online randevu online randevu tedavi ücretleri

Saç Dökülmesi

Her saç dökülmesi kellikle sonuçlanmaz.Günde 50-60 saç telinin dökülmesi normal kök değişimindendir (anagen-catagen-telogen değişimi) ve normal bir durum gibi değerlendirilmeli saçdökülmesi diye düşünüp hemen tedavi başlanmamalıdır.Daha fazla sayıda dökülme varsa bu kalıcı dökülme düşündürür ve tedavi edilmelidir.

Saç dökülmesi her iki cinste de görülebilen ancak erkeklerde on kat daha sık rastlanan bir sorundur.Çok çeşitli sebep olsa da % 95 düzeylerinde dökülme sebebi genetik yani ailesel (AGA-androgenetik-hormonal) dökülmedir,bu tür dökülmede tedavide en yüksek başarı procapil içeren ürünlerle elde edilmektedir.Bayanlarda daha sık görülen dökülme ise allopecia totalis denilen kadın tipi dökülmedir ve sebebi bilimsel olarak izah edilememiştir.

Ailesel saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmedir ve erkeklerde görülen saç dökülmelerinin % 95 gibi önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Erkek tipi dökülme tepede,şakaklarda veya tüm üst kısımda görülebilir.En büyük özelliği ense kılları sık ve kalitelidir.Bayanlarda bu tip dökülme daha seyrek % 30 civarındadır ve tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır.

Ailesel saç dökülmesinde tespit edilmiş tek sebep DHT ( di hidro testosteron)dir,DHT testosterona 5 alfa redüktaz 1 ve 2 ile 2 hidrojen atomu eklenerek oluşur ve testosteronun yan ürünüdür. Oluşan DHT saç kökünde saç üretimi yapan hücrelerde tahribat yaparak ölmesine ve saç üretiminin zamanla durmasına sebep olur. DHT nin kökü tahrip etme süresi yıllar içinde olduğu için saç yıllar içinde kalite kaybederek dökülür bu dökülme şekline minyatürizasyon denir.

Irsi dediğimiz bu minyatürizasyonla saç dökülmesinde saç giderek kalite kaybeder,uzayamaz,şekil verilemez hale gelir.Erken dönemde doğru ve bilimsel tedavi tüm bu sorunların düzelmesini sağlar.

Saç dökülme sebebinin tespiti tedavide başarı şansını artıran bir durumdur,ailesel saç dökülmesi tedavisi yapılırken DHT nin oluşumu ve köke vereceği zarar engellenmelidir.Tedavide DHT ne kadar engellenirse saç dökülmesi tedavisi o kadar başarılı olur.

Daha az rastlanan saçkıran,trikomania,hormonal dökülme,kansızlığa bağlı dökülmeler,kanser tedavisine bağlı dökülme,allopecia totalis,tüm vücuttaki dökülme (allopecia universalis),DUPA  gibi sebepler ayrı sayfalarda irdelenecektir.

Gerek erkeklerde görülen dökülme gerekse kadınlardaki dökülmenin % 50 sebebi olan erkek tipi saç dökülmesinde kullanılabilecek üç ürün vardır bunlar minoxidil,finasterid ve procapildir.Minoxidil yüksek tansiyon ilacı olması ve finasterid prostat büyümesi tedavisinde kullanılması sebebiyle yan etkileri fazla olan ürünlerdir.Procapil saç üzerine geliştirilmiş bir maddedir ve saç dökülmesi tedavisinde en başarılı solusyondur,değişik firmalarca değişik kutu isimleriyle satılmaktadır.Kadınlar % 2 erkekler % 3 procapil içeren formalrını terih etmelidir.Medicalart olarak saç ekimi yaptığımız herkese % 3 procapil solusyonu önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım