online randevu online randevu tedavi ücretleri

Lazerle Hemoroid Tedavi

Konuya geçmeden önce dilerseniz hastalığı özetle ele alalım. Halk arasında basur olarak ta bilinen (Hemoroid) en can sıkıcı makat hastalıkları arasında yer almaktadır. İnsanların utanma sorunu nedeniyle geciktirilen tedavi hiçte arzu edilmeyen bir durumdur. Çünkü ilk başlarda kolayca tedavi edilebilecek olan hastalık ilerledikçe tedavisi daha zorlaşmaktadır. İç ve dış hemoroid olarak karşımıza çıkan hastalık genelde makat kanaması ile ortaya çıkmaktadır. Dışkılama esnasında ağrısız bir kanama farketmeniz halinde iç basur şüphesi ile mutlaka Genel Cerrahi (Proctoloji) makat hastalıkları uzmanına muayene olmalısınız. Anoskop muayenesi sonucu %90 hemoroid olacaktır.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?
İç hemoroid olarak makat iç kısmında ortaya çıkan vakanın 4 farklı derecesi bulunmaktadır. İlk derece sadece kanama belirtisi ile anlaşılır ve tedavisi en kolay olanıdır. Öyle ki erken süreçte ilaçla bile tedavi denenebilir. İlaç çözüm olmaması halinde ise lazerle basur tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sizleri sağlığınıza kavuşturmak için yeterli olacaktır. Erken süreçte tedavi edilmeyen basurlar ise memeleşme sürecine girecek ve tedavisi için geriye iki seçenek RBL (Lastikle Boğma) ve THD yöntemi kalacaktır. Asıl konumuz olan hemoroid lazer tedavisi ile konumuza devam edelim.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?
Basur hastalığının tedavisinde kullanılan en kolay tedavi şekli olup, ameliyata gerek kalmaksızın 1. , 2. ve üçüncü derece hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. 3. derecelerde lastikle boğma yöntemi ile birlikte uygulanır, 4. derece vakalarda etkisi yetersiz kalır bu sebeple kesin sonuç için uygulanmaz ama şöyle bir yeklaşım vardır. Hastalığın derecesini düşürme amacıyla kullanılabilmektedir.

Nasıl Uygulanır?
Lazer dediğimiz bir cihaz infrared koagülatör  (İRC) ismiyle de bilinmektedir. ışık ile ısı enerjisi iletmektedir. 80 ile 140 derece ısıya ulaşabilen başlığı oluşan hemoroid’e 1-3 saniye boyunca dokundurularak o bölgenin tahrip edilmesini amaçlar. Kanamalı hemoroid tedavilerinde özellikle etkili olup, cihaz dokunduğu anda kanamayı durdurmaktadır. Uygulama toplamda 3-4 dakika sürer.

Lazerle Basur Tedavi Videosu

Ağrı Yapar mı?
Uygulanan bölgede ağrıya neden olan sinirler olmaması nedeniyle çok fazla bir ağrıya neden olmaz. Ama tabi ki hiç ağrı yapmaz demek doğru olmayacaktır. Ayaktan yapılan bir tedavi olması nedeniyle hasta evine, işine dönebilir.

Narkoz Yada Uyuşturmaya Gerek Yoktur
Erken teşhis ve tedavi edildiğinde lazerle hemoroid tedavisi öylesine kolay ve başarılı sonuçlar almanızı sağlar ki tedavi esnasında hastaya narkoz yada uyuşturma bile gerekmez. Çok hafif bir ağrı ile tedavi sonlanır. Tedavi süreci inanılır gibi değil, sadece 3-5 dakika sürecek bir periyot olduğunu göreceksiniz.

İleri Derece ve Dış Basurlarda Uygulanamaz
Güzel yönleri olduğu kadar maalesef negatif yönleri de olup, özellikle dış hemoroid dediğimiz makat dış kısmında ortaya çıkan vakarlarda uygulanamıyor. Aynı şekilde 3. ve 4. derece gibi artık ilerlememiş vakalar da da uygulama imkanı kalmayacak diğer gelişmiş tedavi yöntemmeri tercih edilmesi gerekecektir. İleri düzey olan hastalarda tercihen THD gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Lazerle Hemoroid Tedavi Fiyatları Ne Kadar?
Medicalart kliniklerinde basur tedavisi için lazer dahil yüm tedavi yöntemleri uygulanmakta olup, tedavi ücretleri uygulanan tedavi yöntemine göre, SGK mensubu olup, olmadığınıza göre değişmektedir. SGK sı olmayanlara 1960, SGK sı olanlara 980 TL dir. Genellikle lazer tek başına değil lastikle boğma yöntemiyle (RBL rubber bant ligation) birlikte kullanılır.

Bir çok hastalığın tedavisinde uygulanan lazer genel cerrahi alanına giren hastalıklardan  hemoroid tedavisi içinde kullanılmaktadır. İki farklı yöntemle uygulanan lazer ameliyatsız yada lazerle basur ameliyatı şeklinde uygulanmaktadır. Dilerseniz konuyu daha net anlamak adına her iki yöntemi detaylandırıp, avantaj ve dezavantajlarını görelim.

Lazerle ameliyatsız hemoroid tedavisi

Bu yöntemde kesme dikme gibi cerrahi işlemler yapılmaz. Lazer ışınının kendisiyle tedavi yapılmış olur. Yüksek ısı taşıyan ışık basur memesine odaklanır ve memeye büyüklüğüne göre 1-3 saniye uygulanır. Uygulama süresine göre 2-4 mm derinliğe kadar doku ısısı 90-120 derecelere çıkmaktadır. Isınan meme bir anlamda haşlanma gibi pişmiş olur yerine sağlam sağlık doku gelişir.

Ağrıyı hissetmeyi sağlayan sinirlerinin bittiği alanda yapıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hisseder. Hemoroid memesindeki bu yanma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş damarları da yaktığından hacmi küçülecektir. Derin plana ilerleyen bu kontrollü yanık zayıflamış bu alanda yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlar. Aynı zamanda İRC tedavisi olarak ta bilinir. Kanamalı hemoroid proleminde uygulandığında cihazın ucu değdiği an kanama durmaktadır.

Avantajları

 • Ağrı minimaldir hasta sosyal yaşamına devam edebilir.
 • Narkoz yada iğne ile  uyuşturmaya gerek yoktur.
 • Kanama hiç yada çok minimize olur.
 • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez ve dışkı kaçağı asla olmaz.
 • Doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı oluşmaz.
 • Makatta deformasyon gelişmez, bütünlük korunmuş olur.
 • İstirahat yada iş gücü kaybı yaşanmaz.
 • İltihap kapma ihtimali yok diyecek kadar azdır.
 • Her yaşta uygulanabilir.
 • 3-5 Dakikada içerisinde tedavi bitmektedir.
 • Ameliyathane gerekmez ofis şartlarında yapılabilir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Zararları

 • Dış Hemoroid hastalığında uygulanmamaktadır
 • İleri derecede hemoroidlerde etkisi yetersiz kalabilir.
 • Yöntemi bilen genel cerrah sayısı azdır, daha çok proktoloji uzmanları uyular bu sebeple küçük şehirlerde yapılmaz.

Lazerle hemoroid ameliyatı;
Cerrahi işlem sırasında kullanımında dokuyu kesmek için neşter yerine yüksek ısı veren ışık kullanımı şeklindedir. Neşterle yapılan ameliyatlara tek üstünlüğü işlem esnasında kanamanın az olmasıdır. Ancak buna karşın bir çok negatif yönleri vardır. Klasik ameliyatlar gibi ileri derece hemoroidlerin tedavisinde de uygulanabilir.

 • Kesme işlemi yakarak yapıldığı için sonraki günlerde şişlikler daha abartılı olur
 • Yanıklar sebebiyle makat darlığı riski neşterden daha yüksektir
 • Kontrolü neştere göre daha zor olduğu için kas kesilme riski buna bağlı olarak gaz dışkı kaçırma riski daha yüksektir.

Kliniğimizde Hemoroid Tedavisi
Klinik olarak hastalarımıza öncelikle ücretsiz muayene imkanı sağlayarak teşhis yapılmaktadır. İç, dış ve derecesi tespit edilen hastalık için 3 farklı tedavi yöntemi uyguluyoruz. Bunlar (Lazer, Lastikle Boğma RBL ve THD HAL) yöntemleridir. Alanında uzman genel cerrahi ekibimizle 3 İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olmak üzere 6 şubede hizmet veriyoruz.

Basur Kanaması Nasıl Durur
En pratik durdurma yolu lazerdir. İlaçlarla durmadığı için ek müdahale gerektirir. Kanayan noktaya lazer dokunulduğu anda kanama durur. Anoskopla dikkatlice her kadran ayrı ayrı değerlendirilir ve kanama olan her noktaya lazerle dokunulur. Kanamayı durdurmak için en etkili yöntem lazerdir ancak tecrübeli ellerde lastikle boğma yöntemi de etkili olmaktadır.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. kader kavraz

  merhaba…
  daha önce kliniğinizi muayene ve bilgi almak için gelmiştim.varislerim ile ilgili. şimdi ise hem variz hem de hemoroit tedavisi için gelmeyi istiyorum. bu konu ile ilgili dönüş yapmanızı rica ederim.

  1. admin

   05426210888 nolu telefondan ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.telefon numaranız olmadığı için dönüş yapamıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım