 CM lik yer uyuşturulur             Narkozla yapılır
İz kalmaz                                        Abartılı iz kalır
Pansuman gerekmez                  2-16 hafta pansuman yapılır
Tekrar ihtimali % 3 tür             Tekrar ihtimali % 5-47 arası değişir
Sadece sinüs çıkarılır                Çok geniş sağlıklı doku çıkarılır
Rapor verilmez                              1-2 ay rapor verilir
Kliniklerde yapılabilir                  Hastanede yapılır
Tahlil, film gerekmez               Narkoz için tetkik gerekir
Ekonomiktir                                    Daha Pahalıdır
3. gün banyo yapılır                  2 hafta banyo yapılmaz
Gizli dikiş kullanılır                  Normal dikiş atılır
Dikiş almak gerekmez                  Dikişler alınır
Yatış şekli gerekmez               Belirli pozisyonlarda yatılabilir

Mikro Sinüsektomi

Pilonidal Sinüs tedavisinde geliştirilen en son yöntemlerden biri Mikro Sinüsektomi olup, bazı kaynaklarda Micro Sinüsectomi olarak görülmektedir. Aşağıda göreceğiniz klasik uygulamalara göre daha farklı olup, ayaktan yapılmaktadır. Yani ameliyathane ve narkoz gerekmemektedir. Genelde 2 ile 4 cm arasında yapılan kesi ile cilt altında biriken kıllar kapsülü ile çıkarılmaktadır. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede ve lokal anestezi ile yapılan uygulama sonrası cerrahi (gizli dikiş) ile kapatılmaktadır.

Hastanede Yatmak Gerekmez Mikro Sinüsektomi ile yapılan tedavilerde hasta tedavi sonrası evine, işine, okuluna dönebilmektedir. Klinikte geçireceği süre tedavi + istirahat maksimum 20 dakika sürecektir. Tedavi sonrası aracını kendisi kullanabilir. Evine, işine okuluna rahat bir şekilde dönebilmektedir. Ameliyat sonrası pansuman, yüz üstü yatma gibi can sıkıcı uygulamalara gerek duyulmaz. Tek dezavantajı tüm hastalarda yani çok ileri derece olanlarda uygulanamaz.

Bascom İsmi size biraz garip gelse de uygulamayı geliştiren hekim (Dr.John BASCOM) adı verilmiştir. Yenilikçi tekniklerden biri olup, Mikro Sinüsektomi ile benzerlikleri bulunmaktadır. Yine aynı şekilde en küçük kesi ile cilt altında biriken kıllar kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Kesi küçük olması nedeniyle çok fazla şikayet yaşanmaz ve hasta yine ciddi anlamda iş gücü kaybı yaşamadan sosyal hayatına kaldığı yerden devam etmektedir.

Pit Picking Çok sayıda giriş deliği olan vakalarda uygundur, delikler ayrı ayrı küçük deri kesikleriyle alınır, aynı delikten girilerek sinüs te alınır. Mantalite olarak mikro sinüsektomi ile sinüsotomi arasında bir yöntemdir. Diğer çağdaş yönteler gibi ayaktan, bölgesel uyguşturma ile yapılır. hasta aynı gün işine, okuluna, sosyal yaşamoına dönebilir ve klasik yöntemlere göre daha ekonomiktir çünkü narkoz, narkoz öncesi tahliller, yatak masrrafı gibi tedavi dışı masraflar olmaz.

Sinusotomi
Ameliyatsız yöntem olarak ta kabul edilmektedir. En son geliştirilen tekniklerden biride Sinusotomi olup, diğerlerine göre daha farklı bir uygulama olduğu görülmektedir. Kıl Dönmesi ameliyatlarında genelde delikler ve kılların olduğu alan kesilirken Sinusotomi yönteminde ise giriş ve çıkış delikleri en küçük kesi ile kesilerek cilt altındaki kılları ise fırça ve küret yardımı ile kazıyarak yok etmektedir. 10 Dakika gibi kısa bir sürede yapılan bu uygulama ile hasta aynı gün işine dönebilmektedir.

Karidakis Kıl dönmesi ameliyatlarının isimleri genelde onları geliştiren doktorların isimleri ile anılmaktadır. Onlardan biride Yunanistanlı bir hekim olup, Karydakis olarak bilinmektedir. Flap grubunda yer almasına karşın diğer yöntemlere büyük üstünlüğü bulunmaktadır. Özellikle Bascom ve Mikro Sinüsektomi ile tedavisi mümkün olmayan hastalarda en avantajlı uygulamalardan biridir. Pilonidal sinüs içeren kısım elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan yapmak yerine ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde gerçekleştirilir. Az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Ameliyathane ortamında yapılır ve genelde hastanın bir gün hastanede kalması gerekir.

Klasik Ameliyatlar Açık Bırakma, Primer Kapatma, Flap (Önerilmez)
Yukarıda anlattığımız çağdaş yöntemler dışında halen uygulanması devam eden klasik yöntemler bulunmaktadır. Onlardan biride açık bırakma yöntemi olup, maalesef sinüs ile birlikte sağlam dokuyu da kesmektedir. Böylece 10 ile 30 cm arasında oval bir kesi oluşmaktadır. Ortaya çıkan bu yara iyileşmesi için açık bırakılabilir, yada çektirilerek dikilmektedir. Ortaya çıkan bu büyük yaranın tam olarak iyileşmesi 6 ayı bulabilmektedir. Hasta çoğu zaman kalçası üzerine oturamadığı için yan yada yüz üstü yatması gerekir. Aynı şekilde yaranın iyileşmesi için günlük pansuman yapması gerekir. Oldukça ilkel yöntemlerden biri haline gelen bu yöntemleri Medicalart olarak uygulamıyor ve önermiyoruz.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım