online randevu online randevu tedavi ücretleri

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Daha önceki konularımızı inceleme imkanı bulduysanız varis hastalığının %95 bacaklarda yer alan toplardamar sorunu olduğunu görürsünüz. Bu nedenle varis çorabı gibi kavramlarla çok sık karşılaşmanız mümkündür. Sayfada bu tür ürünlerin ne işe yaradığı, nasıl ve hangi hallerde kullanılması gerektiğini ele alacağız.

Varis Çorabı Nedir?
Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için günlük hayatta kullandığınız çorapları hayal edin. Uzunluk olarak biraz daha uzun (diz kapaklarına kadar uzanır) günlük hayatta kullandığımız çoraplar sıkı, dar olması halinde kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu ürünlerde ise amaç sıkı, dar ve baskı yapısı olmasıdır. Yani varis çorabı ile günlük kullandığımız ürünler arasında kumaş kaynaklı baskı durumu bulunmaktadır.

1848 Yılından Beri Kullanılmaktadır
Tedavi edici özelliği olmamasına karşın (şikayetleri azaltır) 1848 yani neredeyse 2 asırdır kullanılıyor. Bir çok insan maalesef bu ürünü hastalıktan kurtulma amaçla kullansa da maalesef bir noktadan sonra beklentileri boşa çıkmaktadır.

Varis Çorabı Tedavi Edici Değildir!
Genelde kamu hastanelerinde muayene olan insanlara Daflon, Doxium yada konumuzda bilgilerine yer verdiğim varis çorabı reçete edilerek hasta gönderilir. Kişi bu ilaçlar yada Varis Çorabı ile iyileşeceğini yani hastalıktan kurtulacağını sanır. Çünkü muayene eden hekim bu ürünlerin ne amaçla kullanılacağını tam olarak açıklamaz. Üzülerek söylemeliyim ki kullandığınız bu ürün sizdeki hastalığı 1 mm bile geriletme imkanı olmayacaktır.

Şikayetleri Azaltır
Tedavi edici özelliği olmayabilir, fakat bu tamamen işe yaramadığı anlamına gelmez. Çünkü damar genişlemesi hastalarında şikayetler ortaya çıkmaktadır. Başta bacak ağrısı, kramp, şişlik, ödem kaşıntı bunlar tedavi edilmedikçe sürekli karşılaşacağınız sorunlardan biridir. Genelde öğlen ve öğlen sonrası başlayıp, akşamları şiddeti artan bacak ağrıları varsa burada varis çorabı oldukça etkili bir ürün olacaktır. Unutmamanız gereken sadece bacak ağrılarınızda hafifleme olur. Aynı işlemi günlük 30-60 dakika yürüyerek (bacak kaslarını) çalıştırma yanı sıra evinizde bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutma şeklinde yapabilirsiniz.

Hastalığın İlerlemesini Yavaşlatır
Bir diğer güzel yönü ise toplardamar genişlemesi probleminde yavaşlama sağlamasıdır. Kapakçıkları bozulmuş olan toplardamarlarda kalbe gitmesi gereken kan sağlıklı gitmeyip, bekleme yaptığı için o bölgede damarların genişlemesi meydana gelir. İlk başlarda çok belirgin olmayan bu durum zamanla baş parmak büyüklüğünde olabilir. Kullandığınız ürünün baskı yapan özel kumaşı ile damarları toplayarak genişlemesine engel olmaktadır. Toplanan damarlarda kan akışı normale döndüğü için başta ağrı olmak üzere kramp gibi şikayetlerde azalma görülür.

Hamile Varis Hastalarına Önerilir
Bizler her zaman erken teşhis ve bilimsel yöntemlerle tedavi olmanızı öneriyoruz. Fakat bazen öyle durumlar olur ki isteseniz de tedavi olamayabilirsiniz. Gebelik sürecindeki hanımlarda damar genişlemesi özellikle sık görülmektedir. Hormonal dalgalanma, bebeğin yaptığı bası ve alınan kilolar buna neden olmaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan hastalık maalesef bebeğe zarar gelmemesi için tedavi edilmez. Anne adayının sağlıklı bir şekilde doğum yapması beklenir. Doğum yapan anne 2 ay dinlendikten sonra mutlaka tedavi edilmektedir. Gebelik sürecinde yaşayacağı şikayetleri azaltmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek içinde hamile bayanlar için özel tasarlanmış olan ürünler önerilir.

Bacaklarınıza Uyguladığı Baskı Rahatsız Edebilir!
Özellikle ilk defa kullanan insanlar maalesef çok çabuk sıkılmaktadır. Kullandığınız ürün bileklerde %100 olmak üzere dizlere dizlere doğru çıkıldıkça azalan bir baskı yapısı bulunmaktadır. Buradaki amaç ise kirli kanın yukarı kolayca çıkabilmesini amaçlamaktadır.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Başlık aslında çokta anlamlı değil ama sizlere bu hususta bazı detaylar aktarmak istiyorum. Bu ürün bir cihaz yada makine olmadığı için kullanım bilgisi gerektirmez. Sabah uyandığınızda giymeniz yeterli olacaktır. Akşam yatacağınız da ise çıkarmanız kullanım bilgisi için yeterli olacaktır. Yattığınızda bacaklarınızı uzattığınız için mümkünse altına yastık gibi destekleyici bir şey koyun hafif 20-30 cm yukarıda olsun. Böylece bu ürüne gerek kalmadan sabaha kadar rahatlar.

Fiyatları Ne Kadar?
Son olarak ise ücret konusuna değinmek istiyorum. Türkiye’de üretilen ve yurt dışından ithal edilen onlarca marka bulunmaktadır. Fiyatlar ürün çeşitleri ve kalitesine göre değişmekte olup, 50 ile 300 TL arasında satılmaktadır. Reçetesiz olarak medikal malzeme satan firmalar ve eczanelerden alabilirsiniz. Fakat siz yinede mutlaka bir doktor tavsiyesi ile almanız önerilir.

Hafif Basınç Sadece Çok Etkili Değildir
Doktor tavsiyesi olmadan alacaksanız mutlaka orta basınçlı bir ürün almalısınız. Çünkü varis hastalarında hafif basınç çok fazla işe yaramayacaktır. Hafif basınçlı ürünler genelde ayakta çalışanlarda ortaya çıkan bacaklarda şişlik ve ağrı problemine karşı önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım