online randevu online randevu tedavi ücretleri

Varis Tedavi Edilmezse

Bu cümleyi insanlar ne amaçla arıyor tam olarak bilmiyorum, ama maalesef arama motorlarında varis hastalığı ile ilgili kelimeler arasında ilk 10’da yer almaktadır. Varis tedavi edilmezse ne olur? cevabını neden merak ederler, ne yapmaya çalışırlar bilmem ama bildiğim tek gerçek bu hastalığın geç kalınmadan tedavi edilmesi gerektiğidir. Çünkü ilk başlarda ciddi bir şikayete neden olmamasına karşın ilerleyen her evrede şikayetler ve riskler artmaktadır. Bu sayfada damar genişlemesi edilmezse ne olur? sorusuna ilk baştan başlayarak yanıt vermeye çalışacağım.

 

Varis Tedavi Edilmezse
Zamanla şu sorunlar oluşur, giderek arta ve yenileri eklenir.

Varisin İlerlemesi

Bütün hastalıklarda olduğu gibi ilerler, yenileri çıkar ve damarlar giderek kalınlaşır. İlerlemesi durumund atedavisi daha güç yapılabilir. İlerlemenin sınırı yok denilebilir. El bileği kalınlığına ulaşan varisler görülmüştür. Varis çorabı bu süreci yavaşlatsa da durduramaz, ilaçların ilerleme üzerinde etkisi yoktur.

Varisin Kanaması

Sürekli genişleyen toplardamarları şişen bir balona benzetebilirsiniz. Çocuklar büyük bir görüntüye ulaşmak için sürekli üfleyerek şişirmektedir. Fakat bir noktadan sonra basınca dayanamayan balon maalesef patlayarak kullanılamaz hale gelmektedir. Aynı durum sürekli genişleyen toplardamarlar içinde geçerli olup, damarlar bir noktadan sonra kanamaya başlayacaktır. Ciddi bir kanama durumu olup, hastalar genelde kanamayı durdurmakta başarısız olabilmektedir. Asıl sıkıntı kanama olmayıp, kanama yerini iyileşmesi zor yaralara bırakmaktadır.

Varis Yarası

Evet arkadaşlar kanama problemi ile birlikte bacakta iyileşmesi zor bacak yaraları yani varis ülseri problemi ortaya çıkmaktadır. Cildin çürümesi anlamına gelen bu durum maalesef hastaların ilk başta yürüme özgürlüğünü elinden alarak zamanla yatağa mahkum olmasına neden olmaktadır.

Bacaklarda Ağrı Yukarıda anlattığım görsel kirliliğe neden olurken sonuçlar sadece bununla sınırlı kalmayıp, özellikle insanı canından bezdirecek düzeye ulaşan bacak ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tabii ki tüm ağrılar damar genişlemesi hastalığı ile alakalı olmayacağını bilmelisiniz. Bu ayrımı yapmak için küçük testlerden yararlanabilirsiniz. Varisten kaynaklanan ağrılar genellikle sabahları olmayıp, daha çok öğlen ve öğlen sonrası başlayarak akşamları şiddeti artan sorunlardandır. Çözümü ise doğal yollardan mümkün olup, bacak ağrısı başladığında yürümeye başlarsanız hafifler ve tamamen kaybolur. Aynı şekilde evde iseniz yere uzanarak bacaklarınızı 20-30 cm yukarı kaldırarak ağrıdan kurtulabilirsiniz. Yaşadığınız sorunun varisten olup, olmadığını böylece anlayabilirsiniz.

Gece Krampları Bir diğer sorun ise geceleri sık görülen kramp problemleri olup, bir tür kas sorunudur. Normal insanlarda da görülmesine karşın varisli hastalarda biraz daha fazla görüldüğü söylenebilir. Özellikle geceleri ve yatarken uykudan uyandıracak düzeyde olabilmektedir.

Bacak Kaşıntısı Özellikle diz bölgesinin alt kısmında görülen kaşıntılar direkt olarak varisi işaret etmektedir. Kirli kanın toplardamarlarda beklemesi kaşıntıya neden olmaktadır. İnsanlar bu tür sorunlarda kaşıntı kremi kullansa da kalıcı bir çözüm olmaz. Çünkü hastalık var oldukça şikayetleri de var olacaktır.

Varis Ülseri Tedavi Edilebilir

Hangi aşamada olursanız olun mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir. Bu bacak yaraları da olabildiği bir dönem olabilir. Bu aşamada ilk olarak bacaklarda ortaya çıkan yaralar yani varis ülserinin tedavisinin yapılması gerekir. Sonrasında ise tedavisi yapılmayarak bacaklarda yara haline gelen venler tedavi edilmesi gerekir. Bacak yarası tedavisinde Medicalart kliniklerinde PRP yöntemi uygulanmaktadır. Hastanın kendi kanı ile yapılan uygulama %100 başarılıdır.

Yukarıda yaşanan şikayet ve riskleri tamamen ortadan kaldırmak için bilimsel yöntemlerle tedavi olmaktadır. Bunun için sağlık merkezi alt yapısına göre varis ameliyatı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Biz Medicalart olarak sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Ücretsiz Muayene Olun
Yaşadığınız sıkıntının ne olduğunu öğrenmek için kalp damar cerrahi uzmanlarımız ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Türkiye’nin 4 ili İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerimize randevu alarak gelebilirsiniz.

Toplardamar Genişlemesi Mutlaka Tedavi Edilmelidir
Evet arkadaşlar Varis denince kılcal damar yukarıda belirtildiği gibi hastalık değil (estetik sorun) olduğunu aktardık, asıl sorun ve tedavi edilmesi gereken ise toplardamar genişlemesi olup, %95 oranında bacaklarda görülmektedir. Nedenleri arasında özellikle ayakta çalışmak, hareketsiz yaşam ve genetik yatkınlık gösterilmektedir. Sorunun asıl kaynağı toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulması ile birlikte kan akışının sağlıklı bir şekilde yapılmamasıdır. Başlıkta da belirtildiği gibi mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Daha önce ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle tedavisinin nasıl yapılacağını aktardık, aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Varis Başlangıcı Ciddi Şikayetleri Olmayan Bir Dönemdir
Evet arkadaşlar damar genişlemesi edilmezse ne olur? sorusuna ilk yanıt olarak ilk başlarda ciddi şikayet ve belirtileri olmayacağı ile başlayalım. Kapakçıkların bozulması ile birlikte kirli kan beklemeye ve damarların an be an genişlemesine neden olur. Fakat ilk etapta ciddi belirti ve şikayetleri görülmez. Yani kişi düzenli yürüyüş, yüzme ve spor faaliyetleri yapıyorsa şikayetleri hissetmiyor olabilir.

Kılcal Damar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Konuya geçmeden önce dilerseniz önemli bir ayrımı yapalım. Varis hastalığı denince toplardamar genişlemesi ve neden olduğu tam olarak bilinmeyen kılcal damar çatlamaları aynı kefeye konuyor. Kılcal damar 1 ile 2,5 mm arasında olup, aslında hastalıktan öte estetik problem olarak kabul edilir. Kadınların bacaklarında erkeklerin ise yüz bölgesinde görülen kılcal damarlar tedavi edilmediğinde ciddi bir sıkıntıya neden olmazlar. Şikayet olarak genelde sızlama ve yanmaya neden olup, estetik yönden kötü görünmesi nedeniyle tedavisi önerilir.

 

Varisin tedavi seçenekleri ilgili sayfalarda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım