online randevu tedavi ücretleri

Lazerle Hemoroid Tedavi

Konuya geçmeden önce dilerseniz hastalığı özetle ele alalım. Halk arasında basur olarak ta bilinen Hemoroid en can sıkıcı makat hastalıkları arasında yer almaktadır. İnsanların utanma sorunu nedeniyle geciktirilen tedavi hiçte arzu edilmeyen bir durumdur.
Çünkü ilk başlarda kolayca tedavi edilebilecek olan hastalık ilerledikçe tedavisi daha zorlaşmaktadır. İç ve dış hemoroid olarak karşımıza çıkan hastalık genelde makat kanaması ile ortaya çıkmaktadır.
Dışkılama esnasında ağrısız bir kanama farketmeniz halinde iç basur şüphesi ile mutlaka Genel Cerrahi (Proctoloji) makat hastalıkları uzmanına muayene olmalısınız.

 

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Makat iç kısmında ortaya çıkan vakanın 4 farklı derecesi bulunmaktadır. İlk derece sadece kanama belirtisi ile anlaşılır ve tedavisi en kolay olanıdır. Öyle ki erken süreçte ilaçla bile tedavi denenebilir. İlaç çözüm olmaması halinde ise lazerle basur tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sizleri sağlığınıza kavuşturmak için yeterli olacaktır. Erken süreçte tedavi edilmeyen basurlar ise memeleşme sürecine girecek ve tedavisi için geriye iki seçenek RBL (Lastikle Boğma) ve THD yöntemi kalacaktır. Asıl konumuz olan hemoroidin lazer tedavi ile konumuza devam edelim.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?

Basur hastalığının tedavisinde kullanılan en kolay tedavi şekli olup, ameliyata gerek kalmaksızın 1. , 2. ve üçüncü derece hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. 3. derecelerde lastikle boğma yöntemi ile birlikte uygulanır, 4. derece vakalarda etkisi yetersiz kalır bu sebeple kesin sonuç için uygulanmaz ama şöyle bir yeklaşım vardır. Hastalığın derecesini düşürme amacıyla kullanılabilmektedir.

Nasıl Uygulanır?
Lazer dediğimiz bir cihaz infrared koagülatör  (İRC) ismiyle de bilinmektedir. ışık ile ısı enerjisi iletmektedir. 80 ile 140 derece ısıya ulaşabilen başlığı oluşan memeye 1-3 saniye boyunca dokundurularak o bölgenin tahrip edilmesini amaçlar. Kanamalı hemoroidin de  tedavisinde özellikle etkili olup, cihaz dokunduğu anda kanamayı durdurmaktadır. Uygulama toplamda 3-4 dakika sürer.

Lazerle Basur Tedavi Videosu

Ağrı Yapar mı?
Uygulanan bölgede ağrıya neden olan sinirler olmaması nedeniyle çok fazla bir ağrıya neden olmaz. Ama tabi ki hiç ağrı yapmaz demek doğru olmayacaktır. Ayaktan yapılan bir tedavi olması nedeniyle hasta evine, işine dönebilir.

Narkoz Yada Uyuşturmaya Gerek Yoktur
Erken teşhis ve tedavi edildiğinde lazerle hemoroidin tedavisi öylesine kolay ve başarılı sonuçlar almanızı sağlar, hastaya narkoz yada uyuşturma bile gerekmez. Çok hafif bir ağrı ile uygulanır. Sürec sadece 3-5 dakika sürecek bir periyot olduğunu göreceksiniz.

İleri Derece ve Dış Basurlarda Uygulanamaz
Güzel yönleri olduğu kadar maalesef negatif yönleri de olup, özellikle dış basur dediğimiz makat dış kısmında ortaya çıkan vakarlarda uygulanamıyor. Aynı şekilde 3. ve 4. derece gibi artık ilerlememiş vakalar da da uygulama imkanı kalmayacak diğer gelişmiş yöntemleri tercih edilmesi gerekecektir. İleri düzey olan hastalarda tercihen THD gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Lazerle Hemoroid Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

İdea Klinik şubelerinde basur tedavisi için lazer dahil tüm yöntemleri uygulanmakta olup, ücretler uygulanan yönteme göre, SGK mensubu olup, olmadığınıza göre değişmektedir.

İki farklı yöntemle uygulanan lazer ameliyatsız yada lazerle basur ameliyatı şeklinde uygulanmaktadır. Dilerseniz konuyu daha net anlamak adına her iki yöntemi detaylandırıp, avantaj ve dezavantajlarını görelim.

Lazerle ameliyatsız hemoroid tedavisi

Bu yöntemde kesme dikme gibi cerrahi işlemler yapılmaz. Yüksek ısı taşıyan ışık basur memesine odaklanır ve memeye büyüklüğüne göre 1-3 saniye uygulanır. Uygulama süresine göre 2-4 mm derinliğe kadar doku ısısı 90-120 derecelere çıkmaktadır. Isınan meme bir anlamda haşlanma gibi pişmiş olur yerine sağlam sağlık doku gelişir.

Ağrıyı hissetmeyi sağlayan sinirlerinin bittiği alanda yapıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hisseder. Memedeki bu yanma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş damarları da yaktığından hacmi küçülecektir. Derin plana ilerleyen bu kontrollü yanık zayıflamış bu alanda yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlar. Aynı zamanda İRC tedavisi olarak ta bilinir. Hemoroidin kanamasında uygulandığında cihazın ucu değdiği an kanama durmaktadır.

Avantajları

 • Ağrı minimaldir hasta sosyal yaşamına devam edebilir.
 • Narkoz yada iğne ile  uyuşturmaya gerek yoktur.
 • Kanama hiç yada çok minimize olur.
 • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez ve dışkı kaçağı asla olmaz.
 • Doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı oluşmaz.
 • Makatta deformasyon gelişmez, bütünlük korunmuş olur.
 • İstirahat yada iş gücü kaybı yaşanmaz.
 • İltihap kapma ihtimali yok diyecek kadar azdır.
 • Her yaşta uygulanabilir.
 • 3-5 Dakikada içerisinde bitmektedir.
 • Ameliyathane gerekmez ofis şartlarında yapılabilir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Zararları

 • Dışarıda uygulanmamaktadır
 • İleri derecede hemoroidlerde etkisi yetersiz kalabilir.
 • Yöntemi bilen genel cerrah sayısı azdır, daha çok proktoloji uzmanları uyular bu sebeple küçük şehirlerde yapılmaz.

Lazerle hemoroid ameliyatı

Cerrahi işlem sırasında kullanımında dokuyu kesmek için neşter yerine yüksek ısı veren ışık kullanımı şeklindedir. Neşterle yapılan ameliyatlara tek üstünlüğü işlem esnasında kanamanın az olmasıdır. Ancak buna karşın bir çok negatif yönleri vardır. Klasik ameliyatlar gibi ileri derece hemoroidlerin tedavisinde de uygulanabilir.

 • Kesme işlemi yakarak yapıldığı için sonraki günlerde şişlikler daha abartılı olur
 • Yanıklar sebebiyle makat darlığı riski neşterden daha yüksektir
 • Kontrolü neştere göre daha zor olduğu için kas kesilme riski buna bağlı olarak gaz dışkı kaçırma riski daha yüksektir.

Kliniğimizde Hemoroid Tedavisi
Klinik olarak hastalarımıza öncelikle ücretsiz muayene imkanı sağlayarak teşhis yapılmaktadır. İç, dış ve derecesi tespit edilen hastalık için 3 farklı yöntem uyguluyoruz. Bunlar (Lazer, Lastikle Boğma RBL ve THD HAL) yöntemleridir. Alanında uzman genel cerrahi ekibimizle 3 İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir olmak üzere 7 şubede hizmet veriyoruz.

Basur Kanaması Nasıl Durur

İlaçlarla durmadığı için ek müdahale gerektirir. En pratik durdurma yolu lazerdir. Kanayan noktaya lazer dokunulduğu anda kanama durur. Anoskopla dikkatlice her kadran ayrı ayrı değerlendirilir ve kanama olan her noktaya lazerle dokunulur. Kanamayı durdurmak için en etkili yöntem lazerdir ancak tecrübeli ellerde lastikle boğma yöntemi de etkili olmaktadır.

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat bölgesi sinirden zengin bir bölge olması sebebiyle hassas bölgelerdendir. Sinir yoğunluğunun fazla olması sebebiyle ağrılı sorunlar çok şiddetli hissedilir. Bir diğer sorun da oturma alanı vücudun ağırlığının 2/3 ünü taşıdığı için oturmakta zorluğa neden olabilir, özellikle oturarak çalışan kişilerde bu durum ciddi sıkıntı yapabilir.

Basur ağrısı nasıl geçer

 Burada ağrının nedenine göre davranış sergilenir.
Makat çatlağına bağlı ağrı; sıcak su oturma banyosu, anestol pomad ve rectoderm merhem
Tromboze hemoroidler diğer adıyla boğulmuş basur; ılık su oturma banyosu, anestol pomad ve ağrı kesici haplar
Apse; en kısa sürede acilen boşaltmak (boşaltma gecikirse fistül oluşur)
Anal hematom; boğulmuş basura benzer şekilde yok edilir.
Makat kanseri; genellikle ciddi ağrı yapmaz bir an önce tedavisi yapılmalıdır.

Sıcak daha doğrusu ılık uygulaması bu bölge ağrıları için güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabilir. Bu sıcak uygulaması ılık su oturma banyosu yapılabileceği gibi termofor veya tuğla gibi malzemeler de ısıtılarak kullanılabilir.

Evde Hemoroid Tedavisi

En pratik uygulama ılık su oturma banyosudur. Leğene 2-3 litre hafif can yakacak ısıda sıcak su konur ve direk içine oturulur. Sarı toz koymanın hiçbir anlamı olmamasına rağmen çok yaygındır. Bunun yerine papatya çayı hazırlayıp içine bir fincan bundan koymak çok daha etkilidir. Sıcak su ile uğraşmak istemeyenler veya bunu uygulayacak ortamı olmayanlar ısıtılmış termofor veya tuğla gibi malzemelerle aynı sonucu elde edebilir. Bunşara ek olarak bölgesel uyuşturma etkisi olan anestol merhem bolca sürülebilir.

Basur ağrısı nasıl geçer? Sorusuna yanıt arayarak bireysel mücadeleye girişen hastalarımızın yaşamış olduğu ortak duygu utanmaktır. Bu bir makat hastalığı olduğu için hastaların birçoğu değil bir hekime başvurmak ailesinden bile bu durumu saklayabilir. Hastalığın belirtileri şiddetini arttırarak dayanılmayacak noktaya geldiğinde tedavinin kaçınılmaz olduğunu anlayan hastalarımız ne yazık ki hastalığın son evresine girmiş oluyor. Hemoroidin ağrısı nasıl geçer sorusuna genellikle; sıcak su üzerinde oturma, yenilen yemeklere dikkat etmek gibi yanıtlar verilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi basur tedavisi de geciktirilmeden yapılması halinde sorun olmaktan çıkacaktır. Zira erken teşhis ile basurun tedavisinde önerdiğimiz krem ve fitiller ile kurtulmanız mümkündür. Hastalığın ilk evresinde fayda sağlayan kremlerin 2. ve 3. aşamalarda hiçbir etkisi yoktur.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazımızın başında da belirtmiştik makat hastalıklarında birçok kişi tedaviyi hastanede değil kişisel uğraşı ile çözmeye çalışıyor. Geleneksel metotların yanı sıra özellikle son dönemlerde popüler olan bitkisel tedavi yöntemleri büyük rağbet görüyor. Basurlar cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Dolayısı ile çaresi ne bitkisel bir karışımda ne de çevrenizde tavsiye edilen geleneksel metotlardadır. Basurun bitkisel tedavi yöntemleri ile hastalığın seyrini ilerletmek yerine sektörde 23 yıllık deneyimi, bay ve bayan doktor seçebilme imkanını sizlere sunan MedicalArt kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer

Bölgenin deri yapısının farklı olması yani sürülen ilacı daha çabuk emmesi sebebiyle bölgesel uyuşturucu ilaçlar son derece etkilidir. Bölgesel olarak ağrıyı en iyi kesen ilaç Anuflex Merhemdir. Nohut kadar sürmek ciddi rahatlama sağlar. Anuflex Merhemi sürmeden bir kaç dakika önce hafif can yakacak kadar sıcak suyla dolu leğende 3-4 dakika oturmak daha iyi sonuç verir.
Ağrılı dönemde fitiller hiçbir işe yaramaz çünkü fitil uygulandığı anda bağırsağa gider oysa ağrı dışarı çıkan sorundan kaynaklanır.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım