online randevu tedavi ücretleri

Makat Çatlağına Hangi Bölüm / Doktor Bakar?

Sayfa İçeriği

Makat hastalıkları arasında 3. sırada yer alan Anal Fissur yada halk arasında kullanılan tabiri ile Makat Çatlağı erken süreçte tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, bu süreç 10-15 gün gibi kısa bir zamandır. Erken teşhis ile bazen cerrahi müdahaleye gerek kalmadan Rectoderm gibi kremlerle geçmektedir. Fakat 15 gün sonrası kronik hale geleceği için cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelecektir. Peki böyle bir hastalığı olanlar hangi doktora bölüme başvurması gerekir?

Anal fissür video ve fotoğrafalrı için instagram.com/analfissur

Proctoloji Uzmanı Tercih Edin
İlgi alanı oldukça geniş olan genel cerrahi uzmanı seçerken Proctoloji yani (makat hastalıkları) uzmanı tercih etmelisiniz. Bu şekilde anal bölge hastalıkları alanında daha tecrübeli bir uzmandan yararlanmış olursunuz. Proctoloji genel cerrahi branşının üst branşı olup az sayıda hastalık (hemoroid, fissür, fistül, kıl dönmesi, kondilom gibi anal bölge hastalıkları) ile ilgilnen branştır, uzmanına da proctolog deniz, proktolog diye okunur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illerinde tercih edebileceğiniz proktoloji uzmanları sayfanın sonunda yazılmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Ücretsiz Muayene
Başlıkta belirtilen 3 ilde yaşayan yada gelme imkanı olanlar için Medicalart Proctoloji uzmanları ücretsiz muayene desteği vermektedir. SGK anlaşmalı olarak hizmet veren Medicalart Cerrahi Dal Merkezi tamamı proctoloji uzmanlarından oluşmaktadır. Türkiye genelinde 5 farklı merkez ile hizmet veren klinikte SGK mensuplarına muayene ücretsizdir.

Hangi Durumda Doktora Gitmek Gerekir?

Öncelikle makat çatlağı hastalığı diğer anüs bölgesi sorunlarından çok farklı kişinin farkında olmaması imkansızdır. Çünkü ilk ortaya çıktığı andan itibaren dışkılama esnasında öyle bir can yanmasına neden olur ki kimse bunu normal bir durum olarak algılayamaz. Bu sorunu yaşayanlar bu durumu sanki cam ile kesiyormuş şeklinde anlatır. Bu durum her dışkılama esnasında yaşanmaktadır. Erken süreçte dışkılama ile son bulur.

Kronik Olması Halinde Ağrı Saatlerce Sürer
10-15 Gün içinde tedavi edilmemesi halinde kronik hale gelen makat çatlağı problemi bu sefer dışkılama esnasında başlayan can yanması dışkılama sonrası son bulmayıp 3-4 saat daha devam etmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar inanın tuvalete gitmeye korkarlar. Bazen bu dışkılama sonrası ağrı ertesi güne kadar devam eder.

Fissür Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bir çok insanın utanmasına neden olan ve hastalığın ilerlemesine neden olan durum sadece 2 dakikalık bir süreç olup, sorunun makat yırtığı olup, olmadığını anlamak için anoskop cihazı ile bakılır ve anında teşhis konur. Bu noktadan sonra sizin belirteceğiniz bilgiler ile yeni ve kronik olduğu tespit edilir. Ağrılı bir hastalık olduğu için mümkün olduğunca az acı ile muayene edilmelidir.

Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle mutlaka bir doktorun teşhis koyması gerektiğini unutmayalım. Çünkü anal bölgede ortaya çıkan ağrıların sebebi sadece makatta yırtık olmayıp, anüs kanseri dahil bir çok hastalık anüs bölgesinde ağrıya neden olmaktadır. O nedenle ilk aşama mutlaka teşhis konması gerekir. Teşhis esnasında yeni yani 1-2 haftalık olduğu tespit edilirse doktorunuz muhtemelen acıyı azaltan Anestol pomad ve kasları gevşeterek ağrıyı azaltan  Rectoderm merhem kullanmanızı isteyecektir.
Bitkisel Fissür İlacı ; bölgesel uyuşturucu etkili karanfil yağı, dışkılama sonrası ağrı yapan kas kasılmasını azaltan aynısafa otu özü, yara iyileşmesi sağlayan meyan kökü özü içeren kremlerle tedavi etmek mümkündür.

Botoks Tedavisi Önerebilir
Yada daha gelişmiş bir tedavi yöntemi olan ve sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılan Botoks uygulaması önerebilir. Kronik anal fissür hastalığında da etkili olan Botoks yöntemi çok ince bir iğne ile yapılmaktadır. Yine genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu uygulamanın yapılışını görmek için aşağıda yer alan video’ya göz atalım.

Çatlak Ameliyatı

Makatta kontrolsüz kasılan kas kesilerek yapılır, seyrek te olsa kalıcı gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabildiği için giderek daha az tercih edilen birt tedavi yöntemidir. Proctoloji uzmanlarının yapmak istemediği hatta Avrupada bir çok ülkede yasaklanmış bir tedavi şeklidir. LİS ameliyatı denir.

Anal Fissür Tedavisi İzle (Sadece 1 Dakika)

Kliniğimizde yer alan doktorlarımız tarafından yapılan makat çatlağı tedavi görüntüleri sadece 1 dakika sürmektedir. Ameliyata göre üstünlükleri daha fazla olup, tedavi sonrası dışkı kaçırma vs yaşanmaz.

Fissür Tedavi Videosu

Evet değerli arkadaşlar gördüğünüz gibi korkacak, utanacak herhangi bir yönü yoktur. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmak varken neden her dışkılama sonrası saatlerce ağrı çekesiniz?

Site Sahibi
Medicalart Bilgisayar Satış Bakım Onarım