online randevu tedavi ücretleri

Kılcal Damar Tedavisi

Sayfa İçeriği

Varis hastalığı denince genelde kılcal damar ve toplardamar genişlemesi genelde bir birine karıştırılmaktadır. Oysaki ikisi arasında ayrıştırıcı belirgin bir çizgi bulunmaktadır. Birisi kadınlar hormonlarına bağlı ortaya çıkarken diğeri ise toplardamarlarda bulunan kapakçık bozulmaları ile oluşur. Kılcal damarlar ciddi bir sorun olarak görülmeyip, genelde estetik problem olarak algılanırken toplardamar genişlemesi yani asıl varis hastalığı ile zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kılcal Varis Nedir?

Bacakta ya da vücudun diğer yerlerinde oluşan ince damarların tedavi şekline girmeden önce nasıl ve neden oluştuğuna dair kısa bir bilgi vermek isterim. Genellikle kadınlarda daha sık erkeklerde az bir oranda görülür. Oluşumunda diğer varislerin oluşumunda olduğu gibi ayakta kalmak (ya da kısaca kapakçık arızasından ) söz etmek çok mümkün değildir. Hastalığın oluşumunda genetik faktör birinci sırada yer alır iken diğer nedenler arasında hormonal olduğu (özellikle kadınlık hormonlarında) meydana gelen değişiklikler sorumlu tutulmaktadır.

Östrojen Seviyesindeki Yükselme Önemli Bir Nedendir Kadınlık hormonu dediğimiz Östrojen sadece kadınlarda değil aynı zamanda bazı dönemlerde erkeklerde de yükselebilir. Özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde bu durum Jinekomasti dediğimiz meme büyümesine neden olmaktadır. Kadınlarda ise genelde kılcal damarlarda artışa neden olmaktadır. Tabii ki tek neden Östrojen hormonu olmayıp, diğer sonuçları da görmelisiniz.

Doğum kontrol İlaçları Doğurganlık yaşı henüz son bulmamış kadınlar çocuk yapmak istememeleri halinde genelde doğum kontrol haplarından yardım almaktadır. Bu durum bir çok yan etkiye neden olup, onlardan biride kılcal varislerin artışı yönünde görüşler bulunmaktadır. Topuklu ayakkabı bazı meslektaşlarımın yazdığı gibi varis oluşumundan sorumlu değildir. ( maalesef bazı şeyleri abartmayı çok seviyoruz ) Hastalığın oluşumunun çok olan hanımların kadınsı özelliklerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu bir gerçektir.

Önlem Almak İçin Ne Yapmalı?
Bazı sağlık problemleri ne kadar önlem alsanız da çok fazla faydası olmayabilir. Bu durum kılcal damar çatlaması içinde geçerli olup, kadınlık hormonunun yükselişine karşı çok fazla yapacak bir şey olmasa da doğum kontrol hapları yerine alternatif uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle çok ciddi bir hastalık olmadığı için korku ve paniğe kapılmaya gerek yoktur. Şikayetleri arasında genelde sızlanma ve nadiren yanma görülür. Kadınlarda genelde bacaklarda olduğu için estetik yönden kusur sayılabilir. Özellikle etek giyen hanımlarda çok dikkat çekici olması nedeniyle tedavi edilmesi önerilir. Tedavisi oldukça kolay olup, ameliyatsız yöntemlerle sadece 10 dakika içinde yapılabilmektedir. Aşağıda en çok uygulanan ve önerilen 3 tedavi tekniği bulunmaktadır.

  1. Scleroterapi 1 mm civarındaki kılcal damarların tedavisinde en etkili yöntemdir . düşük konsantrasyonda ilaç kullanılmalıdır. Yüksek konsantrasyon ya da ilacın deri altına kaçırılması cilt yanıklarına sebebiyet verebilir, özenle yapılmalıdır. Uygun ilaç seçilmeli ve titizlik gösterilmelidir.
  2. Lazer Kılcal varislerde özellikle 1 mm çapın altında  çok iyi sonuçlar verebilir. Ancak hastanın deri rengi önemlidir. Koyu renkli insanlarda yanıklara sebebiyet verebilir. Bazen etkili olmayabilir. Hastanın güneşten korunması gerekir. 4-5 seans uygulamak gerekebilir.
  3. Radyo frekans Cilt üzerinden uygulanan bu yöntem her mevsim ve her deri renginde güvenle kullanılabilir. Uygun kullanılırsa en etkili tedavi sistemidir. Burada iş uygulayıcıya düşmektedir. 3 mm aralıklarla uygulanmalı, damarın çapı ve derinliğine göre uygun ayarda enerji ile çalışılmalıdır. Vücudun her yerindeki kılcallara güvenle kullanılabilir.
  4. Mikro skleroterapi; skleroterapinin geliştirilmiş şeklidir, çok ince damarlara bile uygulanabilir. Mikro skleroterapi konusunda tecrübeli bir cerrah diğer teknolojilere çok az iş bırakır, kılcalların önemli bir kısmını hiçbir sorun yaşatmadan bu yolla tedavi edebilir.
  5.  Exotherme lazerle tedavi; Lazerle tedavinin geliştirilmiş halidir. Işık daha odaklı gönderilmekte, etkilenecek damarlar entegra kamera sayesinde 10 kat büyüterek görüldüğü için yanılma payı ya da gözden kaçma ihtimali yok denecek kadar azalmaktadır. Yine entegre soğutucu ünite sayesinde kristali soğutulmakta ve bu soğuk kristal sayesinde deri yanıkları engellenmektedir.

Ücretsiz Muayene ve SGK İndirimi Var
Varis Tedavi Merkezinde bildiğiniz gibi kılcal damar dahil tüm varislerin tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Türkiye genelinde İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulacağınız merkezlerimizde tüm hastalar için ücretsiz muayene imkanı sağlanmaktadır. En ince varislerin tedavisi de dahil olmak üzere SGK mensubu hastalarda %50 indirim uygulanmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kılcal damarların bacak bölgesinde olması gerekir. Çünkü yüz bölgesinde olanlar estetik tedavi kapsamında olması nedeniyle SGK yüz bölgesine yapılan tedavileri karşılamamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Yukarıda sorunun nedenleri, belirtileri vs hakkında bilgilere yer verdik, şimdi ise sizlerin en çok merak ettiği bir konuda detayları görelim. Eminim hepiniz tedavinin nasıl yapıldığını merak ediyorsunuzdur. Aşağıda yer alan video merakınızı giderecek olup, aynı zamanda korkularınızı yenmenize neden olacaktır.  İğneli tedavi olarak ta bilinen bu yöntem iğne girecek kadar geniş (1 mm) ve üstü kılcal damar yada toplardamar genişlemesi tümünde uygulanan en gelişmiş yöntemdir. Aşağıda izleyeceğiniz video köpük skleroterapi uygulaması olup diğer tedavi yöntemleri farklı sayfalarda ele alınmıştır.

Kılcal damar Tedavi Videosu

Tek Seans Yeterli Olmaktadır
Tedavi ne kadar sürer diyenler için genelde tek seans yani 30-60 dakika uygulama yeterli olmaktadır. Video görüntülerinde zaten ne kadar etkili olduğunu görüyorsunuz. Çok nadiren ikinci seansa gerek duyulur, oda çok yaygın olanlarda olur. İkinci seans gerekmesi halinede hastadan ek ücret alınmaz.

Kılcal Damar Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Genel olarak kalın varisler de duruma eşlik eder ve bunların yaygınlığına göre 1000 TL ile 9000 TL arasında değişmektedir. Hastalığın yaygınlığı burada belirleyici olmakla birlikte ücretsiz muayene esnasında doktorlarımız size özel tedavi ücretini belirtmekte ve onay vermeniz halinde tedavinize o an başlanmaktadır. Sadece kılcallar için ücret vermek anlamsızdır çünkü aynı hastada mutlaka kalın varilser de olmaktadır ve mutlaka hepsi birden yok edilmelidir. Yaygın kalın varis yoksa ücretler yukarıda yazılandan daha düşük olur.

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım