online randevu tedavi ücretleri

Anal Hematom Tedavisi

Makat bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrıların en önemli nedeni Anal Hematom olduğunu söyleyebiliriz. Yada halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması, makatta şişlik olarak bilinir. Genelde insanlar bu sorunu basur olarak algılayıp bu şekilde hekime başvurmaktadır. Ve işin garip yönü proctoloji (makat hastalıkları) alanında yeterli tecrübeye hakim olmayan hekimlerde maalesef hemoroid teşhisi koyabilmektedir. O nedenle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka proctoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarını tercih etmelisiniz.

Anal Hematom Neden Olur?
Konumuza tekrar dönecek olursak, ilk olarak sorunun neden ve nasıl ortaya çıktığına bakmak istiyorum. Anüs bölgesinde görülen hastalıkların büyük bir bölümü kabızlık ile doğrudan yada dolaylı olarak alakası bulunmaktadır. Aynı şekilde Anal Hematom hastalığının kaynağı da yine dolaylı yoldan kabızlık olmaktadır.

En Önemli Neden Dışkılama Esnasında Ikınma
Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen kabız insanlar tuvalette uzun süre geçirmektedir. Bazı insanlar 30-45 dakikaya kadar kalabilmektedir. Bu süreçte yaptıkları genelde dışkılayıp, rahatlayabilmek için ıkınma yöntemine tercih etmektedir. Maalesef ıkınma doğru bir davranış olmayıp, başta Makatta Pıhtı Toplanması dahil olmak üzere Basur problemine neden olmaktadır.

Anal Hematom Ameliyatı Video
Videoda da görebileceğiniz gibi 2-3 dakikada basitçe yapılabilen işlemle pıhtı boşaltılmakta ve hastanın ağrısı % 70-90 oranında azaltılmaktadır.

Ikınma (Makat Bölgesindeki İnce Damarların Patlamasına Neden Oluyor)
Evet arkadaşlar genelde hiç kimsenin aklına böyle bir sorunun yaşanacağı gelmemektedir. Maalesef dışkılama esnasında ıkınma makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı o bölgede bulunan ince damarların patlamasına neden olmaktadır.

Normal Doğum Ikınmanın tek nedeni kabızlık problemi olmayıp, aynı şekilde anne adayları normal doğum yapmaları halinde yine uzun bir süre ıkınması gerekmektedir. Normal doğum esnasında kadınların büyük bir bölümü bu ıkınma ile Hemoroid yada Anal Hematom olabilmektedir.

Cilt Altına Kan Birikir (Pıhtılaşır) Anal bölgede bulunan bu damarlardan biri patladığında haliyle bulunduğu bölgede cilt altına kan birikimi olacaktır. Bu kanama sürekli olmayarak, kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam edip, bu noktadan sonra durmaktadır. Kanamanın durması ile birlikte cilt altında biriken kan kütlesinde pıhtılaşma meydana gelmektedir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi makatta pıhtı toplaması probleminin de kendine özgü bulgu ve belirtileri bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu diğer makat hastalıklarından ayıran belirgin özelliklerine bakalım.

Makatta Şişlik İlk dikkat edilmesi gereken husus anüs bölgesinde şişlik olmalıdır. Şişliğin boyutu mercimek tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Şişlik sınırları oldukça düzgün olan ve mor bir renktedir.

Makatta Ağrı Aniden ortaya çıkan bir sorun olup, öncesinde herhangi bir şikayet görülmez. Yani bir anda anal bölgede ağrı ortaya çıktıysa nedeni büyük oranda anal hematom olmaktadır. Bunun dışında kıl dönmesi ileri seviye olduğunda apseleşme durumu yine ağrı yapabilir.

Kanama Makat çevresinde çürük vişne renginde kanama yine makatta pıhtı toplanması işaretlerinden biri olup, nedeni kan pıhtısının olduğu yerde açılan delikten kan cilt dışına akmaktadır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Evet değerli arkadaşlar sorunun ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi ise eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biri nasıl geçeceğine, kaç günde geçeceğine dair hususlara değinmek istiyorum. Anal hematom tedavisinde amaç kişinin yaşadığı ağrıyı azaltmaktır. Bunun için iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi sadece 1 dakika gibi kısa bir ameliyat ile sağlığınıza kavuşabilir, yada oturma banyosu ile daha uzun bir süreçte sağlığınıza kavuşursunuz. Dilerseniz tedavi yöntemleri ve nasıl yapılacağına bir bakalım.

Anal Hematom Ameliyatı (Çok Basit) Ameliyat denince insanlar haklı olarak korku ve endişeye kapılabilir. Fakat makatta pıhtı toplamasında uygulanan yöntem sadece 1 dakika sürmekte ve anında rahatlamanızı sağlamaktadır. Şişlik olan bölgede en fazla 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan dışarı çıkarılır. Yapılan kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Sadece 1 dakika içinde yapılan bu işlem ilk önereceğimiz yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Makat hastalıklarında sık uygulanan yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosu olup, özellikle Basur hastalarının rahatlaması için sık kullandığı yöntemlerden biridir. Aynı işlem makatta pıhtı toplaması içinde geçerli olup, gün içerisinde arzu ettiğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Burada amaç ağrıyı hafifletmek olup, ortaya çıkan şişliğin kaybolması biraz zaman alabilmektedir.

Anal Hematom Ameliyat Fiyatları
Ücret hematomun durumuna göre muayene esnasında değerlendirilmekte olup çoğunlukla 1400 TL ile 2800 TL arasında ücretlendirilmektedir.

Sülük Tedavisi Bildiğimiz kan emici bir hayvan sülük denince insanların aklına genelde varis tedavileri gelmektedir. Daha öncede söylediğim gibi damar genişlemesi hastalığında herhangi bir etkisi olmayıp, fakat makatta pıhtı toplaması için uygulanabilecek çözüm yollarından biri olduğu söylenebilir.

Hemoroidi Hacamat Etme
Normalde hemoroide hiçbir yararı olmayacak bir uygulamadır. Ne yazıkki şarlatanlar bunu farklı anlatsa da en küçük bir yarar sağlamaz. Pıhtı toplanmasında hacamat pıhtının boşalmasına etki ederse rahatlama sağlar.

Anal Hematom hangi Bölüme Gider
Asıl ilgilenen bölüm genel cerrahinin üst branşı olan proktoloji branşıdır ancak Tüekiye’de proktoloji uzmnaı sayıca azdır. Bulunduğunuz yerde proktoloji uzmanı yani proktolog yoksa genel cerahi uzmanına da görüğnebilirsiniz. Proktologla makat hastalıkları konusunda en tecrübeli doktorlardır çünkü sadece bu bölge hastalıklarının teşhis ve tedavileriyle ilgilenmektedir. Teknolojik yatırımları da bu konudadır ve tamdır.

10 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Ahmet

  2gundur agrim vardı ve bugun pırtı kendi kendine çıktı ama suan halen kanama var nasıl durdurabilirim
  Op Dr Adil Altınsoy
  Ciddi kanbama genellikle görmeyiz, kağıt havlu ile tampon yaparsanız kendiliğinden durur.

 2. Salih

  Hocam makatimda mercimek kadar o civarlarda pihtilasma var sanirim uzun suredir var ama ben yeni dikkat ettim onemsemedim biraz arastirdim bilgileri okudum ama bendeki pihti kesinlikle agri kanama sizlama yapmiyor herhangi bir sıkıntı olmuyor muayene olmam lazim mi zamanla gecer mi ?

  1. admin

   başka bir sorun olabilir.bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 3. Abc

  Makatta aniden şişlik oluştu ama hiçbir şekilde ağrı acı veya kaşınma yok sadece fındık büyüklüğünde bir şişlik sizce muayne olmama gerek varmı veya kendi kendine gecermi bu şişlik.

  1. admin

   anal hematom,tromboze hemoroid ve anal apse hep ağrılıdır,muayene olmanızı öneriirm

 4. adc

  hocam 2 gün önce bi anda oldu mor ağrı var başta hemoroid sandım ama biraz araştırınca öğrendim kendi kendine geçtiğini biliyorum ama ortalama ağrı ne kadar süreye geçer

  1. admin

   ağrı 21 gün kadar sürebilir.kabız kalıp ıkınmayın

 5. Tuna

  Hocam pıhtı çıktı ama tekrar aynı yere kan topluyor ve yine kan pıhtılaşıyor ne yapmalıyım pıhtı çıktıktan sonra aynı yere kan dolmaması için ne yapmam gerek

 6. Ramazan

  Hocam makat ile hayalarim arasındaki damarlarda genişleme var nasıl tedavi olabilirim

  1. admin

   Durumunuzu bir ürolog değerlendirsin duruma göre kalp damar cerrahımız durumunuzu değerlendirir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım